گیاهان آویزی

نکاتی برای نگهداری گیاهان آویزی

کد مطلب : 81010زمان مطالعه : 6 دقیقه
گیاهان آویزی، از رایج ترین گیاهان خانگی می باشند که قبل از خرید و نگهداری از آنها بهتر است با برخی نکات مهم و اساسی در مورد پرورش صحیح آنها آشنا شوید.

اصول و نکات مهم مراقبت از گیاه آویز

امروزه بخشی از فضای دکوراسیون داخلی به گیاهان و گل های آپارتمانی اختصاص می یابد، گیاهانی که علاوه بر داشتن دهها فایده فضای داخلی را زیبا و جذاب تر می کنند. برخی از این گلدان ها رومیزی هستند و برخی دیگر آویزی که به دلیل تفاوت در وضعیت قرار گیری آنها، نگهداری شان نیز کمی متفاوت است. اگر علاقه به داشتن گیاه آویز دارید پس باید اصول مراقبت از آنها را که مهم ترینشان را در این بخش از نمناک می خوانید نیز بدانید.

نگهداری گیاهان آویزی

 آب دادن به گیاه

گل ها و گیاهان آویز معمولا نیاز به آب بیشتری نسبت به گیاهان داخل باغچه دارند اما اینکه چند وقت یک بار به گیاه آب بدهید، بستگی به زمان و دمای آن موقع از سال دارد . معمولا در روز های خنک بهاری توصیه می شود که هر دو الی سه روز یکبار به گیاه آب بدهید اما در ماه های گرم تابستان باید هر روز به گیاه آب بدهید. اگر هوا خیلی گرم یا بادی است، یا سبد آویز شما کوچک است، باید دو بار در روز به گیاه آب بدهید. همچنین راهکارهای زیر را برای آب دادن به گیاه امتحان کنید. 

  1. سعی کنید که در خنک ترین زمان از روز به گیاه آب دهید تا تبخیر نشود. 
  2. به سبد های آویز کوچک تر، سریع تر و بیشتر از سبد های آویز بزرگتر آب دهید زیرا این گلدان ها خاک کم تری را در خود جای می دهند . 
  3. این گیاهان باید به اندازه کافی آب بخورند زیرا به دلیل وجود منافذ زهکشی، آب خیلی راحت از آن ها تبخیر می شود. سبد های آویز باید به اندازه کافی سنگین باشند تا بتوانند وزن آب را تحمل کنند. 
  4. اگر هنوز مطمئن نیستید که گیاهتان به آب نیاز دارد یا خیر، مقدار کمی از انگشت اشاره خود را داخل خاک کنید تا ببینید که خاک در قسمت عمق خود خشک است یا نه، اگر خشک بود، حتما به گیاه آب دهید. 
  5. مراقب باشید که زیاد به گیاه آب ندهید زیرا باعث فشار به آن می شود. پس نقطه تعادل را برای آب دادن به گیاه پیدا کنید. 

قسمت های مرده گیاه

کم کم که گل ها جان خود را از دست می دهند و یا به اصطلاح پژمرده می شوند، سعی کنید که مقداری از سر گیاه را کوتاه کنید تا هم ظاهر آن بهتر به نظر برسد و هم سالم تر شود. در نتیجه میزان شکوفه دادن گیاه نیز سرعت می گیرد. البته بعضی از گیاهان هستند که به انجام این کار نیاز ندارند بنابراین دقت خود را در این مورد افزایش دهید. 

گیاهان آویزی

کود دهی

مقدار کمی کود به گیاه باعث رشد بیشتر آن می گردد . کود مواد مغذی را به گیاه می رساند و باعث پر حجم شدن آن می شود. در نتیجه قدرت اصلی دوباره به گیاه برمی گردد. طبق دستورالعمل روی کود عمل کنید و بیش از حد زیاده روی نکنید. اگر در مناطق بارانی زندگی می کنید، باید بیشتر به گیاه کود بدهید، زیرا آب باران، داخل خاک نفوذ می کند و مواد مغذی را از بین می برد. 

هرس کردن گیاه دوبار در سال

ممکن است بعضی از گیاهان آویز در اواسط فصل تابستان در بعضی از قسمت ها دچار پلاسیدگی و پوسیدگی شوند. در چنین حالتی می توانید قسمت های پوسیده و پژمرده گیاه را کوتاه کنید و قسمت های آسیب دیده را جدا کنید تا به قسمت های سالم آسیب وارد نکند. به همین دلیل معمولا دو بار در سال به هرس کردن گیاه نیاز پیدا می کنید. 

فقط گیاهی را بکارید که می توانید از آن مراقبت کنید

معمولا در فصل بهار همه افراد دوست دارند به گلخانه ها بروند و از هر نوع گیاه زیبایی خریداری کنند. زیرا اکثر گیاهان شاداب و زیبا هستند اما به یاد دشاته باشید که فقط باید گیاهانی را خریداری کنید که بتوانید از پس مراقبت آن ها بربیایید. اگر بتوانید از یک عدد گیاه آویز به خوبی مراقبت کنید و آن را سالم و پربار نگه دارید، بهتر از این است که تعداد زیادی گیاه پژمرده داشته باشید. 

گیاه آویزی

کمی گیاه خود را بچرخانید

اگر احساس کردید که یک سمت گیاه شما بهتر ازسمت دیگر است و قسمت دیگر در حال استراحت است و شادابی طرف دیگر را ندارد، حتما گلدان را بچرخانید. باید به گونه ای رفتار کنید که هر دو طرف گیاه به یک اندازه نور بگیرند و از دمای یکسان برخوردار باشند. اگر پیدا کردن چنین محلی برایتان مقدور نیست، به تعداد دفعات منظم گلدان گیاه را بچرخانید.  

نکات انتخاب سبد و گلدان گیاهان آویزی

گیاهان آویز باعث ایجاد یک طراحی زیبا در اتاق یا گلخانه می شوند و توجه زیادی را به خود جلب می کنند. پرورش دادن یک گیاه در سبد های آویز، شبیه به پرورش دادن گیاه در گلدان معمولی است. قبل از اینکه خودتان سبد آویزی از گیاه را آماده کنید، باید عواملی را برای مراقبت از آن ها در نظر بگیرید که باعث راحت تر شدن کارتان می شود. 

انتخاب گلدان

وزن

سبد آویز یا گلدان پر از خاک مرطوب و مواد گیاهی ، سنگین خواهد شد. قبل از این که چیزی را از دیوار یا سقف آویزان کنید ، باید اطمینان حاصل کنید که ساختار آن توانایی نگهداری وزن گلدان را دارد. حتما مطمئن شوید که قلاب ها کاملا سفت چسبیده باشند. اگر هم می خواهید از میخ یا قلاب قدیمی استفاده کنید، حتما از سفت بودن آن ها اطمینان حاصل کنید. 

وزن گلدان

انتخاب سبد آویز بسیار اهمیت دارد و خاک موجود در آن هم بسیار مهم است. بسیاری از خاک های گلدانی بسته بندی شده سنگین هستند یا شن و ماسه زیادی دارند. مواد اولیه غیر ضروری آن ها زیاد است. زغال سنگ یکی از موادی است که زهکشی خوبی از آب دارد اما وزن گلدان را زیاد می کند. پس سعی کنید با اضافه کردن سنگ های مرواریدی و سبک تر، وزن کلی گیاه و گلدان را بکاهید تا زهکشی افزایش پیدا کند و شما بتوانید بیشتر به گیاه آب دهید تا خشک نشود.

مراقبت از گیاه داخل منزل

برای سبد های آویز گلدانی  معمولاً بیشتر با مسئله زهکشی آب مواجه خواهید شد. خطوط فیبری نارگیلی بسیار عالی عمل می کنند اما معمولاً برای گیاهان خانگی مناسب نیست زیرا به طور مستقیم وارد آن ها می شود. 

دو مورد از بهترین گزینه برای سبد های آویز داخل خانه موارد زیر هستند : 

دو عدد گلدان داخل یکدیگر

این گلدان های آویز معمولا راحت تر از بقیه جواب می دهند و شما می توانید سبد های آویز را به راحتی تعویض کنید. این سبد های تزیینی به طور کامل و به اندازه کافی منافذ زهکشی ندارند اما زنجیره یا طناب هایی در آن ها موجود است که برای آویز شدن به صورت مستقیم مناسب خواهد بود. گیاهان کاشته شده خود را داخل آن ها قرار دهید و سپس گلدان حاوی گیاه را داخل گلدان آویز بگذارید. تنها عیب اصلی این گلدان ها این است که ممکن است هنگام آب دادن مقداری آب بیرون بریزد و وزن گلدان را به طور کلی بیش از حد افزایش دهد. 

سبد آویز با سینی چسبیده

معمولاً بیشتر گلدان ها و سبد های آویز ، در گل خانه ها و مراکز باغبانی به فروش می رسند. سبد پلاستیکی از طریق سیم ها یا طناب هایی به سینی خود وصل شده است. این گلدان سبک تر است و اقتصادی تر محسوب می شود اما معمولاً سایز سینی، کمی شما را دچار مشکل می کند. سینی های خیلی کوچک فضای زیادی را برای جبران خطای آب دادن فراهم نمی کنند. یعنی آب اضافی ممکن است باعث گِل شدن خاک گیاه شود یا روی زمین بریزد.

نگرانی هایی در مورد آب دادن به گیاه

آب دادن یکی از سخت ترین بخش مراقبت از گیاه آویز می باشد . اگر گیاه شما خیلی بزرگ و سنگین است، می توانید آن را به یک سیستم دیگر وصل کنید که باعث می شود کل سبد برای آب دادن پایین بیاید. البته استفاده از این گلدان ها ریسک خودش را هم دارد.

اگر زهکشی گیاه به طور مداوم برای شما یک مشکل است یا فرش روشن دارید و نمی خواهید که آب روی آن بریزد، بهتر است که برای آب دادن هفتگی ، گیاه را به بیرون از منزل ببرید. البته اگر آب و هوا اجازه بدهد. 

نگهداری گیاه آویزی

به یاد داشته باشید که هوا در نزدیکی سقف معمولاً گرم تر و خشک تر از کف خانه است بنابراین گیاهان آویز شما به آب بیشتری نسبت به گیاهان موجود در کف دارند. 

اصول مراقبت از گیاهان آویزی + از آبیاری تا ...

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش خانواده نمناک/ن /ف.ن
وبگردی