اشتباهات زندگی مشترک
برخی از زوجین چند سال بعد از ازدواج مرتکب اشتباهاتی می شوند که موجب سردی رابطه می شود و به روابط زناشویی و زندگی مشترک آن ها آسیب می رساند.

اشتباهات زندگی مشترک بعد 40 سالگی

قطعا شروع یک زندگی مشترک؛ راحت تر از این است که شما بخواهید این زندگی را تا سال ها سالم نگه دارید. در این قسمت از خانواده پلاس نمناک قصد داریم اشتباهاتی که زوج ها بعد از 40 سال بعد ازدواجشان مرتکب می شوند را به شما معرفی کنیم تا شما دیگر مرتکب این اشتباهات نباشید.

به همسرتان احساس خاص بودن نمی دهید

درست است هر روز نمی توانید فکر کنید این اولین بار است که یکدیگر را دیده اید اما اینکه فراموش کنید همسرتان را یک انسان خاص بدانید، باعث می شود که در زندگی یکنواختی ایجاد شود. فرقی ندارد که چند ساله هستید، در هر صورت بسیار مهم است کاری انجام دهید که همسرتان فکر کند یک فرد خاص و منحصر به فرد است.

اشتباهات زوجین

جنبه رمانتیک ازدواج را نادیده می گیرید

کاملا طبیعی است که شما درگیر شغل، کار، فرزندان و استرس های بیرونی باشید اما باید سعی کنید که در کنار آن به جنبه رمانتیک رابطه هم فکر کنید و اجازه ندهید که از رابطه شما حذف شود. در غیر این صورت دیگر انرژی برای ادامه زندگی ندارید.

به سبک ارتباطی یکدیگر احترام نمی گذارید

حتما می دانید که همه انسان ها استایل ارتباطی منحصر به فردشان را دارند و بسیاری از افراد به خاطر اینکه نوع سبک ارتباط یکسانی ندارند، با هم رقابت می کنند و دچار مشکل می شوند اما شما باید این تفاوت ها را بپذیرید و به نوع و استایل ارتباط هم احترام بگذارید.

در مورد پول صحبت نمی کنید

مشکلات مالی علت اصلی طلاق هستند. برای این که رابطه خود را پایدار نگه دارید، حتماً باید اهداف مالی یکدیگر را بدانید و در این مورد با هم صحبت کنید.

اجازه می دهید که پول بیش از حد در زندگیتان اثر بگذارد

البته هنگامی که در یک رابطه متعهد می شوید، شما و همسرتان به پول نیاز دارید و باید در این رابطه با یکدیگر اشتراکات داشته باشید اما پول نباید رابطه شما را هدایت کند. در غیر این صورت دچار مشکلات و اشتباهاتی می شوید که جبران ناپذیر است.

پول در زندگی زوجین

یکدیگر را چک می کنید

نگاه کردن به ایمیل یا پیام های متنی همسرتان، بزرگترین اشتباهی است که می توانید انجام دهید و باعث می شود که اعتمادش را نسبت به شما از دست بدهد. بهتر است یکدیگر را چک نکنید و تا جایی که می توانید به هم اعتماد داشته باشید.

هنگامی که با همسرتان مشکل دارید، در موردش صحبت نمی کنید

شاید ترجیح بدهید سکوت کنید تا شرایط خود به خود بهبود پیدا کند اما این اتفاق هیچ گاه رخ نمی دهد. پس باید سعی کنید با همسرتان در مورد مشکلاتی که دارید صحبت کنید . در غیر این صورت به ازدواج شما آسیب وارد می شود. این که سکوت کنید، فقط خودتان را دچار مشکل می کند و زندگی تان را به سمت نتایج منفی سوق می دهد.

بیش از حد رویایی فکر می کنید

دعوا و جر و بحث در بین همه زوج ها وجود دارد و شما باید به این موضوع منطقی نگاه کنید. بعضی از زوج های جوان عادت دارند که به اتفاقات، خیلی رویایی و رومانتیک شبیه به فیلم های سینمای نگاه می کنند اما شما نباید این انتظارات را از همسرتان داشته باشید و باید واقع بینانه فکر کنید.

می خواهید همسرتان را عوض کنید

اگر شما انتظار دارید که همسرتان رفتار دیگری داشته باشد، پس چرا با او ازدواج کرده اید؟ این که شما سعی کنید شخص دیگری را تغییر دهید، نه تنها به هدف تان نمی رسید، بلکه باعث کلافه شدن طرف مقابل می شوید. بهتر است همسرتان را همان گونه که هست دوست بدارید و به جایش روی تغییر رفتار خودتان تمرکز کنید.

تغییر دادن همسر

از همه کشمکش ها دوری می کنید

قطعاً میزان کشمکش و درگیری در هر رابطه سالمی وجود دارد و شما باید یاد بگیرید که با آن مواجه شوید و از آن فرار نکنید؛ پس بهتر است که از این موضوعات نترسید. فرار کردن از آن ها قطعا وضعیت را بدتر می کند.

بیش از حد به یکدیگر وابسته هستید

شما و همسرتان یک تیم یا گروه هستید اما به این معنا نیست که برای همه چیز باید به یکدیگر تکیه کنید. بسیار مهم است که حد تعادل را در این رابطه پیدا کنید. بیش از حد به یکدیگر نچسبید و بیش از حد از هم فاصله نگیرید. سالم ترین رابطه بین افرادی است که زوج ها به یکدیگر نیاز دارند اما به تنهایی هم می توانند کار خودشان را انجام دهند.

بیش از حد مستقل نباشید

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم وابستگی بیش از حد عامل مخرب برای رابطه است اما اگر بیش از حد هم مستقل باشید و از همسرتان هیچ درخواستی نکنید و احساس نیاز تان را به او ابراز نکنید ، او احساس بی ارزشی می کند. قطعا انجام این کار ها برای رابطه مخرب است. پس هرچه سریع تر نقطه تعادل را پیدا کنید.

سازش نکردن

شما و همسرتان یک واحد هستید اما در دو جسم متفاوت زندگی می کنید. یعنی باید در کنار یکدیگر شاد باشید و سازش داشته باشید، تفاوت های یکدیگر را بپذیرید، تمرین کنید تا بتوانید یک زندگی خوب و شاد را تجربه کنید.

سازش نکردن با همسر

روی خودتان کار نمی کنید

بسیاری از زوج ها بعد از گذشت زمانی از ازدواجشان، احساس می کنند که دیگر عشق و علاقه ای وجود ندارد اما اشکال آن ها این است که روی خودشان کار نمی کنند و ایرادات خودشان را نمی بینند. اگر روی خودتان کار کنید و سعی کنید اشتباهات تان را برطرف کنید، قطعاً همه چیز بهتر پیش خواهد رفت.

نمی دانید که چه چیزی برایتان اهمیت دارد

نباید انتظار داشته باشید که همسرتان ذهن شما را بخواند. در صورتی که خودتان هم نمی دانید دقیقاً از ازدواج چه می خواهید . باید سعی کنید ارزش های خود را در زندگی بشناسید، یک رابطه بلند مدت بسازید و نیاز های یکدیگر را برطرف کنید و قبل از هر چیزی، بدانید که واقعا از زندگی چه می خواهید.

یک چارچوب زمانی ثابت دارید

هیچ چیز در زندگی آن طور که شما پیش بینی می کنید، پیش نمی رود. بنابراین باید سعی کنید که همیشه در زندگی تنوع داشته باشید و از طرفی خودتان را برای تغییرات هم آماده کنید. این که شما بخواهید همه چیز را طبق یک چارچوب زمانی ثابت پیش ببرید، قطعاً زندگی را برای خود و همسرتان خسته کننده می کند.

خودتان را با دیگران مقایسه می کنید

قطعا شما باید برای رابطه اهدافی داشته باشید اما بسیار مهم است که انعطاف پذیری هم به خرج دهید و استاندارد های خود را طبق استاندارد های دیگران تعیین نکنید. مقایسه کردن خود و زندگیتان با دیگران، نتیجه ای جز شکست ندارد، زیرا انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند، نیاز های مختلفی دارند و باید سعی کنید طبق شخصیت خودتان و همسرتان زندگی کنید.

حسادت می کنید

حسادت کردن ریشه در احساس ناامنی بین زوج ها دارد و این رفتار هرگز در زندگی، مخصوصاً بعد از چهل سالگی قابل پذیرش نیست. البته کاملاً طبیعی است که انسان احساس حسادت داشته باشد اما این که شما چگونه به آن پاسخ می دهید و چه واکنشی دارید، اهمیت بسیار زیادی دارد. پس نباید به حسادت خود دامن بزنید.

حسادت کردن زوجین

روتین خیلی راحتی را برای خودتان در نظر گرفته اید

یکی از بزرگ ترین فوایدی که در ازدواج شاهد آن خواهید بود، این است که شما دیگر مجبور نیستید برای ملاقات با فرد جدید برنامه ریزی کنید، زیرا می توانید در کنار همسرتان به آرامش برسید اما بعضی از افراد از این مسئله سوء استفاده می کنند و دیگر هیچ تلاشی برای ارتقای رابطه ندارند و بیش از حد زندگی را راحت می گیرند که همین می تواند عاملی برای مشکلات بزرگ تری باشد.

همسر را اولویت آخر قرار می دهید

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، زمانی که افراد از زندگی شان می گذرد، دیگر احساس خاص بودن به یکدیگر نمی دهند. همین باعث می شود اولویت اول هم نباشند که این مسئله بسیار اشتباه است و ممکن است زندگی را با شکست مواجه کند. پس سعی کنید حتی اگر مدت زمان زیادی هم از ازدواجتان گذشته، حتی برای چیز های کوچک هم از یکدیگر سپاسگزار باشید و توجه و احترام را فراموش نکنید.

مشکلات را حل و فصل نمی کنید

احتمالاً اکثر شما بعد از این که با همسرتان جر و بحث می کنید، هیچ کاری انجام نمی دهید تا روز بعد فرا برسد و آن مسئله را ناتمام باقی می گذارید و همین باعث می شود که سوالات ذهنی زیادی داشته باشید که همه بدون پاسخ هستند. پس اگر می خواهید با مشکل مواجه نشوید، بهتر است که حتماً مشکلات را حل و فصل کرده و به یک نتیجه مشترک برسید.

در اجتماع حضور ندارید

تعامل برقرار کردن در ارتباط بین دوستان، اعضای خانواده، همکار و محافل اجتماعی به شما کمک می کند که یک رابطه سالم را پیش ببرید. زوج هایی که هرگز در اجتماع حضور ندارند و با دوستان شان ارتباط نمی گیرند، قطعاً در زندگی مشترک هم به موفقیت نخواهند رسید.

ارتباط با دوستان

از یکدیگر اکراه دارید

اکراه داشتن و بیزاری جستن از یکدیگر، قطعاً بدترین اتفاقی است که می تواند در یک رابطه بیفتد. پس سعی کنید همیشه همدیگر را ببخشید، قلب خود را آرام کنید و کمی هم زندگی را آسان بگیرید.

برای ارزشمندی خود، به همسرتان وابسته هستید

درست است که داشتن یک همسر خوب به شما حس مثبت و اعتماد به نفس می دهد اما همسرتان نباید تنها منبع خود ارزشی در شما باشد. در غیر این صورت در طولانی مدت احساس غم و ناراحتی به شما غلبه می کند.

از نامزدی و ازدواج گذشته خود صحبت می کنید

قطعا این عامل، مخرب ترین کاری است که می توانید انجام دهید و حتماً باید از آن صرف نظر کنید. این که شما مدام از زندگی مشترک گذشته خود صحبت کنید یا حتی هر از گاهی به آن اشاره کنید، رابطه تان را سرد می کند.

به همسرتان اعتماد ندارید

همسر باید معتمد ترین فرد زندگی شما باشد. بدون اعتماد به یکدیگر، قطعاً نمی توانید راه به جای خوبی ببرید. پس سعی کنید که به هم اعتماد کنید؛ در غیر این صورت رابطه تان آسیب خواهد دید.

به فرزندان تان بیشتر توجه می کنید

درست است که شما مسئول بزرگ کردن فرزندان تان هستید اما باید مراقب باشید که توجه شما به آن ها باعث نشود که همسرتان را از یاد ببرید. پس سعی کنید در کنار یکدیگر فرزند تان را بزرگ کنید و حتماً یک تایم مشخصی برای خودتان باشید و زندگی خصوصی خود را پیش ببرید.

حد و مرز مشخصی ندارید

این که شما با یک نفر ازدواج کردید، به این معنا نیست که باید هر کاری که همسرتان انجام می دهد را بپذیرید. شما باید حد و مرز مشخصی در زندگی داشته باشید، انتظارات خود را بیان کنید و اجازه ندهید که فرد مقابل پا روی نقطه ضعف ها و خط قرمز های شما بگذارد. در قبالش، خودتان هم این چارچوب را رعایت کنید.

رابطه عاشقانه

احساسات همسرتان را در نظر نمی گیرید

در نظر گرفتن احساسات و تمایلات همسرتان در رابطه اهمیت بسیار زیادی دارد و یکی از اشتباهاتی است که افراد در رابطه مرتکب می شوند. افراد به گونه ای همسرشان را دوست دارند که خودشان انتظار دارند اما در مقابل به احساسات همسر توجه نمی کنند و نیاز ها و خواسته های او را در نظر نمی گیرند که همین عامل مخربی برای رابطه خواهد بود.

درگیر الگو های قدیمی هستید

احتمالاً شما هم تحت تاثیر زندگی پدر یا مادرتان قرار می گیرید و می خواهید همان الگو های قدیمی را پیاده کنید. در صورتی که شما دو انسان از نسل جدید هستید و این الگو ها و قوانین برای شما پاسخ مثبت نخواهد داشت. پس بهتر است که تجربیات آن ها را در نظر بگیرید اما در کنارش اطلاعات و آگاهی خودتان را نیز بالا ببرید و فقط تکیه به الگو های قدیمی نداشته باشید.

به تفاوت های یکدیگر احترام نمی گذارید

شما باید تفاوت های هم را بشناسید و به آن ها احترام بگذارید، زیرا شما دو شخص متفاوت هستید و خواسته ها و نیاز های متفاوتی دارید. بزرگترین چالش بعد از ازدواج این است که افراد باید یاد بگیرند تا تفاوت های یکدیگر را بپذیرند و به آن احترام بگذارند، در غیر این صورت زندگی با بن بست مواجه خواهد شد.

همه زوج ها مراقب این اشتباهات باشند

59
این مطلب مفید بود ؟90
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی