قرص ویتامین و چاقی

کدام قرص ویتامین باعث چاقی میشود؟

تاریخ انتشار : 20 شهریور 1400کد مطلب : 83501زمان مطالعه : 3 دقیقه
برای بسیاری از افراد این موضوع سوال است که مصرف ویتامین ها باعث چاقی انسان می شود؟ و اینکه کدام قرص ویتامین ها در چاق شدن بدن تاثیرگذار است؟

ارتباط قرص های ویتامین و اضافه وزن

قرص های ویتامین، بخاطر نداشتن کالری، باعث اضافه وزن نمی شوند اما کمبود ویتامین در بدن یا مصرف دوز بالایی از این قرص ها در طولانی مدت، منجر به چاقی خواهد شد. نکته مهم این است که شما باید از یک رژیم غذایی متعادل، که حاوی مقادیر کافی از همه ویتامین ها می باشد و نیاز بدن را تامین می کند؛ پیروی کنید.

به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان نمی توانید بدون دادن آزمایش خون و مشورت با پزشک، خودسرانه از مکمل ها استفاده کنید. بسیاری از غذا ها سرشار از ویتامین هستند و به همین خاطر ممکن است نیازی به مصرف مکمل اضافی نداشته باشید. غنی سازی مواد غذایی با ریزمغذی ها یکی از دلایل عمده جذب بیش از حد ویتامین و به دنبال آن چاقی است.

ویتامین B کمپلکس و نقش آن در افزایش وزن

در حقیقت مکمل های برخی از ویتامین ها می توانند باعث افزایش وزن شوند و شما باید از مصرف بیش از حد مکمل ویتامین های B1, B2, B5,B6 اجتناب کنید زیرا باعث افزایش چشم گیر چربی بدن می شوند. چنانچه پیش از این هم در بهداشت و سلامت نمناک خواندید این ویتامین ها در بدن برای تجزیه چربی از کربوهیدرات و پروتئین استفاده می شوند.

به همین خاطر اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید؛ بهتر است از مصرف غلات غنی شده با این ویتامین ها اجتناب کنید زیرا ترکیب دوز های بالای ویتامین B کمپلکس و کربوهیدرات های غلات می تواند مقاومت به انسولین، عدم تحمل گلوکز و چاقی را افزایش دهند.

یک رژیم غذایی متعادل، حاوی دوز کافی از ویتامین B کمپلکس می باشد و نیاز افراد سالم را تامین می کند. علاوه بر سایر ویتامین ها، ویتامین B12 نیز بسیار برای بدن سودمند است؛ اما نه از طریق منابع گیاهی و نه جانوری امکان جذب میزان مورد نیاز این ویتامین وجود ندارد و به همین خاطر ممکن است تنها با مصرف مواد غذایی، ویتامین B12 کافی را جذب نکنید.

ویتامین ای و چاقی

ارتباط مصرف بیش از حد ویتامین C و ویتامین E با چاقی

واضح است که شما باید مقادیر کافی ویتامین C و E را از غذا دریافت کنید، وجود آن ها برای سلامتی ضروری است زیرا دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند اما اگر این ویتامین ها در دوز بالا مصرف شوند، استرس اکسیداتیو را در بدن افزایش می دهند که علت شایع افزایش وزن است. حتی ورزشکاران نیز باید از مصرف دوز های زیاد روزانه ویتامین C اجتناب کنند زیرا مصرف بیش از حد آن برای عملکرد ورزشی و رشد عضلات مضر است.

ویتامین ب۶ و چاقی

کمبود ویتامین دلیل افزایش وزن

از سوی دیگر، کمبود ویتامین یکی از دلایل شایع چاقی است، برای مثال، همه افراد به مقدار کافی ویتامین D، آهن، روی، پتاسیم، سلنیوم، ملاتونین، سروتونین و تائورین نیاز دارند، تا وزن بدن شان در محدوده سالم قرار بگیرد.

مثلا ویتامین D از جذب و ذخیره بافت های جدید چربی جلوگیری می کند. علاوه بر آن، ویتامین D استخوان بندی بدن را تقویت می کند. بدن انسان می تواند به تنهایی ویتامین ها و هورمون ها را تولید کند و یا باید افراد از طریق غذا آن ها را دریافت کنند. فقط در موارد کمبود های حاد و پس از مشورت با پزشک، باید مکمل مصرف کرد.

همچنین ترجیح شما باید دریافت ویتامین از غذا باشد، نه مکمل. در یک نگاه کلی، مکمل های ویتامین شما را چاق نمی کنند اما ممکن است مصرف آن ها با دارو تداخل داشته باشد و یا حتی مصرف آن ها در مقادیر بیش از حد مسمومیت ایجاد کند.

ویتامین علت چاقی

آیا برای کاهش وزن باید مکمل مصرف کرد؟

به طور کلی، افراد سالمی که از یک رژیم غذایی متعادل پیروی می کنند، می توانند بدون مصرف مکمل در محدوده وزنی سالم باقی بمانند اما کمبود ویتامین هایی مانند ویتامن B12 و ویتامین D در بین افراد بسیار رایج است.

مصرف ویتامین B12 و ویتامین D برای افرادی که اضافه وزن دارند و مایل به کاهش وزن هستند، می تواند مفید باشد. همچنین مصرف مکمل ویتامین B12 و ویتامین D با افزایش وزن ارتباطی ندارد و برعکس، مکمل ویتامین B12 و ویتامین D کاملاً بی خطر می باشند.

کدام قرص ویتامین باعث چاقی میشود؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : lazyplant / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی