ظروف تفلون
اگر شما هم از ظروف تفلون برای آشپزی استفاده میکنید برای سالم ماندن آنها برای سالیان طولانی هرگز این اشتباهات را که باعث سریع خراب شدن تفلون میشود انجام ندهید.

اشتباهاتی که ماهی تابه و دیگر ظروف تفلون را از بین می برد

پخت و پز با ظروف نچسب به شما این امکان را می دهد که از روغن کمتری برای پختن غذا استفاده کنید و شست و شو بعد از پخت و پز را کمی آسان تر می کند. با این حال، تنها در صورتی می توانید از مزایای ظروف نچسب بهره‌مند شوید که به درستی از آن استفاده و مراقبت کنید.

استفاده، نگهداری و تمیز کردن نامناسب می تواند به پوشش نچسب آسیب برساند و این ظروف را در عملکرد اصلی خود دچار مشکل کند. متأسفانه، بسیاری از آشپزهای خانگی این واقعیت را نمیدانند که برخی از روش ها می تواند یک تابه نچسب را خراب کند. در این بخش از نمناک برخی از رایج ترین اشتباهاتی که باعث آسیب به ظروف نچسب می شوند را بیان می کنیم.

استفاده از کفگیر فلزی

یکی از مواردی که موجب آسیب ظروف تفلون می شود استفاده از کفگیر و ملاقه فلزی است حتی اگر فروشنده به شما گفت مشکلی نیست، هرگز از آنها استفاده نکنید. قاشق های سیلیکونی و چوبی مناسب ظروف تفلون هستند و هیچ پوشش نچسبی را خراش نمی دهند.

کفگیر و ماهیتابه

شستن ظروف قبل از اینکه به طور کامل خنک شوند

وقتی تابه یا هر ظرف داغ دیگری به طور ناگهانی داخل سینک پر از آب یا زیر شیر آب جاری قرار می گیرد، پوشش نچسب آن می تواند جدا شود. اگر آب خیلی داغ باشد مانند شوک حرارتی عمل می کند در عوض، قبل از شستن یا خیساندن، اجازه دهید ظروف به طور طبیعی خنک شوند.

استفاده از ظروف نچسب برای نگهداری مواد غذایی

گذاشتن غذا برای مدت طولانی داخل ظروف نچسب باعث ایجاد موادی آسیب زا روی پوشش نچسب آن ها می شود به ویژه اگر غذا اسیدی باشد. پس همیشه باقیمانده غذا را به ظروف نگهداری مواد غذایی منتقل کنید.

استفاده از حرارت بالا هنگام پخت و پز

ظروف نچسب برای پخت و پز با حرارت بالا طراحی نشده اند و هنگامی که به دمای بسیار بالا می رسد، پوشش های نچسب شروع به کنده شدن می کنند و این نه تنها عمر ظرف را کوتاه کرده بلکه می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد چرا که پوشش نچسب شروع به سوختن می کند.

به محدودیت های حرارتی توصیه شده توسط سازندگان پایبند باشید اکثر آنها تحمل دمای حدود 500 فارنهایت یا کمتر را دارند.

غذا پختن

استفاده از اسپری های آشپزی

اسپری های آشپزی لایه نازکی از روغن روی ظروف ایجاد می کند که می تواند به سرعت بسوزد و به تابه بچسبد. این باقیمانده می تواند کار بیشتری ایجاد کند که جدا کردن آن را سخت‌تر می سازد و قابلیت نچسب بودن ظروف را از بین می برد.

اسپری ها همچنین می توانند حاوی افزودنی ها و مواد شیمیایی ناخواسته باشند به همین دلیل از روغن های معمولی پخت و پز و سایر چربی هایی که مواد تشکیل دهنده آنها را می شناسید استفاده کنید.

استفاده از ماشین ظرفشویی برای شستشو

بسیاری از برندهای ظروف آشپزی وجود دارند که ظروف خود را به عنوان "قابل شستشو داخل ماشین ظرفشویی" تبلیغ می کنند اما، اگر دستورالعمل‌های سازنده را به طور کامل بخوانید متوجه می شوید استفاده منظم از ماشین ظرفشویی خاصیت نچسب بودن این ظروف را از بین می‌برد.

مواد شوینده، تماس با ظروف دیگر و دماهای بالا همگی باعث آسیب به پوشش های نچسب می شوند.

شستن ظروف نچسب با دست باعث افزایش طول عمر آن ها می شود.

گذاشتن ظروف نچسب داخل هم

چیدن قابلمه ها، تابه ها یا دیگر ظروف روی ظروف نچسب، راهی سریع برای آسیب رساندن به پوشش نچسب است.

اگر فضای کافی دارید، آویزان کردن ظروف آشپزی تفلون یک گزینه عالی برای نگهداری صحیح این ظروف است. در غیر این صورت، به سادگی یک حوله یا حتی یک تکه مقوا را بین وسایل و ظروف قرار دهید تا از آسیب احتمالی جلوگیری کنید.

ظروف تفلون

استفاده از چاقو برای برش مواد داخل ظروف تفلون

استفاده از چاقو یا کاتر پیتزا به طور مستقیم داخل ظروف نچسب یک راه سریع برای ایجاد آسیب است که نه تنها باعث آسیب فوری به ظروف می شود بلکه تیغه هر چاقویی را که استفاده می کنید نیز به سرعت کند خواهد کرد.

در صورت لزوم، می توانید از یک کاردک چوبی یا سیلیکونی برای برش دادن مواد داخل ظروف استفاده کنید.

پیش گرم کردن طولانی ظروف

اگر به آشپزی با ظروف آهنی و استیل عادت دارید، احتمالاً عادت دارید ظروف خود را بدون روغن گرم کنید اما، وقتی صحبت از ظروف نچسب می شود رویکرد متفاوتی لازم است.

در دمای متوسط هم پوشش‌های نچسب می‌توانند آسیب ببینند و زمانی هم که چیزی داخل ظرف برای محافظت از آن وجود نداشته باشد بیشتر آسیب می بیند. بسته به چیزی که می‌پزید وقتی شروع به گرم کردن تدریجی ظروف خود می‌کنید مقدار کمی روغن یا آب اضافه کنید.

استفاده از پاک کننده های ساینده

هرگز نباید از اسفنج های ساینده، برس های فلزی و پشم فولادی برای تمیز کردن استفاده کرد. آنها به سرعت پوشش های نچسب را خراشیده و حتی از بین می برند.

ویژگی ظروف نچسب این است که به راحتی تمیز می شوند. بیشتر اقلام باید با حوله نرم پاک شوند حتی بدترین کثیفی ها را می توان فقط با آب گرم صابون و اسفنج نرم از بین برد.

شستن ماهیتابه

حرف آخر

فراموش نکنید که می توانید از روغن داخل تابه های نچسب استفاده کنید.این تکنیکی است که اغلب نادیده گرفته می شود و می توان از آن در اکثر ظروف نچسب استفاده کرد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقدار کمی روغن با حرارت بالا را روی سطح پخت یک ظرف نچسب تمیز و خشک بمالید سپس تابه را روی حرارت متوسط به مدت یک یا دو دقیقه گرم و سپس روغن اضافی را با یک دستمال تمیز و خشک پاک کنید.

ظروف نچسب یک گزینه راحت و آسان برای استفاده در آشپزخانه بوده اما به راحتی در معرض آسیب هستند. با رعایت برخی اقدامات احتیاطی ساده در استفاده روزانه خود می توانید عمر ظروف نچسب را تا حد زیادی افزایش دهید.

این اشتباه، ظروف تفلون رو نابود میکنه

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
برچسب : ظروف تفلون
وبگردی