تولد
decoration
منزل زیبا و شیک تاثیر بالایی در روحیه و کلاس زندگی دارد اما چجوری میشه به ایده های خوب و مناسب از دکوراسیون منزل رسید.

بدون شک برای اینکه بتوانیم منزل و محل کار خود را به گونه ای بیاراییم که اول خودمان! و سپس دیگران از ورود به آن احساس خوبی داشته باشند، باید مواردی را درنظر بگیریم. این موارد شامل تغییر چیدمان، تعویض و تغییر وسایل و لوازم منزل، اضافه کردن فضای سبز و گلدان ها، نصب و جابجایی دیوارکوب ها، نصب و تغییر چراغ ها (آباژور، خواب، نورمخفی، دیوارکوب و لوستر)

طرح و نقشه از فضایی که دراختیار داریم تهیه کنیم

اولین نکته برای رسیدن به هدفمان، این است که یک طرح و نقشه از فضایی که دراختیار داریم تهیه کنیم. اما دقیقا باید چه کاری انجام دهیم؟

میتوانیم روی کاغذ، طرح و پلان فضای داخلی را بکشیم. لازم نیست اندازه ها خیلی دقیق باشد اما لازم است که حتما تناسب ها را درنظر بگیریم.

مثلا برای یک دیوار 5 متری اگر 5 سانتیمتر خط بکشیم، برای دیوار 10 متری نباید کمتر از 9 سانتیمتر و بیشتر از 11 سانتیمتر خط کشی کنیم. همچنین زوایای خط کشی باید مطابق با زوایای واقعی باشد ویا حداقل نزدیک به آن باشد. برای دو دیوار که با زاویه 90 درجه به هم متصل شده اند، حتما از خطوط عمود برهم استفاده کنیم. خطوط با زوایای خیلی متفاوت، ممکن است مارا از رسیدن به نتیجه مطابق با طرحی که در ذهن داشته ایم دور کند.

اگر قرار است روی یک دیوار کار کنیم، پلان دیوار را به شکلی بکشیم که انگار داریم از روبرو به آن نگاه میکنیم. واگر میخواهیم دیزاین و چیدمان منزل را تغییر دهیم، باید به گونه ای پلان را بکشیم که انگار از روی سقف داریم به آن نگاه میکنیم.

تهیه لیست از مواردی که در اختیار داریم

پس از اینکه پلان و طرح و نقشه هندسی فضای موجود و طرح دیوارها را ترسیم کردیم، حال نوبت به تهیه لیستی از وسایل و اقلامی که موجود داریم و میتوانیم از آنها استفاده کنیم میرسد. این لیست میتواند شامل همه وسایل موجود باشد که درمنزل میبینیم. پس از تهیه لیست موجودی ها، نیاز به نوشتن لیست وسایلی که نیازداریم تهیه کنیم.

لیستی که تهیه میکنیم باید شامل همه مواردی که در اختیار داریم باشد. آنهایی که لازم نداریم را میتوانیم در لیست نیاوریم و آنهایی که در لیست نوشته ایم ولی دراختیار نداریم را میتوانیم تهیه کنیم ویا اینکه با وسایل دیگری جایگزین کنیم.

شروع چیدمان

برای شروع چیدمان و پس از اینکه طرح ها را روی کاغذ کشیدیم، نوبت به دست به کار شدن و فعالیت عملی میرسد. مبل ها و فرش و بقیه وسایل بزرگ و حجیم را که میخواهیم در ابتدا جابجا میکنیم. فعلا نگران پرکردن مکان های خالی و دیوارها نباشیم. ابتدا فقط روی چیدمان وسایل حجیم کار میکنیم. ممکن است پس از چیدمان، آنطور که روی کاغذ کشیدیم خوب از آب در نیاید ولی اصلا نگران نباشید. باید دل خودمان راضی باشد نه دل کاغذ! پس بدون هیچ نگرانی آنطور که دلمان میخواهد وسایل را جابجا میکنیم.

ممکن است بگوییم خب حالا که به دل خودمان راه اومدیم پس چه نیازی به کشیدن روی کاغذ بود؟! از اول هم همینکارو میکردیم. بله درسته که به دل خودمون راه اومدیم ولی وقتی روی کاغذ میکشیم، در موقع کشیدن متوجه میشویم که مثلا کاناپه کنار آن دیوار جا میشود یا نه ودیگر نیازی به حمل و جابجایی نیست. اما بعضی مواقع لازم میشود که جوری تغییرات بدهیم که بقول معروف خدا راضی و خرما هم راضی باشد.

انتخاب و تهیه وسایل لازم برای دیوارها و جاهای خالی

پس از جابجایی وسایل کف منزل و محل کار، نوبت به دیوارها و گوشه ها میرسد. شاید لازم باشد تعدادی وسیله جدید خریداری کنیم. مثلا پس از چیدمان وسایل در منزل، بنظرمان میرسد که درکنج دیوار فضایی خالی است و دلمان میخواهد آن را با وسیله ای پر کنیم. علاقه به گلدان داریم و یک گل بزرگ در کنج دیوار قرار میدهیم. یا اینکه تعداد گلدونهای ما زیاده که دراین صورت نیاز به داشتن یک استند گلدان خواهیم داشت.

استند های مختلفی وجود دارد که بعضی هاشون کاملا کلاسیکه و شاید مناسب کنج نباشه که دراین صورت مجبور میشیم از استند گلدان سه کنج استفاده کنیم.

گاهی هم پیش میاد که نیاز به استفاده از طرح های ترکیبی چوب و فلز داشته باشیم که میتونیم انواع اونهارو توی بازار و سایتهای مختلف پیدا کنیم. استندهای طرح چوب وفلز، جدیدا خیلی مد شده و جذابیت خاص خودشونو دارن. سایت های زیادی هم هستن که اونهارو به فروش میرسونن و حتی سایتهایی هم هستن که علاوه بر فروش، مدلها و طرح های خاص و سفارشی برای مشتری هاشون طراحی میکنن و مسیازن که میتونید بهشون سفارش بدین.

وسایلی که میتونید روی دیوار نصب کنید میتونه شامل اینها باشه:گلدون دیواری، گلدون آویز، جاشمعی و شمعدانی دیواری، جاکلیدی دیواری و چوبی، جالباسی دیواری و چوبی، چراغ های دیواری و دکوری و خیلی چیزای دیگه.

نورپردازی را به هیچ عنوان فراموش نکنید. نورپردازی بخش خیلی خیلی مهمیه که نباید ازش غافل شد. نورپردازی توی خونه، مثل لباس پوشیدن آدم میمونه! حتما باید یه لباسی تنمون باشه بهرحال.

همینطور که لباس میپوشیم تا یه چیزی تنمون باشه!، گاهی وقتها هم لازم میشه لباس های خاصی بپوشیم. مثل مهمونی رو با پیژامه نمیریم چون مهمونیه. یا زیر برف و بارون با لباس ساحلی نمیریم. بنابراین برای هر قسمت از منزل هم نیاز داریم که نورپردازی خاص خودشو داشته باشیم.

یکی از راه های نورپردازی، استفاده از چراغ های دیواری و دیوارکوب چوبیه.

چطور میتوانیم منزل خود را زیباتر و جذاب تر کنیم؟

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی