فواید بافت مو
بافت مو سر باعث بهتر شدن ظاهر مو و نرم تر شدن آن می شود و از میان انواع مختلف بافت مو، بافت های سنتی سالم تر می باشند.

حقیقت آنچه درباره فواید بافت مو شنیده اید

افسانه های مختلفی در مورد رشد مو وجود دارد. از شامپو های مختلف گرفته تا درمان های خانگی، که هر دوی آن ها نوید موهایی بلند و ضخیم را به شما می دهند. چندین مدل مو نیز مورد توجه قرار گرفته است. به همین ترتیب، بافت مو یکی از قدیمی ترین مدل موهایی است که حتی در زمان مادربزرگ ها نیز وجود داشته و به شما معرفی کرده اند. شاید شما هم شنیده باشید که بافتن مو می تواند به رشد آن ها کمک کند. بسیاری از دختران این کار را برای موهای بلند خود امتحان می کنند اما آیا واقعا بافت مو می تواند به رشد مو کمک کند ؟ آیا این یک واقعیت است یا افسانه؟ برای آگاهی در این باره این بخش از بهداشت و سلامت نمناک را با دقت مطالعه کنید .

بافتن مو

آیا بافت مو سبب رشد مو می شود؟

در حقیقت این موضوع یک افسانه مطلق است زیرا میزان رشد مو بیشتر توسط ژنتیک و وضعیت تغذیه ای تعیین می شود . تارهای مو که خارج از ریشه هستند، بافتی مرده محسوب می شوند پس اگر بافت طوری باشد که سبب کشیدن ریشه مو نشود ، نه در رشد مو و نه در ریزش موها اثر دارد. 

باید بدانید علاوه بر تاثیر ژنتیک بر رشد موها، کمبود های تغذیه ای ، خواب ناکافی ، استرس روحی و جسمی هم به میزان رشد مو و هم به کیفیت رشد آن ها آسیب وارد می کنند پس باید یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید و مواد مغذی کافی مصرف کنید تا موهایی ضخیم و سالم داشته باشید .

تاثیرات بافت مو

فواید بافتن مو 

مزیت بافتن موها این است که 

 • بافتن مو تا حدی باعث بهتر شدن ظاهر موها و نرم تر شدن آنها می شود .
 • بافتن باعث می شود مو ها گره نخورند و نیاز به شانه زدن شدید نداشته باشند .
 • هنگامی که خواب هستید و غلت می زنید موهایتان روی ملافه تخت کشیده می شود و این باعث افزایش آسیب دیدن مو می شود مخصوصاً اگر موهایتان شکننده باشد. بافتن مو باعث می شود مو ها در برابر بالشت اصطکاک و شکستگی کم تری داشته باشند.
 • چربی پوست سبب جوش زدن می شود. همچنین موهایتان مانند پوستتان سبوم ترشح می کند.  با گیس کردن موهایتان در طول شب پوست چربتان با موهای چربتان در تماس نیست بنابراین صورتتان کمتر جوش می زند.
 • بافت مو در تابستان و گرمای هوا به افراد کمک می کند که کمتر از گرمای تابستان  اذیت و کلافه شوند.
 • بافتن موها می تواند رطوبت موها را برای مدت زمان بیشتری حفظ کند . مو در اثر خشکی دچار شکنندگی می شود. 
 • با بافتن موها می توانید بدون استفاده از دستگاه های حرارتی مو نظیر بابلیس ، ویو که به موها آسیب می رسانند ، می توانید آنها را موج دار و جذاب تر کنبد. 
 • برای آراستن موهای خود در زمان کوتاه استفاده از بافت مو انتخاب هوشمندانه ای است. 

فواید بافت مو

آیا بافتن موها از موخوره جلوگیری می کند؟

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران از بخش پوست و موی نمناک این را باید بگوییم که مو شبیه لوله باریکی است که از تعداد زیادی میله به هم پیوسته تشکیل شده که با پیوند سیستئین کنار هم قرار گرفته اند. در صورت دستکاری زیاد مو و سشوار کشیدن زیاد، شانه کردن زیاد، فر کردن، صاف کردن، استفاده زیاد از نرم کننده ها، حالت دهنده ها و دکلره کردن ، پیوندهای سیستئینی که وظیفه شان نگهداری از موست از هم باز شده و پاره می شود. همچنین موهای بلندبه دلیل در معرض قرار گرفتن آسیب ها و صدمات مختلف نسبت به موهای کوتاه تر زودتر موخوره می گیرند. پس بافتن موها هیچ تاثیری در پیشگیری از این مشکل ندارد.

آیا بافتن مو سبب ریزش موها می شود؟

بافتن تارهای مو می تواند باعث ریزش مو شود . اگر بافت مو به روشی اشتباه صورت گیرد ممکن است اثرات مخربی به نام آلوپسی کششی بر روی مو و پوست سر داشته باشد. محکم بافتن مو باعث کشیدگی شده و منجر به نازک شدن تار مو در امتداد خط مو و در نهایت کاهش رشد و گاهی اوقات طاسی خواهد شد و بنابراین هرگز نباید موها را خیلی محکم بافت و کشش روی پوست سر را حداقل کرد .

بافت مو ساده

بافت های سنتی سالم تر هستند

بعضی خانم ها موهای شان را برای زیباتر شدن ، بافت دایمی (مثل بافت های آفریقایی) می زنند اما بافت های سنتی که اغلب فقط برای مدت کوتاهی روی سر می مانند، سالم تر هستند. 

اگر می خواهید موهای تان را ببافید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • دقت کنید که موها حالت شل داشته باشند و از پوست سر شما کشیده نشوند.
 • از شامپوی معمولی برای موی سرتان استفاده کنید. 
 • موهای بافته شده را خشک کنید زیرا این موها نباید مرطوب باقی بمانند چون سبب رطوبت پوسیدگی موها می شود. 
 • برای حالت دادن موهایتان از ژل و کرم مو استفاده کنید.

فواید بافت مو برای سلامت و ظاهر موها

4192
این مطلب مفید بود ؟15537
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/س
وبگردی