تولد
تکنیک وارونه سازی
تکنیک وارونه سازی یکی از بهترین روش ها برای حل مشکلات زندگی است که در این روش می توان کاری کرد که به خوبی مهارت حل مسئله را یاد گرفت.

تکنیک وارونه سازی چیست ؟

وارونه سازی روش حل مشکل با استفاده از دیدگاه های مختلف است. حل مسئله یکی از مهارت های لازم در زندگی است زیرا در زندگی با مسئله ها و مشکلات زیادی روبه رو خواهیم شد. آن ها باعث می شود از پیشرفت جا بمانیم. زمانی که مشکلی را برطرف می کنیم، همه چیز آسان تر می شود، درهای زندگی به سمت ما گشوده می شود در نتیجه می توانیم کشف و شهود خوبی داشته باشیم. هنوز بعضی از ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم اما بعضی از ما قادر به انجام آن هستیم.

وارونه سازی

چالش حل مسئله به این معنا است که کمی متفاوت تر فکر کنید. توانایی ما برای حل مشکلات به دلیل محدودیت فکری می آید و در واقع خودمان را با ساختارها و رفتارهایمان محدود کرده ایم. در نتیجه باید سعی کنیم تاثیرگذاری خود را افزایش دهیم و ساختار بندی خوبی در محیط و ذهن خود داشته باشیم. 

روش تکنیک وارونه سازی؛ اما چگونه باید این کار را انجام داد ؟

زمانی که با یک سختی روبرو می شویم ، تمایل داریم که همان راه های قدیمی را برای حل مسئله به کار بگیریم و گاهی اوقات این روش برای ما کارآمد است اما اکثر اوقات در آن شکست می خوریم. به جای این کارها نیاز داریم که در مورد مشکل خود از راه با روش متفاوت فکر کنیم.

مشکلات سخت زمانی که کمی به انتهایشان فکر شود، بهتر حل می شوند. چارلی مانگر این جمله را بیان کرده است که یکی از اعضای اصلی تجارت های بزرگ در دنیا محسوب می شود. منطق او برای حل مشکلات سخت، نگاه کردن به آن ها به گونه ای برعکس است. البته وارونه نگاه کردن به مسائل به معنای عقب گرد نیست و بلکه زمانی که یک مشکل و مسئله را برعکس می کنیم، دیدگاه های جایگزین به ما رجوع می کنند.

تکنیک حل مسئله

نمونه های استفاده از روش تکنیک وارونه سازی

تکنیک وارونه سازی در سرمایه گذاری 

نمونه عالی از این روش استراتژی سرمایه گذاری است که توسط برکشیر ارائه شد. بیشتر سرمایه گذاران شروع به خرید کردند تا ثروت خود را افزایش دهند. البته گفتن آن راحت تر از انجام دادنش است. افزایش ثروت در جهان سرمایه گذاری اغلب نیازمند ریسک پذیر بودن است و ممکن است که افراد در این بین متضرر هم بشوند.

هدف از افزایش ثروت این است که مشکل را ببینیم، سپس آن را برعکس کنیم. در واقع مسئله ما در این روش این گونه مطرح می شود که چگونه ضرر نکنیم و به جای این که به کمپانی هایی نگاه کنیم که سود های زیادی در کوتاه مدت همراه با ریسک بالا دارند، این فرد تصمیم گرفت خلاف این کار را انجام دهد.

آن ها در کمپانی هایی سرمایه گذاری کردند که ریسک بسیار کمتری داشت. آن ها به این موضوع فکر کردند که اگر از ریسک و خطر دوری کنند، در نتیجه دچار ضرر و زیان نمی شوند و همین امر نیز باعث شد که این فرد موفق ترین سرمایه گذار کمپانی ها در جهان شود.

سرمایه گذاری

پس چنانچه در این بخش از رازهای موفقیت در نمناک میخوانید تنها کاری که باید انجام دهید، این است که نگاه خود را عوض کنید. زمانی که به مشکلات روزمره خود نگاه می کنید و آن ها را برعکس می کنید، همه چیز تغییر پیدا می کند. پس می توانید بهترین ها را انجام دهید و ذهن خود را در این جامعه مدرن آماده سازید و در نتیجه با تکنیک برعکس کردن و وارونه سازی دیدگاه شما هم تغییر می کند.

پس زمانی که تصمیم دارید پیشرفت کنید، باید توجه خود را روی این نکته معطوف کنید که چگونه کارهای غلط انجام ندهید که این طرز فکر می تواند موفقیت شما را تضمین کند.

حل مسئله یک مهارت ضروری در زندگی محسوب می شود. باید یاد بگیرید که چگونه مشکلات را حل کنید، به خواسته های خود دست پیدا کنید، محدودیت ها را کنار بگذارید و به گونه ای متفاوت فکر کنید. وارونه فکر کردن به موضوع باعث می شود که نگاهتان کاملا متفاوت باشد و راه حل های خوبی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

اگر بخواهیم واضح تر این موضوع را توضیح بدهیم، یعنی باید سعی کنید در ذهنتان انتهای همه چیز را تصور کنید و ببینید که اگر این کار را به روش های متفاوت پیش ببرید و در جهت مخالف فکر کنید، چه اتفاقی می افتد. تکنیک وارونه سازی دقیقا اتفاقات بر عکس را به شما نشان می دهد.

حل مسئله

تکنیک وارونه سازی در مدیریت

یک مثال دیگر در این موضوع این است که مثلاً اگر می خواهید مدیر بهتری باشید باید از خودتان بپرسید افراد برای این که مدیر بدی شوند، چه کاری انجام می دهند؟

این گونه سوال پرسیدن اغلب دیدگاه های اعجاب انگیزی را در ذهن شما ایجاد می کند.

تکنیک وارونه سازی در قایقرانی

مثلاً تکنیک وارونه سازی برای این موضوع را در نظر بگیرید. اگر همه چیز در قایقرانی اشتباه پیش برود، چه اتفاقی می افتد ؟

نمی توانم دوباره به عقب برگردم، تمام توانم را از دست می دهم. دقیقاً مثل زمانی که غرق شده ام، سرم به سنگ می خورد. دارایی هایم و تجهیزاتم هم از دست می رود.

نمی توانم از منجلاب بیرون بیایم و احتمال مردن هم وجود دارد که دقیقاً بدترین نتیجه ممکن خواهد بود و باعث می شود که فرد نتواند مهارت های خودش را ارتقا دهد.

قایقرانی

پس سعی می کنم قایق رانی را از روش درست یاد بگیرم. یاد می گیرم که چه جاهایی باید توقف کنم.

چگونه باید از موانع عبور کنم. چگونه تجهیزات امنیتی را با خود همراه سازم. چگونه از خطرات رودخانه دور باشم.

در واقع تکنیک وارونه سازی اغلب خطاهای روزانه را به شما معرفی می کند که شاید خودتان متوجه نباشید که در حال انجام آن هستید. همان طور که در مثال قایقرانی هم گفتیم، مشکلات پنهانی را نشان می دهد که ممکن است بسیار شدید شود.

وارونه سازی یک مشکل باعث می شود که به موانع پنهانی ای فکر کنید که از پیشرفت شما جلوگیری می کند.

فواید تکنیک وارونه سازی  

مقایسه هوشمندانه رفتار کردن و دوری از حماقت

اگر می خواهید نوآوری بیشتری در محل کار خود داشته باشید، باید به آینده فکر کنید و در واقع به چیزهایی فکر کنید که باعث افزایش نوآوری شما می شود اما اگر کمی به انتهای ماجرا فکر کنید، باید به این فکر کنید که چه اقداماتی میزان نوآوری را کاهش می دهد و کاملاً قضیه فرق می کند و در نتیجه باعث می شود از اشتباهات خود دوری کنید. که این قضیه کاملاً ساده است.

دوری از حماقت

قطعاً این که بخواهید از افکار احمقانه دوری کنید، راحت تر از این است که خیلی هوشمندانه فکر کنید. حذف اشتباهات از زندگی که عامل جلوگیری کننده موفقیت هستند، قطعاً مهارت ها و عادات بسیار قوی را در شما ایجاد می کند. دقیقاً مانند بازیکن فوتبالی که سعی می کند در طول مسابقه هیچ اشتباهی نداشته باشد و همین امر ناخودآگاه باعث موفقیت او خواهد شد. 

کاهش ریسک

یکی دیگر از فواید این استراتژی این است که کم تر ریسک خواهید کرد و در نتیجه بیشتر از شکست جلوگیری می شود . مثلاً در مثالی که در مورد نوآوری زدیم ، ممکن است بعضی از افراد به سمت داروهای مضر و روانگردان بروند تا تمرکزشان افزایش پیدا کند که قطعاً عوارض جانبی خواهد داشت اما در تکنیک وارونه سازی ، هرگز به این روش فکر نخواهید کرد.

تکنیک وارونه سازی چیست و چطور مسئله را حل می کند؟

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی