ادبیات

معادل فارسی کمپوت
در راستای حفظ و نگهداری درست کلمات فارسی و استفاده روزمره از آنها ،فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل کلات فلش و کمپوت و گارانتی را تعیین کرده است.
شعر باز باران با ترانه

شعر بدون سانسور باز بارانه با ترانه

تاریخ انتشار : 31 خرداد 1394زمان مطالعه : 3 دقیقه
شعر باز باران با ترانه یکی از شیرین ترین شعرهای کتاب فارسی در زمان های نه چندان دور بود که هنوز هم بسیاری از دانش آموزان آن زمان این شعر به یاد ماندنی را از حفظ هستند.اما متن این شهر را به صورت کامل و بدون سانسور را در ادامه بخوانید.
مردی که فردوسی را دفن کرد

مردی که فردوسی را دفن کرد + تصاویر تدفین

تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1394زمان مطالعه : 5 دقیقه
پیرمردی که قبر فردوسی را شکافته و استخوان هایش را بیرون آورده می گوید در قبر هیچ گنج دیگری غیر از استخوان ها نبود. قاسم ارفع در مصاحبه با روزنامه شهرآرا صحبت های جالبی از این ماجرا می کند.
سهراب سپهری

سهراب سپهری نقاش و شاعری ماندگار

زمان مطالعه : 2 دقیقه
مادرم میداند که من روز چهاردهم مهر به دنیا آمده ام. درست سر ساعت 12 مادرم صدای اذان را میشندیده است... در ادامه بیوگرافی خلاصه از سهراب سپهری را می خوانید.
پایان سرایش شاهنامه

سالروز پایان سرایش شاهنامه فردوسی

تاریخ انتشار : 23 اسفند 1393زمان مطالعه : 4 دقیقه
حکیم ابوالقاسم فردوسی در چنین روزی سرودن بزرگترین شاهکار ادبی ایران و جهان ،شاهنامه را پس از چندین دهه به اتمام رساند.
استاد شهریار

برگی از زندگی استاد شهریار

زمان مطالعه : 3 دقیقه
استاد سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار فرزند حاج میر آقا خشکنابی ...
کتاب شعر لیلا اوتادی

انتشار کتاب شعر لیلا اوتادی + عکس

تاریخ انتشار : 6 بهمن 1393زمان مطالعه : 2 دقیقه
لیلا اوتادی بازیگر مشهور سینما و تلویزیون در کنار بازیگری شغل جدید دیگری نیز شروع کرده است او از انتشار نخستین دفتر شعر خود به نام در بهشتی که کلاغی نیست مترسک هم نیست خبر داد.
روز پدر

شعرهای زیبا و رومانتیک برای روز پدر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
اگر می خواهید روز پدر یا روز مرد را رمانتیک و احساسی به پدر و همسرتان تبریک بگویید می توانید اشعار زیبایی که در وصف آن ها سروده شده را برایشان بخوانید.
سهراب سپهری

اشعار زیبای سهراب سپهری

زمان مطالعه : 3 دقیقه
سهراب سپهری شاعر ، نویسنده و نقلاش مشهور ابرانی متولد ۱۵ مهر ۱۳۰۷ در کاشان میباشد. در این مطلب گزیده ای از اشعار زیبای او را میخوانید.
لیلی-و-مجنون

چکیده ای از داستان لیلی و مجنون

زمان مطالعه : 2 دقیقه
پدر لیلی مردی بود مشهور و ثروتمند و نبود دخترک زیبای خود را به فرد بی سر و پایی چون قیس دهد که تنها سرمایه اش یک دل عاشق بود و بس.
شاهنامه-آخرش-خوش-است

ضرب المثل شاهنامه آخرش خوش است

زمان مطالعه : 2 دقیقه
شاهنامه آخرش خوشه از معروف ترین ضرب المثل های فارسی است. اما این سؤال پیش می آید که با وجود پایان تلخ و شکست ایرانیان از اعراب در پایان «شاهنامه»، چرا این ضرب المثل در بین مردم رواج یافته است؟
پهلوانان-شاهنامه

با پهلوانان شاهنامه آشنا شوید

زمان مطالعه : 3 دقیقه
«شاهنامه» 30 سال زمان می خواست تا تبدیل شود به حماسه ملی ایرانیان؛ شاهکاری که با داستان پردازی ها و حماسه سازی های فردوسی حکیم، توانست نام ایران را جاودانه کند.
کوتاه-ترین-داستان-دنیا

کوتاه ترین داستان 6 کلمه ای دنیا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کوتاه ترین داستان 6 کلمه ای دنیا نوشته ارنست همینگوی را که برای مسابقه ی داستان کوتاه نوشته است و برنده ی مسابقه نیز شده است بخوانید.
هرچه-كنی-به-خود-كنی

ضرب المثل هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
درویشی بود که در کوچه و محله راه می رفت و می خواند: هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی اتفاقاً زنی مکاره این درویش را دید و خوب گوش داد که ببیند چه می گوید.
داستان-کوتاه-زنجیر-عشق

داستان کوتاه و زیبای زنجیر عشق

زمان مطالعه : 2 دقیقه
چند مایل جلوتر زن کافه کوچکی رو دید و رفت تو تا چیزی بخوره و بعد راهشو ادامه بده ولی نتونست بی توجه از لبخند شیرین زن پیشخدمتی بگذره که می بایست هشت ماهه باردار باشه و از خستگی روی پا بند نبود.