تولد
جاهایی که نباید رفت
انسان به دلیل احساساتی که دارد دوست دارد که افراد زیادی را ببیند و بشناسد به این منظور مرتب در رفت و آمد است، اما رفتن به بعضی از جاها اصلا کار درستی نیست.

جاهایی که نباید رفت؛ بخاطر خودت این جاها هرگز نرو

ما در زندگی روزانه با افراد بسیاری در تعامل و ارتباط هستیم و دوستی و معاشرت می کنیم. معاشرت و صله رحم سبب پرورش آداب اجتماعی می شود اما باید بگوییم دوستی و رفت و آمد با برخی افراد از نظر روحی و روانی به شما آزار می رساند و ممکن است همنشینی با آنان روی شما نیز اثر منفی بگذارد به همین خاطر معاشرت با همه افراد صحیح نیست و بهتر است از همنشینی با کسانی که با ارزش‌ها و معیارهای شما سازگار نیستند، دوری کنید. در این بخش از سبک زندگی نمناک به شما می گوییم که معاشرت های خود را با دقت انتخاب کنید و به هر جایی نروید.

جایی که شما رو دعوت نکردن

یکی از آداب حضور در میهمانی، با دعوت رفتن است. شایسته نیست شخصی بدون دعوت صاحب خانه، به‌ویژه در وقت غذا خوردن به خانه او رود. شما باید در مهمانی رفتن این نکته را در نظر بگیرید و بدون دعوت و سرزنده خانه کسی نروید. بهتر است به میزبان و خودتان احترام بگذارید و تنها جایی بروید که شما مستقیما از طرف میزبان دعوت شده اید.

خوش آمد گویی

جایی که به شما توجه نمی کنن

در فرهنگ دینی ما مهمان تا حدی محترم شمرده شده که از آن به حبیب خدا تعبیر کرده اند. تنها پذیرایی، شرط اکرام نیست بلکه اکرام میهمان شامل هر کار پسندیده ایست که موجب خرسندی خاطر و آسایش میهمان باشد. همه ما باید طوری با مهمانان خود رفتار کنیم که دوست داریم در مهمانی ها با خود ما رفتار شود. در مهمانی ها شما باید در توجه کردن به مهمان ها هم تعادل داشته باشید، یعنی مراقب باشید که فقط با چند نفر خاص صحبت نکنید. اگر خودتان نیز به مهمانی دعوت شده اید که میزبان به شما هیچ توجهی ندارد و از بودن در کنار آنها لذت نمی برید، بهتر است با میزبان کمتر معاشرت کنید.

جایی که به محض ورود به شما انتقاد میشه

تا به حال پیش آمده است که به محض ورود به خانه میزبان شما را با جملاتی مانند (چه عجب اومدی، چرا زود نیامدی لااقل یه کم کمک کنی و...) مورد انتقاد قرار دهند. کمک کردن به میزبان باعث ایجاد صمیمیت می شود اما کمک بیش از حد و همیشگی تبدیل به وظیفه خواهد شد و سبب بروز انتظارات بیجایی شده و میزبان به خود اجازه می دهد مهمان خود را مورد انتقاد قرار دهد.

جایی که غیبت و بی احترامی زیاد

بهتر است به جایی که افراد دائما در حال غیبت کردن پشت سر دیگری هستند، نروید. به جایی نروید که بی احترامی، غیبت، فحش، تمسخر افراد جزو خط قرمزهای آنها محسوب نمی شود زیرا نفر بعدی که مورد اهانت قرار خواهد گرفت، شما خواهید بود.

مسخره

جایی که احترام مهمون رو نگه نمی دارن

همانطور که در بالا گفتیم احترام مهمان باید توسط میزبان حفظ شود پس به جایی نروید که اهالی خانه در حضور شما بحث و دعوا کنند و به یکدیگر و حتی شما بی احترامی کرده و هیچ حرمتی را نگه ندارند.

جایی که به فرزندتون توهین می کنن

گفتار و رفتار اطرافیان همگی در شکل گیری باورهای فردی کودک اثر گذار هستند. زمانی که کودک یا نوجوان به هر دلیلی از سوی بزرگترها مورد تمسخر قرار می‌گیرد لازم است والدین از فرزند خود حمایت کنند زیرا در این شرایط احساسات فرزند تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است به نحوی آن موقعیت و شرایط را برای خود تفسیر کند که اصلا درست نباشد. علاوه بر حمایت لازم است والدین از حضور در میان جمعی که به فرزندشان احترام نمی گذارند و به او توهین می کنند، خودداری کنند.

جاهایی که برای حفظ ارزش خودت نباید بری

4.335
این مطلب مفید بود ؟305
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : آداب معاشرت
وبگردی