کوفتگی بدن
کوفتگی بدن و گرفتگی عضلات پا بعد از پیاده روی یا ورزش های دیگر به جریان خون در رگ ها مربوط می باشد و برطرف نکردن این مشکل می تواند به سلامت قلب آسیب برساند.

علل کوفتگی بدن بعد پیاده روی چه می تواند باشد؟

کوفتگی یک شکل رایج است که در آن درد در پاها با ورزش به خاطر کاهش جریان روی می دهد. علتش سختی عروق است. علائم متداول، گرفتگی شبیه به دردی در ماهیچه ساق پا در زمان راه رفتن است. ران و عضلات باسن نیز ممکن است در این کار دخیل باشند.

پس از کمی استراحت، درد برطرف می شود و ممکن است دوباره بیاید. در طول راه رفتن، ماهیچه های پا از اکسیژن بیشتری استفاده می کنند، که از خون در حال گردش تامین می شود. اگر منبع تغذیه کاهش یابد، اکسیژن مورد استفاده کم می شود و ماهیچه ها درد می گیرند. بعد از کمی استراحت، سطح اکسیژن به حالت عادی باز می گردد و دوباره می توان راه رفت.

با علائم گفته شده در بخش تناسب اندام و ورزش نمناک و معاینه پالس در پا اغلب می توان بدون هیچ گونه آزمایشی کوفتگی را تشخیص داد. فشار خون در پاها را می توان با داپلر، در زمان استراحت و بعد از پیاده روی بر روی تردمیل اندازه گیری کرد تا تشخیص را تایید کند.

متخصصان می گویند :کوفتگی بعد از پیاده روی و روزش های دیگر حدود 1 ساعت پس از انجام ورزش بروز می کند که با مصرف مایعات قابل رفع است، ولی چنانچه این کوفتگی تداوم داشته باشد فرد باید به لحاظ بیماری تیروئید، کم خونی و کمبود ویتامین D مورد بررسی قرار گیرد.

کوفتگی بدن

علت کوفتگی بدن بعد از پیاده روی چیست؟

درمان کوفتگی بدن:

مهم ترین بخش درمان این است که اطمینان حاصل کنید، اتروز بدتر نشده است. آترواسکلروز نه تنها بر شریان های ساق پا تاثیر می گذارد، بلکه بر قلب نیز اثر می گذارد و باعث حملات قلبی می شوند و بر مغز باعث سکته می شود. اگر سیگار می کشید، پس خیلی مهم است که به طور کلی ترکش کنید.

برای دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا تست بدهید. این افراد ممکن است به شما نیاز داشته باشند که رژیم بگیرند و یا مقداری دارو مصرف کنند.

اگر اضافه وزن دارید، از دست دادن وزن به شریان هایتان کمک خواهد کرد. در نهایت، نشان داده شد که مصرف کمی آسپرین (75 mgs) یک بار در روز به شریان ها کمک می کند.

ورزش منظم برای پاها خوب است. پیاده روی ممکن است به خاطر توقف های مکرر در زمانی که پاها دردناک هستند, خسته کننده باشد, مهم است که روی مسیرتان باقی بمانید و سعی کنید هر روز پیاده روی کنید. سعی نکنید در هنگام درد، راه بروید.

در طول مدت 3تا6 ماه, عضلات پاها قادر به حرکت بیشتری خواهند بود. علاوه بر افزایش جریان خون در پا، اندازه سرخرگ های کوچک تر نیز افزایش می یابد.

بد شدن وضعیت پاها غیر معمول است. بسیاری از بیماران نگران این هستند که شاید پای خود را از دست بدهند، اما با درمان های بالا اصلا جای نگرانی وجود ندارد. اگر کوفتگی باقی ماند, به یک اسکن سونوگرافی از پا نیاز دارید، تا محل دقیق انسداد یا انسداد شریان مشخص شود.

گرفتگی عضلات بدن

درمان کوفتگی بدن با ورزش منظم

آنژیوگرافی :

این، می تواند با سی تی اسکن یا ام آر آی با مقداری از رنگ تزریق داخل جریان خون صورت گیرد که به اسکن اجازه می دهد شریان ها را برجسته کند. اگر نسبت به رنگ حساسیت دارید یا عملکرد کلیه هایتان کاهش یافته, این آزمایش ممکن است برای شما مناسب نباشد و یا باید با اقدامات احتیاطی خاصی انجام شود.

می توان از یک بالون استفاده کرد، تا شریان ها را باز کنند. این کار آنژیوپلاستی نامیده می شود. در بعضی رگ ها نتایج عمل آنژیوپلاستی می تواند با گذاشتن یک استنت در داخل شریان بهبود یابد. مثل یک داربست پیچیده داخلی است که شریان را باز نگه می دارد. برای کاهش خطر استفاده از استنت از طریق رشد بافت جدید به داخل شریان می توان از دارو استفاده کرد.

اگر انسداد طولانی و یا خیلی شدید وجود داشته باشد, امکان انجام یک عمل آنژیوپلاستی وجود ندارد.در این شرایط, در صورت بد بودن, یک عملیات فرعی در نظر گرفته می شود و با شما بحث خواهد شد.

آنژیوپلاستی

درمان گرفتگی و کوفتگی بدن با آنژیوپلاستی

جلوگیری از گرفتگی و کوفتگی بدن :

زیاد مایعات بنوشید.

بسیاری از متخصصان می گویند که کمبود آب بدن عامل عمده اسپاسم ماهیچه ای است. به علاوه بر این، راه های زیادی برای نوشیدن آب زیاد وجود دارد.

ویتامین را امتحان کنید:

مطالعات نشان داده اند که منیزیم، روی، و ویتامین های B، D و E می توانند احتمال ابتلا به یک گرفتگی ماهیچه را محدود کنند (یا حداقل درد را کم کنند). وقتی اعصاب ماهیچه ها خسته می شوند، گرفتگی می تواند رخ دهد. خوشبختانه، تمرینات ورزشی این اعصاب را از خستگی بیرون می آورد. آن ها را چند بار در هفته بعد از کار برای کمک به جلوگیری از اسپاسم، انجام دهید.

الکترولیت:

سطح پایین سدیم و پتاسیم می تواند دلیل مشکلات جانبی باشد. پس گاتورید بخورید، یا بهتر است بگوییم یک موز بخورید.

گرم کردن و سرد کردن:

گرم و سرد کردن مناسب، از جمله کشش زیاد، می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. بنابراین حتما زمانی را برای حرکت دادن بدن خود قبل از ورزش کردن و شل کردن ماهیچه های زمانی که ورزشتان تمام می شود، به کار ببرید.

گرم کردن بدن

گرم کردن بدن قبل از ورزش برای جلوگیری از کوفتگی بدن

راه هایی برای رها شدن از کوفتگی و گرفتگی عضلانی بعد از ورزش سنگین:

در بیشتر موارد، گرفتگی عضلات پس از ورزش سنگین در عرض چند دقیقه بدون ایجاد هیچ مشکل بزرگی خوب می شود. احتمال کرفتگی در افرادی که ماهیچه های آن ها به راحتی در طول یک جلسه ورزش سنگین خسته می شوند، افزایش می یابد. در اینجا برخی از بهترین و ساده ترین راه ها برای رهایی از گرفتگی عضلات ماهیچه آورده شده است.

به محض این که یک انقباض ماهیچه ای پس از ورزش سنگین احساس کردید، مربی خود را مطلع کنید. لازم است قسمت های آسیب دیده را نگه دارید و آن را به آرامی کشش دهید، که بدون شک یکی از بهترین روش ها برای مقابله با این مشکل است. کشش به تسکین تنش در ماهیچه آسیب دیده کمک می کند و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.

اگر هیچ مربی حضور ندارد، قسمت های آسیب دیده را با هر دو دست نگه دارید و آن را 4 تا 5 بار به سمت خود دراز کنید.اگر گرفتگی شما به مدت طولانی ادامه داشته باشد، استفاده از شل کننده های ماهیچه ای و ضددردهابرای رهایی از این مشکل و درد آن مناسب هستند. با این حال توصیه می شود قبل از استفاده، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از کمپرس سرد و گرم نیز می تواند یک روش درمانی عالی برای خلاص شدن از گرفتگی عضلات ماهیچه پس از تمرینات سنگین باشد.یک کمپرس گرمایی را به مدت 2 تا 3 دقیقه روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید و سپس آن را با کمپرس سرد عوض کنید.4 تا 5 بار تکرار کنید، تا از درد شدیدش رهایی یابید.

علت سنگین شدن بدن

روش هایی برای رفع گرفتگی عضلات بعد از ورزش

کمپرس سرد و گرم جریان خون را در ماهیچه های آسیب دیده افزایش می دهد و همچنین آن را از داخل تسکین می دهد.کمپرس سرد تنها در موارد حاد مورد استفاده قرار می گیرد، که درد غیرقابل تحمل است و یا جراحت مشکوک است.

منطقه آسیب دیده را به آرامی برای چند دقیقه ماساژ دهید، تا به کاهش گرفتگی عضلات به همراه درد کمک کنید. اگر علت گرفتگی عضلات ماهیچه کم شد، توصیه می شود که حداقل 3 تا 4 لیوان آب را در عرض چند دقیقه بنوشید.این کار به آبرسانی همه ماهیچه های بدن کمک می کند و از انقباض عضلانی ناخواسته جلوگیری می کند.

هم چنین رژیم غذایی متعادل داشته باشید، که شامل مقدار زیادی مواد معدنی و مواد مغذی برای اطمینان از تعادل صحیح نمک در بدن در تمام زمان ها است.

بهترین درمان گرفتگی عضلات پس از ورزش سنگین چنانچه در این بخش از تناسب اندام و ورزش نمناک توضیح داده شده است برنامه ریزی یک رژیم ورزشی واقع گرایانه است، بدون این که چیزی بیش از حد داشته باشد.

هم چنین لازم است که گرم و سرد کردن بدن، قبل از ورزش و پایانش انجام شود. برای افراد آسیب دیده و یا ضعیف، درمان مناسب و یا درمان فیزیکی باید برنامه ریزی شود. تقویت ورزش برای ماهیچه ویژه می تواند به قدرت کمک کند و به عنوان یک درمان طبیعی برای عضلات ماهیچه پس از ورزش سنگین عمل کند.

 

علت کوفتگی بدن بعد از پیاده روی و درمان سریع خانگی آن

444
این مطلب مفید بود ؟359
منبع : vascularsociety / greatist / epainassist / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
وبگردی