ماسک و بوی دهان
در این روزها جهان با ویروس کرونا به شدت درگیر است و افراد برای پیشگیری ملزم به استفاده از ماسک هستند اما برخی از بوی بد دهان بعد از استفاده ماسک شکایت دارند.

علل و راه حل بوی بد دهان زیر ماسک

شیوع ویروس کرونا کل جهان را درگیر کرده است اما خبر خوب این است که با زدن ماسک می توانید این وضعیت را تا حد زیادی بهبود ببخشید و امنیت خودتان و دیگران را تضمین کنید اما متاسفانه بعضی از افراد بعد از استفاده از ماسک از بوی بد دهان زیر ماسک شکایت دارند. چیزی که نمی توانیم به شما پیشنهاد کنیم این است که ماسک نزنید، پس باید چاره ای اندیشید زیرا همیشه باید از ماسک استفاده کرد.

دقیقا چه چیزی باعث بوی بد دهان می شود ؟

در مطلب قبلی بخش بهداشت و سلامت نمناک با موضوع علل بوی بد دهان کامل در این باره توضیح دادیم و دانستید که بوی بد دهان نتیجه کاهش تولید بزاق، بهداشت ضعیف دندان، خشکی دهان و مصرف رژیم غذایی سرشار از شکر و مواد اسیدی است. در تمام مواردی که در بالا نام بردیم، جرم های تولید شده افزایش پیدا می کنند و بوی بد داخل دهان ایجاد می شود. در طول روز همه ما تمایل داریم که دهان خود را بشوییم و این میکروارگانیسم های مضر را از دهانمان دور کنیم؛ مخصوصاً زمانی که چیزی می خوریم یا می نوشیم اما گاهی اوقات بدون مسواک می خوابیم و در نتیجه باکتری موجود در دهان افزایش پیدا می کند و زمانی که از خواب بیدار می شویم، نفس بدبویی داریم و در کل تمام این عوامل باعث می شود تا دهان زیر ماسک بو بگیرد.

ماسک و بوی دهان 

چگونه می توان با این مشکل مبارزه کرد؟

- بدن تان را آبرسانی کنید.

حتماً باید مطمئن باشید که به اندازه کافی بین 6 الی 8 لیوان در روز آب می نوشید تا از خشکی دهان خلاص شوید. اگر دارو مصرف می کنید که خود دارو عاملی برای خشکی دهان است، حتما با یک متخصص دهان و دندان صحبت کنید و از داروهایی استفاده کنید که بتواند بزاق از دست رفته دهان شما را جبران کند. پوسیدگی دندان، پلاک دندانی، خونریزی لثه و غیره می تواند عاملی برای بدبویی دهان باشد.

بوی دهان زیر ماسک 

- مصرف زیاد شکر و مواد اسیدی را از رژیم غذایی خود حذف کنید

مصرف زیاد چای و قهوه حاوی شکر می تواند عاملی برای بد بویی دهان باشد و حتی ممکن است پوسیدگی دندان را هم ایجاد کند زیرا جرم های موجود در دهان در طول این مدت افزایش پیدا می کند. در نتیجه بوی بد ایجاد می شود. حذف کردن این موارد از رژیم غذایی روزانه و مسواک زدن می تواند عاملی برای بهبود بوی بد دهان باشد.

- ترک سیگار مهم تر از قبل است

محصولات حاوی تنباکو سلامت بدن را از هر طریقی به هم می زند. همچنین مشکلاتی مثل سرطان، آسیب به لثه، پوسیدگی دندان و بدبویی دهان را به دنبال خواهد داشت. پس باید سعی کنید عادت سیگار کشیدن را ترک کنید.

ترک سیگار 

- مسواک بزنید

یکی از اصلی ترین راه حل های رفع بوی بد دهان مسواک زدن است که باید به صورت مرتب و صحیح روزانه حداقل 2 بار انجام تا از تجمع باکتری و عوامل مضر برای سلامت دهان و دندان جلوگیری شود.

- نخ دندان را فراموش نکنید

بارها در مطالب بهداشت و سلامت نمناک به اهمیت استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامت دهان و دندان اشاره کرده ایم، برای جلوگیری از بوی بد دهان هنگام استفاده از ماسک هم باید از نخ دندان استفاده کنید.

استفاده از نخ دندان 

- به اندازه کافی مایعات بنوشید

نوشیدن فراوان مایعات البته در حد مجاز برای پاکسازی محیط دهان و کاهش تولید بوی نامطبوع به دلیل خشکی دهان جلوگیری میکند.

- آدامس بجوید

جوین آدامس های بدون قند یکی دیگر از راهکارهای موثر در رفع بوی بد دهان هنگام استفاده از ماسک است.

- ماسک تان را تمیز نگه دارید

شستن مرتب ماسک پارچه ای و تعویض به موقع ماسک های یکبار مصرف در جلوگیری از بوی بد دهان حین استفاده از ماسک اثرگذار است.

تمیز نگه داشتن ماسک 

نتیجه گیری

اگر بهداشت دندانی را به خوبی رعایت کنید، بوی بد دهان دیگر وجود نخواهد داشت و تجربه ناخوشایندی نخواهد بود. اگر احساس کردید که با رعایت تمام موارد بالا بدبویی دهان شما بهبود پیدا نکرده، هر چه سریع تر با متخصص مشورت کنید.

روش رفع بوی بد دهان هنگام استفاده از ماسک

4.111
این مطلب مفید بود ؟92
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی