تولد
خواص سبوس برنج
سبوس برنج از مزایای و خواص بسیار عالی برخوردار است که در ادامه از خواص و فواید، ارزش غذایی، طریقه مصرف سبوس برنج برای لاغری و عوارض مصرف زیاد سبوس برنج آگاه می شوید.

خواص سبوس برنج

سبوس برنج، لایه های سخت خارجی دانه غلات است که شامل الورن ترکیبی و نیز پوسته است. این یک بخش ضروری از کل غلات است که به عنوان محصول جانبی تولید غلات تصفیه شده تولید می شود. وقتی برن از غلات بیرون رانده می شود، بخشی از ارزش غذایی خود را از دست می دهد. برن دارای محتوای بالای فیبر رژیمی، اسیدهای چرب ضروری و دیگر مقادیر حیاتی پروتیین، نشاسته، مواد معدنی غذایی و ویتامین است. بودن منبع بزرگی از اسید فیتیک که ضد مغذی است، از جذب مواد مغذی جلوگیری می کند. آن طیف وسیعی از فواید سلامتی با حضور ویتامین E، آنتی اکسیدان ها، ویتامین B و اسیدهای چرب ضروری را ارائه می دهد.

همچنین، یک منبع عالی از فیتوسترولها است که به کنترل قند خون، متابولیسم کلسترول و سلامت پروستات کمک می کند. طبیعتاً عاری از گلوتن، لاکتوز و هیپوالرژیک است که آن را برای طعم های مختلف قابل تحمل می باشد.

ارزش غذایی هر 100 گرم سبوس برنج

  • کالری :246
  • چربی :7 گرم
  • کربوهیدرات :66 گرم
  • فیبر :15 گرم
  • پروتئین :17 گرم
  • قند :1.5 گرم

طبع سبوس برنج

سبوس برنج حاوی آنتی اکسیدان ها، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B5، ویتامین B6، ویتامین E، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، مس، منگنز، سلنیوم، فیبر و اسید های چرب ضروری می باشد و دارای طبیعت معتدل است.

خواص و فواید سبوس برنج:

سبوس برنج برای درمان دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، اعتیاد به الکل، چاقی، و ایدز مورد استفاده قرار می گیرد. برای جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی، برای افزایش انرژی و بهبود عملکرد ورزشی؛ برای بهبود عملکرد کبد، و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.

روغن سبوس برنج نیز برای کلسترول بالا مورد استفاده قرار می گیرد. سبوس برنج نیز ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند، زیرا روغن حاوی موادی است که ممکن است جذب کلسترول را کاهش داده و حذف کلسترول را افزایش دهد. یکی از مواد موجود در سبوس برنج نیز ممکن است جذب کلسیم را کاهش دهد؛ و به کاهش تشکیل انواع خاصی از سنگ های کلیه کمک کند. برخی از مردم سبوس برنج را مستقیماً به پوست برای پوست های حساسیت دار به نام درماتیت (درماتیت آتوپیک) اعمال می کنند.

 خاصیت سبوس برنج

فواید و خواص سبوس برنج

فواید سلامتی سبوس و ارزش های پزشکی:

سبوس برنج خواص منحصر به فردی دارد که برای بازارهای خاصی مانند صنعت داروسازی، مناسب است.

یکی از این ویژگی ها، حضور سطوح قابل توجه عناصر فرعی مانند ارزیانول، تکتوریول و فیتوسترولها است که کاربرد غذایی خوبی دارند. آن ها در توسعه محصولات سالم ارزش افزوده مورد استفاده قرار می گیرند.

کمک به درمان بیماری شریان های قلبی (CHD):

مصرف فیبر رژیمی که در غلات موجود است، در کاهش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی با کاهش فشار خون، کاهش سطح کلسترول خون و بهبود حساسیت انسولین نشان داده شده است.

خاصیت آنتی اکسیدانی سبوس برنج:

اجزای کوچک سبوس برنج یعنی ارزیانول گاما، فیتوسترولها و دیگر ترکیبات فیتواسترولول ها برای داشتن خاصیت آنتی اکسیدان در برابر رادیکال های آزاد مورد بررسی قرار می گیرند.

سبوس برنج در غذاها به عنوان سبوس برنج پر جرب، سبوس برنج چربی زدایی شده، و به شکل روغن سبوس برنج و پروتئینن کنسانتره مورد استفاده قرار گرفته است. سبوس برنج کامل و نوع بدون چربی اش در محصولات نانوایی، غلات صبحانه، وافل ها، به عنوان مکمل پروتئین، مواد تشکیل دهنده برای گوشت و سوسیس، و به عنوان یک نوشیدنی استفاده می شود.

پوست خوب و لاغری آسان با سبوس برنج

چگونه می توان سبوس برنج را به رژیم غذایی خود اضافه کرد تا کمک می کند وزن خود را از دست بدهید و پوست خوبی داشته باشید؟

سبوس برنج شامل فیبر رژیمی، مواد معدنی و ویتامین است که سلامتی زیاد و اثرات مراقبت از پوست بر روی بدن شما را شامل می شود . برنج و مواد معدنی نظیر ویتامین B و ویتامین E، برای حفظ منابع بالای ویتامین، مواد معدنی، فرولیک اسید و گاما ارزیانول برای جلوگیری از تولید رنگدانه های پوست ضروری هستند، در حالی که ارتقای سطح پوست به شما کمک می کند تا پوست زیبایی به دست آورید.

ریم سبوس برنج ممکن است برای جلوگیری از پرخوری و کاهش وزن شما، از بین بردن یبوست بدون دارو کمک کند و پوست شما را تمیز نگه دارد.

آیا سبوس برنج ژاپنی برای پوست شما خوب است اگر آن را به طور مرتب در رژیم غذایی خود داشته باشید و مصرف کنید؟

رژیم غذایی سبوس برنج که شما آن را با خوردن، نوشیدن، یا در میان وعده های سالم به دست می آورید، یکی از ساده ترین رژیم های غذایی است که می توانید داشته باشید. در مورد روش رژیم گرفتن، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که سبوس برنج را در زندگی روزمره خود قرار دهید و در عین حال میزان غذاهایی را که می خورید، به شدت کاهش دهید.

در راس یک راه عالی برای کاهش خطر خوردن بیش از حد برنج، سبوس کالری کمی دارد و با بسیاری از فواید سلامتی و مراقبت از پوست همراه است، که به رژیم غذایی شما اضافه می کند.

در این سلیسم روزانه ما یک رژیم غذایی عالی دیگر داریم، اما این بار یکی از آن غذاها برای پوست سالم به نام سبوس برنج است که گفته می شود همه فیبر رژیمی را برای جلوگیری از یبوست و پرخوری و از همه مهم تر بهبود مراقبت پوست در رژیم غذایی خود دارد. سبوس برنج یکی از سالم ترین غذاهای کربوهیدراتی است که می توانید پیداکنید، اما اجازه ندهید که این غذای کم کالری و پر مزیت برای مراقبت از پوستتان شما را ناراحت کند.

 مزایای سبوس برنج

فواید سبوس برنج برای پوست 

رژیم غذایی برنج چیست؟

چگونه متابولیسم را افزایش می دهد در حالی که برای پوست نیز مفید است؟

این واقعیت که سبوس برنج کالری پایینی دارد و دارای ارزش غذایی بالایی است، باعث می شود که سبوس برنج را به راحتی به مواد غذایی خود اضافه کنید. در سبوس برنج، مقدار زیادی مواد مغذی اساسی که می تواند در برنج قهوه ای سالم نیز یافت شود را پیدا خواهید کرد.

طریقه خوردن سبوس برنج برای لاغری و کاهش وزن

به شیوه زیر می توانید سبوس برنج را به عنوان معجونی برای کاهش وزن استفاده کنید :

سبوس برنج برای صبحانه :

یک قاشق غذاخوری سبوس برنج را ده دقیقه قبل از صبحانه درون لیوان بریزید و با شیر مخلوط کرده و میل کنید، این کار سبب افزایش شور و نشاط شما در صبح و آغاز روز خواهد شد.

برای ناهار و شام:

یک قاشق غذا خوری سبوس برنج را درون یک کاسه ماست بریزید و مخلوط کنید ده دقیقه قبل از صرف ناهار و شام میل کنید.این کار سبب چربی سوزی و لاغری و اندامی دلخواه خواهد شد.

چاقی صورت با سبوس برنج

سبوس برنج مقادیر زیادی مواد نشاسته ای دارد و مصرف آن می تواند باعث چاقی صورت شود.

طریقه استفاده از سبوس برنج برای از بین بردن جوش

برای تهیه ماسک صورت 2 قاشق غذاخوری ماست تازه را با 1 قاشق غذاخوری سبوس برنج مخلوط نموده و بعد از 5 دقیقه به صورت خود گذاشته تا سبب از بین رفتن جوش ها گردد پس از 15 دقیقه پوست خود را با آب ولرم بشویید.برای تاثیر بیشتر این ماده بر جوش های پوستتان؛ قسمت مورد نظر را با صابون گلیسیرین بشویید و هنگامی که هنوز کف صابون وجود دارد مقداری سبوس را روی پوست بمالید و به صورت دورانی ماساژ دهید.

سبوس برنج مرطوب کننده و روشن کننده پوست صورت

سبوس برنج دارای آنتی اکسیدان و ویتامین E فراوانی است که سبب رطوبت پوست و جلوگیری از خشکی پوست در فصل زمستان می شود.همچنین ویتامین ها و مواد معدنی موجود در سبوس برنج سبب پاک سازی پوست شده و به روشن تر شدن پوست صورت و درمان لکه های پوستی کمک می کند.

ماسک سبوس برنج برای نرمی و رطوبت پوست صورت

در یک فنجان آب گرم دو قاشق غذا خوری پودر سبوس برنج را حل کنید و با یک پد پنبه ای روی پوست صورت بمالید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

ماسک سبوس برنج روشن کننده پوست

در یک فنجان شیر گرم دو قاشق غذا خوری پودر سبوس برنج و یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی بریزید و حل کنید سپس با پد پنبه ای روی پوست صورت بمالید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

خواص سبوس برنج برای موها

ویتامین B5 موجود در سبوس برنج پیاز مو را تحریک کرده و از سفید شدن و ریزش مو جلوگیری می کند و هم چنین به مرور زمان موهای سفید را مشکی کرده و موجب رویش مجدد موها می شود.

2 قاشق غذاخوری سبوس برنج را در 2 لیتر آب جوشیده ریخته و پس از گذشت 15 دقیقه و ته نشین شدن سبوس، آب را روی سر خود ریخته و موهایتان را با صابون یا شامپوی بچه شستشو دهید تا بتوانید شوره سر و ریزش مو را درمان نمایید.

سبوس برنج برای درمان موخوره

سبوس برنج حاوی ویتامین E و B12 است که باعث آبرسانی بیشتر به مو شده و استفاده مداوم از روغن آن، موخوره را کاهش می دهد.

سبوس برنج برای بدنسازی

ویتامین B6 موجود در سبوس برنج ، انرژی ورزشکاران و بدنسازان را در تمرینات بدنسازی افزایش می دهدو پروتئین موجود در آن سبب تقویت عضلات و بهبود عضله سازی در بدنسازی می شود.

سبوس برنج برای یبوست

فیبر موجود در سبوس برنج حرکات روده را بهبود می بخشد و یبوست را درمان می کند.

سبوس برنج برای دیابت و قند خون

سبوس برنج از منابع طبیعی فیتوسترول هاست که سبب کنترل قند خون می شود همچنین فیبر موجود در سبوس برنج سبب کاهش قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.

سبوس برنج برای کاهش پوکی استخوان در یائسگی

مواد معدنی موجود در سبوس برنج مانند منگنز و فسفر سبب تقویت استخوان ها و کاهش ابتلا به پوکی استخوان در دوران یائسگی می شود.

 سبوس برنج

کاهش پوکی استخوان با سبوس برنج

سبوس برنج برای تنظیم فشار خون

فیبر و پتاسیم موجود در سبوس برنج سبب جلوگیری رسوب کلسیم در عروق خونی شده و فشار خون را کاهش می دهد.

سبوس برنج برای درمان آنمی (کم خونی)

ویتامین های گروه B و آهن موجود در سبوس برنج سبب درمان بیماری کم خونی یا آنمی می شود و به تولید گلبول های قرمز خون کمک می کند.

سبوس برنج برای تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر

ویتامین های گروه ب نظیر B6 و B5 موجود در سبوس برنج سبب تقویت حافظه و بهبود عملکرد ذهنی می شود همچنین منگنز موجود در سبوس برنج باعث بهبود عملکرد مغز می شود و از بروز مشکلات عصبی مانند آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می کند.

برخی از مزایای ثابت شده ی استفاده از سبوس برنج:

-جلوگیری از سنگ کلیه در افراد با میزان بالای کلسیم.

-آلرژی خارش پوست (درماتیت اتوپیک).

-پیش گیری از سرطان معده.

-پیش گیری از سرطان روده یا راست روده.

برخی از مزایای آن دارای شواهد ناکافی هستند که عبارتند از:

-فشار خون بالا.

-اعتیاد به الکل.

-کاهش وزن

-ایدز.

-تقویت سیستم ایمنی.

-انرژی فزاینده.

-بهبود عملکرد ورزشی.

-بهبود عملکرد کبد.

-پیش گیری از بیماری های قلبی و عروق.

 فواید سبوس برنج

مزایای سبوس برنج

کاربردهای سنتی سبوس برنج:

-از روغن سبوس برنج به طور روزانه برای بهبود گردش خون استفاده کنید و ظاهر حلقه های سیاه و پف دور چشم ها را کاهش دهید.

-این کار برای جلوگیری از شرایط پوستی مانند اگزما نیز مفید است.

-سبوس برنج همچنین به ترمیم آسیب، خشکی و شکنندگی کمک می کند.

-برای تسریع روند التیام به طور مستقیم روغن را به جای زخم بزنید.

-از سبوس برنج برای درمان بیماری های قلبی و عروقی استفاده می شود.

- به کاهش تشکیل سنگ کلیه کمک می کند.

آماده سازی برای استفاده از سبوس برنج:

برنج را به مدت 2 تا 3 دقیقه در یک ماهی تابه بریزید و حرارت دهید. مراقب باشید که سبوس برنج را نسوزانید. سبوس برنج آماده شده را می توان در یخچال نگه داشت و به مدت 10 روز سالم باقی خواهد ماند. هنگامی که سبوس برنج را خریداری می کنید، حتما مطمئن شوید که آفت کش ها در کشت برنج مورد استفاده قرار نمی گیرند، به این دلیل است که اگر به کار برده شده باشد، این برنج به طور شیمیایی آلوده شده است.

چگونه بخورید:

در ژاپن برای تهیه ترشی به کار می رود.

در شهر کیتاکیوشو، از آن برای خورشت ماهی مثل ساردین استفاده می شود.

روغن استخراج شده از سبوس برنج برای سرخ کردن استفاده می شود.

از سبوس برنج برای تولید فراورده های شیرینی از قبیل اسنک، نان، بیسکوییت و شیرینی استفاده می شود.

با مخلوط کردن یک قاشق از سبوس برنج و 200 میلی لیتر شیر، یک نوشیدنی سبوس برنج درست کنید.

هشدارها درباره سبوس برنج:

مصرف زیاد سبوس منجر به حرکات روده غیر غیرقابل پیش بینی، ناراحتی شکم و گاز روده می شود. سبوس برنج در زمان اضافه شدن به حمام موجب قرمزی پوست و خارش پوست می شود.

از آن به مقدار متوسط استفاده کنید.

عوارض جانبی استفاده بیش از حد از سبوس برنج:

برنج سبوس برای اکثر مردم زمانی که به صورت خوراکی مصرف شود، ایمن است. افزایش مقدار سبوس در رژیم غذایی می تواند باعث گردش غیرقابل پیش بینی، گاز روده و ناراحتی شکم در طول چند هفته اول شود.

سبوس برنج در دوران شیردهی:

سبوس برنج در مقادیر یافت شده در غذا ایمن است، اما اطلاعات کافی برای دانستن این که آیا در مقادیر بیشتر که به عنوان دارو استفاده می شود، ایمن است یا خیر.

 فواید و عوارض سبوس برنج

عوارض جانبی مصرف زیاد سبوس برنج

شرایط (GI) دستگاه گوارش:

اگر یک مشکل گوارشی مانند زخم معده، چسبندگی، شرایطی که باعث تنگ شدن یا انسداد مجاری گوارشی، هضم کند و یا اختلالات روده یا روده ای می شود، را دارید، از سبوس برنج استفاده نکنید.فیبر در مغز برنج می تواند بخش گوارشی شما را مسدود کند.

بلعیدن:

اگر مشکل بلعیدن دارید، با احتیاط از سبوس برنج استفاده کنید. فیبر موجود در سبوس برنج ممکن است که موجب خفگی شود.

حساسیت و آلرژی به سبوس برنج

در برخی افراد خوردن سبوس برنج سبب ایجاد واکنش های آلرژیک مانند خارش و قرمزی پوست می شود.

اجتناب نوزادان و کودکان از مصرف سبوس برنج

بهتر است نوزادان و کودکان از مصرف سبوس برنج اجتناب کنند.

داروهایی که با سبوس برنج تداخل دارند، عبارتند از:

سبوس برنج حاوی مقدار زیادی فیبر است. فیبر می تواند میزان دارویی که بدن جذب می کند را کاهش دهد. مصرف سبوس برنج به همراه دارو خوراکی دریافت می کنید می تواند اثربخشی داروهای شما را کاهش دهد. برای جلوگیری از این تعامل، حداقل یک ساعت پس از داروهایی که مصرف می کنید، سبوس برنج را مصرف کنید.

دوز مصرف سبوس برنج :

مقدار زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

خوراکی:

برای کاهش کلسترول بالا:12 تا 84 گرم سبوس برنج در هر روز یا 4.8 گرم روغن سبوس برنج در روز. برای کاهش خطر سنگ کلیه:10 تا 5 گرم سبوس برنج به مدت 3 تا 5 سال است.

 

خواص سبوس برنج و روش استفاده از سبوس برای لاغری، زیبایی و درمان

4.7395
این مطلب مفید بود ؟37322
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : webmd / healthbenefitstimes / slism / natureloc / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : سبوس برنج
وبگردی