درمان آفتاب سوختگی
در زمان آفتاب سوختگی پوست خود را مرطوب نگاه دارید زیرا پوست برای ریکاوری نیاز به رطوبت دارد همچنین در آفتاب سوختگی از مصرف میوه غافل نشوید.

آفتاب سوختگی و بهترین روش ها برای درمان آن

آفتاب سوختگی زمانی اتفاق می افتد که پوست شما بدون محافظ در معرض تابش آفتاب قرار گیرد .آفتاب سوختگی در درجات اول علائم زیادی ندارد اما اگر آفتاب سوختگی با علائمی مانند التهاب و قرمزی پوست همراه بود باید بدانید اثرات آفتاب بر روی پوستتان زیاد بوده است ،همچنین در آفتاب سوختگی ممکن است سطح پوست خشک شود و محل سوختگی داغ شود.

روش های درمان آفتاب سوختگی

درمان آفتاب سوختگی قدیمی

راهکارهای از بین بردن آفتاب سوختگی

برای درمان آفتاب سوختگی روش های زیر را امتحان کنید :

1.کمپرس شیر خنک برای درمان آفتاب سوختگی:

برای درمان آفتاب سوختگی و تسکین پوست آفتاب سوخته و کاهش سوزش و خارش آن از کمپرس شیرخنک استفاده کنید زیرا پروتئین موجود در شیر لایه ای برای محافظت ازپوست ایجاد می کند وباعث مرطوب شدن آن می شود. پوست برای درمان بهتر به رطوبت نیاز دارد زیرا آنزیم های درمانگر بر روی پوست مرطوب بهتر عمل می کنند.

آفتاب سوختگی دریا

درمان آفتاب سوختگی با شیر خنک

2. تاثیر مصرف میوه و سبزی در آفتاب سوختگی:

آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در درمان پوست آسیب دیده و آفتاب سوخته دارندو سبب ترمیم پوست آسیب دیده می شوند، بنابراین زمانی که پوست در برابر آفتاب صدمه دید بهتر است آنتی اکسیدان فراوانی مصرف شود که این آنتی اکسیدان ها را با خوردن روزانه چندین واحد میوه و سبزی می توان تامین کرد. این آنتی اکسیدان ها سبب ترمیم هر چه سریع تر پوست می شوند .

درمان خانگی رفع آفتاب سوختگی

رفع آفتاب سوختگی با خوردن سبزیجات

3. مواد غذایی ضد التهاب :

استفاده از مواد غذایی دارای خاصیت ضدالتهابی یکی از بهترین روش ها برای درمان آفتاب سوختگی است . چای سبز و آب انار نمونه هایی از این مواد غذایی هستند که خواص ضد التهابی داشته و دارای آنتی اکسیدان های قوی می باشند و در تسکین پوست آفتاب سوخته ناشی از اشعه های UV موثر می باشند .

4.آنتی اکسیدان های موضعی :

یکی دیگر از راه های درمان آفتاب سوختگی استفاده از آنتی اکسیدان های موضعی است که خاصیت مرطوب کنندگی نیز برای پوست داشته باشند.

5.درمان آفتاب سوختگی با آلوئه ورا :

استفاده از محصولات دارای گیاه آلوئه ورا برای رفع علائم اولیه آفتاب سوختگی مانند درد و سوزش بسیار مفید است همچنین آلوئه ورا در تسکین و خنک کردن پوست بسیارموثر است .

 درمان آفتاب سوختگی پوست صورت

ازبین بردن آفتاب سوختگی با آلوئه ورا

6. کرم ها و پمادهای مرطوب کننده :

روزی سه بار مرطوب کردن پوست با کرم ها و پماد های مرطوب کننده زمانی که پوست سوخته شروع به کنده شدن می کند، بسیار ضروری است.

زمان آفتاب سوختگی پوست به این نکات مهم توجه کنید

  • پوست آفتاب سوخته خود را که به شکل بافت مرده و شاخی شده در آمده نکنید زیرا کندن آن سبب آسیب بیشتر به پوست می گردد بنابر این اجازه دهید خود پوست، خشک شده و ریخته شود.
  • از محصولاتی مانند رتینوئید، اسید گلیکولیک و اسید سالیسیک تا زمانی که مراحل پوست اندازی پوست های آفتاب سوخته تمام نشده استفاده نکنید، زیرا استفاده از این محصولات باعث حساسیت بیش از حد پوست می شود.
  • با زدن کرم ضد آفتاب پس از درمان آفتاب سوختگی ، اجازه ندهید پوست تان مجددا دچار آفتاب سوختگی شود وبا کرم ضد آفتاب ازپوست خوددر برابر اشعه های مضر نور خوشید( UVA و UVB ) محافظت کنید و هر دو ساعت یکبار ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید مخصوصا اگراهل شنا کردن هستید و یا تعرق زیاد دارید.

درمان آفتاب سوختگی با کرم

موارد لازم در زمان آفتاب سوختگی

 

روش های خانگی و فوق العاده موثر برای رفع آفتاب سوختگی

41105
این مطلب مفید بود ؟895210
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بخش بهداشت و سلامت / ک.ک / آ
وبگردی