کیک اسفنجی بدون فر
“کیک اسفنجی بدون فر” به دلیل بافت جالبی که دارد مورد توجه اکثر مردم قرار گرفته است و با انتخاب یک قابلمه مناسب می توانید در منزل کیک اسفنجی قابلمه ای تهیه کنید.

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر ساده خانگی:

خیلی از کدبانوها با داشتن وسایل کامل آشپزی می توانند کیک های مختلف مانند کیک ساده، کیک تولد، کیک شکلاتی ، کیک خیس و ... را تهیه کنند ولی هنر آشپزی به این است که شما بتوانید بدون داشتن وسایل کامل این کیک های خوشمزه را تهیه کنید پس با نمناک همراه باشید تا طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر یا همان کیک اسفنجی قابلمه ای را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم.

کیک اسفنجی بدون فر

مواد لازم تهیه کیک اسفنجی قابلمه ای ساده:

مقدار مواد اولیه ذکر شده در این دستور تهیه برای 4 الی 6 نفر مناسب می باشد برای تعداد نفرات بیشتر مقدار مواد را ضرب و تقسیم کنید.

  • تخم مرغ 4 عدد
  • آرد 1.5 پیمانه
  • شکر 1 پیمانه
  • بکینگ پودر 1 قاشق غذاخوری
  • وانیل  1 قاشق چایخوری
  • نمک مقدار کمی
  • آب داغ 1 پیمانه

دستور پخت کیک اسفنجی بدون فر خانگی:

نکته ای که باید اول گفته شود این است که شما باید هم قالب مناسب و هم اینکه یک قابلمه مناسب برای قالب خود داشته باشید تا بتوانید این کیک خوشمزه را با بهترین کیفیت تهیه کنید.

مرحله اول

در مرحله اول برای اینکه کیک اسفنجی به خوبی پف کند و حالت خوبی بگیرد زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا می کنیم و در ظروف مناسب نگهداری میکنیم.سپس سفیده تخم مرغ را با هم زن برقی می زنیم و سپس نصف پیمانه شکر را درون آن میریزیم و به خوبی به مدت ده الی پانزده دقیقه می زنیم و سپس در یخچال می گذاریم.

کیک اسفنجی قابلمه ای

نکته 1 :برای آموزش ترفند جدا کردن زرده تخم مرغ کلیک کنید.

نکته 2:سفیده را تا زمانی بزنید تا به خوبی سفت شود و با برگرداندن ظرف سفیده از ظرف نریزد.

مرحله دوم

در این مرحله به سراغ زرده تخم مرغ می رویم و شکر باقیمانده و وانیل را اضافه می کنیم و هم می زنیم و وقتی زرده شروع به رنگ عوض کردن کرد آب داغ(جوش) را کم‌کم و در چند نوبت به آن اضافه می کنیم و به خوبی و با سرعت بالا هم می زنیم تا زرده سفت نشود.

مرحله سوم

به سراغ آرد بروید و آن را با بکینگ پودر و مقدار کمی نمک مخلوط کنید و چندین بار از صافی عبور دهید (برای پف کردن زیاد کیک لازم می باشد) و سپس آن را کم‌کم و در چند مرحله به زرده اضافه کنید و به خوبی به وسیله لیسک  به صورت دورانی و در یک جهت مخلوط کنید.

مرحله چهارم

وقتی مواد در مرحله سوم به خوبی مخلوط شدند به سراغ سفیده که درون یخچال گذاشته ایم می رویم و آن را از یخچال خارج می کنیم و کم‌کم به مواد اصلی اضافه می کنیم و به آرامی مخلوط میکنیم، نیازی نیست که مواد هم زده شوند فقط باید با یکدیگر و در یک جهت ترکیب شوند.در این مرحله کار آماده‌سازی مواد اولیه به پایان می رسد.

کیک اسفنجی ساده بدون فر

مرحله پنجم

در این مرحله قالب خود را انتخاب کنید و کف قالب را مقداری با روغن چرب کنید و کاغذ روغنی را کف آن بگذارید و سپس مواد کیک را درون قالب بریزید و سطح آن را صاف کنید و چند ضربه به قالب بزنید تا هوای موجود درون مواد کیک خارج شود.سپس قابلمه ای که قالب بتواند در آن جای بگیرد را انتخاب کنید و روی شعله زیاد قرار دهید تا گرم شود و وقتی گرم شد شعله را کم کنید و کف قابلمه یک پایه فلزی بگذارید و قالب را روی آن قرار دهید و درب قابلمه را بگذارید و حدود 45 الی 60 دقیقه منتظر بمانید تا کیک آماده شود.

کیک بدون فر

مرحله آخر

بعد از اینکه مطمئن شدید کیک پخته است شعله را خاموش کنید و قالب را از آن خارج کنید و به مدت 10 دقیقه کنار بگذارید تا دمای آن کم شود و کیک به راحتی از قالب جدا شود.سپس می توانید کیک را در کنار عزیزان خود میل بفرمایید.

 

نکات پایانی کیک اسفنجی قابلمه ای:

  1. اگر از کاغذ روغنی استفاده نمی کنید می توانید به کف و دیواره قالب مقدار کمی آرد بریزید.
  2. بعد از 45 دقیقه می توانید درب قابلمه را باز کنید تا از پخت کیک مطلع شوید اگر زودتر از این زمان باز کنید جلوی پف کردن کیک را می گیرید.
  3. برای اطلاع از پخته شدن کیک از یک خلال چوبی استفاده کنید و آن را به وسط کیک فرو کنید اگر مواد کیک به آن نچسبیده بود کیک شما آماده است.

نکات تکمیلی در مورد کیک اسفنجی بدون فر

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 45دقیقه میباشد .
کیک اسفنجی بدون فر را می توانید در وعده دسر - سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد .

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر (قابلمه ای ) در خانه + مرحله به مرحله

4.41056
این مطلب مفید بود ؟936120
وبگردی