شستن دستها بعد از دستشویی
شستن دستها بعد از دستشویی یکی از واجب ترین کارهاییست که باید انجام دهید در غیر این صورت ممکن است به بیماری های جدی و خطرناکی مبتلا شوید.

شستن دست ها پس از توالت رفتن و اهمیت فوق العاده آن 

شستن دست ها پس از توالت رفتن چیزی است که ما به کودکان خردسال خود یاد می دهیم این یک تمرین مهم برای جلوگیری از شیوع میکروب و بیماری ها است. شستن دستها اگر با دقت کافی انجام گیرد از مبتلا شدن به خیلی از بیماریها می تواند جلوگیری کند.همچنین دانستن ضرورت برخی از نکات بهداشتی مانند استفاده از آب فیلتر شده و یا پد کاغذی و ... برای حفظ سلامت اهمیت دارد.

اهمیت شستن دست ها پس از توالت 

همه ما می دانیم که شستن دست ها نه تنها پس از توالت رفتن بلکه هنگام دست زدن به وسیله های آلوده و عمومی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا می تواند یکی از عوامل بیماری ها باشد . در این بخش از سلامت نمناک چند واقعیت در مورد شستن دستانتان وجود دارد که پیشنهاد می کنیم با دقت بخوانید. 

  • شست و شوی دست ها تعداد افرادی که اسهال می گیرند را تا 31 % کاهش می دهد
  • کاهش بیماری های سیستم ایمنی ضعیف براثر اسهال 58 %
  • کاهش بیماری عمومی به میزان 16 تا 21 درصد

شستشوی دست

آیا شستن دستها بعد از دستشویی لازم است؟ 

نشستن دست ها بعد از توالت می تواند عامل گسترش بیماری باشد : 

مدفوع می تواند میکروب ها را مثل آتش در هوا پخش کنند احتمالا سالمونلا و ایکولای را شنیده اید. این دو میکروب می توانند به راحتی زمانی که یک فرد بعد ازتوالت رفتن دست خود را نشوید، گسترش پیدا کنند

نورو ویروس همچنین به سرعت پخش می شود و باعث بیماری معدوی ، رودی می شود (دردناک و شدید است). بیماری با تشخیص کم تر، بیماری های دهان دست و پا پس از دستشویی و یا تعویض پوشک می توانند پخش شوند. در نهایت، هپاتیت می تواند پس از توالت رفتن و نشستن دست ها هم سرایت کند. 

در بیشتر موارد میکروب ها از طریق دست دادن سرایت می کند، اما در سرویس های بهداشتی عمومی، ممکن است میکروب ها روی توالت، دستگیره در و شیرهای آب وجود داشته باشد. لمس کردن این چیزها به دهان، چشم ها و یا بینی فرد اجازه ورود میکروب ها به بدن را می دهد و باعث می شود که بیمار شوید. 

چرا نباید دست ها را در یک توالت عمومی بشویید: 

مکان های عمومی به دلیل مراجعین زیادی که دارند سرویس های بهداشتی را به گنداب باکتری تبدیل می کنند بعضی وقت ها تردید پیدا می کنیم در چنین مکان هایی دست هایم را بشوییم زیرا احساس می کنیم که لمس کردن شیر آب یا سیفون توالت ممکن است دست هایمان را بیشتر آلوده کند . 

شیر آب و مایع دستشویی در مکان های عمومی در روز با 1000 نفر از مردم تماس پیدا می کند. اینها چیزهایی هستند که باید در نظر بگیرید و چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم حتی بعد از اینکه کاملا دست هایتان را بشویید، مجبور هستید دوباره شیر را لمس کنید تا آن را ببندید من در این سرویس های بهداشتی بسیار دقیق هستم.

  • فرودگاه
  • پارک ها
  • بین راه ها

توالت عمومی

شستن دستها بعد از دستشویی های عمومی

طبق آمار چند دسته از افراد دست های خود را پس از توالت رفتن می شویند ؟ 

50 % مردان و 78 % زنان از صابون برای شستن دست هایشان استفاده می کنند

85 % مردان و 93 درصد زنان پس از استفاده از دستشویی دست خود را می شویند

95 درصد دست هایشان را به اندازه کافی برای کشتن موثر باکتری ها نمی شویند 

روش درست شستن دست ها بعد از استفاده از توالت : 

راه درست شستن دست ها بعد از استفاده از دستشویی چیست؟ با توجه به مرکز کنترل بیماری (CDC)، شستن دست باید حداقل 15 تا 20 ثانیه طول بکشد (اغلب مردم نیمی از آن را می شویند).

در حالی که نحوه شستن، مهم است که با صابون زیاد باشد زیرناخن ها و انگشتان را خوب بشویید و کف دست ها را خوب بهم بمالید در حالی که آن ها را به سادگی هم می مالید، اغلب تمام میکروب ها را از بین نمی برید.

نحوه شستن دستن

نحوه صحیح شستن دستها بعد از دستشویی 

بیماری های مرتبط با نشستن دست ها : 

بیماری دست - پا - دهان

بیماری دهان ، دست ، پا که از ویروس کاکساکی و دیگر انترویروس ها ناشی می شود نشانه هایی از برآمدگی ها را در دهان ، کف دست و کف پا نشان می دهد این ویروس با خوردن غذا یا نوشیدنی آلوده به مدفوع پخش می شود شستن کامل دست ها بعد از توالت برای جلوگیری از شیوع بیماری دهان - پا دست حیاتی است. از آنجا که آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس ها ناکارآمد هستند، درمان شامل معیارهای برای تب و تاول است. 

هپاتیت ب: 

هپاتیت آ، عفونت ویروسی بسیار مسری کبد است که با نشانه هایی از قبیل خستگی، زرد شدن پوست، ادرار تیره، تهوع و استفراغ بروز می کند که علائم معمولا تا یک ماه پس از وارد شدن ویروس، و کم تر از 2 تا 6 ماه ظاهر نمی شوند. برخی افراد مبتلا به هپاتیت آ هرگز هیچ نشانه ای از این بیماری را نشان نمی دهند.

هپاتیت آ زمانی رخ می دهد که فرد آلوده به ویروس به طور کامل دست هایش را بعد از توالت تمیز نمی کند و در مواد غذایی که می خورد دقت نمی کند. درمان هپاتیت آ تزریق یک واکسن هپاتیت در عرض دو هفته ابتلا است. 

شیگلوز: 

شیگلوز عفونت باکتریایی با علائمی است که عبارتند از اسهال آبکی، گرفتگی عضلات شکم و تب. اگر این بیماری با اسهال خونی پیش می رود، مدفوع آلوده به خلط، خون و چرک است.

به راحتی از یک فرد به فرد دیگر با خوردن غذا آلوده افراد منتقل می شود که پس از استفاده از توالت از تکنیک شستشوی دستی مناسب با آب و صابون استفاده نمی کنند. طبق آنچه در نمناک میخوانید مرکز پزشکی نشان می دهد که علائم معمولا در عرض چهار تا هشت روز حل می شوند. درمان با آنتی بیوتیک ها مانند آزیترومایسین یا سیپروفلاکسین درمان می شود اگر عفونت شدید باشد.

نشستن دست

مضرات نشستن دستها بعد از دستشویی 

ژیاردیازیس: 

ژیاردیازیس یک بیماری انگلی در روده با نشانه هایی از قبیل گاز، گرفتگی و اسهال است. به راحتی با نوشیدن آب آلوده از منابع تصفیه نشده و یا تماس دست آلوده به مدفوع پخش می شوند مراکز بهداشتی گزارش می دهد پس از تعویض پوشک بچه برای کمک به پیش گیری از گسترش بیماری از یک کودک به کودک دیگر، از تکنیک های شستشوی دست ها استفاده کنند.

 

واقعا شستن دستها پس از توالت ( دستشویی) ضرورت دارد؟

415
این مطلب مفید بود ؟123
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : toilettravels / livestrong / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی