تولد
آسیب استرس به دندان
استرس، علاوه بر مشکلات روحی مشکلات جسمی زیادی برای انسان بوجود می آورد و یکی از بارز ترین این مشکلات مشکلات دهان و دندان است.

تاثیر استرس روی سلامت و ظاهر دندان ها

قطعا می دانید که استرس اصلاً برای بدنتان، پوست تان و ذهنتان خوب نیست اما آیا می دانستید که استرس در طولانی مدت می تواند روی لبخندتان هم تاثیر منفی داشته باشد و ظاهر آن را بد کند؟ محققان رابطه ای بین استرس و سلامت دهان و دندان پیدا کرده اند و در یک مطالعه به این نتیجه رسیده اند افرادی که استرس بیشتری دارند، معمولاً سلامت دهان آن ها ضعیف تر است.

اصلی ترین مشکلات دهانی که به دلیل استرس ایجاد میشوند

بعضی از مشکلات دهان و دندانی وجود دارند که با استرس تشدید پیدا می کنند. بعضی از آن ها روی لبخند اثرگذار نیست اما بعضی هایشان تاثیر منفی روی ظاهر عملکرد لبخندتان دارد که می خواهیم این موارد را در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به شما معرفی کنیم.

ترس

دندان قروچه

دندان قروچه که به آن برویکسیسم هم گفته می شود، وضعیتی است که شخص در حالت ناخودآگاه دندان هایش را روی یکدیگر فشار می دهد و یکی از رایج ترین واکنش ها نسبت به ترس، اضطراب و استرس است. استرس می تواند عاملی برای دندان قروچه مداوم باشد و در نتیجه علائمی مثل کج شدن فک، شکستگی دندان، درد در صورت، سردرد مداوم، سفت شدن ماهیچه فک و ورم فک در قسمت پایین را به وجود می آورد. همه این علائم تاثیر منفی روی لبخندتان دارند.

التهاب لثه

تحقیقات نشان می دهد افرادی که تحت تاثیر شرایط استرس زا هستند، معمولاً بیشتر در معرض خطر بیماری پریودنتال یا دندانی و لثه ای قرار می گیرند. هنگامی که بدن استرس داشته باشد، هورمون کورتیزول بیشتر ترشح می شود زیرا می خواهد خاصیت ضد التهابی خود را به جا بگذارد. هنگامی که این هورمون بیشتر در لثه ها تولید شود، سلول های بیشتری برای تولید پروتئین فعال می شوند. التهاب لثه و بیماری لثه افزایش پیدا می کند. این بیماری ممکن است روی استخوان اطراف دندان هم اثرگذار باشد و نه تنها زیبایی لبخند فرد را کاهش می دهد بلکه باعث درد در این ناحیه خواهد شد.

خشکی دهان

هنگامی که استرس شدید باشد، بدن علائم رفلاکس اسید معده را بیشتر نشان می دهد. این اسید روی غده های بزاق اثر گذار است و باعث می شود که تولید بزاق کاهش پیدا کند و دهان خشک شود. خشکی بیش از حد دهان عاملی برای ایجاد احساس چسبندگی، بد شدن طعم دهان، بدبویی و افزایش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان است. همه این موارد تاثیر منفی روی لبخند افراد دارد.

زبان

قفل شدن مفصل فک

بدن ما دارای سیستم های دفاعی است که معمولاً متوجه آن نمی شویم. تنش عضلانی یک واکنش بازتابی بدن در برابر استرس است تا از آسیب و درد محافظت کند. اگر استرس مزمن را تجربه می کنید، کشش مداوم ماهیچه ها در فک شما می تواند منجر به فک های دردناک یا TMJD شود. TMJD یا اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی شرایطی است که شامل درد یا مشکل در حرکت فک شما می شود. علائم این بیماری دندانی عبارتند از:

  • درد فک
  • فک های قفل شده
  • مشکل در باز کردن دهان
  • صداهایی از مفصل گیجگاهی فکی
  • مشکل در جویدن
  • درد در اطراف گوش

آسیب باورنکردنی استرس به دهان و دندان

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی