سلامت ناخن
عادت هایی وجود دارد که با انجام آنها سلامت ناخن های شما به خطر می افتد و آشنا شدن با این عادت های خطرناک و دوری از آن سلامت ناخن شما را حفظ می کند.

عادات رایج امروزی که ناخن ها رو خراب می کنه

داشتن ناخن هایی سالم وزیبا آرزوی همه افراد به ویژه خانم هاست. بدین منظور باید در مراقبت از آن ها دقت بیشتری داشته باشید و اشتباهاتی که موجب آسیب دیدن شان می شود را بدانید و درصدد رفع آن ها برآئید. در حقیقت ناخن های شما می توانند وضعیت کلی سلامتی تان را نشان دهند که اگر از خود مراقبت نکنید ناخن ها آن را نشان می دهند.

ما می دانیم که ناخن هایی با ظاهر ناخوشایند چقدر می تواند روحیه شما را از بین ببرد، به همین دلیل تحقیقاتی را انجام داده ایم تا بفهمیم کدام عادات روزانه باعث خرابی ناخن ها می شود پس با ما در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک همراه باشید.

ناخن

استفاده از اسپری مو

اگر دائما از اسپری مو استفاده می کنید، ممکن است بدون اینکه حتی متوجه شوید ، به ناخن های خود آسیب برسانید. اسپری های مو حاوی 50 درصد الکل هستند که حین استفاده ناخن هایتان را کاملاً خشک می کنند و ممکن است که آن ها را ضعیف و شکننده کنند. همچنین ترکیبات موجود در اسپری مو لاک ناخن را از بین می برد، به طوری که حتی می توانید از آن برای از بین لکه های لاک ناخن از روی لباس استفاده کنید.

سیگار کشیدن

مصرف دخانیات سبب می شود ناخن های شما زرد شده و به درستی رشد نکند. علاوه بر این سیگار کشیدن استرس مضاعفی به ناخن ها وارد می کند و در کار خون رسانی به انتهای بدن نیز اختلال ایجاد می کند، پس برای سلامت ناخن ها بهترین کار ترک سیگار است.

سیگار کشیدن

انجام کارهای مختلف

همه ی ما هرازگاهی از ناخن های خود برای باز کردن قوطی های نوشابه یا خراشیدن یک برچسب قیمت استفاده می کنیم اما اگر به طور مرتب این کار را انجام می دهید ، ناخن هایتان را بیش از حد تحمل شان تحت فشار قرار می دهید . اگر از ناخن های خود برای انجام کارهایی استفاده می کنید که ابزارمناسبش وجود دارد ، ممکن است منجر به ضربه خفیف به ناخن ها شده و حتی باعث شکسته شدن شان شود.

رژیم های لاغری

گرفتن رژیم های لاغری سخت به مدت 2 یا 3 ماه بر روی ناخن ها تاثیر می گذارد و ناخن ها را نرم و شکننده می کنند . ناخن ها برای زیبا و سالم بودن نیاز به ویتامین و مواد مغذی دارند، شکننده شدن ناخن ها علامت کمبود ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز سلامت ناخن ها است. پس برای سلامت ناخن باید برنامه غذایی متنوع و متعادلی داشته باشید و از غذاهای دریایی و تخم مرغ برای جذب مواد مغذی مورد نیاز ناخن ها استفاده کنید.

رژیم لاغری

برش دادن کوتیکول ناخن

پوست اطراف ناخن نقش محافظتی برای آن ها دارد و در واقع ناخن را در بسترش محکم نگه می دارند. پس وقتی آن ها را برش داده یا می کنید، پوست محافظ ناخن ها را از بین برده و درنتیجه، ناخن های تان را درمقابل باکتری و عفونت آسیب پذیر خواهید کرد. این پوست ها را هرگز نکنید زیرا این کار باعث افزایش احتمال عفونت می شود.

بلند نگه داشتن ناخن

اگرچه داشتن ناخن های بلند باعث زیبایی می شوند اما کوتاه تر نگه داشتن شان قطعاً سلامت شما را به همراه دارد. ناخن های بلند می توانند به راحتی خاک و باکتری را در خود جای دهند و به طور بالقوه عفونت ها را گسترش دهند. کاشت ناخن نیز می تواند به ناخن ها آسیب برساند زیرا برای چسباندن ژل اکریلیک روی آن ها باید ناخن های طبیعی تان را تحت اشعه UV قرار دهید که خود باعث شکنندگی و تضعیف شدن آن ها خواهد شد.

استفاده مداوم از لاک ناخن

بر اساس توصیه متخصصان مراقبت از ناخن، اگر پشت سر هم لاک بزنید و ناخن ها را طراحی کنید، باعث می شوید تا آن ها به مرور زمان خشک، زرد و حتی ضعیف شوند. استفاده بیش از اندازه از لاک پاک کن ها هم باعث خشک و هم ضعیف شدن ناخن ها خواهد شد.

لاک زدن

استفاده از ترکیبات شیمیایی

اگر ناخن هایتان رشد خوبی ندارند و دچار شکنندگی ناخن هستید، احتمالا دستانتان بیش از حد با مواد شوینده و محصولات شیمیایی تماس دارند. ناخن ها ضمیمه پوست هستند پس آنچه سبب آسیب به پوست می شود به ناخن نیز آسیب می رساند. پس هنگام استفاده از شوینده ها و محصولات شیمیایی دستکش بپوشید.

پوشیدن کفش های تنگ

پوشیدن کفش های سایز اشتباه نه تنها ناراحت کننده است بلکه می تواند ناخن های پا را نیز به دردسر بیندازد. اگر کفش هایتان بیش از حد به ناخن ها فشار بیاورد، می تواند منجر به ضربه ناخن شود و حتی ممکن است باعث جدا شدن ناخن از بسترش شود. به منظور پیشگیری از این مشکل، مطمئن شوید که کفش شما مناسب است و به پاها اجازه نفس کشیدن می دهد.

کفش تنگ

نگه داشتن ناخن ها به مدت طولانی در آب

اگر شغل یا سبک زندگی شما طوری است که با آب سروکار دارید و روزانه چندین بار دست هایتان را می شویید، شستن زیاد دست ها باعث می شود ناخن ها حساس و آسیب پذیر شوند پس حتما برای شستشوی دست ها به جای صابون از ژل های شستشو استفاده کنید و بعد از شستن دست ها چندین بار کرم به دست ها و ناخن ها بزنید زیرا کرم های مخصوص ناخن، آنها را برای 3 تا 4 بار شستشو مقاوم می کنند.

شنا در استخر

گرچه کلر موجود در آب شما را در برابر میکروب ها و باکتری های موجود در استخرها محافظت می کند، اما می تواند ناخن ها را بیش از حد خشک کرده و آن ها را تحریک کند. اگر شناگر هستید و دوست دارید ساعت ها در استخر بمانید، از یک براق کننده ناخن استفاده کنید تا رطوبت آن ها از بین نرود. استفاده از لوسیون دستی که حاوی لانولین است نیز از دست و ناخن شما در برابر اثرات منفی کلر محافظت خواهد کرد.

عادات رایج امروزی خطرناک برای سلامت ناخن ها

3.635
این مطلب مفید بود ؟2510
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /س
وبگردی