تقویت حافظه دانش آموزان
دانش آموزان در هر مقطع تحصیلی به دنبال راهی برای بهبود یادگیری هستند. تقویت حافظه با روش های علمی و مناسب تاثیر زیادی در یادگیری دانش آموزان دارد.

ترفندهایی علمی و موثر برای تقویت حافظه دانش آموزان

برای این که بتوانید در مدرسه و دانشگاه عملکرد بهتری داشته باشید، باید حافظه خود را تقویت کنید. در واقع حافظه نقش مهمی در یادگیری چیزهای مختلف مخصوصاً یادگیری ایفا می کند.

به همین دلیل دانش آموزان به دنبال راه هایی برای افزایش قدرت حافظه خود هستند. در این قسمت از سبک زندگی نمناک راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که در تقویت حافظه موثر است.

تصاویر

ذهن انسان تصاویر را زود تر از کلمات پردازش می کند. 90% پردازشی که مغز تحت فرآیندهای مختلف انجام می دهد، از طریق قدرت بینایی است. در واقع قدرت بینایی 60000 برابر سریع تر از کلمات کار می کند بنابراین شما تصاویر را بهتر از کلمات به یاد می سپارید.

هر چقدر که این تصویر مسخره تر باشد، اطلاعاتی که از آن به یاد می سپارید، سریع تر و طولانی مدت تر خواهد بود. اگر مطلبی که در حال مطالعه اش هستید تصویر ندارد، می توانید در ذهن خودتان تصویر سازی کنید و آن را به یک موضوع در زمان خود ربط دهید.

تصویر سازی در ذهن

صداها یا حروف

کلمات تلفظ یکسان یا شبیه به هم دارند. از طرفی تلفظ بعضی از کلمات راحت نیست. در چنین حالتی فقط باید به صداها و آواها فکر کنید تا بتوانید آن ها را به خاطر بسپارید. معمولاً این مبحث برای کسانی مناسب است که در حال خواندن زبان های مختلف مثل زبان انگلیسی هستند.

داستان سازی

یکی دیگر از تکنیک های موثر برای طولانی تر کردنِ باقی ماندن مطالب داخل ذهن این است که برای خودتان داستان بسازید. سعی کنید مطلبی را که یاد می گیرید، با فرمول به ذهن خود بسپارید.

به عنوان مثال به هر کدام از واحدهای فرمول فیزیک یک نقش بدهید و یک داستانی را در ذهن خود به وجود بیاورید تا یادگیری برای تان شیرین تر و و راحت تر انجام شود و دفعه بعد آن را بهتر به خاطر بیاورید.

ربط دادن اطلاعات به یکدیگر

تحقیقات نشان می دهد که اگر شما بتوانید اطلاعات جدیدی که در حال یادگیری اش هستید را به چیزی که قبلا می دانستید، ربط بدهید، بیشتر از همیشه در حافظه تان باقی می ماند. پس سعی کنید بین اطلاعات قبلی و جدید رابطه برقرار کنید تا بتوانید آن را مدت زمان طولانی تری در ذهنتان نگه دارید.

تقویت حافظه

مطالعه در مکان های مختلف

بسیاری از افراد توصیه می کنند که همیشه یک جا بنشینید و درس بخوانید اما اگر می خواهید درس خواندن تان موثرتر واقع شود و مطالب بهتر در ذهنتات باقی بماند، بهتر است که در قسمت های مختلف از منزل یا حتی بیرون از منزل درس بخوانید.

این آزمایش روی تعدادی از دانش آموزان انجام شد و نشان داد کسانی که در مکان درس خواندن شان تنوع ایجاد می کردند، عملکرد بهتری در حافظه داشتند.

خوابیدن بعد از یادگیری یک مطلب سخت

کم خوابی تاثیر منفی روی حافظه می گذارد. از طرفی زمانی که یک موضوع چالش برانگیز و سخت را مطالعه می کنید، باید بخوابید، چند ساعت خوابیدن باعث می شود تا ذهن شما استراحت کند و زمانی که بیدار شدید، دوباره مطلب را بخوانید، قطعا آن را بهتر می فهمید و راحت در حافظه خود نگه می دارید.

پیاده روی قبل از مطالعه

ورزش هم برای بدن و هم برای ذهن اثرات مفیدی دارد. 15 دقیقه قبل از شروع مطالعه، پیاده روی سبک داشته باشید و ورزش کنید تا جریان خون در بدن شما گردش بهتری داشته باشد و بتوانید مطالب را بهتر یاد بگیرید. البته منظور ما ورزش سنگین نیست.

پیاده روی قبل از مطالعه

تکرار بلند اطلاعات

این تکنیک بر اساس تحقیقات دانشگاه های مختلف به اثبات رسیده است که می تواند مفید واقع شود. تحقیقات نشان می دهد هنگامی که بعضی از اطلاعات را با صدای بلند بیان می کنید، آن را بهتر به خاطر می سپارید تا این که بخواهید آنها را در سکوت مطالعه کنید. در واقع شبیه به زمانی است که از خودتان تولید اطلاعات و محتوا می کنید و همین باعث می شود تا حافظه شما بهتر عمل کند.

فهم کامل قبل از حفظ کردن

یکی از اشتباهاتی که دانش آموزان مرتکب می شوند، این است که سعی دارند مطالب را سریع حفظ کنند؛ بدون آنکه فهمی در موردشان داشته باشند اما این نوع یادگیری موثر نخواهد بود و باعث می شود تا خیلی زود از حافظه شما پاک شود. پس قبل از این که شروع به حفظ کردن مطلب کنید، حتما آن را خوب بفهمید.

درس دادن به دیگران

تحقیقات نشان می دهد هنگامی که شما یک مسئله را به دیگران آموزش بدهید، آن را بهتر از همیشه به یاد می سپارید. پس اگر می خواهید مطلبی را مدت زمان طولانی تر در زمان خود نگه دارید، سعی کنید آن چیزی را که یاد گرفته اید، به دیگران آموزش دهید تا آن را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید. از طرفی انگیزه شما برای مطالعه هم افزایش پیدا می کند.

درس دادن به دیگران

استفاده از رنگ ها

رنگ ها توجه شما را جلب می کنند و می توانند ذهن تان را تقویت کنند. رنگ ها هر کدام معنا و فضاسازی مختلفی برای مطالعه ایجاد می کنند. بعضی از رنگ ها هستند که 60 هزار برابر یادگیری را سریع تر و بهتر می کنند.

از طرفی شما می توانید با کد بندی رنگ ها در ذهن تان نسبت به هر مطلب، احاطه بیشتری داشته باشید و برای هر کدام از مطالب، باید رنگی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال برای حقایق کلیدی و اثبات شده، رنگ آبی برای توضیحات رنگ سبز و برای مثال ها رنگ قرمز را استفاده کنید.

جدول و نمودار

تکنیک های مختلف حافظه برای دانش آموزان به شدت موثر است که یکی از آن ها ترسیم جدول و نمودار است. جدول و نمودار که بتواند اطلاعات جدید را روی خودش پیاده کند، به شدت در یادگیری شما موثر است. فرقی ندارد که چقدر ساده یا پیچیده باشد، در هر صورت ذهن شما را دسته بندی می کند.

نوشتن مطالب

مطالعات نشان می دهد که شنیدن و خواندن مطالب جدید 60 درصد احتمال فراموشی دارد و زمانی که اطلاعات را مینویسید، یادآوری آن بهتر در ذهن شما انجام می شود. در نتیجه مطالب را به خاطر می آورید. نوشتن باعث می شود که شما اطلاعات جدید را دوباره ارزیابی کنید و بتوانید آن ها را مدت زمان طولانی تری در ذهن خود نگه دارید.

نوشتن مطالب

یادآوری فعال

یادآوری فعال دقیقاً متضاد یادآوری مجهول است. در یادآوری مجهول شما کارهایی مثل کتاب خواندن، گوش دادن به صدای استاد، تماشای یک ویدئوی آموزشی و کارهایی از این قبیل را به انجام می رسانید اما در یادگیری فعال، شما تمرین می کنید که از اطلاعات جدید استفاده کنید. به عنوان مثال به سوالاتی در مورد موضوع جدید پاسخ می دهید، امتحان می دهید  از خودتان تست می گیرید.

یادآوری فعال به شدت در انتقال مطالب جدید به حافظه بلندمدت شما موثر است.

استفاده از از حس های پنجگانه

آیا تا به حال توجه کرده اید زمانی که چیزی را بو می کشید یا آوازی را از گذشته می شنوید، چیز های متفاوتی را به خاطر می آورید؟ در یادگیری مطالب درسی هم می توانید همین گونه عمل کنید. هنگام درس خواندن از حس های پنجگانه بینایی، لامسه، شنوایی، بویایی و هر حس دیگری به نحو احسنت استفاده کنید.

به عنوان مثال می توانید از روی نمودار یا تصاویر مفاهیم کلیدی را دریافت کنید. می توانید از موسیقی کلاسیک آرامش بخش در جلسات مطالعه استفاده کنید تا هر زمان که به آن موسیقی گوش دادید، مطالب در ذهنتان مرور شود.

تقویت ذهن و هوش

فلش کارت

فلش کارت یک ابزار محبوب برای مطالعه محسوب می شود اما باید تکنیک استفاده از آن ها را یاد بگیرید. در قسمت جلوی کارت مفهوم یا کلمه یا نام معادله مورد نظر را می نویسید.

در قسمت پشت کارت در گوشه بالا و سمت چپ، توضیح، تعریف یا معادل آن را یادداشت می کنید.

در سمت راست و بالای برگه، دسته بندی یا موضوعی که به مفهوم مرتبط است را یادداشت می کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید لغات حفظ کنید، می توانید اسم، فعل و صفت بودنِ آن را در این ناحیه بنویسید.

در قسمت سمت چپ و پایین، جمله یا مثالی که آن مفهوم را در خودش داشته باشد یادداشت می کنید.

در سمت راست و پایین برگه یک تصویر، نمودار یا جدولی که نشان دهنده آن مفهوم باشد را می کشید.

البته همه مراحل بالا برای همه انواع مطالب کار نمی کند اما درست ترین روشِ استفاده از فلش کارت ، همین است.

تکرار با فاصله

تکرار با فاصله یعنی اطلاعات یکسان را در فواصل زمانی مختلف برای خودتان مرور کنید، کد گذاری ها را انجام دهید و هر چند وقت یکبار در فواصل مشخص به آن ها مراجعه کنی . به عنوان مثال برای مرور اول، روز بعد، سپس سه روز بعد، سپس یک هفته بعد و سپس سه هفته بعد مطالب را تکرار کنید و همین روند را ادامه دهید.

تقویت حافظه دانش آموزان با چند روش ساده و عالی

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی