خوراکی مضر کودک
خوراکی هایی که کودکان روزانه مصرف می کنند می توانند مضرات زیادی برای آن ها داشته باشد تغذیه ناسالم و بد باعث ایجاد چاقی در کودکان می شود.

بدترین و مضرترین خوراکی ها و مواد غذایی برای کودک

کودکان باید رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشند تا به رشد حداکثری برسند. متاسفانه، زندگی پر مشغله والدین باعث شده زمان کمتری را صرف تغذیه کودکان کنند این امر منجر به سبک زندگی ناسالم، رژیم غذایی نامتعادل، بی تحرکی شده و مصرف بیش از حد فست فودها در پی آن باعث چاقی و بسیاری از مسائل بهداشتی در بزرگسالی می شود.

چاقی کودکان در سال های اخیر در ایالات متحده یک مشکل رو به افزایش است، به خصوص زمانی که پدر و مادر پر مشغله تر هستند. براساس این مطالعه، حدود 12.7 میلیون نفر (17 درصد)کودکان و نوجوانان عمدتا به دلیل ورزش نکردن و رژیم غذایی ضعیف، دارای مساله چاقی هستند.

کودکان ممکن است در سنین بین 5 تا 6 سالگی دچار مشکل چاقی باشند همچنین مطالعات نشان داد که کودک بین سنین 10 تا 18 سال می تواند یک بزرگ سال چاق شود.

تغذیه کودکان با غذاهای ناسالم و مضر نیز منجر به رشد ناکافی ، سلامت بد دهان و همچنین کمبود مواد مغذی می شود در این بخش از نمناک می خواهیم لیستی از بدترین غذاها را برای سلامتی کودکان به شما معرفی کنیم که نباید به کودکان داده شود.

بدترین غذاها برای سلامتی کودکان که هرگز نباید بخورند: 

1. تنقلات 

مرغ سرخ شده ناسالم است با این حال، بسیاری از رستوران ها مجموعه ای از غذاهای سرخ شده در منوی خود دارند، از موزرلا ، مرغ، سیب زمینی سرخ کرده، و سایر موارد مورد علاقه کودکان که هر بار که آن ها را برای خوردن بیرون می برید، کودکان را وسوسه می کنند این نوع غذا مواد مغذی ندارد اما چربی های ناسالم، کالری و روغن دارد که همه آن ها برای قلب خوب نیستند.

علاوه بر این، اگر اغلب آن ها را بیش از حد بخورند، کودکان را مستعد چاقی می کند. 

2. دسر بستنی و مغز 

یک دسر کوچک برای کودکان بعد از اتمام غذای اصلی کار اشتباهی نیست اما متاسفانه، زمانی که شما و بچه هایتان به یک رستوران می روید، حتی دسرهای معمولی مانند بستنی با کلوچه یا بستنی با یک کیک خیلی شیرین و چاق کننده است و حتی رشد در کودکان را کاهش می دهد.

دفعه بعد، زمانی که کودک از شما می پرسد آیا او می تواند برخی دسرهای خوش مزه را بخورد لطفا بگویید نه بعد از آن می توانید برخی از گزینه های سالم برای کودک خود را توصیه کنید.

خوراکی مضر کودک

لیست کاملی از خوراکی های مضر و نامناسب برای کودکان

خوراکی های ناسالم و مضر برای کودک

3. پنیر سرخ شده یا گریل شده 

در برخی مکان ها، ساندویچ پنیر گریل شده برای کودکان معمولا با روغن های ناسالم و ترکیبات غیر ضروری است که کودک نمی تواند آن را هضم کند اگر نمی خواهید که بچه های شما چاق و ناسالم باشند، لطفا قبل از سفارش دادن این غذاها بیشتر فکر کنید. 

4. فست فود 

زمانی که به بدترین مواد غذایی برای بچه ها می رسیم فست فودها در بالای لیست قرار دارند این یک گزینه غذای ناسالم برای کودکان است که می تواند منجر به چاقی و بسیاری از مشکلات سلامتی شوند. متاسفانه، کودکان و نوجوانان در سن 10 تا 15 سالگی اغلب این نوع فست فودهای ناسالم را بدون آگاهی از تاثیر آن بر سلامتی می خورند.

دفعه بعد که شما و کودکانتان به یک رستوران فست فود می روید، بهترین ایده برای سالم ترین گزینه مرغ مانند ران بریان است مرغ می تواند انتخاب بهتری نسبت به همبرگر باشد چون دارای مقدار کمی کالری هستند. 

5. آب میوه های صنعتی و نوشابه 

آیا زمانی که به رستوران می روید نوشیدنی برای کودکان خود سفارش می دهید؟ همه سفارش ها معمولا سودا و آب میوه است.

هر نوع نوشابه مملو از شکر است و هیچ مواد مغذی ضروری ندارد؛ بنابراین جای تعجب نیست که سودا در لیست بدترین غذاها برای سلامتی کودکان باشد متاسفانه، آب میوه ای که در رستوران ها سفارش داده می شود جایگزین خوبی برای کودکان در سن 5 تا 13 ساله نیست.

شکر در این آب میوه ها می تواند به سرعت در بدن جمع شود و خطر بسیاری از مسائل بهداشتی در کودکان را افزایش دهد بنابراین توصیه ما این است که آب میوه های صنعتی و نوشابه را کنار بگذارید؛ می توانید برای بچه ها آب سفارش دهید که بنوشند. 

6. پای مرغ 

مرغ غذای خوبی برای سلامتی است اما وقتی بسیار سرخ شده باشد تبدیل به یکی از بدترین مواد غذایی برای کودکان می شود در بسیاری از رستوران ها ممکن است پای مرغ را به عنوان یکی از محبوب ترین غذاها در منوی کودکان ببینید مهم است به خاطر داشته باشید که اکثر نسخه ها دارای محتوای بالای سدیم و کالری هستند مرغ بریان جایگزین خوبی است که می توانید برای کودکان خود سفارش دهید. 

7. محصولات با آرد خام 

در برخی از مکان ها به کودکان خمیر داده می شود تا با آماده سازی و تزئین با آن بازی کنند با این حال، گفته می شود که این محصولات دارای آرد خام با شیوع بیماری ارتباط دارند.

علاوه بر این، محصولات حاوی آرد خام برای کشتن میکروب های مضر تهیه نشده اند؛ بنابراین کنترل کردن یا بازی کردن با این غذا ممکن است خطر بیماری را دو برابر کند. علاوه بر این، تخم مرغ در خمیر خام حاوی سالمونلا است اگر به خوبی پخته نشود.

8. پاستا با مرغ 

هم چنین پاستا با مرغ یکی از بدترین مواد غذایی برای کودکان در بسیاری از رستوران ها به حساب می آید، چون پر از کالری، سدیم و چربی های ناسالم است شما قطعا باید از این نوع غذا اجتناب کنید به خصوص وقتی که سرخ شده و با پنیر باشد.

مضرات پاستا

آیا خوراکی های مضر کودکان را میشناسید؟

کدام غذا و خوراکی برای کودک مضر است؟

9. نان موجود در سبدهای نان رستوران ها

نان کالری ندارد، بنابراین به نظر غذای خوبی می رسد متاسفانه این درست نیست این به این دلیل است که این سبدهای نان معمولا از میزی به میز دیگر منتقل می شوند و بسیاری دست به آن ها می زنند بنابراین، وقتی بیرون شام می خورید باید نان را حذف کنید. 

10. پنیر پاستوریزه نشده 

پاستوریزه کردن فرآیندی است که باکتری ها و موجودات مضر را با حرارت دادن شیر در دمای بالا و مدت زمانی مناسب می کشد با این حال، برخی پنیرهای نرم پاستوریزه نیستند.سیستم ایمنی کودکان نسبت به بزرگ سالان حساس تر است خوردن پنیرپاستوریزه نشده ممکن است خطر ابتلا به لیستریا را افزایش دهد. 

11. پاپ کورن 

اغلب کودکان خوردن ذرت بو داده را دوست دارند و اغلب در سالن های سینما یا رستوران ها آن را سفارش می دهند اما این غذا ناسالم است و کودکان نباید آن را بخورند یک ذرت بو داده بزرگ حاوی 1200 کالری و چربی اشباع شده است که برای یک کودک در سن 5 تا 13 بسیار زیاد است.

در بخش سلامت نمناک و در عوارض پاپ کورن اشاره کردیم که ذرت بو داده نیز اغلب با کره پر شده که کالری و نمک را افزایش می دهد. دفعه بعد وقتی که کودک را به سینما یا رستوران ها می برید اجازه دهید ذرت بو داده کوچک بخورند و آن را با شما تقسیم کنند بهترین گزینه این است که آن را با دستور العمل های سالم در خانه تهیه کنید و با خود بیرون ببرید. 

12. اسموتی سبز 

این نوشیدنی گیاهی، فریبنده به نظر می رسد؛ با این حال، این چیزی است که نباید برای کودکان سفارش دهید یک اسموتی سبز محبوب شامل آووکادو، کلم پیچ، آب میوه، ماست یخ زده و شکر است.

عجیب نیست که یک لیوان آب سبز حدود 500 کالری و 70 گرم شکر دارد. کودکان به رژیم غذایی سالم نیاز دارند تا به خوبی رشد کنند؛ بنابراین در زمان رفتن به رستوران بهترین انتخاب را انجام دهید. 

13.شیر طعم دار 

شکلات و یا شیر های طعم دار چهار قاشق چای خوری شکر را به رژیم غذایی کودک می افزاید، این نوشیدنی کالری را به بدن اضافه می کند که نیاز نیست. 

14.نوشیدنی های ورزشی  

نوشیدنی های ورزشی رطوبت بدن را به طور کل تامین می کند اما یک کودک نیازی به هشت قاشق چای خوری شکر در یک بطری ندارد. 

15.نان تست  

صبحانه و میان وعده های صبح بسیار مهم هستند زیرا را روز را با آنها شروع می کنید ممکن است فکر کنید نان تست انتخاب خوبی است و آن را با کیک شکلاتی و دسر بخورید اما کالری و چربی ، قند دارند بنابراین در حد ممکن از دادن آن به کودکان اجتناب کنید.

عوارض نان تست

خوراکی ها و غذاهای مضر برای کودک 

خوراکی هایی که نباید به کودک بدهید

16. کلوچه و شیرینی  

کلوچه و شیرینی ها خوش مزه هستند و بسیاری از کودکان آن را دوست دارند اما وجود شکر و آرد سفید در آنها باعث شده که آنها را برای کودکان توصیه نکنیم.

17. غذاهای گوشتی آماده و هات داگ 

غذاهایی مانند هات داگ، سوسیس دودی و انواع گوشت های فرآوری شده حاوی مواد سرطان زای نیتریت و نیترات، رنگ های مصنوعی، چربی های اشباع، سدیم (نمک) و مواد افزودنی هستند ,علاوه بر این مواد روغن های هیدروژنه و چربی فراوان موجود در این غذاها برای ابتلای کودک به انواع بیماری ها از جمله دیابت و چاقی کافی است.

18. سیب زمینـی سرخ کرده 

نه تنها کودکان بلکه همه ما بزرگسالان هم این اسنک را دوست داریم؛ سیب زمینی سرخ کرده حاوی چربی فراوان، کالری زیاد و سدیم (نمک) فراوان است و با روغن های هیدروژنه ترانس بالا سرخ می شوند که به هیچ وجه برای سلامت کودک توصیه نمی شود.

19. دونات ها 

علاوه بر نداشتن هیچ ارزش غذایی خاص دونات ها چربی، شکر و مقادیر زیادی اسیدهای چرب ترانس دارند که از مضرات آنها برای سلامت کودکان مطلع هستید. 

20. چیپس سیب زمینی 

در برخی چیپس ها ماده سرطان زای «آکریل آمید» وجود دارد و انواع چیپس ها حاوی سدیم و چربی های اشباع فراوانی هستند که سلامت کودکان را به صورت جدی تهدید می کند.

عوارض چیپس

بدترین و مضرترین خوراکی برای کودک

راه هایی برای جذب آب بیشتر در کودکان : 

یک لیوان آب سرد با طعم های طبیعی :

سعی کنید در آب برگ های نعناع، مرکبات، خیار و هندوانه و یا سیب با یک چوب دارچین اضافه کنید می توانید با فرزندتان بازی کنید تا ترکیبات سرگرم کننده ایجاد کنید.

لیموناد را به جای شکر با آگاو درست کنید :

آگاو کالری مثل شکر دارد، اما به این دلیل که شیرین تر است، مردم کم تر از آن استفاده می کنند.

بدترین و مضرترین مواد غذایی و خوراکی برای کودکان

4.583
این مطلب مفید بود ؟749
منبع : trueremedies / health / cheatsheet / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : تغذیه کودک
وبگردی