شستن صورت بعد میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ یکی از بهترین روش های جوانسازی پوست می باشد اما قبل از انجام آن باید به نکات مهمی توجه کنید و همچنین مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ را بدانید.

نکات قبل میکرونیدلینگ و اصول شستشو بعد آن

یکی از روش های رایج و پرطرفدار در زمینه جوانسازی پوست صورت، میکرونیدلینگ است که با توجه به هزینه ی نسبتا کمی که دارد با اقدامی ساده پوست را به شرایط بهتری برای تولید کلاژن میرساند.

در مطلب قبلی بخش بهداشت و سلامت نمناک در مورد تمام آنچه باید قبل از میکرونیدلینگ توضیح دادیم و حالا در ادامه به توجه به درخواست برخی از شما کاربران قصد داریم مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ را که بخش مهمی برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه از انجام این روش را تشکیل میدهد بپردازیم.

قبل  از درمان میکرونیدلینگ

قبل از جلسه میکرونیدلینگ لطفاً موارد زیر را بررسی کنید:

- محصولاتی که 24 ساعت قبل از این درمان استفاده می کنید، نباید رتین داشته باشند.

- نباید هیچ تراپی مربوط به سیستم ایمنی یا هیچ محصول این چنینی را 24 ساعت قبل از درمان استفاده کنید.

- 24 ساعت قبل از درمان در معرض نور خورشید قرار نگیرید. درمان میکرونیدلینگ روی پوست آفتاب سوخته تاثیر نخواهد داشت.

- در روز درمان لطفاً صورت خود را تمیز نگه دارید و در صورت امکان تا یک هفته آرایش نکنید.

- از دارو های رقیق کننده خون مثل آسپرین یا هر داروی دیگر که احتمال خونریزی را افزایش می دهد، استفاده نکنید و لطفاً به تکنسین هم اطلاع رسانی کنید.

- اگر تحت مراقبت پزشکی خاصی هستید و ممکن است برای میکرونیدلینگ نیاز به قطع دارو به مدت چند روز باشد، حتماً از قبل با پزشک خود مشورت کنید.

قبل میکرونیدلینگ

- اگر برای تزریق بوتاکس برنامه ریزی کرده اید، حتماً اطمینان حاصل کنید که حداقل دو هفته بعد از تزریق بوتاکس صبر می کنید و بعد به سراغ میکرونیدلینگ می روید.

- اگر هر گونه مشکلی قبل از این درمان روی پوست ایجاد شده حتما با درمانگر مشاوره کنید.

- 6 ماه صبر کنید و بعد از داروی ایزوترتینوئین استفاده کنید.

- قبل از انجام میکرونیدلینگ، هیچ درمان پوستی حداقل به مدت شش ماه انجام ندهید.

- از هیچ لایه بردار، رتینوئید، سرم یا کرمی که باعث خشکی و حساسیت پوست می شود استفاده نکنید اما در مورد ماسک، سالیسیک اسید، بنزویل پروکسید محدودیت خاصی ندارد. اگر این محصولات بخشی از روتین مراقبت از پوستتان هستند، حداقل 5 الی 7 روز بعد از میکرونیدلینگ از استفاده از آن ها خودداری کنید.

- اگر مستعد هر گونه سوزش و حساسیت پوستی هستید، حتماً دستورالعمل ها را به درستی رعایت کنید و همچنین ممکن است که پزشک داروهای ضد ویروسی هم برای شما تجویز کند.

- حداقل چهار روز قبل از درمان از ویتامین e یا روغن ماهی، ایبوپروفن و آسپرین استفاده نکنید. این داروها و مکمل ها خونریزی را زیاد می کند و باعث کبودی بعد از انجام میکرونیدلینگ می شوند.

- از کرم های وکس، الکترولیز و لیزر یک هفته قبل و بعد از میکرونیدلینگ استفاده نکنید.

کرم

بعد از درمان میکرونیدلینگ

بعد از درمان میکرونیدلینگ لطفاً موارد زیر را بررسی کنید:

 1. بعد از درمان منتظر اثر قرمزی روی صورت باشید که بر اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب افزایش پیدا می کند.
 2. اشکالی ندارد که بعد از میکرونیدلینگ از منزل بیرون بروید اما بهتر است این کار را انجام ندهید.
 3. بعد از درمان به سرعت احتمالاً دچار یک نوع آفتاب سوختگی ملایم تا شدید خواهید شد و پوست شما نسبت به همیشه گرم تر و سفت تر می شود.
 4. همچنین ممکن است ورم خفیفی را متوجه شوید که معمولاً خود به خود بعد از یک الی دو ساعت بهبود پیدا می کند و در همان روز یا 24 ساعت بعد ناپدید می شود. همچنین ممکن است بعد از 24 ساعت قرمزی روی پوست مشاهده کنید که معمولا در نواحی کوچکی از پوست هستند.
 5. اگر در مورد واکنش های پوستی نگران هستید، حتماً با مطب تماس بگیرید و سریعاً این موضوع را به آن ها گزارش دهید.

قرمزی بعد از میکرونیدلینگ

دستورالعمل های شستشوی صورت و مراقبت بعد از میکرونیدلینگ

- از آب ولرم برای 24 ساعت اول شستشوی ناحیه مورد نظر استفاده کنید.

- بعد از 24 ساعت حتما یک پاک کننده ملایم را برای تمیز کردن صورت تا 72 ساعت آینده استفاده کنید تا محل درمان شده به ارامی تمیز و خشک شود.

- همیشه اطمینان حاصل کنید که هنگام لمس کردن صورت، دست شما تمیز است.

- تا 24 ساعت بعد از درمان از مرطوب کننده های تجویزی پزشک استفاده کنید.

- دارو های التهابی را تا حداقل دو هفته بعد از درمان مصرف نکنید. پیشنهاد می کنیم که تا 24 ساعت بعد از این درمان از ضد آفتاب یا میکاپ استفاده نکنید.

- تا 1 هفته سعی کنید هیچ گونه میکاپی روی صورت خود اعمال نکنید؛ بخصوص اگر لوازم اصلی شما مثل براش یا پد تمیز نیست .

- بعد از 24 ساعت اول یک ضدآفتاب UVA یا UVB با SPF حداقل 30 به مدت دو هفته استفاده کنید. ضد آفتاب فاقد مواد شیمیایی در اولویت است.

ضد آفتاب

- سه روز بعد از انجام میکرونیدلینگ می توانید از ضد آفتاب سبک و فاقد چربی استفاده کنید که خاصیت پوشانندگی داشته باشد و قرمزی ها را نیز بپوشاند.

- هر روز 5 قطره روغن بادام شیرین را به کف دست بزنید و آن را به صورت تان بمالید. با انگشت وسط دست به آرامی صورت خود را با حرکات دایره ای شکل به سمت بالا بمالید تا کم کم جذب شود. روغن بادام شیرین برای استفاده در اطراف چشم مناسب است اما مراقب باشید که به خود چشمتان برخورد نکند.

- تا 3 روز بعد از درمان، هر زمانی که بیرون از منزل هستید، علاوه بر روغن بادام شیرین به همان میزان هم روغن نارگیل اضافه کنید.

- هنگام شب نیز 5 قطره روغن بادام شیرین و یک قطره روغن یلنگ یلنگ را به صورتتان بزنید و با همان روشی که در بالا گفتیم ان را روی صورت پخش کنید.

روغن بادام شیرین

بعد از میکرونیدلینگ از چه چیزی دوری کنیم؟

 • حداقل 3 روز بعد از درمان از هیچ محصول آلفا هیدروکسی اسید، بتا هیدروکسی اسید، رتینول یا ویتامین آ، ویتامین c حتی با ph پایین یا هر محصول فعال مراقبت از پوست استفاده نکنید.
 • هرگز در معرض نور مستقیم آفتاب به مدت 48 ساعت نباشید.
 • به سولاریوم نروید و هیچ گونه پروسه ی برنزه ای انجام ندهید.
 • تا 24 ساعت بعد از درمان استخر نروید و شنا نکنید.
 • هیچ فعالیت ورزشی حداقل تا 24 ساعت بعد از درمان انجام ندهید.
 • تا 72 ساعت بعد از درمان هرگز داخل محیط باشگاه نشوید و عرق کردن جلوگیری نمایید.

آموزش کامل مراقبت و شستشوی صورت بعد نیدلینگ

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی