سال نوی چینی
جشن سال نوی چینی یکی از جشن های سنتی و قدیمی چینی است که همه ساله میلیون ها نفر از کل دنیا برای دیدن این جشن خیابانی به چین سفر می کنند.

آشنایی با اصالت و تاریخچه سال نوی چینی 

قبل از این که این جشن در کشور چین وجود داشته باشد، مفهوم سال نو در کشورهای دیگر جا افتاده بود اما کم کم مردم چین به این قضیه پی بردند و یاد گرفتند که مانند اجداد خود فصل برداشت محصولات را جشن بگیرند. به همین دلیل آن را جشن سال نو نامیدند و به آن نیان می گفتند. کم کم مراسم سال نو به یک مراسم رسمی تغییر شکل پیدا کرد. تقریباً مفهوم جشن سال نو مربوط به دوره امپراطور وودی می باشد که این روز را در تاریخ به ثبت رسانید.

جشن سال نو کم کم در کشور های مختلف برگزار شد و افراد با استفاده از بامبو به برگزاری جشن های پایکوبی می پرداختند و ترقه می زدند. این بخش از نمناک را به تاریخچه، آیین و سنت های جالب سال نوی چینی اختصاص داده ایم تا شما کاربران در مورد آن بیشتر بدانید.

سال نوی چینی

ماجرای بامبو و ترقه در جشن سال نوی میلادی

این مراسم مربوط به همان دوره های امپراتوری های گذشته چین می باشد. آن ها بر این عقیده بودند که نیان بدنس شبیه به بدن روباه و اثری شبیه به شیر دارد که در دریا زندگی می کند و یک بار در سال به روی خشکی می آید تا مردمان ، مخصوصاً انسان های جوان را بخورد. یک روز یک مرد تصمیم گرفت که از نیان، انتقام بگیرد. البته که همه انسان ها از این هیولا فرار می کردند اما این مرد با او روبرو شد. سپس فهمید که نیان از صدای بلند آتش و رنگ قرمز می ترسد و بعد؛ یک کاغذ قرمز روی زمین انداخت و ترقه ها را در کرد و مانع کشته شدن مردم دهکده شد . تقریباً بیش از 3800 سال است که جشن سال نو در چین برگزار می شود و کم کم به یکی از بزرگ ترین و مهم ترین جشن های سالانه تبدیل شد. 

آداب و رسوم ؛ مردم چین چگونه سال نو را جشن می گیرند؟ 

خواندن یک دو بیتی مخصوص به فستیوال بهاری

در این جشن معمولاً دوبیتی هایی را روی کاغذهای قرمز می نویسند که 4 کاراکتر دارد و آن را روی در منزل می چسبانند . این دو بیتی روی درخت های هلو هم نصب می شود و بر این عقیده هستند که این دست نوشته می تواند ارواح شوم را از بین ببرد.

تمیز کاری مثل خانه تکانی های ما

اگر تا به حال به کشور چین سفر کرده باشید، متوجه می شوید که یک هفته قبل از فستیوال بهاری، سخت ترین زمان سال است زیرا مادران مدام در حال خانه تکانی و تمیز کاری هستند و همه اعضای خانواده هم باید در این کار به او کمک کنند.

تمیز کاری

تهیه پودینگ میوه

تقریباً همه افراد مخصوصا در قسمت های شمالی کشور چین، پودینگ های خانگی را برای جشن سال نو آماده می کنند. انجام این کار دو دلیل دارد. یکی این که این پودینگ ها حاوی گوشت قرمز هستند و یک وعده غذایی مجلل برای افراد معمولی محسوب می شوند. دلیل دوم برای خوردن این پودینگ ها این است که آن ها سمبل یک نوع وداع یا خداحافظی با سال گذشته هستند. البته بعضی از مردم چین در قسمت های جنوبی برای جشن سال نو کیک برنج را جایگزین پودینگ می کنند. 

ترقه انداختن 

همانطور که گفتیم روشن کردن آتش و ترقه انداختن در جشن سال نو ؛ یک سنت رایج است. البته گاهی اوقات به دلیل آلودگی سنگین هوا انجام این کار در کشور ممنوع اعلام می شود . 

سر زدن به اعضای خانواده و دوستان 

در اولین روز از سال نو چینی افراد شروع به دید و بازدید خویشاوندان و دوستان می کنند ، هدایایی را برای آن ها می برند و برای عروس و داماد ها هم مراسم های ویژه ای وجود دارد . مثلاً زوج ها در چنین روزی به منزل خانواده شوهر می روند و بازدید از منزل خانواده عروس در روز دوم سال نو چینی انجام می گردد. 

دیدار خانواده

پول های خوش شانسی در پاکت قرمز

جالب است بدانید چینی ها همانند ما ، آیین شبیه به عیدی دادن دارند . به این صورت که پول هایی را داخل پاکت های قرمز قرار می دهند که این پاکت ها از سمت بزرگترها به کوچکترها داده می شود و به آن پول خوش شانسی می گویند و عقیده دارند که این پول برای آن ها برکت و خوش شانسی می آورد . 

غذاهای سنتی چینی ها در سال نو

چینی ها در جشن سال نو غذاهایی را تدارک می بینیند که برخی از آن ها عبارتند از:

پرتقال ماندارین

این غذا یک وعده سالم برای سال نو است . پرتقال ماندارین یکی از انواع غذاها در کشور چین مخصوص سال نو است که معمولاً بین اعضای خانواده و دوستان رد و بدل می شود.

باربکیوی Bakkwa

این غذا از گوشت باربیکیوی نمکی تهیه شده است که در نواحی جنوب شرقی آسیا شهرت دارد . معمولاً این گوشت ها را در معرض هوای آزاد خشک می کنند و آن را به صورت گریل شده روی زغال می پزند . طعم این غذا یک طعم دودی است که به راحتی نمی توان در برابر آن مقاومت کرد . معمولاً برای تهیه این غذا از عسل ، گوشت مرغ ، پنیر ، گوشت گاو هم استفاده می کنند .

باربکیوی

یوشنگ

ترجمه اسم این غذا به معنای ماهی خام است که به معنای رونق می باشد . معمولاً فقط در سنگاپور و مالزی مصرف می شود. انواع مختلفی از سبزیجات مثل هویج ، تربچه سفید و تربچه قرمز ، روغن طبیعی و سس شیرین نیز در آن به کار می رود.

پودینگ Jau Gok

این غذا یک نوع پودینگ کلاسیک است که در طول جشن سال نو از آن استفاده می کنند و متعلق به ایالت های مختلف کشور چین است و طعم نسبتا شیرینی دارد . 

غذای گیاهی Buddha- ’s Delight

این غذا مخصوص گیاهخواران است و یک غذای خوشمزه می باشد که در سال نو آن را استفاده می کنند . لیست زیادی از مواد تشکیل دهنده را شامل می شود و یک نوع سبزی چینی با رنگ نسبتا تیره را در آن به کار می گیرند. 

غذای گیاهی چینی

نیان گائو

این غذا در مناطق مختلف جغرافیایی انواع متفاوتی دارد و معمولاً در کل سال آن را سرو می کنند که یکی از زمان های مخصوص به خوردن این غذا در جشن سال نو چینی است . این غذا طعم بسیار عالی دارد و انواع رنگ ها در آن دیده می شود .

 تانگ یوان

این غذای معروف سال نوی چینی از آرد برنج و آب تشکیل شده است ، مقداری هم رنگ غذا در آن استفاده می کنند. توپ های تشکیل شده از آرد برنج در مناطق مختلف شکل های متفاوتی دارند و معمولاً داخل آن را با بادام زمینی یا خمیر لوبیا پر می کنند. همچنین پوست نارنگی هم در این غذا به کار می رود و بسیاری از افراد آن را همراه با گوشت و سبزیجات میل می کنند. 

 حقایقی خواندنی در مورد سال نو چینی

سال نو چینی مربوط به یک چهارم جمعیت کل دنیا است

همان طور که می دانید جمعیت کل دنیا 7.7 میلیارد است که نزدیک به 2 میلیارد آن در کشور چین هستند. در نتیجه می توان گفت که سال نو چینی متعلق به یک چهارم مردم دنیاست. 

جشن سال نو چینی

تاریخ سال نو چینی هر سال تغییر می کند

تاریخ سال نو چینی هر ساله تغییر می کند و همیشه بین ژانویه و 20 فوریه است که توسط تقویم لونار چینی تعیین می گردد . در سال 2021 سال نو چینی در روز جمعه 12 فوریه است. 

سال نو چینی، بهترین زمان سفر کردن به کشور چین است 

سال نو چینی باعث می شود که مردم چین کشورشان را به زیباترین شکل ممکن درآورند. چنانچه در ابتدای این بخش از نمناک اشار شد معمولاً این جشن تا 8 روز هم طول می کشد و بهترین زمان برای سفر کردن است. 

هر سال نو چینی متعلق به یک حیوان است

دوازده حیوان برای سال نو چینی در نظر گرفته می شود و برای هر ماه آن را در نظر می گیرند. این حیوان ها شامل موش، گاو ، ببر، خرگوش،  دراکولا، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک است و سال 2021 سال گاو است. 

نامگذاری سال نو چینی

سال نو چینی، زمانی برای شکرگزاری از خداوند

از آن جایی که صنعت کشاورزی در کشور چین بسیار گسترده است، به همین دلیل چینی ها از لحاظ سنتی عقیده دارند که این جشن سال نو مخصوص شکرگزاری از خداوند برای برداشت محصولات است. 

پاکت نامه های قرمز الکترونیکی

همانطور که گفتیم چینی ها رسم دارند از بزرگتر ها پاکت های قرمز پول دریافت می کنند که این روز ها به دلیل شیوع بیماری ها و ویروس ها این پاکت ها را به صورت الکترونیکی هم برای دوستان و اعضای خانواده ارسال می کنند. 

دکوراسیون رنگ قرمز در کل کشور چین

رنگ قرمز برای چینی ها یک رنگ خوش شانسی محسوب می شود و نشان دهنده چیز های مثبت مانند شادی، زیبایی، حیات، خوش شانسی و موفقیت است. به همین دلیل در طول سال نو بیشتر دکوراسیون ها به رنگ قرمز است. 

دکوراسیون قرمز

بزرگترین مهاجرت ها

معمولاً جشن نوع سال چینی باعث می شود این کشور به شدت شلوغ گردد زیرا بزرگ ترین جشن سال است و بسیاری از مردم به کشور چین سفر می کنند و این کشور مملو از جمعیت می شود. 

شستن، جارو کشیدن و بیرون گذاشتن آشغال ها ممنوع است

عقاید و خرافات خاصی در این کشور برای جشن سال نو وجود دارد. معمولاً شستن موها و لباس ها در اولین روز سال نو چینی ممنوع است  زیرا عقیده دارند که انجام این کار خوشبختی و خوش شانسی را دور می کند . جارو کشیدن و بیرون گذاشتن آشغال ها در اولین روز سال نو چینی هم سمبل بیرون کردن خوش شانسی از خانه است بنابراین مردم چین هرگز این کار را انجام نمی دهند. 

دادن گلابی یا آینه به عنوان هدیه کار غلطی است

همانطور که گفتیم خرافات در مورد جشن سال نو در کشور چین بسیار زیاد است ، مثلاً آن ها هدیه دادن میوه گلابی را یک کار بد می دانند. آیینه هم جزء همین هدایا محسوب می شود و عقیده دارند که آیینه و گلابی عامل جذب کننده ارواح هستند و اگر آینه بشکند، قطعاً زندگی فرد هم به هم می ریزد. 

هدیه دادن چای یا اسباب بازی

همانطور که گفتیم می توانید طیف وسیعی از هدایا را در سال نو چینی با یکدیگر رد و بدل کنید اما معمولاً چای یا اسباب بازی جزء هدایای اصلی است و بعد از آن روسری، شال گردن، لباس و دستکش هم جزء هدایای گرانبها در چنین روزی محسوب می شود. 

اسباب بازی

آتش روشن کردن و ترقه زدن در بعضی از شهر ها ممنوع است

به دلیل مشکلات امنیتی و آلودگی ، بسیاری از شهر های چین آتش روشن کردن و ترقه زدن را در چنین روزی ممنوع می کنند تا سلامت جامعه را حفظ کنند. 

نقش مهم پرتقال و نارنگی

چینی ها بر این عقیده هستند که پرتقال و نارنگی عاملی برای خوش شانسی است . در نتیجه از آن ها در وعده های مختلف غذایی استفاده می کنند . در این فصل می توانید انواع میوه ها را در گوشه و کنار بازار و  کشور چین ببینید.

تاریخ سال نوی چینی + جزئیات ، آداب و رسوم و غذاها

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/س
وبگردی