خوابیدن بدون بالش
محققان بر این باورند که خوابیدن بدون بالش برای برخی افراد توصیه می شود و حتی فوایدی را برای آن ها به همراه دارد، اما کسانی هم هستند که خواب بدون بالش برای آن ها مفید نخواهد بود.

خوابیدن بدون بالش و تمام آنچه در این مورد باید بدانید

خوابیدن بدون بالش ممکن است شبیه غذاخوردن بدون بشقاب، تایپ کردن بدون صفحه کلید یا بازی گلف بدون توپ به نظر برسد اما برخی از محققان آن را به عنوان روشی برای تسکین یا حتی درمان درد گردن و قسمت فوقانی کمر توصیه می کنند. همان طور که مشخص است، خوابیدن بدون بالش برای برخی افراد توصیه می شود اما برای برخی دیگر هرگز مفید و مناسب نخواهد بود. اگر شما هم نمی دانید که خوابیدن با بالش برایتان بهتر است یا بدون آن، در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این باره توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید، البته پیش از ورود به جزئیات این بحث به افرادی که نباید بدون بالش بخوابند اشاره می کنیم.

چه کسانی نباید بدون بالش بخوابند؟

مطمئنا خوابیدن بدون بالش برای همه مفید نخواهد بود. کسانی که شامل این دسته نمی شوند عبارتند از:

  • کسانی که به مراقبت از گردن نیاز داشته و مشکلات جدی در این بخش از بدن خود دارند.
  • کسانی که بیشتر به پهلو می خوابند
  • نوزادان (آن ها در حال رشد هستند بنابراین باید وضعیت خوبی برای خوابیدن آن ها ایجاد کنیم)

خوابیدن با بالش

چرا بعضی اوقات خوابیدن با بالش باعث احساس درد می شود ؟

همه ما موقع خواب از بالش استفاده می کنیم که اگر بصورت صحیح استفاده شود به داشتن خوابی با کیفیت در شب کمک خواهد کرد. درد گردن و کمر ممکن است به دلیل استفاده از بالش باشد اما تنها این مشکل نیست و ضخامت و بلندی آن و موقعیتی که می خوابید نیز موثر است. این اتفاق باعث می شود گردن شما حالت غیر طبیعی گرفته و نوعی فشار عضلانی به آن وارد شود. عضلات گردن از کل سرتان حمایت می کنند.

آیا خوابیدن بدون بالش خوب و مفید است؟

پاسخ به این سوال تا حد زیادی به موقعیتی که می خوابید بستگی دارد. در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت مزایا و مضرات استفاده از بالش در موقعیت های مختلف خوابیدن را شرح داده ایم تا خودتان در این مورد تصمیم بگیرید.

اگر به پشت میخوابید:

اگر اغلب به پشت و روی کمر می خوابید، استفاده از یک بالش ضخیم سر شما را بیش از حد به سمت جلو نگه می دارد. تصور کنید که کل روز خود چانه شما مدام به سمت پایین بوده است و بالای قفسه سینه را لمس کرده است، پس باید کاری کنید که سر شما شب تا صبح مستقیم و صاف قرار بگیرد.

استراحت سر روی یک بالش بلند هنگام خوابیدن روی کمر، ممکن است برای بعضی از افراد عاملی برای ایجاد درد باشد. در چنین حالتی بهتر است از یک بالش کوتاه تر استفاده کنید که سر شما را در یک پوزیشن و موقعیت خنثی قرار دهد و بیش از حد رو به بالا یا رو به پایین نگه ندارد.

استراحت سر روی یک بالش بلند هنگام خوابیدن روی کمر، ممکن است برای بعضی از افراد عاملی برای ایجاد درد باشد. در چنین حالتی بهتر است از یک بالش کوتاه تر استفاده کنید که سر شما را در یک پوزیشن و موقعیت خنثی قرار دهد و بیش از حد رو به بالا یا رو به پایین نگه ندارد.

اگر در این وضعیت با بالش می خوابید:

یک بالش کوتاه تر انتخاب کنید تا سرتان در وضعیت خنثی قرار گیرد.

یک فوم حافظه دار یا یک بالش گود می تواند به آرامش سر(حالت گهواره ای) کمک کند تا احساس راحتی کنید زیرا دارای انحنای گردن می باشند.

یک بالش بلند و ضخیم می تواند باعث درد گردن شود.

اگر در این وضعیت بدون بالش می خوابید:

اگر تشک سفتی دارید ممکن است پشت سر شما آسیب ببیند.

خواب بدون بالش

اگر عادت به خوابیدن به سمت پهلو دارید :

افرادی که به پهلو می خوابند نیاز به بالش دارند و بدون بالش به سختی می خوابند.

خوابیدن به پهلو بدان معناست که فاصله بین تشک و سر شما بسیار زیاد است. برای این که از سر خود حمایت کنید، باید گردن تان را خم کنید تا روی تشک قرار بگیرد.

استفاده از یک بالش بلند و ضخیم باعث می شود تا سرتان در جای مناسب و صاف قرار بگیرد و تحت فشار نباشد.

اگر در این وضعیت با بالش می خوابید:

یک بالش بلند و ضخیم می تواند گردن را به سمت پهلو خم کند.

یک بالش کوتاه ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد.

اگر در این وضعیت بدون بالش می خوابید:

سر به یک طرف می افتد و باعث فشار بر روی آن می شود که احتمال گردن درد را افزایش می دهد.

می توانید روی بازو بخوابید اما احتمال درد شانه یا بی حسی دست وجود دارد.

خوابیدن بدون متکا

اگر روی شکم میخوابید:

افرادی که دمر یا روی شکم می خوابند، بدون بالش راحت تر هستند. در چنین حالتی اگر یک جسم نرم شبیه به بالش زیر صورت شما باشد، تنفس را سخت می کند.

دمر خوابیدن خیلی پوزیشن رایجی نیست و احتمال گردن درد را بالا می برد. اگر هنگام دمر خوابیدن گردن خود را به یک سمت می برید، بهتر است که چند وقت یکبار جهت خود را عوض کنید.

اشکال این طرز خوابیدن فشار جاذبه زمین است که به گردن وارد می شود و باعث درد خواهد شد. اگر این طرز خوابیدن مدت زمان طولانی ادامه پیدا کند، وضعیت بدتر می شود.

استفاده از یک بالش می تواند به شما کمک کند که خیلی گردنتان را به اطراف نچرخانید اما در نهایت پیشنهاد می کنیم کسانی که دمر می خوابند، برای راحتی و امنیت بیشتر از بالش استفاده نکنند.

اگر در این وضعیت با بالش می خوابید:

سر را در موقعیت غیر طبیعی قرار می دهد.

اگر مراقب نباشید ممکن است به خطر خفگی منجر شود.

اگر در این وضعیت بدون بالش می خوابید:

مانع از کج شدن سر به جلو یا عقب می شود.

می توانید به طرفین بچرخید.

خوابیدن روی شکم

آیا خوابیدن بدون بالش به درمان درد گردن کمک می کند؟

در برخی موارد خوابیدن بدون بالش می تواند به کاهش درد گردن کمک کند. معمولا افرادی که به پشت می خوابند بهتر است از بالش استفاده نکنند اما اگر با درد گردن دست و پنجه نرم می کنید، نکاتی در ادامه وجود دارد که باید آن ها را در نظر بگیرید.

شما به طور معمول در چه وضعیتی می خوابید؟

اگر به پهلو می خوابید، این وضعیت به تنهایی می تواند دلیل گردن درد شما باشد. این اتفاق ممکن است مربوط به حافظه عضلانی شما باشد، بدین صورت که در طول شب بدون آنکه متوجه شوید و احساس درد کنید چندین بار سرتان را برمی گردانید، این حالت را صبح موقع بیدار شدن متوجه خواهید شد.

این موضوع در مورد افرادی که بر روی شکم نیز می خوابند صدق می کند. اگر به پشت می خوابید ضخامت بالشی که استفاده می کنید، بسیار اهمیت دارد.

خوابیدن با بالش

چه زمانی درد احساس می شود؟

آیا صبح با گردن درد از خواب بیدار می شوید؟ یا این که درد از نیمه روز شروع می شود ؟ بیدار شدن از خواب با درد گردن می تواند به دلیل وضعیت خواب یا استفاده از بالش باشد.

اگر در طول روز احساس درد می کنید، ممکن است به دلیل وضعیت بد بدنی تان ناشی از نشستن طولانی مدت جلو کامپیوتر، رانندگی کردن یا لم دادن باشد.

کدام موقعیت خوابیدن، درد را کاهش می دهد؟

آیا اگر به پشت بخوابید بلافاصله درد گردن تان بهتر می شود؟ این یک سرنخ بزرگ برای رفع مشکل است. اگر یک موقعیت باعث درد می شود، آن را تغییر دهید تا زمانی که بهتر شوید. بدین منظور امتحان کنید که در رخت خواب در کدام وضعیت احساس راحتی بیشتری دارید.

اگر در درجه اول بالش منشا درد شما باشد، خوابیدن بدون بالش می تواند به کاهش درد تان کمک کند.

تاثیر خواب بدون بالش

آیا بدون بالش می خوابید؟

اگر می خواهید از این به بعد بدون بالش بخوابید، می توانید تغییرات زیر را اعمال کنید:

- موقعیت سر خود را به آرامی تغییر دهید

تغییرات شدید و ناگهانی می تواند موجب افزایش درد شود. بهتر است موقعیت خود را به آرامی تغییر دهید و اجازه دهید بدن تان را با موقعیت جدید سازگار کند.

به جای بالش ضخیم از یک بالش کوتاه تر استفاده کنید و بعد کم کم می توانید بالش را حذف هم بکنید. قبل از تغییر حرکت می توانید چند روز را به یک شکل ثابت بخوابید و بعد به سراغ حرکت بعدی بروید.

این بالش تنظیم کننده می تواند یک ابزار عالی برای شما باشد.

- از بالش برای نگه داشتن موقعیت مناسب استفاده کنید

اگر معمولا به پهلو می خوابید و می خواهید به پشت بخوابید، از یک بالش بین پاهایتان استفاده کنید تا به راحتی برگردید.

- مطمئن شوید که روی سطحی مناسب خوابیده اید

اگر درد گردن شما همچنان ادامه دارد، ممکن است لازم باشد سطحی که روی آن می خوابید را تغییر دهید. یک تشک جدید تهیه کنید یا سعی کنید روی زمین بخوابید. در نتیجه این که؛ شما باید تصمیم بگیرید خوابیدن با بالش برایتان بهتر است یا بدون بالش. با انتخاب و تصمیم گیری درست می توانید به بهبود گردن درد خود کمک کنید.

خوب و بد خوابیدن بدون بالش و متکا + نکات مهم

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی