حمله پانیک
خواب آرام برای سلامتی ضروری است اما اختلال پانیک شبانه از معضلاتی است که خواب را از شما سلب می کند. شناخت دلایل میتواند این مشکل را درمان کند.

هر آنچه باید از علائم حمله پانیک در خواب و درمان آن بدانید

حملات پانیک شبانه معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشند؛ اما به این معنا نیست که اتفاق راحتی می باشد؛ اتفاقا کمی ترسناک و ناراحت‌کننده هم است، زیرا علائمی همچون سخت نفس کشیدن، ضربان قلب تند و عرق شدید به یکباره ظاهر می‌ شوند. حملات پانیک، سخت و استرس زا هستند.

به هم ریختگی خواب هم می تواند باعث این حمله شود و خستگی بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. وقتی که این حملات آغاز می‌شود، نمی‌ توان متوقفشان کرد؛ اما راهکارهایی هست که بتوان راحت تر با آنها کنار آمد که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک توضیح مفصلی خواهیم داد.

حمله پانیک دقیقاً چیست؟

همانطور که گفته شد؛ حملات پانیک ناگهانی رخ می دهد. حمله ممکن است هنگام شب یا حتی روز باشد؛ اما تقریبا 70 درصد افرادی که حملات پانیک مکرر را تجربه کرده اند؛ این حملات را شب ها داشته اند.

وقتی که به خاطر حمله پانیک از خواب بیدار می‌ شوید، علائمی را تجربه می‌ کنید که باعث نگرانی تان می‌ شود و حس می کنید که مثلاً در حال تجربه حمله قلبی شدید بوده یا حتی در حال مرگ هستید.

حمله پانیک

علائم حمله پانیک شبانه در خواب

حمله پانیک می تواند باعث ایجاد اتفاقات زیر هم شود:

 1. تنفس سطحی و بدون عمق
 2. تپش قلب
 3. درد قفسه سینه
 4. سرگیجه
 5. لرزش بدن
 6. حالت تهوع و عرق شدید
 7. بی حسی و گزگز بدن
 8. تجربه ترس شدید
 9. احساس بی قراری

علت حمله پانیک در خواب و شبانه

در پاسخ به سؤال چه چیزی باعث حملات پانیک می شود باید گفت که هنوز علت دقیق حملات پانیک مشخص نیست؛ اما عواملی مانند ژنتیک، استرس و تغییرات عملکرد مغز، نقش مهمی در ایجاد این اتفاق دارند. بعضی از افراد هستند که بیشتر در معرض این حملات قرار می گیرند. این افراد اگر حملات پانیک شبانه داشته باشند، وقتی که بیدار می شوند خیلی طول می کشد تا بتوانند به آرامش معمولی برسند.

در واقع ممکن است به یکباره به خاطر ترشح زیاد هورمون استرس از خواب بلند شوند و احساس خطر کنند که این چالش‌ ها و اتفاقات هم ممکن است ریشه در تجربه یک اتفاق سخت باشد که باعث شده احساس خطر زیادی وجود داشته باشد، مثلِ تجربه تصادف با ماشین، بلایای طبیعی، جنگ یا خشونت جسمی که همگی می توانند عامل این اتفاق باشند.

به طور مثال در خانواده‌ای که به نیازهای عاطفی شما اهمیت نمی دهند، قرار گرفتن در یک محیط کار سمی، زندگی کردن در یک جامعه نژادپرست، خود عاملی برای این اتفاق است. در واقع حملات پانیک ممکن است در یک دوره پر از استرس رخ بدهد. مثلاً زمانی که در حال از دست دادن شغل تان هستید یا با یک بیماری جدی دست و پنجه نرم می کنید یا در ازدواج خود با شکست مواجه شده اید.

علت حمله پانیک

راههای پیشگیری و درمان حمله پانیک در خواب

حملات پانیک ممکن است شب هنگام شما را از خواب بیدار کند. باید حواستان را جمع کنید که برای کنترل کردن آن هیچ اقدامی نکنید، بلکه بپذیریدش و اجازه دهید که اتفاق بیفتد و به خودتان یادآوری کنید که شما در معرض خطر نیستید، بلکه فقط حس استرس و ناراحتی به شما غلبه کرده است و در عرض چند دقیقه این حمله پایان می یابد و دوباره احساس خوبی پیدا می کنید.

به خود یادآوری کنید که در امنیت هستید و برای بدن و سلامتی تان مشکلی پیش نمی آید و این هم تقصیر شما نیست.

تمرین تنفسی برای کنترل درمانی حمله پانیک در خواب

تمرین تنفسِ عمیق در طول حملات پانیک به شما کمک می‌ کند تا احساس بهتری داشته باشید و علائم تان شدت کم تری پیدا کند؛‌ معمولا در چنین حالتی توصیه می شود که این گونه نفس بکشید:

 1. به آرامی همه نفس هایی که داخل ریه وجود دارد را بیرون بدهید.
 2. همزمان تا شماره 4 بشمارید و به آرامی نفس را به داخل بدهید‌
 3. روی احساس نفسی که وارد بینی، دهان و ریه می شود تمرکز کنید.
 4. تا عدد چهار بشمارید و نفس تان را در همان حالت نگه دارید‌.
 5. سپس به آرامی دوباره تا عدد 4 بشمارید و نفس را بیرون بدهید. روی احساس خارج شدن نفس از بینی در آن لحظه تمرکز کنید. دوباره تا عدد 4 بشمارید و نفس بیرون دادن را ادامه دهید.
 6. این کار را 4 الی 5 بار تکرار کنید‌.

بعد از این که این اتفاق می افتد، احتمالاً آمادگی ندارید که همان لحظه به خواب بروید؛ بنابراین خودتان را مجبور به انجام این کار نکنید. به خود زمان بدهید تا دوباره به حالت ریلکسی و آرامش برسید.

مثلاً در آغوش گرفتن فرزندتان، ماساژ پا، استفاده از پتوی نرم و راحت، حرکات کششی، نوشیدن یک فنجان چای،‌ روشن کردن یک شمع یا حتی گوش دادن به موسیقی آرامش بخش می‌ تواند شما را آرام کند.

تراپی برای کاهش حمله پانیک در خواب

در نهایت اگر نمی خواهید این اتفاق بارها و بارها برایتان تکرار شود، با یک درمانگر صحبت کنید؛ البته این که یک بار این اتفاق برایتان افتاده به این معنا نیست که شما به اختلال پانیک دچار هستید؛ اما می تواند علامت استرس یا اضطراب شدید باشد.

در واقع تراپی یا درمان می تواند یک راهکار عالی باشد و تعیین کند که چگونه به بهترین حالت ممکن این وضعیت را مدیریت کنید. اگر حملات پانیک پرتکرار را تجربه کردید یا پزشکی تشخیص داد که شما به اضطراب یا افسردگی مبتلا هستید، استفاده از دارو های ضد افسردگی، بتا بلاکر ها و داروهای ضد استرس هم می‌ تواند برایتان مفید باشد.

تراپی برای پانیک

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

حتماً باید با متخصص و روان درمان صحبت کنید؛ مخصوصا اگر این حملات روی کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته است. اگر خسته از خواب بیدار می شوید و نمی توانید روی روز خود تمرکز کنید و هنگام خوابیدن می ترسید یا دیگر نگرانی ها و اضطراب ها را تجربه می‌ کنید و به مشکلاتی مانند افسردگی و استرس دچار هستید؛ حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

علامت حمله پانیک در خواب و تکنیک درمان بدون دارو

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : livestrong / clevelandclinic / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی