دویدن
دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد .

تاثیر مثبت دویدن بر تقویت حافظه

دویدن آسانترین، کم خرج ترین و در دسترس ترین ورزش است، اما عدم آشنائی به نکات فنی و علمی دویدن نیز بی تردید خالی از خطر نیست. دویدن آرام و طولانی از جمله ورزش هائی است که می تواند تأثیرات مثبت فراوانی در مکانیزم بدن داشته باشد.

از جمله این تأثیرات می توان از بهبود فعالیت فکری، افزایش بافت استخوانی، افزایش طول عمر و... نام برد. خوشبختانه روز به روز به تعداد آدم هائی که ورزش را به صرف سلامتی پذیرفته اند افزوده می شود و نیاز این قشر عظیم به دانستن نکات علمی ورزش بیشتر می کند.

از میان ورزش ها شاید پیاده روی و دویدن بهترین باشد. این ورزش ها، نه تنها به سلامت فیزیکی کمک می کنند بلکه تاثیرات شگرفی بر حافظه دارند.

دویدن سبب بهبود حافظه شده و چون به اکسیژن رسانی بیشتر به مغز کمک مییکند در شکل گیری صدها هزار سلول جدید حافظه هم دخیل است. انجام مرتب این ورزش چند مرتبه در هفته مییتواند سبب رسیدن مغز به نهایت قابلیت خود شود.

اثرات مثبت دویدن بر تقویت حافظه

دانشمندان می گویند دویدن صبحگاهی شما را تا پایان روز سرحال و پر انرژی نگه می دارد و این به دلیل هشیار شدن مغز برای تصمیم گیری و برنامه ریزی خوب و بهینه است.

بخشی از مغز که مسئول برنامه ریزی و تصمیم گیری است با دویدن فعال می شود. در گذشته اثبات شده بود که نواختن یک ساز موسیقی هم می تواند غشای پیشانی مغز را فعال کند اما این اولین بار است که این فعالسازی با دویدن نیز ارتباط دارد. همچنین دویدن می تواند به بهبود حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند.

دویدن

دویدن یکی از آسان ترین راهها برای تقویت حافظه است

محققان دانشگاه آریزونا با مطالعه 11 دونده مرد 18 و 25 ساله و 11 مرد جوان دیگر که به گفته خودشان در سال گذشته هیچ فعالیت بدنی نداشتند به این نتایج رسید ند. تمرکز این تحقیق روی مردان به این دلیل است که مطالعه زنان به دلیل اثرهای ناشی از چرخه قاعدگی بر ذهن و بدن آنها دشوار است.

انجام آزمایش و مشاهداتی در مورد میزان فعالیت بدنی این مردان و تناسب هوازی آنها و نیز نتایج اسکن ام آر ای و سطح فعالیت مغز آنها نشان داد که با دویدن صبحگاهی آن نواحی از مغز که نیازمند سطح بالای تفکر است فعال تر شده است؛ اما همین ارتباط در مورد مردان منفعل تحقیق به دست نیامد. درواقع افزایش ارتباط میان مناطق مختلف مغز به تقویت حافظه و توانایی انجام چند کار هم زمان کمک می کند و نکته جالب این است که بخش هایی از مغز این دوندگان که به کمبود تمرکز و گردش افکار مرتبط است با کاهش فعالیت مواجه شد.

بااینکه این مطالعه نمی تواند با قطعیت ثابت کند که دویدن علت تفاوت های موجود در تفکر این مردان است و همچنین مشخص نیست که آیا تنها دویدن این اثرها را دارد یا ورزش هایی مثل دوچرخه سواری و شنا هم می تواند چنین باشد اما به گفته سرپرست این پژوهش، دویدن به هیچ وجه یک فعالیت ساده و پیش پا افتاده نیست و نیازمند مهارت های پیچیده و توانایی برای برنامه ریزی، نظارت و پاسخ به محیط و واکاوی خاطرات گذشته است که همه این ها با دویدن به دست می آید.

دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

4.716
این مطلب مفید بود ؟151
برگرفته از شفقنا زندگی / م.ف
وبگردی