داروی کلردیازپوکساید
داروی کلردیازپوکساید برای درمان اختلالات اضطرابی و افسردگی تجویز می شود اما عوارض خطرناکی دارد که باید قبل از مصرف آن بدانید.

داروی کلردیازپوکساید چیست و برای چه منظور استفاده میشود ؟

کلردیازپوکسید برای درمان اختلالات اضطرابی در موقعیت های مختلف مانند قبل از شروع عمل جراحی در بیمار استفاده می ‎شود . استفاده زیاد از این دارو باعث ایجاد اعتیاد در فرد شده و مصرف بیش از حد آن منجر به مرگ شخص نیز می ‎شود . فروش کلردیازپوکسید بدون نسخه پزشک خلاف قانون است .

قبل از مصرف داروی کلردیازپوکساید به این نکات توجه کنید :

در صورت داشتن حساسیت به این دارو، از مصرف آن خودداری کنید .

در صورتی که دارای ویژگی های زیر هستید، قبل از تجویز این دارو توسط پزشک در این باره با او مشورت کنید :

 1. اگر دارای اختلال آنزیمی ژنتیکی که باعث ایجاد علائم پوستی می ‎شود هستید .
 2. اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می ‎کنید .
 3. اگر به مصرف مواد مخدر اعتیاد دارید .
 4. اثرات آرامش بخش کلردیازپوکسید معمولا در بزرگسالان طولانی تر است و ممکن است منجر به ایجاد حوادثی از قبیل تصادف و یا ایجاد جراحت بر اثر افتادن بر روی زمین شود ، پس لازم است که هنگام مصرف این دارو احتیاط کنید .
 5. اگر باردار هستید ار مصرف داروی کلردیازپوکسید خودداری کنید زیرا این دارو ممکن است باعث ایجاد نقص در جنین و یا منجر به اعتیاد آن شود و همچنین ممکن است مصرف این دارو توسط زنان باردار باعث تهدید زندگی فرزندشان بعد از تولد شود . نوزادانی که به این دارو اعتیاد دارند ممکن است نیازمند چندین هفته درمان پزشکی باشند . اگر باردار هستید و یا تصمیم به باردار شدن دارید، قبل از تجویز این دارو توسط پزشک خود، این موضوع را با او در میان بگذارید و همچنین در دوران مصرف این دارو تا جای ممکن از باردار شدن خود جلوگیری کنید .
 6. هنوز به طور کامل مشخص نیست که مصرف این دارو توسط مادران شیرده باعث آسیب رسیدن به کودک شیر خوار می‎شود یا خیر ، بنابراین در صورت شیردهی به کودک این موضوع را پزشک خود اطلاع دهید .
 7. مصرف این دارو برای افراد کوچکتر از 6 سال توصیه نمی‎ شود .

قرص کلردیازپوکساید

دوز و نحوهٔ مصرف قرص کلردیازپوکساید

دوز مناسب برای مصرف قرص کلردیازپوکساید به تشخیص بیماری و واکنش هر بیمار به این دارو بستگی دارد.

دوز معمول روزانه این دارو در بزرگسالان برای تسکین اختلالات اضطرابی خفیف و ملایم و علائم اضطراب ، 5 یا 10 میلی گرم، 3 یا 4 بار در روز می باشد. برای تسکین اختلالات اضطرابی شدید و علائم اضطراب نیز بزرگسالان باید 3 یا 4 بار در روز 20 یا 25 میلی گرم از این دارو را مصرف کنند. مقدار مناسب دوز این دارو برای بیماران سالمند 5 میلی گرم و 2 تا 4 بار در روز است.

قبل از جراحی برای برطرف کردن دلهره و اضطراب پیش از عمل، افراد باید 3 یا 4 بار در روز قرص کلردیازپوکساید 5 تا 10 میلی گرم به صورت خوراکی مصرف نمایند. اگر از این دارو به عنوان داروی پیش از جراحی استفاده کنیم باید 1 ساعت پیش از عمل 50 تا 100 میلی گرم از دارو به صورت عضلانی تزریق شود.

چنانچه در بخش سلامت نمناک میخوانید برای تسکین علائم ترک اعتیاد ابتدا از شکل پراروده ای این دارو استفاده می شود. اگر دارو به شکل خوراکی تجویز شود، دوز مصرفی پیشنهادی در ابتدا 50 تا 100 میلی گرم است .

داروی کلردیازپوکساید را چگونه باید مصرف کرد ؟

 1. به توصیه های ارائه شده بر روی بسته دارو عمل کنید .
 2. هرگز کلردیازپوکسید را بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید .
 3. در صورت عدم مشاهده هیچ گونه تغییر بعد از مصرف این دارو، پزشک خود را مطلع سازید زیرا ممکن است در برخی موارد پزشک دوز مصرفی دارو شما را تغییر دهد تا نتیجه بهتری حاصل شود.
 4. از آنجایی که این دارو اعتیاد آور است ، هرگز آن را به شخص دیگری به خصوص کسی که اعتیاد به مصرف مواد مخدر دارد ، پیشنهاد ندهید .
 5. داروی خود را در مکانی امن که دیگران به خصوص کودکان به آن دسترسی نداشته باشند قرار دهید .
 6. مصرف این دارو را به یکباره قطع نکنید زیرا ممکن است علائم ناخوشایندی در شما ایجاد شود؛ از پزشک خود در این باره مشورت بخواهید تا با خیال راحت مصرف داروی خود را متوقف کنید .
 7. این دارو باید در مکانی به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود .

در صورت فراموش کردن مصرف این داروی کلردیازپوکساید در یک نوبت چه اتفاقی می ‎افتد ؟

دوز فراموش شده را به محض یاداوری مصرف کنید اما اگر زمان مصرف دوز بعدی این دارو بود ، از مصرف دوز قبلی صرف نظر کنید و همچنین برای تامین دوز از دست رفته این دارو، از داروی دیگری استفاده نکنید.

دوز داروی کلردیازپوکساید

در صورت مصرف بیش از اندازه این دارو چه باید کرد ؟

مصرف بیش از اندازه کلردیازپوکسید کشنده است ، بنابراین در صورت مصرف بیش از دوز تجویز شده سریعا به پزشک مراجعه کنید .

علائم مصرف بیش از حد این دارو شامل خواب آلودگی شدید ، گیجی ، ضعف عضلات و یا بی هوشی است .

در صورت مصرف کلردیازپوکسید از انجام چه کارهایی باید خودداری کنیم ؟

کلردیاز پوکسید ممکن است تفکر و یا واکنش شما را مختل کند و پس هنگام مصرف این دارو از رانندگی و یا کار با ماشین آلات خودداری کنید .

سرگیجه و خواب آلودگی شدید ناشی از مصرف این دارو ممکن است باعث سقوط و یا ایجاد حادثه ای ناگوار برای شما شود .

مصرف قرص کلردیازپوکساید در سالمندان

ز برای جلوگیری ایجاد آتاکسی یا آرام بخشی بیش از حد (oversedation) در بیماران سالمند و کم توان توصیه می شود که دوز دارو به کمترین مقدار و دوز مؤثر کاهش یابد و بهتر است بیمار در ابتدا 10 میلی گرم یا کمتر در روز از این دارو استفاده کنند و این مقدار درصورت نیاز و تحمل بیمار، به تدریج افزایش پیدا کند.

مصرف برای بیماران دارای مشکلات روانی و کودکان بیش فعال

بیمارانِ دارای مشکلات روانی و کودکان مبتلابه پرخاشگری و بیش فعالی که از قرص کلردیازپوکساید برای درمان اضطراب استفاده می کنند باید مراقب باشند زیرا نشانه هایی از افسردگی در بیمار دیده می شود و بیمار گرایش به خودکشی پیدا می کند بنابراین، انجام اقدامات حفاظتی ضروری است.

مصرف قرص کلردیازپوکساید در کودکان

باید درمان در کودکان با پایین ترین دوز آغاز شود و در صورت نیاز دوز دارو افزایش پیدا کند. در ابتدا برای کودکان 5 میلی گرم، 2 تا 4 بار در روز در نظر گرفته می شود اما در بعضی از کودکان بیمار ممکن است به 10 میلی گرم، 2 تا 3 بار در روز افزایش پیدا کند. استفاده از این دارو برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شود.

کلردیازپوکساید برای کودکان

مصرف قرص کلردیازپوکساید در دوران بارداری

در پاسخ به سوالات شما از بخش سلامت نمناک در این مورد باید گفت که مصرف آرام بخش های ضعیف (مانند قرص کلردیازپوکساید) در طول سه ماههٔ اول بارداری موجب افزایش ریسک ناهنجاری های مادرزادی می شود پس بهتر است در زمان بارداری این قرص مصرف نشود و اگر در این قبل از بارداری این قرص را مصرف می کنید ، به محض دانستن بارداری تان نزد پزشک بروید و نظر او را درباره ی قطع قرص جویا شوید.

موارد منع مصرف کلردیازپوکساید

در صورت حساسیت به لیبریوم یا کلردیازپوکساید ، نباید این دارو را مصرف کنید.

عوارض جانبی مصرف کلردیازپوکسید

برخی بیماران، مخصوصا بیماران سالمند و افراد کم توان به عوارضی مانند خواب آلودگی، آتاکسی ataxia، ناهماهنگی یا بی نظمی حرکات عضلات، در شرایطی که ضعف ماهیچه ای وجود ندارد) و سردرگمی (confusion) مبتلا شده اند که این عوارض معمولا با تنظیم دوز مناسب از بین می رود . در صورت بروز این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کنید :

علائم آلرژیک مانند :کهیر ، مشکل در تنفس ، تورم صورت و لب ها ، زبان و یا گلو .

خواب آلودگی شدید ، تغییرات غیر معمول در خلق و خو و رفتار، سردرگمی، پرخاشگری ، عصبانیت ، احساس اضطراب بی دلیل ، مشکلات خواب ، تمایل به خودکشی و آسیب زدن به خود ، ضعف ناگهانی و یا احساس بیماری ، تب، لرز، گلو درد ، زخم دهان و یا لثه ها و مشکل در بلع ، درد معده ، ادرار تیره ، زرد شدن پوست و چشم، سر درد ، مشکل در تکلم ، حالت تهوع و استفراغ ، دردناک بودن ادرار کردن ، روشن بودن رنگ مدفوع،احساس خستگی ، تشنج ، درد در ناحیه شکم ، تعریق ، گلو درد ، مشکل در حفظ تعادل و . . . .

در میان علائم فوق ، خواب آلودگی ، گیجی و از دست دادن تعادل متداول تر از بقیه موارد ذکر شده است .

بروز این علائم در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است در برخی افراد یک و یا دو مورد از این علائم مشاهده شود .

خواب آلودگی

این عوارض معمولا با کاهش دوز مصرف کنترل می شوند

جوش های پوستی، ورم یا خیز (edema، تجمع غیرطبیعی آب و مایعات میان بافتی موجود در پلاسما در فضای میان بافتی، زیر پوست و حفره های بدن)، بی نظمی های جزئی قاعدگی، یبوست، علائم خارج هرمی extrapyramidal symptoms، اختلالات حرکات عضلانی ، کاهش یا افزایش میل جنسی از علائمی هستند که در اثر مصرف زیاد این داروها دیده می شود و با کاهش دوز مصرف کنترل می شوند.

نکته :

درصورت طولانی شدنِ درمان با قرص کلردیازپوکساید بهتر است که آزمایش های شمارش خون و بررسی عملکرد کبد را انجام دهیم زیرا مصرف طولانی مدت این قرص سبب ابتلا به یرقان (زردی) و بیماری های کبدی خواهد شد.

عوارض قطع خودسرانه داروی کلردیازپوکساید :

احساس ملالت و کسالت (dysphoria) و بی خوابی ، تشنج، لرزش، گرفتگی های شکمی و عضلانی، استفراغ و تعریق از علائمی هستند که پس از توقف ناگهانی مصرف قرص کلردیازپوکساید دچار آن خواهید شد .

قطع مصرف دارو در بیمارانی که دوزهای بسیار بالایی را در طول دوره ای طولانی مصرف کرده اند با علائم شدیدتری همراه است پس باید از قطع ناگهانی مصرف دارو اجتناب کنید و به صورت تدریجی دوز دارو را کاهش دهید.

چه دارو هایی ممکن است بر داروی کلردیازپوکسید تاثیر گذار باشند و تداخل داشته باشند ؟

مصرف کلردیازپوکسید و داروهای دیگری مانند داروهای خواب آور ، دارو های مسکن، داروهای ضد سرفه، دارو های آرام بخش ، داروهای افسردگی و ضد استرس ممکن است عوارض خطرناکی که تهدید کننده زندگی فرد هستند را در پی داشته باشند .

مصرف داروهای دیگر مانند ویتامین ها و سایر دارو های بدون نیاز به نسخه دیگر ممکن است بر دارو کلردیازپوکسید تاثیر گذاشته و عوارض مختلفی ایجاد کنند .

در صورت تمایل به مصرف دارویی دیگر در کنار داروی کلردیازپوکسید با پزشک خود مشورت کنید .

موارد مصرف و منع داروی کلردیازپوکساید + عوارض لیبروم

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : drugs / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی