خودارضایی

خودارضایی وسواسی چیست که ....؟

کد مطلب : 78161زمان مطالعه : 4 دقیقه
خودارضایی وسواسی نوعی خودارضایی اجباری است که فرد ممکن است مبتلا به افسردگی باشد. برای ترک خودارضایی وسواسی ابتدا باید علت و زمان خطر آن را پیدا کنید.

هر آنچه باید از خودارضایی وسواسی بدانید

نیاز جنسی یکی از اصلی ترین نیازهای هر فرد است که اگر از طریق ازدواج برآورده نشود، بسیاری از افراد برای ارضای این میل به راه های مختلفی از جمله خود ارضایی رو می آورند.

خودارضایی عملی بسیار شایع است که فرد باتحریک خود می تواند لذت جنسی و ارضا را تجربه کند و نیازی به داشتن شریک جنسی نیست.

این عمل در اسلام نکوهش فراوان شده است و گناه محسوب می شود. در این بخش از سلامت جنسی نمناک به بیان مطالبی درباره خودارضایی وسواسی و راهکارهایی برای ترک آن اشاره می کنیم.

خودارضایی

خودارضایی وسواسی چیست؟

خودارضایی وسواسی نیز نوعی خودارضایی است که در آن فرد به انجام خودارضایی احساس اجبار می کند. افراد دچار این نوع خود ارضایی ممکن است دچار اختلال های روان شناختی مانند افسردگی، اضطراب و رفتارهای وسواسی و ناتوانی در رابطه عاطفی نیز مبتلا باشند.

علت خودارضایی

نشانه های خودارضایی وسواسی

نشانه های خودارضایی وسواسی عبارتند از:

 • اختلال در روابط اجتماعی، عاطفی، بین فردی و کاری فرد به دنبال خودارضایی بیش از حد
 • ایجاد احساس تنهایی در فرد بعد از هر ارگاسم در خودارضایی
 • کسب نشدن رضایت جنسی بعد از خودارضایی
 • خودارضایی بین 5 تا 15بار در روز
 • عدم کنترل وسوسهٔ تحریک اندام های جنسی
 • دست کشیدن از خودارضایی تنها در زمان خسته و فرسوده بودن یا تجربه احساس فشار اجتماعی شدید

ایجاد احساس تنهایی

راهکارهایی برای ترک خودارضایی وسواسی

حالا که در این بخش از نمناک این اختلال را شناختید راه حل هایش را هم با هم مرور می کنیم:

علت خودارضایی را بیابید:

قبل از هرچیز شما باید علت خودارضایی خود را بیابید. آیا به دلیل نداشتن رابطه عاطفی و جنسی طبیعی دست به خود ارضایی می زنید؟ یا برای فرار از واقعیت های زندگی خودارضایی را انجام می دهید؟ به هر حال باید علت را بیابید و بر اساس علت خودارضایی برای آن درمانی بیاندیشید مثلا دلایل ناتوانی در برقراری رابطه عاطفی را پیدا کنید.

«زمان خطرناک» را پیدا کنید:

چه زمانی شما دست به خودارضایی می زنید و نشانه هایی که موجب می شوند که شما در آن زمان دست به خودارضایی بزنید را پیدا کنید و در آن زمان ها خود را مشغول به کار دیگری کنید.

زمان خودارضایی

فعالیت اجتماعی بیشتری داشته باشید:

اگر بیاندیشید در می یابید که شما زمان زیادی را صرف خودارضایی می کنید پس از زمان خود استفاده بهتری نمایید و فعالیت های اجتماعی بیشتر داشته و کارهای لذت بخش انجام دهید. برای منحرف کردن ذهنتان هر زمان فکر خودارضایی به سرتان زد، یک کار لذت بخش انجام دهید.

وقتی هیچ کاری برای انجام دادن نداشته باشید، احتمال این که خودارضایی کنید زیاد می شود. برای دوری از خودارضایی بودن با دوستان، رفتن به کتابخانه یا کتابفروشی، رفتن به پیاده روی، رفتن به باشگاه ورزشی، رفتن به یک کافه یا رستوران موثر است.

بودن با دوستان

به صورت تدریجی این کار را ترک کنید:

شما به یکباره و کامل نمی توانید خودارضایی را ترک کنید پس به صورت تدریجی این کار را ترک کنید یعنی ابتدا سعی کنید یک روز در هفته این کار را کنار بگذارید، مثلاً جمعه ها خودارضایی نکنید. سپس تلاش کنید که هفته ای دو روز خودارضایی نکنید و در این روز ها رسیدگی به نیازهای جسمانی و روانی خود را در اولویت قرار دهید.

پورنوگرافی یا دیدن فیلم های جنسی را ترک کنید:

برای کنترل رفتارهای وسواسی خودارضایی پورنوگرافی یا دیدن فیلم های جنسی را ترک کنید زیرا پورنوگرافی یا دیدن فیلم های جنسی یکی از دلایلی که افراد نمی توانند رفتارهای وسواسی خودارضایی را کنترل کنند. این فیلم ها را نبینید و اگر وسوسه شدید در این زمان کارهای دیگری انجام دهید.

دیدن فیلم های جنسی

دیگر راه های ترک خودارضایی وسواسی

در مورد راههای ترک خود ارضایی پیش از این در بخش سلامت جنسی نمناک کامل توضیح دادیم که لازم است نکات دیگری را هم بدانید که شامل:

 1. برای حل مشکل و ترک خود ارضایی خجالت نکشید و از مشاوران و روانشناسان آموزش دیده در این زمینه کمک بگیرید.
 2. سعی کنید راه مناسبی برای تخلیه انرژی و هیجانات خود پیدا کنید. نویسندگی، آواز خواندن، نواختن موسیقی یا هر کاری که به شما احساس مفید بودن بدهد.
 3. ورزش تنش های شما را کاهش داده و در ایجاد حس های مثبت کمک می کند.
 4. رفتن به سمت کارهای عام المنفعه و کمک به دیگران به شما احساس خوبی خواهد داد و در ترک خودارضایی مفید است.
 5. تنظیم خواب و خوابیدن به اندازه کافی (8 ساعت در روز) و بیدار شدن سر ساعت مشخص به شما کمک بسیاری خواهد کرد زیرا افکار خودارضایی اغلب ممکن است شبها به سراغ شما بیاید.
 6. هنگام استحمام از دوش آب سرد استفاده کنید.
 7. در هنگام خواب لباس های بیشتری بپوشید.
 8. روابط خود را گسترش داده و در گروه ها و فعالیت های اجتماعی شرکت کنید.
 9. از تنبیه و تحقیر خودتان دست بردارید و با عزم قوی برای سلامتی خودتان گام بردارید.
 10. تغییرات در سبک زندگی و تغذیه مناسب در ترک خود ارضایی و حتی دیگر اختلالات جنسی موثر است.

علل اصلی خودارضایی وسواسی و راه ترک آن

4.522
این مطلب مفید بود ؟202
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : خود ارضایی
وبگردی