خشکی چشم و درمان آن
چشم از جمله قسمت هایی می باشد که حساسیت بالایی دارد و خشکی چشم می تواند بر روی این حساسیت تاثیر گذار باشد.

علل اصلی خشکی چشم و درمان آن

خشکی چشم (Dry eye syndrome) وضعیتی شایع است و زمانی رخ میدهد که اشک ها قادر به چرب نمودن چشمان نباشند. اشک ها ممکن است به دلایل متفاوت ناکافی باشند به عنوان مثال، خشکی چشم ها ممکن است در صورتی رخ دهد که اشک کافی تولید نکنید، یا اشک هایی با کیفیت پایین تولیدکنید.خشکی اشک، سطح چشم را از عفونت محافظت می کند. بدون میزان اشک کافی، ممکن است خطر ابتلا به عفونت چشم افزایش یابد. آسیب به سطح چشم، در صورت عدم درمان، خشکی چشم شدید ایجاد کرده و منجر به التهاب چشم، سایش سطح قرنیه، زخم قرنیه و مشکلات بینایی می شود؛ کیفیت زندگی کاهش یافته و چشمان خشک می تواند فعالیت های روزمره، مانند خواندن را دشوار کند.
خشکی چشم

سندرم خشکی چشم چیست و چطور ایجاد می شود؟

همه چیز درباره خشکی چشم :خشکی چشم سندرمی است که احساس ناخوشایندی به شما میدهد ؛ اگر خشکی چشم دارید، چشمان شما ممکن است که سوزش یا خارش داشته باشند. ممکن است خشکی چشم را در موقعیت های خاص تجربه کنید، مانند حضور در هواپیما، در یک اتاق که مجهز به کولر است، در هنگام دوچرخه سواری یا پس از اینکه برای چندین ساعت به صفحه رایانه نگاه کردید. درمان هایی برای خشکی چشم وجود دارد که میتوانند شما را از این عذاب نجات دهند. این درمان ها میتوانندشامل تغییرات سبک زندگی و قطره های چشمی باشند. احتمالاً نیاز خواهید داشت تا به طور طولانی مدت ،از این اقدامات برای کنترل علائم خشکی چشم استفاده کنید.

علائم خشکی چشم

علائم و نشانه هایی که معمولاً بر هر دو چشم تاثیر میگذارند، شامل موارد زیر میشوند:
 • احساس خارش
 • سوزش
 • یا خراشیده شدن در چشمان

چه زمانی برای خشکی چشم باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما دارای نشانه ها و علائم طولانی مدت از خشکی چشم هستید، از جمله قرمزی، سوزش، خستگی یا دردناک بودن چشمان، به پزشک مراجعه نمایید. پزشک شما میتواند مراحلی را برای تعیین آنچه باعث مشکل در چشمانتان میشود، تعیین کند، یا شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

دلایل خشکی چشم

خشکی چشم به خاطر فقدان اشک کافی، به وجود می آید. اشک های شما یک ترکیب پیچیده از آب، روغن های چرب و مخاط هستند ؛ این ترکیب به نرم و تمیز بودن سطح چشمان و حفاظت از چشمان شما در برابر عفونت نیز کمک میکند. برای برخی از افراد، دلیل خشکی چشم تولید کم اشک است. برای سایر افراد، بخار اشک افزایش یافته و یک عدم تعادل در جبران اشک های آنهاست.
 
تولید کاهش یافته اشک:
خشکی چشم زمانی رخ میدهد که شما قادر به تولید اشک کافی نباشید. اصطلاح پزشکی این حالت کراتوکنژکتیویت سیکا است.
 
دلایل شایع تولید کاهش یافته اشک ، شامل موارد زیر میشوند :

علائم قوی از خشکی چشم مرتبط با این فرآیند معمولاٌ آسیب موقت غدد اشکی ناشی از التهاب یا پرتودرمانی هستند.

چشم خشک

بخار اشک افزایش یافته:

دلایل شایع از بخار اشک افزایش یافته، شامل موارد زیر میشوند:
باد، دود یا هوای خشک ،پلک زدن کم، که غالباً زمانی که در حال تمرکز هستید رخ میدهد، به عنوان مثال در حال خواندن، رانندگی یا کار با رایانه.
مشکلات پلک چشم مانند چرخش پلک ها به بیرون (اکتروپیون - Ectropion) و چرخش پلک ها به درون (انتروپیون - Entropion)

عدم عدم تعادل در ترکیب اشک :

غشای اشک دارای سه لایه اصلی است:چربی، آب و مخاط. اشکال هر کدام از این لایه ها میتوانند موجب خشکی چشم شوند. به عنوان مثال، غشای چربی که از غدد کوچکی به لبه پلک های شما (غدد میبومین) تشکیل میشود، ممکن است مسدود شود. غدد میبومین مسدود شده، در افرادی که در اطراف پلک های خود التهاب دارند ، بلفاریت یا سایر اختلالات پوستی هستند، شایعتر است.

عوامل خطر:

فاکتورهایی که ممکن است شما به احتمال بیشتر خشکی چشم را تجربه کنید، شامل موارد زیر میشوند:

داشتن سن بالای 50 سال:

غالباً هرچه سنتان بالاتر میرود ٬تولید اشک کاهش مییابد. خشکی چشم در افراد بالای 50 سال شایعتر است.

زن بودن:

فقدان اشک در زنان شایعتر است، به خصوص اگر آن ها تغییرات هورمونی را به دلیل بارداری تجربه کرده باشند و قرص های جلوگیری از بارداری مصرف کرده باشند، یا یائسه باشند.
 • داشتن رژیم غذایی که ویتامین A کمی دارد :این ویتامین در جگر، هویج و کلم بروکلی یافت میشود.
 • رژیم غذایی که اسیدهای چرب امگا3 کمی دارد :که در ماهی، گردو و روغن های گیاهی یافت میشود.

عوارض خشکی چشم:

افرادی که دچار خشکی چشم هستند، ممکن است این عوارض را تجربه کنند :

عفونت های چشمی:

اشک های شما از سطح چشم های شما در برابر عفونت محافظت میکنند. بدون اشک کافی، ممکن است دچار یک ریسک افزایش یافته از عفونت چشمی شوید.

آسیب به سطح چشمان شما:

اگر بدون درمان رها شود، خشکی چشم شدید ممکن است منجر به التهاب چشم، سایش سطح قرنیه، زخم قرنیه و مشکلات دید شود.

کاهش کیفیت زندگی :

خشکی چشم میتواند انجام فعالیت های روزانه، مانند خواندن را مختل کند.

راههای پیشگیری و جلوگیری از خشکی چشم:

اگر خشکی چشم را تجربه کردید، به شرایطی که احتمالا باعث ایجاد این نشانه ها در شما می شوند، توجه کنید. سپس راه هایی برای جلوگیری از این شرایط را برای جلوگیری از علائم خشکی چشم پیدا کنید. برای مثال:از مجاورت و ورورد باد و یا دمیدن مستقیم و یا غیر مستقیم هوای بسیار گرم و خشک کننده در چشم خود اجتناب کنید. سشوار، بخاری ماشین، داکت اسپیلت یا هر جریان هوایی را به سمت چشمان خود هدایت نکنید.
 
خشکی چشم
 
رطوبت به هوا اضافه کنید:
در زمستان، یک دستگاه بخور می تواند برای تامین و حفظ رطوبت هوا داخل منزل شما موثر باشد.
 
عینک آفتابی و دیگر عینک های محافظ را در نظر بگیرید : 
سپر ایمنی را می توان به دو طرف و بالای عینک اضافه کرد تا هوای و باد و خشکی را مسدود کند. در مورد سپر های عینک از محلی که عینک خود را خریداری می کنید پرس وجو کنید.
 
 در طول کارهای طولانی به چشم خود استراحت دهید:
اگر مشغول خواندن یا انجام کار دیگری هستید که نیاز به تمرکز بصری دارد، فاصله مناسب را از چشم در نظر بگیرید. چشمانتان را برای چند دقیقه بسته یا چندین بار به صورت مکرر به باز و بسته کردن آنها بپردازید تا اشکتان را به طور درست روی چشمانتان پخش کنید.
 
از محیط اطراف آگاه باشید :
هوای محیط در ارتفاعات زیاد، در مناطق بیابانی و در هواپیما می تواند بسیار خشک باشد. هنگام گذراندن وقت در چنین محیطی، ممکن است مفید باشد که اغلب چشم ها را به مدت چند دقیقه در یک زمان برای کاهش میزان تبخیر اشک های خود بسته نگه دارید.
 
صفحه کامپیوتر خود را پایین تر از سطح چشم قرار دهید :
اگر صفحه رایانه شما در بالای سطح چشم قرار گیرد، چشمان شما برای دیدن صفحه نمایش باید باز تر شود. صفحه کامپیوتر خود را در زیر سطح چشم قرار دهید تا چشمانتان را به اندازه بیش از حد لزوم باز نکنید. این امر ممکن است باعث کند شدن فرآیند تبخیر اشک شما شود.
 
 از سیگار کشیدن و از دود اجتناب کنید:
اگر سیگار میکشید، از پزشک خود بخواهید به شما برای کمک به طراحی یک استراتژی در جهت ترک سیگار که احتمالا برای شما کار می کند، کمک کند. اگر سیگار نمی کشید، از افراد سیگاری، دور بمانید. دود می تواند علائم خشکی چشم را بدتر کند.
 
اشک مصنوعی را به طور مرتب استفاده کنید:
اگر چشم های شما خشکی خفیف مزمن دارد، حتی اگر چشمانتان خوب و سالم به نظر برسد، آنها را به خوبی شستشو دهید.

تشخیص خشکی چشم :

تست ها و روش هایی که می توانند برای تعیین علت چشم های خشک شما استفاده شوند عبارتند از:
 
معاینه جامع چشم که شامل سابقه کامل سلامت کلی شما و سلامت چشم شما می شود می تواند به تشخیص علل خشکی چشم کمک کند.
 
اندازه گیری حجم اشک، دکتر ممکن است تولید اشک را با استفاده از آزمون Schirmer اندازه گیری کند. در این آزمون، نوارهای بلاستی کاغذ زیر پلکهای زیرین قرار می گیرند. بعد از پنج دقیقه، پزشک مقداری از نوار را که توسط اشک شما خیس شده اندازه گیری می کند.
 
تعیین کیفیت اشک، آزمایش های دیگر با استفاده از رنگ های مخصوص در چشم ها برای تعیین وضعیت سطح چشم انجام می شود.
 
پزشک به دنبال الگوهای روی قرنیه است و این امر که چقدر طول می کشد اینکه اشک شما تبخیر شود را اندازه گیری می کند.

10 راه برای خلاص شدن از خشکی چشم به طور طبیعی از این قرار است:

1. شستشوی مکرر برای خشک نشدن چشم :

افراد مبتلا به چشم خشک تمایل به طور مداوم چشم خود را مالش دهند، که باید برای جلوگیری از التهاب از این امر اجتناب شود. برای از بین بردن این ناراحتی و حفظ سلامتی مناسب چشم، توصیه می شود که پلک های خود را چند بار در روز شستشو دهید. چند قطره شامپو بچه را روی نوک انگشتان پاک خود قرار دهید با چشمان بسته، به آرامی با انگشتان خود نزدیکی پایه مژه ها را ماساژ دهید. صابون را به طور کامل و با استفاده از آب گرم از پلکهای خود بشوید ؛ این عمل را یک یا دو بار در روز انجام دهید.
 

2. کمپرس گرم برای خشکی چشم:

یک پارچه پاک و بدون آهار را در آب گرم بشویید و آب اضافی آن را بگیرید.این پارچه گرم و مرطوب را بر روی پلک های بسته خود نگه داشته تا 10 دقیقه (نه بیشتر از آن). اطمینان حاصل کنید که پارچه را با آب گرم دوباره مرطوب و استفاده کنید. در نهایت، چشم های خود را با آب معمولی تمیز خوب شستشو دهید.از این درمان حداقل دو بار در روز استفاده کنید تا علائم خشکی چشم شما فروکش کند.
نکته:هنگام استفاده از یک کمپرس برای چشم خود، ماکزیمم دما را تا 108 درجه فارنهایت حفظ کنید و از آن بالاتر نروید.

3.برای استفاده از روغن کرچک برای درمان چشم های خشک :

روغن خالص، ارگانیک، روغن کرچک آزاد بدون هگزا را با استفاده از قطره چشمی، یک قطره از آن را در هر پلک چشم دو بار در روز برای حفظ رطوبت چشم و کاهش قرمزی استفاده کنید.

4. برای درمان خشکی چشم غذاهای حاوی امگا 3 مصرف کنید:

این گروه شامل غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم غذایی هستند، منابع خوب این مواد مغذی عبارتند از:ماهی های چرب و روغن ماهی، روغن دانه کتان و روغن کتان، دانه کنجد، بادام و گردو. همچنین می توانید پس از مشاوره با پزشک خود، مکمل های امگا 3 را نیز مصرف کنید.

5. روغن نارگیل برای خلاصی از خشکی چشم:

پنبه ای را در روغن نارگیل خیس کنید و به مدت 15 دقیقه بطور مستقیم بر روی پلک های بسته قرار دهید. از این روش در فواصل منظم در طول روز استفاده کنید ، همچنین روغن نارگیل را بعنوان روغن، صبح ها در معده خالی برای حذف سموم از بدن خود استفاده کنید که می تواند باعث برطرف شدن خشکی چشم شود.
 

6. تمرین چشمک زدن و ورزشی ساده برای درمان خشکی چشم :

چشمک زدن منظم می تواند جریان اشکی را بهبود بخشد، چشم ها را مرطوب کند و همچنین اشک را به اطراف چشم ها پخش کند. این عمل به نوبه خود نشانه خشکی چشم را کاهش می دهد.
همچنین گردش خون در چشم ها را تنظیم و جلوه سرخی چشم را کاهش می دهد. در واقع، هر چشمک زدن مواد مغذی را به ساختارهای سطحی چشم رسانده و کمک می کند آنها را سالم نگه دارد. تمرین چشمک زدن را 5 بار حداقل هر ساعت به مدت چند هفته انجام دهید. سپس می توانید تناوب این عمل را حداقل تا 4 بار در روز کاهش دهید.
 •  چشمان خود را به طور کامل ببندید و تا 2 شمارش کنید.
 •  سپس، پلک ها را به هم فشرده و دوباره تا 2 شماره صبر کنید.
 •  در نهایت چشمان خود را باز کنید و شمارش کنید تا 2.
 •  این تمرین چشمک زدن به طور کامل چشم را با لایه ای تازه از اشک شستشو می دهد.
همچنین در هنگام استفاده از رایانه یا دستگاههای تلفن همراه، تلاش آگاهانه برای چشمک زدن خود را افزایش دهید. قانون 20/20/20 را اعمال کنید، یعنی هر 20 دقیقه ، چیزی را که حداقل 20 پا از شما دور است حداقل 20 ثانیه نگاه کنید.

8.آلوئه ورا برای رفع خشکی چشم:

یک برگ آلوئه ورا را کاملا شسته و ژل آن را استخراج کنید. ژل روی یک تکه پنبه قرار دهید و آن را به آرامی در خارج از پلک خود مالش دهید.اجازه دهید به مدت 10 دقیقه روی پلک بماند.و سپس با آب تمیز شستشو دهید. از این درمان 2 یا 3 بار در روز استفاده کنید.
توجه:ژل آلوئه ورا را مستقیما در چشم خود قرار ندهید.

9.درمان خشکی چشم با گلاب:

یک قطعه پارچه پنبه ای یا یک توپ پنبه ای را در عصاره گل رز (گلاب) خیس کرده و روی پلک های بسته خود قرار دهید. حدود 10 دقیقه بگذارید بماند و در روز 2 یا 3 بار این عمل را تکرار کنید.
یکی دیگر از گزینه ها این است که چشم های خود را با آب خالص رز شستشو کنید یا از گلاب خالص به عنوان اشک مصنوعی استفاده کنید و این عمل را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

10. ماساژ برای درمان خشکی چشم:

چند قطره روغن زیتون یا روغن نارگیل را روی انگشتان خود قرار دهید. به آرامی روغن را بر روی پلک های بسته قرار دهید و برای چند دقیقه ماساژ دهید. سپس کف دست خود را بر روی پلک خود بگذارید و آنها را به طور کامل برای چند دقیقه دیگر بپوشانید. باید روغن را از پلک ها شستشو دهید و پاک کنید زیرا جذب می شود.
این عمل را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید
کاهش خشکی چشم

برای درمان و کاهش خشکی چشم از دستگاه بخور استفاده کنید:

با استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده، به خصوص در ماه های زمستان، می توانید از از خشکی چشم جلوگیری کنید. مرطوب کننده هوا یا دستگاه را روشن نگه دارید و به جای جایگزینی مناسب برای یک رطوبت ساز تجاری از بخور طبیعی استفاده کنید. همچنین می توانید گیاهانی را در فضای اتاق قرار دهید تا از طریق آنها به رطوبت هوت اضافه شود. برخی از بهترین گیاهان برای این منظور عبارتند از نخل آریس، لیلی صلیبی و بوستانی. این گیاهان نیز با جذب آلودگی های داخلی در محیط، به تمیز کردن هوا کمک می کنند.

نکات دیگر و توصیه های کلی برای درمان خشکی چشم :

 1. از دست دادن آب بدن یکی از شایع ترین علت های خشکی چشم است، بنابراین مصرف مایعات را در بدن خود افزایش دهید تا بدن را آبرسانی کند و نشانه های خشکی چشم را کاهش دهد.
 2. در طول استفاده از کامپیوتر، وقفه های مکرر داشته باشید.
 3. تماشای مکرر رایانه، خواندن کتاب و مجلات و تماشای تلویزیون نیز می تواند چشم شما را خشک کند، بنابراین مهم است که وقفه ها را برای به دست آوردن رطوبت فراموش نکنیم.
 4. اجتناب از دمیدن هوا به طور مستقیم در چشم خود یا با استفاده از خشک کن مو، بخاری ماشین، تهویه هوا... از قرار گرفتن در محیط خشک، داخل و خارج از منزل اجتناب کنید، زیرا هوای خشک به عنوان یک عامل تحریک کننده عمل می کند.
 5. سعی کنید از عینک آفتابی یا دیگر عینک های محافظ برای جلوگیری از هوا و باد خشک استفاده کنید. همچنین هنگام استفاده از دوچرخه یا موتورسیکلت، از محافظ و عینک مناسب استفاده کنید تا از چشم خود محافظت کنید.
 6. هنگامیکه در معرض هوای خشک در ارتفاعات بالا یا در مناطق بیابانی و در هواپیما قرار می گیرید، چشمان خود را به مدت چند دقیقه ببندید.
 7. از سیگار کشیدن و از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب کنید.
 8. سعی کنید در هنگام ظاهر شدن باد در داخل خانه بمانید.
 9. هنگامی که حرف عینک آفتابی می آید، همیشه از عینک های آفتابی کلاسیک استفاده می شود که 100 درصد از اشعه ماوراء بنفش (UV) را خاموش می کند.
 10. به علت خاصیت اسیدی، مصرف قهوه بیش از حد می تواند خشکی چشم ها را در بسیاری موارد تشدید کند. بنابراین، مصرف قهوه خود را محدود کنید.
 11. غذاهای اسیدی می توانند علائم خشکی چشم را تشدید کنند، پس از خوردن چنین غذاهایی، تا زمانیکه نشانه های شما کاملا از بین رفته باشند.
 12. در خشکی چشم خفیف، از اعمالی مانند پلک زدن، تمرین ماییبومیا یا سایر شرایط کمک به پلک، برای درمان می توان بهره جست. در صورت ایجاد علائم خشکی چشم، استفاده از لنزهای تماسی را قطع کرده یا کاهش دهید. حتی می توانید طب سوزنی استفاده کنید تا علائم خشکی چشم را درمان کنید.
 13. در پایان روز، فراموش نکنید که تمام آثار آرایش چشم را از چشمان و مژه های خود پاک کنید.

10 راه درمان خشکی چشم و علت و عوارض خشکی چشم

4.8406
این مطلب مفید بود ؟38620
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : خشکی چشم
وبگردی