داروهای ممنوع قبل جراحی
اکثر دارو ها باید در زمان و ساعت خود مصرف شوند درغیر این صورت تاثیرگذار نخواهند بود، اما عوارض این دارو هارا باید برای مصرف قبل از عمل جراحی در نظر بگیرید.

داروهای مکمل و ویتامین های که قبل از جراحی نباید استفاده کنید

اگر قرار است جراحی انجام دهید، پزشک به شما یک رژیم غذایی خاص می دهد. مهم تر از همه این که توصیه می کند از بعضی مکمل ها و ویتامین ها هرگز قبل از جراحی استفاده نکنید. هر چه قدر جراحی کوچک باشد، باز هم تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید زیرا بعضی از مواد غذایی هستند که خونریزی و سختی های جراحی را افزایش می دهند.

ویتامین های ممنوع قبل از جراحی

اگرچه مکمل های ویتامینی انتخاب سالمی هستند اما بعضی از آن ها باید قبل از جراحی کنار گذاشته شوند. مشخصا شما باید از مصرف بعضی از ویتامین ها که روی توانایی انعقاد خون اثر گذار است، خودداری کنید.

همچنین نگرانی هایی در مورد بعضی از مکمل ها و ویتامین ها وجود دارد که ممکن است با داروهایی که مصرف می کنید، تداخل به وجود بیاورد و سلامت قلبی - عروقی شما و یا اثرات بیهوشی را دست خوش تغییر کند که معمولاً این تغییرات منفی هستند.

به عنوان مثال ویتامین e یک ماده مغذی و ضروری است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، سیستم ایمنی را سالم نگه می دارد و باعث سلامت قلبی عروقی می شود اما مصرف زیاد ویتامین e ممکن است خطر خونریزی را در جراحی افزایش دهد، مخصوصاً اگر ویتامین k در بدن فرد سطح پایین داشته باشد.

پزشکان توصیه می کنند که قبل از جراحی ویتامین c مصرف نکنید، زیرا خونریزی را افزایش می دهد و باعث می شود که فرد با مشکلاتی مثل فشار خون دست و پنجه نرم کند و حتی از مصرف موادی که ویتامین c زیادی در خودشان دارند هم خودداری کنید.

بعضی از متخصصان هم پیشنهاد می کنند که قبل از جراحی هرگز ویتامین c مصرف نکنید، زیرا ممکن است با بعضی از دارو ها مثل دارو های ضد ویروسی تداخل ایجاد کند و باعث رقیق شدن خون و در نتیجه خونریزی زیاد شود.

قرص

مکمل هایی که قبل از جراحی باید از مصرف آنها خودداری کنید

بسیاری از مکمل ها اثرات جانبی منفی در طول جراحی و بعد از آن دارند که در این قسمت با آن ها آشنا خواهید شد.

 1. افدرا یک سرکوب کننده اشتها است که تاثیر منفی روی فشار خون و تغییرات ضربان قلب دارد.
 2. جینکو یک مکمل تقویت کننده ذهن که خطر خونریزی را افزایش می دهد.
 3. جینسینگ یک مکمل ذهنی است که آن هم خطر ابتلا به تپش قلب و خونریزی را بالا می برد.
 4. کاوا که یک مکمل ضد استرس است و ممکن است در بیهوشی مشکلاتی را به وجود بیاورد.
 5. مکمل St. John's wort که یک ماده ضد استرس و ضد افسردگی بوده و کیفیت خواب را افزایش می دهد اما ممکن است اثرات منفی روی بیهوشی بگذارد.
 6. ولارین که به خواب افراد کمک می کند اما اثرات بیهوشی را منفی می کند.
 7. علاوه بر اینها باید از مصرف بعضی از دارو ها مثل آنتی پالتلت، دارو های رقیق کننده خون و داروهای ضد التهاب خودداری کنید. 

گیاهان ممنوع قبل جراحی

همچنین باید از مصرف مواد گیاهی زیر هم اجتناب کنید:

 • سیر
 • توس
 • فلفل
 • قارچ سیاه خوراکی
 • زیره سبز
 • روغن گل مغربی
 • زنجبیل
 • عصاره دانه انگور
 • پیاز
 • زردچوبه
 • گیاه خار مریم
 • اسید چرب امگا 3 یا اسید چرب غیر اشباع چند رشته ای

گاهی اوقات پزشک توصیه می کند که داروهای خود را مصرف کنید و تغییرات در رژیم غذایی ایجاد کنید که این تغییرات بسیار مهم هستند. در غیر این صورت با دارو ها تداخل ایجاد می کند.

گیاه

جراحی، دارو و رژیم غذایی

مطالعه ای در سال 2013 به این نتیجه رسیده است که بسیاری از گیاهان و مکمل ها ممکن است تعامل منفی و مضر در ترکیب با بعضی از دارو ها را داشته باشند.

غذا هایی مثل کلم، بابونه، زنجبیل، سیر، شنبلیله، شلغم ک زردچوبه ممکن است این اثرات منفی را به وجود بیاورد.

سیر، پیاز و زردچوبه و پلی فنول موجود در آن ها با دارو های قبل از جراحی تداخل دارد و عوارض جانبی زیادی را ایجاد می کند.

مصرف روغن ماهی قبل از جراحی

مصرف روغن ماهی قبل از جراحی کمی شرایط را سخت می کند و به همین دلیل توصیه می کنند که این ماده را مصرف نکنید. البته که خواص بسیار زیادی دارد اما قبل از جراحی هرگز توصیه نمی شود.

دارو، مکمل و گیاهان ممنوع قبل جراحی

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : livestrong / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی