درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی , تمام راههای درمان تبخال تناسلی

کد مطلب : 38924تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 10 دقیقه
خطرات و عوارض جدی زگیل تناسلی در مردان و زنان حساسیت درمان را افزایش می دهد به همین علت آشنایی با روش های درمان گیاهی و دارویی یا جراحی نیاز جدی است.

علل ، علائم و تمام راههای درمان های خانگی و جراحی برای زگیل های تناسلی

خطرات و عوارض جدی زگیل تناسلی در مردان و زنان حساسیت درمان را افزایش می دهد به همین علت آشنایی با روش های درمان گیاهی و دارویی یا جراحی نیاز جدی است.

تبخال و زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی (GENITAL WARTS) آن کوندیلوما آکومیناتا نیز می گویند توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود.این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست منتشر میشود. بیش از 100 نوع ویروس HPV وجود دارد که 30 نوع آن می تواند ناحیه تناسلی را آلوده کند. این ویروس از طریق تماس مستقیم جنسی پخش می شود. البته در بیشتر موارد، سیستم ایمنی فرد آلوده این ویروس را می کشد و فرد علائم و نشانه های عفونت را پیدا نمی کند. زگیل تناسلی یا HPV مسری ترین و سخت ترین نوع زگیل از لحاظ خوب شدن است و بدلیل مسری بودن، یک بیماری مشترک بین زوجین است بنابراین مانند آتش سوزی سریعا در حال گسترش است،ولی با رعایت بهداشت فردی و استفاده از روش های درمانی تجویز شده توسط پزشک متخصص به راحتی می توان آن را درمان کرد.درمان زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی:

علائم و نشانه های خاصی وجود دارد ،که می تواند مشخص شود آیا فرد از ابتلا به زگیل های تناسلی رنج می برد یا خیر، و اینکه این عارضه چقدر شدید است.

•رشد دانه های بی درد و یا توده، بر روی پوست و غشاء مخاط در ناحیه تناسلی

زگیل ها می توانند در اندازه های مختلف، کوچک یا بزرگ باشند و می توانند به صورت تک یا خوشه ای باشند.

زگیل می تواند باعث سوزش، خارش و در برخی موارد، ترشحات از خودش شود.

زگیل تناسلی ،به ندرت باعث خونریزی و یا مشکل در هنگام ادرار می شود و این مورد می تواند تنها در مورد زگیل های رشد یافته در ابتدای مجرای ادراری، که باعث احساس سوزش می شود، صادق باشد.

زگیل ،گاهی اوقات بسیار کوچک است که در موهای تناسلی پنهان می شود و یا در ناحیه تناسلی داخلی، مانند گردن رحم ظاهر می شوند در این موارد ،یک بازرسی کامل داخلی توصیه می شود ،تا از عفونت بیشتر جلوگیری شود.

زگیل ها، در میان زنان، ممکن است پس از رابطه جنسی باعث خونریزی شوند؛ با این حال، به جای آنها بستگی دارد.

زگیل تناسلی، ممکن است در نتیجه بیماری های منتقله از رابطه ی جنسی افراد باشد.

چندین نشانه هشدار دهنده غیر معمول بروز زگیل تناسلی؛ خارش شکم و آلت تناسلی، تخلیه واژن، خونریزی واژینال و خستگی شدید در ناحیه تناسلی است.

آنها ،حتی می توانند به زبان، لب ها و گلو گسترش پیدا کنند.

زگیل تناسلی مردان

نشانه های زگیل تناسلی 

• علل زگیل تناسلی

علل اصلی زگیل تناسلی عبارتند از:HPV یا ویروس پاپلیوم انسانی

مقاربت جنسی با فرد آلوده

استفاده بیش از اندازه قرصهای بارداری

داشتن رابطه جنسی در سنین پایین

تماس جنسی بدون استفاده از مانع یا حفاظت

استفاده از اشیاء آلوده به HPV، از قبیل روکش تخت یا حوله.

عوارض بیماری زگیل تناسلی

یکی از بدترین عوارض زگیل تناسلی سرطان است ؛ سرطان دهانه رحم (سرویکس) به طور مشخصی وابسته به ویروس HPV می باشد. انواع خاصی از این ویروس همچنین قادر به ایجاد سرطان فرج (ولو)، مقعد و آلت تناسلی مرد می باشند. عفونت با این ویروس همیشه منجر به سرطان نمی شود. مبتلا بودن نوع پر خطر ویروس و نیز سیستم ایمنی فرد مبتلا نقش مهمی در ایجاد سرطان بازی می کنند به همین علت درمان زگیل تناسلی که البته بازهم تاکیید می شود بعد از معاینه یک پزشک متخصص صورت گیرد باید جدی و درست اجرا شود.

• چگونه از شر زگیل های تناسلی خلاص شویم؟

داروهای طبیعی و خانگی برای درمان زگیل های تناسلی HPV، وجود دارند که می تواند به فردی که این بیماری بخاطر مقاربت با شخص آلوده به ویروس به وی منتقل شده، کمک نمایند، درمان هومیوپاتی نیز برای این بیماری امروزه امکان پذیر است.

درمان های زگیل تناسلی

سریع ترین درمان های زگیل تناسلی

- درمان های خانگی برای زگیل های تناسلی:

1. ویتامین C:

بعضی از زگیلها را نیز می توان با ویتامین C درمان کرد ؛ یک قرص ویتامین C را خرد کرده، با چند قطره آب مخلوط و آن را به طور مستقیم به زگیل تناسلی اعمال کنید به یاد داشته باشید زگیل را به مدت یک روز بپوشانید. این فرایند، ویروس پاپیلوم را که عامل اصلی زگیل های تناسلی است، نابود می کند.

ویتامین c

 استفاده از ویتامین c برای درمان زگیل تناسلی

2. درمان زگیل تناسلی با روغن درخت چای:

زگیل های تناسلی می توانند به سادگی بواسطه ی استفاده از روغن درخت چای ،به این طریق که توپ پنبه ای حاوی روغن بر زگیل ها درمان شوند این عمل را برای مدت ده روز و یک بار در روز تکرار کنید زگیل، به تدریج سفید شده و از بین می رود.

نکته:استفاده از روغن درخت چای، موجب خشک شدن جزئی پوست می شود که طبیعی است.

روغن درخت چای

 

درمان زگیل تناسلی با روغن درخت چای 

3. سرکه سیب برای درمان زگیل تناسلی

سرکه سیب ، یک اقدام موثر برای حذف زگیل های تناسلی است ، اعمال مستقیم آن، به حذف سلول های مرده و خشک کمک می کند. برای نتایج مؤثرتر، توپ پنبه ای را در سرکه خیس کنید و آن را روی زگیل نگه دارید، یا با نوار چسب بپوشانید پس از چند ساعت آن را بردارید، روزانه تا از بین رفتن زگیل ها این عمل را تکرار کنید.

سرکه سیب برای رفع زگیل

سرکه سیب از بهترین روش ها برای رفع زگیل تناسلی

4.درمان زگیل های تناسلی با سیر

به علت خواص ضد ویروسی اش، سیر به عنوان یک درمان مناسب برای زگیل تناسلی شناخته می شود ، رژیم سیر درمانی نیز ،ممکن است شامل سیر خام یا کپسول سیر باشد.سیر خام را خرد کنید سپس، آن را بروی قسمت آسیب دیده استعمال کنید و یک روز یا دو روز با یک باند ببندید. شما همچنین، می توانید سیر را در شکل کپسول مصرف کنید. این نیز یک درمان طبیعی برای از بین بردن زگیل های تناسلی است.

سیر برای درمان زگیل تناسلی

 سیر یک روش فوق العاده برای درمان زگیل های تناسلی

5. پیاز روشی عالی برای رفع زگیل تناسلی

پیاز را بر روی زگیل های تناسلی قرار دهید و با باند یا گاز بپوشانید ؛ پیاز، سبب جریان یافتن خون در بدن می شود ؛ شما همچنین می توانید از آب پیاز استفاده کنید برای این، نمک را بر روی برش های پیاز بپاشید و آنها را به مدت یک شب بگذارید عصاره یا آب پیاز تا صبح استخراج شده و می توانید روی زگیل های تناسلی اعمال کنید.

پیاز به عنوان ،عامل ضد میکروبی کار می کند و نمک به عنوان آنتی سپتیک عمل می کند.

استفاده از پیاز

استفاده از پیاز برای درمان زگیل تناسلی

6. روغن ویتامین E و یا روغن کرچک:

روغن ویتامین E و یا روغن کرچک نیز ،می توانند برای زگیل های تناسلی استفاده شود، تا از عفونت HPV خلاص شوید ؛ برای بهترین نتایج، قسمت های آسیب دیده را با روغن ویتامین E ،یا روغن کرچک مالش دهید و سپس سیر خرد شده را بر روحی آن نواحی پوشش دهید.

زگیل تناسلی

روش های درمان زگیل تناسلی

7. نشستن در آب جو دوسر:

دوش جو دوسر یک روش مؤثر برای از بین بردن ناراحتی و خارش ناشی از زگیل تناسلی است جو را در آب داغ خسیانده و سپس آن را لهیده کرده و در آن بنشینید ، این آب، یکی از درمان های موثر طبیعی برای درمان زگیل های تناسلی در خانه است.

8. شیره عرف پروانه:

مایع شیری گیاه استبرق(علف پروانه که بعنوان پادزهر استفاده می شده) به عنوان یک درمان مفید و بی ضرر برای درمان زگیل تناسلی در خانه است ، شیره ی این گیاه، می تواند با برش ساقه گیاه استخراج، و به طور مستقیم بر روی زگیل تناسلی استفاده شود، که باعث کاهش رشد پاتوژن می شود که به نوبه خود فرآیند روند بهبودی قسمت های آسیب دیده را شامل می شوند.

9- ریشه شیرین بیان:

ریشه شیرین بیان را خرد کرده و پس از آن ،بر روی زگیل های تناسلی به طور مستقیم یا با حفاظت به منطقه آلوده استعمال کنید.این نیز، یک روش درمان طبیعی برای از بین بردن زگیل تناسلی است.

ریشه شیرین بیان

درمان طبیعی زگیل تناسلی با ریشه شیرین بیان 

10- پوست درخت بید:

پوست درخت بید، به عنوان درمان موثر طبیعی برای از بین بردن زگیل های تناسلی محسوب می شود ؛ قسمت داخلی پوست درخت بید ،برای رسیدن به سطح ارتجاعی مورد نیاز، مرطوب می شود. پوست درخت، مرطوب برای زگیل های تناسلی استفاده می شود و با استفاده از باند یا گاز استریل نگهداری می شود.

11- سرو بادبزنی:

طبق یک گزارش علمی در وب سایت رسمی پزشکی گیاه شناسی سانفرانسیسکو، این سرو ارزش بالقوه و خواص درمانی برای درمان زگیل تناسلی دارد.در درمان عفونت ویروسی واگیر جنسی، مستقیم روغن سرو را در قسمت آسیب دیده تناسلی استعمال نمایید، بهبود زیادی به وجود می آورد.

12 -نوار درمانی برای از بین بردن زگیل تناسلی

این درمان ،دوباره بهترین درمان از روشهای درمان خانگی طبیعی برای از بین بردن زگیل تناسلی است ؛ این نوار در مجرای استفاده شده، برای پوشاندن زگیل تناسلی است که بعد از شش روز برداشته می شود این عمل را تا زمانی که زگیل تناسلی کاملا از بین نرفته، تکرار کنید.

13-رفع زگیل های تناسلی با جوش شیرین

یک قاشق غذاخوری از روغن کرچک و مقداری جوش شیرین در حدی که لایه ضخیمی از خمیر ایجاد کند را ،با هم مخلوط کرده و این خمیر را در ناحیه آسیب دیده استعمال کنید، و با باند بپوشانید.

جوش شیرین

جوش شیرین برای بهبود زگیل های تناسلی

14- الکل:

مالش الکل نیز ثابت کرده که یک درمان موثر طبیعی برای زگیل تناسلی است ، با این وجود، تقریبا یک هفته یا یک ماه درمان زگیل با الکل طول می کشد، زیرا بستگی به اندازه زگیل ها دارد.

15- لاک ناخن شفاف:

لاک ناخن بیرنگ را صبح و شب قبل از رفتن به رختخواب، بر روی زگیل های خارجی استفاده کنید ، زگیل ها در عرض یک یا دو هفته از بین می روند.

16- آب آلوئه ورا:

آب آلوئه ورا را، به طور مستقیم بر روی زگیل های تناسلی استفاده کنید ؛ آن را به طور منظم بر روی سطح مورد نظر پخش کنید ،این روش درمان، زگیل ها را به طور طبیعی حل خواهد کرد.از آنجا که زگیل های تناسلی مسری هستند، باید مراقب باشید که از عفونت جلوگیری کنید.

آب آلوئه ورا

درمان زگیل تناسلی با آب آلوئه ورا

17-استفاده از سیر و ویتامین E برای رفع زگیل تناسلی

مالیدن روغن ویتامین E روی ناحیه مبتلا به زگیل و سپس گذاشتن سیر له شده هر 48 ساعت یکبار تا رفع دائم زگیل ها

18 -روغن پونه کوهی برای درمان زگیل تناسلی

روغن پونه کوهی که از خانواده نعنا است یک درمان طبیعی برای ویروس HPV و همچنین کاهش تاثیر زگیل است. این یک درمان مقرون به صرفه است. قبل از استفاده برای کاهش سوزش روغن را کمی رقیق باید کرد.

19- درمان زگیل تناسلی با زردچوبه

زردچوبه خالص، کورکومین یک انتی اکسیدان است که روی ویروس HPV با محافظت از سلول های DNA تاثر میگذارد. همچنین تاثیر بسیار بزرگی روی انواع مختلف سرطان های رحم دارد.

زردچوبه

بهبودی زگیل تناسلی با زردچوبه

20- تخم گیاه کرچک و عسل برای ساخت پماد خانگی درمان زگیل تناسلی

تخم گیاه کرچک آغشته به عسل از دیگر موارد درمان کننده زگیل است. از ترکیب این ماده با عسل، پمادی به دست می آید که باید روی زگیل مالیده شود.

به درمان هایی با روش طب مدرن و جراحی زگیل تناسلی می رسیم

داروهای موضعی و راه و روش های درمان دارویی و جراحی زگیل تناسلی :

به طور کلی خلاصه روش های تجویز شده شامل استفاده از محلول یا ژل podofilox 0.5%، کرم imiquimod 5%، یا پماد sinecatechins 15% می باشد. البته به دلیل عوارض هر کدام و طولانی بودن مدت درمان کمتر توصیه می شود و همچنین به دلیل عوارض این داروها ، مصرف خودسرانه برای درمان زگیل تناسلی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

درمان زگیل تناسلی با فریز با نیتروژن مایع (کرایوتراپی):

یکی از بهترین روشهای درمانی زگیل تناسلی است.

الکترو کوتریزاسیون روشی برای رفع زگیل تناسلی:

روش دیگری در درمان زگیل تناسلی است که اشکال آن دردناک بودن آن است.

کرایوتراپی روش درمان زگیل تناسلی :

امروزه به دلایلی که خواهیم گفت بهترین و آسانترین و کوتاه ترین و کم عارضه ترین روش حذف زگیل تناسلی می باشد:در یک جلسه و در برخی 5-10 دقیقه همه زگیل های تناسلی را می توان درمان کرد.منجربه پخش زگیل تناسلی نمی شود و نیاز به تکرار درمانی نیست. همچنین از نظر زیبایی محل پوست آلوده نسبت به روش های دیگر حداقل آسیب بافتی را دارد.

سرپایی و با حداقل درد و تحریک محل نسبت به روش های دیگر می باشد و لذا نکات فوق باعث شده است که امروزه کرایو به عنوان خط اول درمانی زگیل تناسلی در بسیاری از مراکز درمانی مورد استفاده قرار گیرد .

بهترین، سریعترین و اثربخش ترین درمان زگیل تناسلی لیزر می باشد:

لیزردرمانی دی اکسید کربن فرآیندی است که در آن پرتوهای فروسرخ مستقیماً به طور متمرکز به سوی آسیب های زگیلی هدف گیری می شود. بافت آسیب دیده، لیزر را جذب و به انرژی گرمایی تبدیل می کند و به این وسیله ناحیه ی مورد نظر را تبخیر می نماید .فایده ی بالقوه ی این روش درمانی آن است که قابلیت نفوذ لیزر در عمق، امکان تهاجم کامل تری را به ویروس فراهم می کند و موجب شده تا لیزردرمانی، روش مورد انتخاب برای درمان افراد دارای ضعف ایمنی باشد. طبق مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است میزان پاکسازی زگیل تناسلی توسط لیزر CO2 حدود دو برابر موثر تر از کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی است میزان عود زگیل تناسلی در افرادی که لیزر می کنند کمتر از کسانی است که که کرایو می کنند. به عبارت ساده تر خیلی اوقات برای پاکسازی یک زگیل نیاز به دو یا تعداد بیشتری جلسات کرایوتراپی است و گاهی اصلا پاسخگو نبوده و نیاز به تغییر روش درمان هست در حالی که در درمان با لیزر در همان جلسه اول زگیل از بین خواهد رفت و عود نخواهد کرد.

 جلوگیری از زگیل تناسلی

 درمان فوری زگیل تناسلی با لیزر

اقدامات لازم برای بهبودی سریع زگیل تناسلی

برای درمان سریع و رفع اثرات زگیل تناسلی در دوره درمان فرد بایستی نکاتی را رعایت کند که شامل:

خودداری از خارش: از خاراندن ناحیه مبتلا جدا خودداری کنید چرا که باعث ترکیدن زگیل ها و خونریزی آنها می شود و این امر باعث رشد سریعتر و گسترش بیماری می باشد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی:برای جلوگیری از انتشار و انتقال ویروس به زوجین توصیه می شود.

کاهش رطوبت : خشک بودن بخش مبتلا یکی از راههای تسریع درمان است.

تغذیه سالم برای رفع زگیل تناسلی : استفاده از میوه ها و سبزیجات و غذاهای سالم سرشار از انواع ویتامین ها، کلسیم و پروتیین برای تقویت قوای بدنی و مبارزه با بیماری

برای پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی چه کنیم؟

برخی از اقدامات پیشگیرانه عبارتند از:

- اجتناب از مقاربت بدون حفاظت جنسی با شرکای جنسی متعدد.

- در صورت مقاربت، از روش های فیزیکی جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

- منطقه تناسلی را خشک و تمیز نگه دارید.

- برای جلوگیری از تعرق بیش از حد و افزایش گردش هوا در ناحیه تناسلی از لباس زیر پنبه ای استفاده کنید.

_ زگیل را لمس یا زخم نکنید و حتی آن را فشار ندهید.

درمان زگیل تناسلی , تمام راههای درمان تبخال تناسلی

4.7643
این مطلب مفید بود ؟60736
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
1 نظر به ثبت رسیده است
نسیم1398-11-08
سلام من خیلی با این بیماری درگیر بودم از هر روشی هم استفاده کردم موقتی خوب میشد و دوباره برمیگشت ولی چند ماه از قرص پاور فیت استفاده میکنم خیلی موثره توی این بیماری تنها راهی که میتونه کمک کنه تقویت سیستم ایمنی بدنه کسانی که به این بیماری مبتلا هستن روزانه اسفناج خام فلفل دلمه قرمز و بادام و کلم بروکلی به صورت خام به رژیم غذاییتون اضافه کنیین چون باعث تقویت سیستم ایمنی بدنتون میشه و کم کم تمام زگیلها از روی پوستتون پاک میشه
19221
وبگردی