خوشمزه شدن شیربرنج

8 راز ساده واسه خوشمزه شدن شیربرنج

کد مطلب : 86606زمان مطالعه : 3 دقیقه
شیربرنج یکی از غذاهای مقوی و محبوب در بین ایرانیان است. توجه به نکات مهم در دستور پخت آن باعث خوشمزه شدن شیربرنج میشود.

راز و رمز سرآشپزها برای خوشمزه شدن شیر برنج

شیربرنج یکی از انواع غذاهای ساده و مقوی است که برای صبحانه و دسر و افطار ماه مبارک رمضان مناسب است. شیربرنج غذایی آسان است که بسیاری از کدبانوهای ایرانی طریقه طبخ آن را بلدند. اگر می خواهید شیربرنجی خوشمزه تهیه کنید نکات این بخش از آشپزخانه نمناک را در تهیه این غذای ساده و مقوی رعایت نمایید.

تهیه برنج مرغوب

استفاده از برنج ایرانی مرغوب و با کیفیت سبب خوشمزه شدن شیربرنج می شود. برای تهیه شیربرنج خوشمزه برنج را داخل یک ظرف حاوی آب خیس کنید و با مقداری آب بپزید.

برنج مرغوب

پخت کامل برنج

یکی از نکاتی که برای طبخ شیربرنج باید رعایت نمود، این است که دانه های برنج باید خیلی خوب بپزد و از هم باز شود. بهتر است از برنج نیم دانه ایرانی استفاده کرده و اجازه دهید برنج در زمان کافی پخته شود. بعد از کشیده شدن آب برنج به آن شیر را بیافزایید و حرارت را پس از به جوش آمدن شیر ملایم نمایید تا برنج به خوبی پخته و له شود. در نظر داشته باشید شیر برنج غذایی است که خیلی سریع ته می گیرد، پس در تمام مراحل پخت باید حواس تان به غذا باشد تا ته نگیرد.

افزودن خامه

برای مقوی و خوشمزه کردن شیر برنج می توانید یک پیمانه از شیر را کم کنید و به‌جای آن یک پیمانه خامه بریزید. خامه را بعد از اینکه قابلمه را از روی حرارت برداشته به شیر برنج اضافه می کنیم. بهتر است خامه را از قبل در دمای محیط قرار دهیم.پس از افزودن خامه یک دم کنی تمیز روی درب قابلمه قرار داده و اجازه می دهیم 10 دقیقه شیربرنج به طور کامل جا بیفتد.

استفاده از گلاب

برای خوش طعم شدن شیر برنج وقتی برنج خوب پخته و غلیظ شد گلاب را اضافه کنید. گلاب عطر و طعم بی نظیری را به شیربرنج می بخشد، بهتر است گلاب را در آخر مراحل جا افتادن شیر برنج، به آن اضافه کرده تا عطر و بوی آن از بین نرود.

گلاب معطر

افزودن خلال

برای خوشمزه تر شدن شیر برنج، می توانید به آن خلال پسته و بادام بیافزایید اما باید خلال ها را از شب قبل در گلاب و شکر خیس دهید تا مزه تلخی خلال ها گرفته شود.

استفاده از شکر

طریقه طبخ شیربرنج متفاوت است برخی افراد درون شیربرنج نمک ریخته و برخی دیگر شیربرنج را شیرین میل می کنند. در صورت افزودن شکر دقت کنید که برنج باید کاملاً نرم شود بعد شکر را اضافه کنید در غیر این صورت شکر مانع از نرم شدن برنج می‌شود. اگر می خواهید شیر برنج را با شیره یا مربای گل تهیه کنید، دیگر نیازی به اضافه کردن شکر نیست.

استفاده از هل و دارچین

برای خوش طعم شدن شیربرنج در هنگام جوشیدن شیر به آن یکی دو عدد چوب دارچین و یا عرق هل اضافه کنید. چوب دارچین را پس از پخت شیربرنج از درون آن خارج نمایید.

چوب دارچین

افزودن کره

برای خوش طعم شدن شیربرنج می توانید داخل آن کره بریزید. اضافه کردن کره نه تنها سبب خوش طعمی شیربرنج می شود بلکه از ته گرفتن برنج بعد از اضافه کردن شکر جلوگیری می‌کند.

8 راز ساده واسه خوشمزه شدن شیربرنج

4.522
این مطلب مفید بود ؟202
منبع : بخش آشپزخانه نمناک /ن/ش
وبگردی