آنتی بیوتیک در بارداری
مصرف آنتی بیوتیک ها در بارداری می تواند برای شما مفید باشد ولی مصرف هر نوع از آنتی بیوتیکی ها جایز نیست و می تواند برای شما و جنینتان خطرناک باشد.

همه چیز درباره مصرف آنتی بیوتیک در بارداری

دوران بارداری از حساس ترین دوران زندگی مادر و فرزند است. نوع تغذیه و استفاده از داروها در این دوران بر جنین تاثیر می گذارد. مصرف برخی داروها در دوران بارداری ایمن و برخی دیگر ناامن محسوب می شوند و گاهی حتی منجر به سقط جنین می شوند. هرچند در اغلب موارد پزشک در صورت اطلاع از بارداری در تجویز دارو دقت کافی دارد اما دانستن یکسری اطلاعات برای همه خانم های باردار و کسانی که قصد بارداری دارند میتواند مفید باشد. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک داروهای نا امن و ایمن دوران بارداری را آورده ایم.

بارداری

آیا مصرف آنتی بیوتیک ها طی بارداری امن و بی خطر است ؟

آنتی بیوتیک ها معمولا در دوران بارداری تجویز می شوند با این حال این داروی خاص باید با دقت مصرف شود زیرا برخی از آنتی بیوتیک ها ایمن بوده در حالی که برخی دیگر ناامن محسوب می شوند. ایمنی دارو به عوامل مختلفی از جمله نوع آنتی بیوتیک، مقدار مصرف، عاملی که سبب مصرف آنتی بیوتیک در بارداری شده است و مدت زمان مصرف بستگی دارد.

به چه علت آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری تجویز می شوند ؟

 • اگر بیمار در داخل دندانش عفونت ادنتوژنیک مانند آبسه داشته باشد.
 • اگر بیمار عفونت غیر ادنتوژنیک مانند عفونت غده بزاقی داشته باشد.
 • اگر بیمار در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیت عفونی به دلیل عفونت دندان باشد.

عفونت دندان

دندان پزشکان آنتی بیوتیک ها را با دقت تجویز می کنند زیرا استفاده نادرست از آن ها ممکن است بدن را نسبت به باکتری های دارو مقاوم کند. طبق گفته کلینیک دندانپزشکی به طور کلی انجام امور دندانپزشکی بر روی زنان باردار بی خطر است خصوصا اگر او دارای درد شدید دهان یا تورم باشد زیرا عدم درمان عفونت دراین دوران می تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد.

آنتی بیوتیک های امن و نا امن در بارداری

برای مصرف آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری باید دقت بسیاری داشته باشید زیرا برخی از آن ها برای شما خطرناک است و ممکن است موجب سقط جنین شود.

نمونه ای از آنتی بیوتیک های ایمن در دوران بارداری عبارتند از:

اعتقاد بر این است که برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری خطراتی را ایجاد می کند.

به عنوان مثال تتراسایکلین می تواند سبب تغییر رنگ دندان های در حال رشد کودک شود.

این دارو پس از هفته 15 بارداری برای مصرف توصیه نمی شود. این تغییر رنگ ممکن است شدید باشد و در اینده به درمان تهاجمی دندان مانند بلیچینگ، روکش یا تاج احتیاج باشد.

آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک هایی که مصرف آن ها در دوران بارداری ناامن محسوب می شوند عبارتند از:

 • باکتریم
 • سیپروفلوکساسین
 • داکسی سایکلین
 • فرادانتین
 • ماکروودانتین
 • مینوسیکلین
 • سپترا
 • تتراسایکلین

محققان بررسی کردند که مصرف ماکرو لیدها از جمله آزیترومایسین و کلاریترومایسین در دوران بارداری با نقص نوزاد هنگام تولد همراه است.

قرص در بارداری

مصرف کدام آنتی بیوتیک ها در بارداری موجب سقط جنین می شود ؟

برخی از آنتی بیوتیک ها مانند ماکرولیدها، کینولون ها، تتراسایکلین ها، سولفونامیدها و مترونیدازول ها با افزایش خطر سقط جنین در اوایل بارداری مرتبط هستند. مصرف بعضی از داروهای غیر استروئیدی ضدالتهابی و ضدافسردگی هم با خطر سقط همراه است. مصرف نوعی از خانواده ماکرولیدها مانند اریترومایسین با افزایش خطر سقط همراه نیست.

اگر مصرف آنتی بیوتیک ها بهترین گزینه درمانی برای شرایط شما محسوب می شود ارائه دهنده خدمات درمانی با اطمینان بیشتر و با دوزی مناسب آن را به شما تجویز خواهد کرد. چنان چه در مورد استفاده از آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری سوال یا نگرانی دارید با پزشک یا مسئول ارائه دهنده خدمات درمانی خود مشورت کنید 

باید نبایدهای مهم مصرف آنتی بیوتیک در بارداری

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : mayoclinic / بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی