گیاهان خانگی
گیاهان خانگی می توانند از ما در مقابل بیماری های خاصی محافظت کنند، گیاهان به افزایش رطوبت هوای خانه کمک می کنند.

گیاهان خانگی برای سلامتی چه فوایدی دارد؟

شاید بسیاری از ما تصورکنیم گیاهان طبیعی صرفا نقشی تزئینی در خانه یا محل کار ما دارند. اما استفاده از این گیاهان در محل زندگی، علاوه بر این که جلوه زیبایی به آن می دهند می توانند ما را از فوایدی که برای سلامت جسم و روحمان دارند نیز برخوردار کنند. موارد زیر از جمله فوایدی هستند که گیاهان خانگی برای سلامت ما دارند.

 

فواید بی نظیر گیاهان خانگی:

تصفیه هوا
تصفیه هوا از شناخته شده ترین کارکردهای گیاهان چه در محیط خانه و چه در محیط بیرون است. کارشناسان معتقدند هوای داخل منازل می تواند ـ حتی در شرایطی که شاخص آلودگی هوا بالاست ـ بسیار آلوده تر از هوای بیرون باشد. گیاهان در محیط خانه مانند درختان و گیاهان در محیط بیرون، با تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن تازه، به تصفیه هوا کمک می کنند.
سازمان فضایی ناسا نیز به منظور کنترل کیفیت هوا در ایستگاه فضایی بین المللی، گیاهانی را به این پایگاه فضایی افزوده است. گیاهان مناسب می توانند مواد مضر موجود در هوای خانه مانند بنزن (موجود در لاک، جلا دهنده، مواد پاک کننده، مایع صابون، پاک کن و دود سیگار ) و فرمالدئید (موجود در وسایل چوبی، مبلمان ها، فرش، دود سیگار، رومیزی های پلاستیکی و گازهای طبیعی) را خنثی کنند.

 

گیاهان خانگی

گیاهان خانگی به تصفیه هوای خانه کمک می کنند

 
کمک به ایمنی بدن
گیاهان خانگی می توانند از ما در مقابل بیماری های خاصی محافظت کنند. گیاهان، طی روندی که ترادمش (transpiration) نامیده می شود به افزایش رطوبت هوای خانه بویژه در ماه های خشک سال کمک می کنند. براساس مطالعه ای که در دانشگاه کشاورزی نروژ انجام شد وجود گیاهان سالم در فضای خانه احتمال ابتلا به سرماخوردگی، گلودرد و سرفه های خشک را کاهش می دهد. ظاهرا افزایش رطوبت محیط خانه عاملی است که از گسترش ویروس آنفلوآنزا جلوگیری می کند.

کمک به روحیه بهتر
روان شناسان زیست محیطی می گویند وجود گیاهان سبز در خانه و محل کار نه تنها باعث می شود افراد کار موثرتری انجام دهند، بلکه به شادتر بودن آنها در محیط کار نیز کمک می کند. بهبود حالت روحی، کاهش روحیات منفی، کاهش حواس پرتی، افزایش خلاقیت و افزایش بازده فعالیت ازدیگر مزایای استفاده از گیاهان در محیط کار است.

 

گیاهان خانگی

گیاهان خانگی به تصفیه هوای خانه کمک می کنند

 
تقویت ضریب هوشی
گیاهان خانگی می توانند ما را باهوش تر کنند. پژوهشگران می گویند شاخ و برگ های طبیعی، ظرفیت ما برای توجه جهتدار (directed attention)- مدت زمانی که می توانیم روی یک کار متمرکز شویم ـ را که معمولا بسیار پایین است، تقویت می کنند. مطالعه ای که در این زمینه انجام شد نشان داد در اتاق هایی که گیاهان خانگی وجودداشتند، افراد عملکرد ادراکی بهتری از خود نشان دادند.

کمک به بهبود بیماری
دلیل بردن گل برای بیماران، فقط زیبا ساختن اتاق آنها نیست. برخی مطالعات نشان می دهد گیاهان، طب مکمل غیر تهاجمی، ارزان و موثری برای بیمارانی هستند که تحت جراحی قرارگرفته اند. براساس این مطالعه که نتایج آن در وبگاه کتابخانه ملی پزشکی آمریکا منتشرشد، بیمارانی که در اتاق آنها گیاهان طبیعی وجود دارد، فشارخون بعد از عمل پایین تر، درد کمتر و سطح اضطراب پایین تری را تجربه می کنند.

فواید گیاهان خانگی برای سلامتی

4.628
این مطلب مفید بود ؟262
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم/ی
وبگردی