تولد
دویدن
دویدن صبحگاهی می تواند به تقویت حافظه، قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک کند و تا پایان روز شما را سرحال و پر انرژی نگه دارد.

فواید دویدن صبحگاهی برای سلامت مغز و دیگر اعضای بدن

وقتی که صحبت از دویدن می شود، خیلی ها ترجیح می دهند که این کار را هنگام صبح انجام دهند و روز خود را با دویدن آغاز کنند. شاید تا به حال به این فکر نکرده اید که دویدن جز روتین زندگی تان باشد؛ اما قطعاً می دانید که می تواند سبک زندگی ‌تان را تغییر دهد. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک تصمیم گرفتیم راجع به فواید دویدن صبحگاهی با شما صحبت کنیم تا بیشتر به انجام این کار ترغیب شوید.

کاری راحت و بدون دردسر

وقتی که تصمیم می گیرید روز خود را با دویدن شروع کنید؛ یعنی یک برنامه ریزی منظم دارید و احتمالا تا انتهای روز هم خواهید داشت. وقتی که از خواب بیدار می شوید و سریعاً برای دویدن، خودتان را آماده می کنید، یعنی بدون فکر و ناخودآگاه این کار را کرده اید و حتما تا انتهای روز کارهایتان پشت سر هم انجام می شود.

ورزش

چربی سوزی بیشتر

مطالعات نشان می دهند که دویدن با شکم خالی به خاطر اینکه ذخیره کربوهیدرات در بدن کم است، باعث می‌ شود تا بیشتر چربی سوزی کند که قطعا برای لاغری خیلی مفید خواهد بود.

کاهش استرس

کورتیزول همان هورمون استرس است که بیشترین سطح را هنگام صبح دارد و با دویدن در بدن کم می شود و سطح استرس تان کاهش پیدا می کند؛ همچنین سطح افسردگی هم تا حد زیادی کم خواهد شد.

افزایش سطح تمرکز

دویدن بعد از بیدار شدن از خواب به خاطر اینکه هنوز مشغله‌ ها شروع نشده است، یک کار بسیار مفید است و باعث می‌ شود که در طول روز بیشتر تمرکز داشته باشید و بهتر برنامه ریزی کنید، زیرا سلول های مغزی تازه ‌ای را همان اول صبح در مغزتان تولید می کند که به طور کلی عملکرد ذهنی تان را بالا خواهد برد.

افزایش سلامت قلب

تحقیقات نشان می‌ دهند افرادی که هنگام صبح می دوند، به افزایش سلامت قلب خود کمک می کنند؛ زیرا با انجام این کار؛ سطح کلسترول و فشار خون در بدن آن ها متعادل خواهد شد.

قلب

سریع تر خوابیدن

دویدن هنگام صبح باعث می‌ شود که بیشتر خسته شوید و شب ها هم راحت تر بخوابید و در نتیجه بدنتان ریتم پیدا می کند و خواب شبانه بهتری هم خواهید داشت.

بهبود وضعیت پوستی

طبق مطالعات انجام شده انجام تمرینات هوازی (دویدن و...) باعث اکسیژن رسانی و رساندن مواد مغذی به پوست می شود که آن را ترمیم می کند، کلاژن سازی را هم افزایش می دهد و وضعیت پوستی را بهبود می بخشد.

افزایش تستوسترون

دویدن هنگام صبح باعث افزایش سطح تستوسترون می شود و رشد ماهیچه ای و عضلانی را بالا می برد.

ارتباط با طبیعت

اینکه شما اول صبح بیرون از منزل بروید و بدوید، یعنی ارتباط خود را با طبیعت قطع نکرده اید و همین باعث افزایش سلامتی جسم و ذهن تان خواهد شد.

ارتباط با طبیعت

انتخاب بهتر برای غذاها

بعد از دویدن بدن شما سوخت و ساز بهتری خواهد داشت و به طور کل شکر و گوشت قرمز بهتر گوارش می شود و از آن جایی که از خواب ‌تان زده اید و دویده اید، احتمال این که به سراغ غذاهای ناسالم بروید؛ خیلی کم تر می شود.

ابتلا به مشکلات مزمن پوستی

همانطور که پیش از این نیز گفته شد؛ ورزش باعث کاهش سطح هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس می شود که کاهش آن برای بهبود وضعیت های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس و آکنه مناسب است.

افزایش سلامت مفصل

مطالعات نشان می دهند که دویدن به طور منظم باعث تقویت مفاصل و جلوگیری از آرتروز می شود و می تواند تغییرات بیوشیمی را در بدن به وجود بیاورد و از طرفی هم مفصل زانو را تقویت خواهد کرد.

ذخیره وقت

اگر صبح ها بدوید و ورزش کنید، دیگر مجبور نیستید که عصر این کار را انجام دهید و در نتیجه وقت تان خالی می شود و می توانید به کار های دیگر برسید.

ورزش صبحگاهی

تاثیر و فواید دویدن صبحگاهی در تقویت حافظه

دویدن یکی از پرفایده ترین ورزش ها است که تأثیرات مثبت فراوانی در مکانیزم بدن دارد و علاوه برسلامت فیزیکی بر حافظه اثرات مثبتی می گذارد.

با دویدن در صبح بخشی از مغز که مسئولیت برنامه ریزی و تصمیم گیری را بر عهده دارد، فعال می شود، هشیار شدن مغز سبب می شود که برای تصمیم گیری و برنامه ریزی خوب و بهینه عمل نمایید.

همچنین انجام آزمایش و تحقیقات نشان داد که با دویدن صبحگاهی نواحی از مغز که نیازمند سطح بالای تفکر است فعال تر و بخش هایی از مغز دوندگان که به کمبود تمرکز و گردش افکار مرتبط است، با کاهش فعالیت مواجه می شود.

دویدن صبجگاهی سبب افزایش خون رسانی به مغز شده و در بهبود حافظه دخیل است چرا که سبب شکل گیری صدها هزار سلول جدید حافظه می شود.

دویدن در صبح علاوه بر اینکه می تواند شما را تا پایان روز سرحال و پر انرژی نگه دارد، به افزایش قدرت توجه و هشیار ماندن حس ها کمک می کند پس این ورزش آسان و بدون هزینه را در سبک زندگی خود بگنجانید تا از فواید ارزشمند آن بهره مند شده و حافظه تان تقویت شود.

بهترین موقع برای دویدن هنگام صبح چه تایمی است؟

نمی توان زمان دقیق و ثابتی را در نظر گرفت، چرا که ریتم شبانه روزی بدن افراد با یکدیگر متفاوت است؛ اما بهترین حالت این است که بعد از بیدار شدن؛ برای دویدن آماده شوید؛ به طوری که زمان کافی برای دویدن و دوش گرفتن بعد از آن را داشته باشید.

صبح ها چه مدت بدویم؟

پاسخ به این سوال بستگی به ترجیح شخصی خودتان دارد؛ اما حداقل باید 20 دقیقه بدوید.

آیا با دویدن هنگام صبح می توان وزن هم کم کرد؟

قطعاً بله. وقتی که با شکم خالی بدوید، چربی برای انرژی مصرف می شود و لاغر می شوید؛ اما در هنگام عصر باعث سوختن کالری‌ های اضافه ای می‌ شود که در طول روز از غذا به بدن تان رسیده است و در نتیجه چربی سوزی و لاغری در هنگام عصر کمتر اتفاق می افتد.

فواید باورنکردنی دویدن صبحگاهی برای حافظه و بدن

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
وبگردی