تغییر در پریود
در دوران قاعدگی هر خانمی ممکن است تغییرات غیر عادی ایجاد شود که نباید به راحتی از آن ها رد شد زیرا ممکن است علامت وجود مشکل خاصی باشد.

تغییرات نگران کننده و غیرعادی در دوران پریود

خونریزی در دورانِ قاعدگی یک بخش طبیعی از زندگی همه خانم ها می باشد؛ اما قطعا چیز های زیادی هست که بعنوان یک بانو در مورد آن نمی دانید؛ مثلاً این که چه علائمی در پریود می‌ تواند نشان ‌دهنده مشکلات زمینه ای باشد. در این قسمت از نمناک قصد داریم علائم و تغییراتی را در پریود به شما معرفی کنیم که نشان می دهد نیاز به مراجعه به پزشک دارید.

پریود بیشتر از 7 روز

اولین روز چرخه قاعدگی زمانی است که خونریزی به تازگی آغاز می شود. این خونریزی می تواند بین دو تا هفت روز طول بکشد. اگر متوجه شدید که خونریزی شما هم بیش از هفت روز طول کشید و خیلی هم شدید شد، به طوری که مجبور بودید هر یک ساعت یکبار نوار بهداشتی تان را عوض کنید، یعنی مشکلی در کار است که باید به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات در پریود

چرخه نامنظم

چرخه قاعدگی می تواند متفاوت باشد؛ اما معمولاً دور و بر 28 روز طول می کشد؛ یعنی از اولین روز پریود تا روز قبل از پریود بعدی باید حدوداً 28 روز باشد. در روز چهاردهم چرخه قاعدگی یک تخمک از تخمدان آزاد می شود و به سمت لوله های فالوپ می رود و فرآیند تخمک گذاری اتفاق می افتد، سپس سطوح پروژسترون افزایش پیدا کرده و سطح استروژن کاهش می یابد که معمولاً این اتفاق نزدیک روز بیست و هشتم است.

اگر بدن شما نتواند این پروسه را دقیق انجام دهد، احتمالا چرخه قاعدگی تان نامنظم بوده و ممکن است طولانی تر از 35 روز یا کم‌تر از 20 روز باشد که در چنین حالتی باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم خیلی سنگین و شدید

احساس درد در دوران قاعدگی اتفاق رایجی است و بعضی از خانم ها هر ماه 1 الی 2 روز این درد را تجربه می کنند که علت آن هم انقباضات رحمی می باشد. علائم دیگر پریود نیز شامل موارد زیر است:

اما اگر درد قاعدگی تان به گونه ‌ای بود که زندگی روزانه شما را مختل کرد، خوابیدن تان را دچار مشکل کرد و سختی های زیادی به وجود آورد، احتمالاً می‌ تواند نشان دهنده فیبروم یا کیست باشد که باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تغییر در خونریزی پریود

ناکارآمد بودن مسکن

در زمان پریود به خاطر درد و انقباض، معمولا پزشکان مسکن را پیشنهاد می کنند. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که با مسکن دردتان آرام نمی شود، احتمالاً باید به پزشک مراجعه کنید و مسئله را پیگیری نمایید.

پریود نشدن

دختران تقریبا بین سن 12 تا 13 سال پریود می شوند. از طرفی از هر 25 خانمی که باردار؛ شیرده یا یائسه نیستند، ممکن است به علت های مختلفی در یک برهه ای پریود نشوند که در چنین شرایطی باید به پزشک مراجعه کرد. شما هم اگر پریودتان دیر شده، مسئله را پیگیری کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری نمایید؛ البته این پریود نشدن های دوره ای ممکن است علت های زیر را هم داشته باشد:

 • کاهش وزن سریع
 • وزن خیلی پایین
 • اختلالات مربوط به غذا
 • اختلالات مربوط به غدد درون ریز و هیپوتالاموس
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • مشکل غده تیروئید
 • مشکل تخمدان
 • استرس
 • مشکلاتی مانند نارسایی کبد و بیماری التهابی روده

اگر پریود شما سه ماه بعد از توقف شیردهی به حالت طبیعی برنگشت، حتما به متخصص مراجعه کنید.

استرس و پریود نشدن

خونریزی غیر طبیعی

اگر خونریزی غیر طبیعی با علائم زیر را مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • خون ریزی یا لکه بینی بین پریود ها
 • خون ریزی یا لکه بینی بعد از رابطه زناشویی
 • خون ریزی شدید در دوران پریود
 • خون ریزی بعد از یائسگی
 • لخته های خون زیاد در دوران پریود

در چنین حالتی پزشک از شما آزمایش می گیرد و وضعیت تان را بررسی می‌ کند تا جلوی هرگونه اختلال و بیماری گرفته شود.

تغییری در پریود که میگه فورا باید بری دکتر

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : قاعدگی
وبگردی