تربیت کودک حساس
در نظر گرفتن برخی محدودیت ها، تشویق کودک، در نظر گرفتن جایزه برای کودک و... از استراتژی های تربیت کودک حساس است.

روش های تربیت کودک برای شمایی که فرزند حساس دارید.

مسیر پرپیچ و تاب تربیت کودک نیاز به آگاهی دارد آن هم آگاهی در حد عالی چرا که این عضو جدید و متفاوت خانواده سرشار از خصوصیات متفاوت است که هر لحظه می تواند با رفتارش شما را غافلگیر کند و خود را در کنترل او ناتوان میبینید بخصوص اگر ناتوانی شما در کنترل احساسات موثر او در رفتارش باشد ؛ همه ما می دانیم که الگوی تربیتی صحیح در پرورش یک فرزند سالم بسیار مهم است اما چگونه می توان یک کودک حساس را به خوبی تربیت کرد ؟

تربیت کودک حساس چگونه است ؟

حساس بودن کودک یک اختلال نیست در حقیقت یک کودک حساس می تواند یکی از مهربان ترین و دلسوز ترین بچه هایی باشد که با او ملاقات خواهید کرد اما ممکن است دردسر ها و مشکلاتی را برای والدینش به همراه داشته باشد.

کودک حساس به راحتی احساساتی می شود و ممکن است گریه کند. این کودکان به اطمینان خاطر زیادی نیاز دارند زیرا معمولا نگران پیش آمدن یک مشکل هستند.

برخی کودکان تنها از نظر عاطفی حساس نیستند بلکه به هر جسمی که توجه آن ها را جلب کند حساسیت نشان می دهند. چراغ های روشن ، صداهای بلند و یا بعضی اجسام سبب حساسیت کودک می شوند.

در حالی که برخی افراد تصور می کنند کودکان حساس خجالتی هستند اما در واقع این مشکل به همین موضوع ختم نمی شود. آن ها هر احساسی را به راحتی بروز می دهند بدان معنا که می توانند به سادگی مضطرب، هیجانی و یا عصبی شوند.

کودک حساس ممکن است در تعامل با هم سالانش دچار مشکل شود و بچه های دیگر به او برچسب هایی از قبیل :کودکی که زیاد گریه می کند و کودکی که به راحتی عصبی می شود را بچسبانند.

اگر کودک حساسی دارید در این قسمت از خانواده پلاس نمناک همراه ما باشید تا با یکسری از راهکارهای تربیتی او آشنا شوید.

تربیت کودک حساس

استراتژی های موثر در تربیت کودک حساس

1. فرزند حساس خود را بپذیرید : چنانچه فرزند حساسی دارید سعی نکنید تا خلق و خوی او را تغییر دهید بلکه او را همانطور که هست بپذیرید و بر نقاط قوت او متمرکز شوید. درک کنید که گاهی بعضی چیزها که برای کودکان دیگر آسان است برای کودک شما دشوار به نظر برسد. بنابراین بجای آنکه او را از مقابله با تجربیات جدید محروم کنید به او راه مقابله با این احساسات را بر اساس یک شیوه مورد قبول اجماعی آموزش دهید.

2. مکانی را برای آرامش کودک در نظر بگیرید : اکثر کودکان حساس از شلوغی جمعیت، چراغ های روشن و مکان های پر سر و صدا هراس دارند بنابراین مکانی آرام را برای او در نظر بگیرید و او را تشویق به انجام فعالیت های آرام بخش از قبیل گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب و رنگ آمیزی کنید. این روش به کودک می آموزد تا هر وقت دچار هراس و اضطراب شد خود را با این روش ها آرام کند.

3. محدودیت هایی را در نظر بگیرید : ممکن است گاهی از رعایت قوانینی در منزل بخاطر کودک حساس خود منصرف شوید اما توجه داشته باشید که این امر به نفع کودک نخواهد بود. به این دقت کنید که رفتار شما باعث مسئولیت پذیر شدن کودک در آینده خواهد شد پس روش تربیتی سهل انگارانه نداشته باشید.

تربیت کودک حساس

4. تلاش های کودک خود را تشویق کنید : کودکان حساس نیاز به تشویق دارند زیرا این امر اعتماد به نفس آنان را تقویت می کند. ممکن است کودک از تشویق کردن شما بابت انجام کارهایی که کودکان دیگر نیز قادر به انجام آن هستند احساس متضادی داشته باشد پس سعی کنید تلاش های او را ستایش کنید. به عنوان مثال :کودکان حساس تمایل دارند برای رهایی از دردسر به راحتی دروغ بگویند ، کودک خود را جوری تربیت کنید که حقیقت را بگوید و در این شرایط به دلیل صادق بودنش او را تشویق کنید تا مجددا این کار را تکرار کند.

5. برای کودک خود جایزه ای در نظر بگیرید : کودک حساس هنگامی که احساس کند به درد سر افتاده است پریشان می شود به همین دلیل با نوع رفتار مودبانه و با احترام ، خود او را آرام کنید. به عنوان مثال :به جای آنکه بگویید تا شام نخوری از دسر خبری نیست بگویید اگر شام بخوری می توانی از خوردن دسر هم لذت ببری . با تشویق کردن و درنظر گرفتن پاداش به کودک خود انرژی خواهید داد.

6. به کودک خود نحوه بیان احساساتش را بیاموزید : بسیار مهم است که کودک نحوه بیان احساساتش را بیاموزد زیرا کودک حساس معمولا با رفتار خود احساساتش را به والدینش نشان می دهد . به همین دلیل به او بیاموزید احساسی را که دارد در یک کلمه یا جمله بیان کند.

7. مهارت های حل مسئله را بیاموزید : آموزش مهارت حل مسئله می تواند تغییر بزرگی در تربیت و زندگی روزمره کودک حساس ایجاد کند. دستورالعمل های مرحله ای را برای حل مشکلات به او بیاموزید تا بدین روش اعتماد به نفس او تقویت شود.

تربیت کودک

8. کودک را از پیامد کارهای بدش آگاه کنید : کودک حساس نیز برای عمل بدش نیاز به تنبیه دارد. پس دلیل نمی شود به خاطر حساس بودن از تنبیه فرار کند ! در حین تنبیه کودک منطقی عمل کنید و بجای فکر کردن به مجازات بر تربیت او متمرکز شوید. تنبیه منطقی درس بزرگی به کودک خواهد داد.

9. به او فشاری را تحمیل نکنید : هیچ گاه به کودک حساس خود امر نکنید تا کاری را به اجبار انجام دهد. به عنوان مثال رفتن به کلاس های ورزشی و یا بودن در اماکن شلوغ را به او تحمیل نکنید و بجای این کار به علایق او گوش دهید و بگذارید کارهای مورد علاقه اش را انجام دهد.

10. رفتارهای خود را بهبود بخشید : یک کودک حساس نسبت به رفتار والدینش حساسیت بیشتری دارد و از بی ثباتی در منزل تحت تاثیر قرار می گیرد. آن ها به شدت از رفتار والدین و یا اضطرابی که در منزل حاکم می شود هراس دارند.

11. کودک خود را با دوستان و اطرافیان مورد اعتماد و خوب تنها بگذارید : گاهی برای والدین مشکلاتی رخ می دهد که مجبور می شوند کودک خود را برای مدتی تنها بگذارند. در این شرایط او را پیش مراقبانی مورد اعتماد بگذارید زیرا اضطراب جدایی از والدین می تواند خطراتی را حتی در بزرگسالی برای او بوجود آورد.

تربیت کردن کودک حساس

هر آن چه که کودک حساس احتیاج دارد بشنود :

1. تمام احساسات تو مورد قبول است : به کودک خود اجازه دهید تا احساسات بزرگسالی مانند گریه کردن، عصبانیت و اضطراب را بطور کامل و بدون آنکه بگوییم آن ها بد هستند تجربه کند زیرا برای او سودمند خواهد بود.

2. احساسات سالمی در برابر بی عدالتی داشته باشد : کودکان حساس معمولا با تجربه بی عدالتی و ناراحتی و درد دیگران آزرده خاطر می شوند این احساس آن ها نوعی دلسوزی کردن است، نه اینکه واکنشی بیش از حد باشد ! دراین شرایط به او انجام اقدامات معنادار را بیاموزید.

نحوه تربیت کودک حساس

3. اجازه دهید دیگران بدانند که به تنهایی نیاز دارید : علاوه بر کودک حساس، بزرگسالان درون گرا نیز احتیاج به تنهایی دارند زیرا پس از شرکت در یک مهمانی شلوغ ، فعالیت و معاشرت پر سروصدا و یا یک روز عادی در مدرسه به هم می ریزند.

4. به احساس بدن توجه کنید : کودکان حساس بطور طبیعی می توانند ظرافت را درک کنند. به عنوان مثال به آن ها بیاموزید بدن آنها هنگام خوردن غذای مورد علاقه چه احساسی خواهد داشت. این مهارت یک قدرت زمینی می باشد.

احتیاجات کودک حساس

5. مهارت نه گفتن را به او بیاموزید : معمولا کودکان با شنیدن ( نه ) اشناییت دارند اما بلد نیستند و یا اجازه ندارند از آن استفاده کنند. به او بیاموزید هنگامی که علاقه رفتن به جایی و یا انجام کاری را ندارد صریحا و اما با ادب و احترام ، از کلمه ( نه ) استفاده کند.

6. به او زمان تجزیه و تحلیل دهید : یک بزرگسال حساس مانند یک کودک حساس هنگامی که اطلاعاتی دریافت می کند عمیقاً به آن فکر می کند و آن را از جنبه های مختلف تجزیه و تحلیل خواهد کرد. صبور باشید و به او اجازه این کار را دهید.

7. جهان به افرادی مانند شما نیاز دارد : در دنیای امروزه همدلی کردن ، گوش سپردن و درک جز مسائل بسیار مهم هستند. یک کودک حساس می تواند در این مورد خلاقانه عمل کند. حساسیت او هدیه ای است که می تواند توسط آن به افراد بیشماری کمک کند.

سایر نکات درباره تربیت کودک حساس:

نحوه تربیتی کودک حساس می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

در حقیقت برخی از والدین ممکن است در تلاش باشند تا رفتارهای کودک حساس خود را بهبود بخشند اما توجه کنید که نحوه تربیت شما به او در بزرگسالی هم کمک خواهد کرد بنابراین نباید به هیچ عنوان سهل انگاری کرد.

راهکارهایی که ذکر شد ، شما را در این امر یاری خواهند کرد.

تربیت کودک حساس با پیشنهاد روانشناسان

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : تربیت کودک
وبگردی