نگهداری دارو
اگر در شرایطی هستید که باید روزانه در ساعت های مختلف داروهای متفاوتی مصرف کنید، باید با روشی صحیح این داروها را مرتب کنید تا در زمان مشخص مصرف شوند.

راه و روش صحیح مرتب کردن داروها

بسیاری از ما در شرایطی قرار می گیریم که مجبوریم چند دارو را با یکدیگر مصرف کنیم که هر کدام تایم مشخص و زمان مخصوص به خودشان را دارند؛ اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه باید قفسه مربوط به دارو ها را مرتب کنید تا سر موقع همه آن ها را استفاده کنید؟ این قسمت از نمناک را تا انتها مطالعه کنید تا راهکار های مفید و موثری را در اختیارتان قرار دهیم.

از جعبه دارو استفاده کنید

جعبه دارو خریداری کنید؛ حتماً مجبور نیستید که یک جعبه خاص و منحصر به فرد بخرید. جعبه های معمولی که به عنوان ارگانایزر هم استفاده می کنید، می توانند یک گزینه مناسب باشند. اگر داروهای تان زیاد است، از جعبه های بزرگ‌تر استفاده کنید و یک جعبه را فقط مخصوص دارو ها اختصاص دهید یا می توانید چند جعبه کوچک‌تر انتخاب کنید و دسته بندی دارو ها را با توجه به تایمی که قرار است از آن ها استفاده کنید، جدا کنید تا دارو ها با یکدیگر قاطی نشوند.

جعبه دارو خانگی

دارو ها را علامت گذاری کنید

همان لحظه که دارو ها را از داروخانه خریداری می‌ کنید، در مورد دارو، میزان مصرف دوز و غیره سؤال کنید و این اطلاعات را روی خود قرص یا شربت بنویسید تا علامت داشته باشند و احتمال اشتباه در آن ها کاسته شود.

از تکنولوژی کمک بگیرید

تکنولوژی می‌ تواند در خوردن دارو به شما کمک کند. به این صورت که برای هر دارو تایم تعیین کنید. مقابل تایمی که تعیین کرده اید، نام دارو را بنویسید و حتما یک زمان‌بندی مشخص داشته باشید تا هر وقت که سر ساعت آلارم گوشی زنگ خورد، بتوانید آن را استفاده کنید.

آلارم گوشی

نکات زیر را برای نگهداری داروها رعایت کنید

  1. دارو ها را در مکان مشخص بگذارید تا زمانی که وقت خوردن شان رسید، سردرگم نباشید و مجبور نباشید دنبال آن ها بگردید.
  2. یک مکان مشخص برای دارو ها در نظر بگیرید که قابل رویت باشد یا اگر نیاز شد، کسی برایتان دارو بیاورد، خیلی راحت بتواند آن ها را پیدا کند.
  3. دارو ها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
  4. حتماً قبل از هر چیزی به خودتان قول بدهید که روتین مربوط به دارو ها را رعایت کنید.
  5. می توانید لیستی از دارو های تان تهیه کنید و آن ها را علامت بزنید یا حتی می‌ توانید از تقویم روی دیوار، مخصوص خوردن دارو استفاده کنید و تقویم مورد نظر را برای این کار به‌خصوص در نظر بگیرید‌.

کابینت نگهداری داروها رو اینطوری مرتب کنید

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی