مکش جاروبرقی
یکی از مهم ترین وسیله ها برای نظافت منزل جارو برقی است؛ استفاده از جارو برقی بسیار آسان است اما در بعضی از زمان ها به دلایلی مکش یا قدرت جارو کم می شود.

چرا مکش جارو برقی کم شده؟

یکی از مهم ترین ملزومات برای تمیز کردن راحت خانه جاروبرقی است که با آن خیلی راحت و سریع می توان تمامی کثیفی ها و به همریختگی ها را پاک کرد. یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد در هنگام جاروبرقی کشیدن با آن روبرو می شوند، نداشتن مکش یا کم شدن مکش جاروبرقی است.

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث کم شدن مکش جاروبرقی شود که در این بخش از نمناک به آن ها پرداخته ایم. دلایلی که در ادامه آورده ایم، موجب کم شدن مکش جاروبرقی می شوند.

از جاروبرقی زیاد استفاده می کنید

استفاده بیش از حد از جاروبرقی در روز باعث افزایش مصرف انرژی، کوتاه شدن طول عمر آن خواهد شد که با کاهش مکش آن نیز همراه است پس از جاروبرقی به اندازه مناسب استفاده کنید و هر روز جارو برقی نکشید.

نظافت منزل

جاروبرقی تان قدیمی شده است

اگر جاروبرقی شما قدیمی شده باشد، کم شدن مکش آن امری بسیار طبیعی است. جاروبرقی های قدیمی و فرسوده مکش کمی دارند و باید یک جاروبرقی جدید را جایگزین آنها نمایید البته تمیز کردن فیلتر و کیسه هوای آن تا حدودی مکش جاروبرقی را افزایش می دهد.

فیلتر خراب یا کثیف است

یکی از دلایل کاهش مکش جاروبرقی بررسی و تمیز نکردن فیلتر است. فیلتر را بررسی و یا تعویض کنید تا بازدهی جاروبرقی را افزایش دهید. بیشتر جارو برقی های جدید دارای دو فیلتر می باشند.یک فیلتر جهت دور کردن گرد و غبار از موتور و یا یک فیلتر اولیه و فیلتر اگزوز وجود داشته باشد.

فیلترها می توانند به شکل یک صفحه یا ورقه باشند که اطرافش را یک قاب پلاستیکی پوشانده و یا ممکن است یک ظرف جعبه ای شکل که دارای نوعی از اسفنج فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا است، باشند. بیشتر فیلترها قابل شستشو هستند و پس از خشک شدن، می توانند دوباره در جای خود قرار گرفته و استفاده شوند. اما اگر آسیب دیده باشند باید تعویض گردند.

بررسی گرفتگی فیلتر که میتواند علت کم شدن مکش جاروبرقی باشد اهمیت دارد. با دیدن کم شدن مکش جاروبرقی وقت آن رسیده که فیلترها را بررسی کنید. فیلترهای گرفته یا آسیب دیده می توانند باعث کم شدن قدرت موتور جاروبرقی شما باشد.

کشیدن جارو برقی

کیسه جاروبرقی پر است

کیسه در عملکرد دستگاه تاثیر زیادی دارد و اگر خراب و یا کثیف باشد، مکش جاروبرقی به حد زیادی کاهش می یابد. پس بعد از هر 2 یا 3 بار استفاده کیسه آن را تمیز و خالی کنید البته برخی از جاروبرقی ها کیسه ندارد و باید محفظه آن را خالی کنید.

چنانچه بعد از بررسی و خالی کردن کیسه هنوز هم مکش جاروبرقی کم است، یک کیسه جدید جایگزین آن کنید تامطمئن شوید که کم شدن مکش به دلیل وجود مشکلی در کیسه جاروبرقی نیست.

لوله جاروبرقی مسدود شده است

یکی دیگر از علت های کاهش مکش جاروبرقی مسدود بودن یا سوراخ بودن لوله جاروبرقی است. پس اگر مکش جاروبرقی کم شده لوله جاروبرقی را بررسی کنید. سعی کنید شیشه و یا خرده آهن را با جارو برقی جارو نکنید تا لوله مسدود نشود.

همچنین بررسی نمایید لوله سوراخ نباشد و انرژی هدر نرود. در زمان نصب به لوله آن توجه کنید و لوله را خوب جا بزنید. اگر لوله سوراخ است، آن را تعویض و یا تعمیر کنید تا دیگر هوا بیرون نرود.

کشیدن جارو برقی

کفی جاروبرقی تنظیم نیست

تنظیم نبودن کفی جاروبرقی یکی از ساده ترین دلایلی است که سبب می شود مکش جاروبرقی کم شود. با استفاده از یک دکمه یا اهرم که بر روی کفی وجود دارد، کفی را تنظیم کنید تا آشغال ها به خوبی جمع شوند.

اگر ارتفاع کفی از سطح زمین زیاد باشد، جارو کردن آشغال ها به درون مخزن یا کیسه به خوبی انجام نمی شود. بهتر است کفی را به پایین ترین سطح نیز نرسانید، زیرا ممکن است جارو کشیدن را برای شما به دلیل سخت جدا کردن آن از فرش مشکل شود.

برس یا غلتک جاروبرقی خراب است

خراب شدن برس یا غلتک جاروبرقی نیز یکی دیگر از علت های کم شدن مکش جاروبرقی است. بهتر است برس یا غلتک جاروبرقی را بررسی کرده و از سالم بودن و یا مسدود نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

اگر این قطعات خراب شده اند، آنها را تعویض کنید و اگر درپوش مسدود شده آن را تمیز کنید، به مرور زمان غبار، مو و یا آشغال های دیگر درپوش را مسدود می کنند. برای تمیز کردن برخی از برس ها را می توان جدا کرد و بعد در سر جای خود آن را قرار داد.

عدم چرخش برس چرخان نیز می تواند به از بین رفتن قدرت تمیز کردن جاروبرقی منتهی شود. ممکن است کمربند درایو که باعث چرخاندن برس می شود، شکسته باشد که باید آن را تنظیم کنید.

پاروی جارو برقی

موتور جاروبرقی آسیب دیده است

از دیگر عوامل کاهش مکش جاروبرقی خراب شدن موتور آن است. وقتی موتور جاروبرقی آسیب می بیند، صدای موتور تغییر و دستگاه به طور خودکار در حین کار روشن و خاموش یا داغ شده و بوی سوختگی از آن خارج می شود.

اگر موتور خراب است، باید تعمیر یا تعویض شود اما چک کردن و تعمیر موتور کار خودتان نیست و باید آن را به یک کار بلد بسپارید.

تیغه فن پلاستیکی موتورخراب است

در برخی از جاروبرقی ها، موتور برای رسیدن به مکش مناسب، از یک تیغه فن پلاستیکی در حال چرخش استفاده می کند. تیغه فن برای عملکرد مکش تعبیه شده و مستقیما به چرخ دنده های موتور متصل است.

خاک و زباله ها از کنار تیغه ها عبور کرده و درون کیسه فرو می روند. اگر تیغه ها شکسته شده باشد، موتور لرزش داشته یا خاموش می شود که هر دو مورد میتواند علت کم شدن مکش جاروبرقی یا نداشتن مکش آن شود.

دلیل اصلی کم و ضعیف شدن مکش جاروبرقی

4.623
این مطلب مفید بود ؟212
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
برچسب : جاروبرقی
وبگردی