برق گرفتگی کودکان
کنجکاوی کودکان نسبت به وسایل برقی که در هر خانه ای پیدا می شوند، بدون شک جبران ناپذیر است. به همین دلیل باید اقدام به پیشگیری از برق گرفتگی کودک نمایید.

ترفندهای جلوگیری از برق گرفتگی کودکان در منزل و بیرون از منزل 

کودکان ماهیت کنجکاوی دارند و خطر برق را نمی دانند. باید به آن ها موارد و اصول پایه ای در مورد قدرت برق را یاد بدهیم و به آن ها بفهمانیم که ممکن است دچار شوکِ برق گرفتگی شوند و در نتیجه این اطلاعات کمک می کند تا آنها از سلامت خودشان مراقبت کنند.همچنین راهکار های اصولی زیر باعث می شود که در این زمینه بهتر از خودشان مراقبت کنند.

برق امکان ایجاد سوختگی، شوک و یا حتی مرگ را دارد.لوازم برقی و سیم ها خطرناک هستند و شما باید اصول حفاظتی و مراقبتی را در آن ها رعایت کنید.جریان برق به راحتی از طریق آب عبور می کند و ممکن است به بدن برسد، زیرا بدن 70 درصد از آب تشکیل شده است. راهکار هایی ایمنی برای کودکان وجود دارد که از آسیب دیدگی جدی و مشکلات و یا حتی مرگ و میرشان جلوگیری می کند که در این قسمت از نمناک آن ها را به شما توضیح خواهیم داد.

امنیت و جلوگیری از برق گرفتگی کودکان در منزل

همه کودکان بدون توجه به سنشان نیاز دارند که از خطرات برق آگاه باشند که راهکار های زیر به شما کمک می کند تا این امنیت را فراهم کنید.

برق گرفتگی کودک

 1. هرگز اجازه ندهید که دست یا انگشت کودک به خروجی های برق یا سوکت برق برخورد داشته باشد.
 2. تمام لوازم برقی و کوچک مثل توستر که یک وسیله برقی ظاهراً بدون خطر است را دور از دسترس قرار دهید، این وسایل هرگز نباید نزدیک و قابل دسترسی برای کودک باشد؛ حتی اگر خاموش است.
 3. هرگز از وسیله برقی در نزدیکی سینک، حمام یا منبع آب استفاده نکنید.
 4. حتماً سیم های برق و لوازم برقی را به دور از منبع حرارتی نگهداری کنید.
 5. هرگز به وسیله برقی مانند سوئیچ لامپ و سشوار، کودک خود را نزدیک نکنید و اجازه ندهید به آن دست بزند. خودتان هم اگر دست تان خیس است هرگز آن ها را لمس نکنید.
 6. سیم برق را در نزدیکی دو شاخه ای که پایین است و در دسترس کودک قرار می گیرد، استفاده نکنید.
 7. قبل از اینکه بخواهید وسیله برقی را جمع کنید، اول از همه آن را از برق بکشید تا کودک نتواند آن را روشن کند. یعنی به محض اینکه کارتان با یک وسیله برقی تمام شد، سریعا آن را از برق بکشید و بعد سراغ کار های دیگر بروید.
 8. اگر دست تان مرطوب است، از هیچ وسیله برقی استفاده نکنید.
 9. اگر متوجه شدید هر جایی وسیله برقی یا سیم آن آسیب دیده، سریعا آن را تعمیر کنید.

وسایل برقی خانه

جلوگیری از برق گرفتگی کودکان بیرون از خانه

 1. هرگز اجازه ندهید کودک تان پیش درختی که نزدیک به منبع برق است یا حتی هر وسیله برقی و روشنایی که از لابلای درخت رد شده است، بایستد.
 2. اگر از بادبادک، بادکنک یا حتی بالن های هلیومی استفاده می کنید، حتماً آن ها را از منابع برقی دور کنید.
 3. اگر این وسایل نزدیک کابل برق فرود آمد و به آن ها گیر کرد، یعنی برق به آن ها وارد می شود و دست زدن باعث می شود که برق گرفتگی و آتش سوزی ایجاد شود. پس هرگز به چنین ابزاری نزدیک نشوید و از راهکار های امنیتی و افراد متخصص کمک بگیرید.
 4. هنگام رعد و برق، در دریا یا هیچ استخری شنا نکنید. اگر متوجه شدید گره خوردگی در سیم برق اتفاق افتاده یا چیزی در منبع برقی گیر کرده است، هرگز نه خودتان و نه فرزندتان به آن دست نزنید و اگر چیزی از وسایل کودک تان هم لابلای منابع برقی و سیم های برق افتاد، هرگز سعی نکنید آن را بیرون بیاورید.
 5. اجازه ندهید که کودک به تیر چراغ برق نزدیک شود یا بخواهد از آن بالا برود.
 6. کودک را از منابع برقی در خیابان و بیرون از منزل دور نگه دارید.
 7. هرگز اجازه ندهید که کودک به فنس هایی که برق دارند، نزدیک شود.
 8. اگر متوجه افتادگی کابل یا سیم برق شده اید، حتما خود و کودک تان را از آن دور نگه دارید و هرگز چیزی را لمس نکنید.
 9. اگر کودک شما از وسیله هایی شبیه به هواپیماهای برقی یا ماشین دستی یا هلیکوپتر ها استفاده می کند، مراقب باشید که از نزدیکی منابع برقی در محیط باز رد نشود.
 10. تحت هیچ شرایطی، نزدیک کابل برق یا ایستگاه های برقی نشوید و کودک تان را هم از آن ها دور نگه دارید.
 11. هرگز به سیم و کابل برق چیزی آویزان نکنید.
 12. اگر کودکتان به منبع برق نزدیک شد و مشکلی برایش پیش آمد، سریعاً اورژانس خبر کنید و خودتان کاری انجام ندهید و از آن ها کمک بگیرید.
 13. اگر کودک تان با وسیله برقی در بیرون از منزل بازی می کند، مراقب باشید که حتماً از منبع آب و هر گونه رطوبت و خیسی دور باشد و خودتان هم هرگز با دست خیس آن ها را لمس نکنید.

ترفندهای جلوگیری از برق گرفتگی کودکان در خانه

45
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
برچسب : تربیت کودک
وبگردی