دلیل دم داشتن حیوانات
حیوانات بسیار زیادی هستند که دم دارند، شاید برای شما هم این موضوع سوال باشد که چرا برخی حیوانات دارای دم هستند؟ دم داشتن حیوانات دلایل جالبی دارد.

دلایل جالب دم داشتن حیوانات مختلف

حیوانات زیادی را در اطراف خود می بینید که همگی دارای دم هستند. دم های کوتاه، بلند و خمیده اما به نظرتان عملکرد دم در حیوانات چیست؟ دلایل زیادی وجود دارد که خداوند برای حیوانات دم آفریده است. پس بیایید در این بخش از گوناگون نمناک نگاهی به این دلایل بیاندازیم.

دلایل دم داشتن حیوانات

حفظ تعادل

بسیاری از حیوانات از دم برای حفظ تعادل خود استفاده می کنند. مثلاً بعضی از پرندگان هنگام پرواز کردن با استفاده از دم، تعادل خود را تنظیم می کنند و سپس پرواز می کنند.

دم پرنده

جذب جنس مخالف

بعضی از پرندگان نیز هستند که دم بسیار زیبایی دارند که پرهای بسیار رنگارنگ روی آن ها قرار گرفته است. این پرندگان با استفاده از دم های زیبای خود جفت را جذب می کنند. معمولا خانم ها به سایز و الگوی زیبای روی دم نرها جذب می شوند.

دم زیبای پرنده

بیان احساسات

این موضوع برای سگ ها صدق می کند. سگ ها از دم خود برای نشان دادن شادی استفاده می کنند و در چنین حالاتی دم خود را به کناره ها تکان می دهند یا زمانی که حیوانی مثل اسب دم خود را به سمت زمین فشار می دهد، یعنی از موضوعی نگران است که در چنین شرایطی باید او را متوقف کنید و مطمئن شوید که اتفاقی نیفتاده باشد.

 دم سگ

دفاع و تلاش برای زنده ماندن

حیوانات دیگر هم از دم برای محافظت از خود در برابر دشمن استفاده می کنند. معمولا با دم خود می توانند تا حدی شکار را از خودشان دور کنند و یا حیوان شکارچی را کمی سردرگم کنند.

 دم گربه

شکار

بعضی از حیوانات از دم برای عواطف خود استفاده نمی کنند. بعضی از آن ها برای شکار دم را به کار می گیرند. مثلاً عقرب از دم خود برای وارد کردن سم و کشتن شکار خود استفاده می کند.

علت دم داشتن حیوانات

برای حرکت

بسیاری از ماهی ها و حیوانات دریایی از دم برای حرکت استفاده می کنند. حیواناتی مثل میمون با استفاده از دم، روی شاخ و برگ های مختلف می پرند و حرکت ها و جست و خیز های بیشتری دارند.

کاربرد دم میمون

دور کردن حشرات

مثلاً به یک گاو در روز آفتابی توجه کنید که چگونه با تکان دادن دم خود حشرات را از خودش دور می کند؟ حیواناتی مثل اسب نیز از دم خود همین استفاده را دارند.

کاربرد دم حیوانات

ذخیره چربی

مثلا انواعی از تمساح ها هستند که چربی را داخل دم خود ذخیره می کنند تا بتوانند دو سال بدون غذا هم زنده بمانند. میزان این چربی به قدری بالاست که آن ها را در برابر بی غذایی محفوظ نگه می دارد.

چرا حیوانات دم دارند؟

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی