علل موکوس در بینی
موکوس بینی باعث پف کردن چشم ها در صبح و سینوزیت می شود مراقب باشید چون غذاهایی هستند که موکوس را ایجاد و یا باعث تشدید آن می شوند مثل سیب زمینی.

7 غذا که باعث ایجاد موکوس(مخاط) در بینی و بدن شما میشود

بیشتر افراد در دوران بیماری فقط به خلط و موکوس بینی فکر می کنند، موکوس ماده ای آزار دهنده و چسبنده است که بینی شما را مسدود می کند .خلط، شباهت زیادی به موکوس دارد - اما به جای آن از ریه های شما تولید می شود ؛ موکوس متفاوت است، به طوری که آن بیشتر در بینی شماست و می تواند باعث ایجاد برخی از شرایط تند و زننده ،مانند ؛سینوزیت شود و یا هنگام صبح چشمان شما را پف کرده کند.

ولی علت موکوس در بینی چیست ؟ ممکن است شما را متعجب نکند، که برخی از مواد غذایی وجود دارند که باعث ایجاد موکوس می شوند بله درست است همانطور که در این بخش از سلامت نمناک گفته شده است برخی از مواد غذایی در بروز و تشدید این وضعیت تاثیر دارند از طرفی مصرف این غذاها، در شرایط آب و هوایی ، می تواند حال شما را بدتر کند.

بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از تأثیرات موکوس، این است که رژیم غذایی خود را از مواد غذایی که موجب تولید موکوس می شوند، رها کنید ؛ کار آسانی نیست، اما باید تلاشی آگاهانه نسبت به آن داشته باشید.

خوردن این غذاها در اعتدال نیز یک گام خوب است اگر از مشکلات ناشی از موکوس بیش از حد رنج می برید، فقط بعد از یک هفته با تنظیم رژیم غذایی خود حس خوبی خواهید داشت، به این لیست غذاها نگاهی بیندازیم.

غذا برای خلط بینی

1. شیر و لبنیات از عوامل ایجاد موکوس بینی:

پنیر، شیر، ماست و سایر محصولات لبنی حاوی مولکول های کازئین هستند که ترشحات مخاطی را افزایش می دهند بنابراین، مصرف بسیاری از محصولات لبنی به این معنی است که موکوس بیشتری در گلو و سینوس های شما وجود دارد.

به طور کلی، لاکتوز به تولید موکوس می انجامد ، شیر قهوه یا کاپوچینو خود را جایگزین کنید. همچنین انواع شیر گیاهی وجود دارد ،که می تواند این ترفند را انجام دهد - پس با آزادی، گزینه مورد نظر خود را پیدا کنید.

2. موکوس بینی با افزایش قند:

همانطور که شما عاشق غذاهای شیرین هستید، باید از این واقعیت مطلع باشید ،که قندها یکی از آن غذاهایی هستند که باعث ایجاد مخاط در بدن شما می شوند. حتی شکر در قهوه یا چای شما ،میزان تولید موکوس را افزایش می دهد،همچنین میوه های پروسس شده.

سعی کنید شکر را با هر چیزی که می توانید پیدا کنید، جایگزین کنید ، شهد عسل و شهد آگوا همیشه دو جایگزین خوب هستند. در پخت، شما می توانید از میوه های بیشتری استفاده کنید، که منبع طبیعی شکر هستند.

علل موکوس بینی

3. رابطه گوشت و روغن با موکوس بینی:

این، به این معنا نیست که باید گیاه خوار شوید؛ با این حال، اگر مبتلا به آنفلوانزا هستید، ایده خوبی است که گوشت و ماهی استفاده نکنید ،زیرا باعث تخلیه مخاط شما می شوند.

در بلند مدت، سعی کنید غذاهای گوشتی خود را محدود کنید، و روزانه گوشت مصرف نکنید همچنین ماهی، که سعی کنید حتی کمتر مصرف کنید، زیرا ماهی غنی از اسید های چرب و روغن است که تولید موکوس را افزایش می دهد.

گوشت برای خلط

4. تاثیر سویا بر موکوس بینی:

اگر به دنبال یک جایگزین لبنی یا گوشتی هستید، سعی کنید از محصولات سویا ،مانند؛ شیر سویا، توفو و تمپه استفاده کنید ، استفاده از محصولات سویا به طور کلی خوب است، اما در زمان بیماری حال شما را بدتر می کند پس در دوران بیماری از آنها اجتناب کنید در عوض به دنبال چیزی باشید که نارگیل داشته باشد، زیرا این یک آنتی اکسیدان خوب است و باعث ایجاد مخاط زیاد نمی شود.

5. غلات و دانه برای موکوس بینی:

نان، ماکارونی، خمیر پیتزا و سایر غذاهای مرتبط با کارب ،بسیار غنی از غلات هستند که می توانند باعث افزایش تولید موکوس در شما شوند. علاوه بر این، زمانی که بیمار هستید، سعی کنید از اکثر لوبیا ها و حبوبات دوری کنید، زیرا آنها فقط نفس کشیدن را سخت میکنند ، سعی کنید جای آنها را با برخی از سبزیجات تازه پخته شده جایگزین کنید.

رفع موکوس بینی

6. نقش الکل در ایجاد موکوس بینی:

مهم نیست چه نوع نوشیدنی الکلی مصرف میکنید، الکل، بدن را کم آب می کند و موکوس قوی ایجاد میکند. اگر در مورد جایگزین کردن الکل با نوشیدنی های معمولی فکر می کنید، توجه داشته باشید که نوشیدنی های شیرین گازدار نیز می توانند بدن را کم آب و دی هیتراته کنند.

بهترین منبع هیدراتاسیون در حالی که شما در معرض بیماری هستید، آب است - زیرا هیچ افزودنی در آن وجود ندارد و می تواند به راحتی موکوس را شکست دهد.

7. موکوس بینی و سیب زمینی:

میوه ها و سبزیجات، بخشی از رژیم غذایی سالم هستند، اما این بدان معنا نیست که سبزیجات ایجاد موکوس نمی کنند ؛سیب زمینی - و گیاهان شبیه به آن - پر از کربوهیدرات هستند، که در زمان مبارزه با موکوس، فقط تولید آن را افزایش می دهند.

سعی کنید از خوردن سیب زمینی جلوگیری کنید ،در حالی که بیمار هستید و در دوران سلامتی از آن مصرف کنید.

غذا برای موکوس بینی

علت خلط بینی و غذاهایی که باعث موکوس بینی یا خلط میشوند

3.973
این مطلب مفید بود ؟5716
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی