رژیم کتوژنیک
اگر برای کاهش وزن خود، رژیم غذایی کتوژنیک را انتخاب کرده اید بهتر است با خطرات و عوارض آن آشنا شوید تا در صورت مشاهده اقدام به توقف رژیم خود کنید.

حالات و تغییراتی که خبر از خطرناک بودن رژیم کتوژنیک میدهد

با وجود این که رژیم کتو ممکن است جدید به نظر برسد اما یک برنامه غذایی پرچربی و کم کربوهیدرات است که در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است زیرا به کاهش وزن سریع کمک می کند. یک نظر سنجی در سال 2020 نشان داد که در سال گذشته 8 درصد از افراد این رژیم را امتحان کرده اند.

موفقیت رژیم کتوژنیک بدین دلیل بوده است که به تنظیم متابولیسم بدن کمک می کند. دریافت کالری از 75 درصد چربی ،20 درصد پروتئین و فقط 5 درصد کربوهیدرات بدن را وادار می کند تا به وضعیت متابولیکی به نام کتوز وارد شود که در آن چربی ها برای انرژی سوزانده می شود.

علائم خطر در رژیم کتوژنیک

به نظر می رسد این رژیم رویای کاهش وزن سریع برای افراد را محقق می سازد اما این برنامه غذایی برای همه مناسب نیست. در حقیقت پیروی از این رژیم برای طولانی مدت می تواند عوارض جانبی بسیار ناخوشایندی را ایجاد کند. به علاوه آنکه بسیاری از متخصصان بهداشت در این باره هشدار نیز داده اند که کتو راه حلی سالم و طولانی مدت برای کاهش وزن نمی باشد.

اما از کجا بفهمیم چه زمانی برای توقف رژیم کتو مناسب است؟ در این قسمت از تناسب اندام نمناک علائم هشدار دهنده ای معرفی شده اند که نشان می دهند ممکن است رژیم غذایی کتو گزینه ایده آلی برایتان نباشد.

علائم خطر رژیم کتوژنیک

1. حالت تهوع دارید

بسیاری از افراد اندکی پس از شروع رژیم کتو حالت تهوع و استفراغ ( وهمچنین سرگیجه، ضعف و تحریک پذیری) را گزارش می دهند. اگر تحمل این علائم را ندارید ممکن است بخواهید از این رژیم دوری کنید. حالت تهوع کتو که تحت عنوان آنفولانزای کتو نیز نامیده می شود بسیار شایع است و می تواند از چند روز تا 1-2 هفته ادامه داشته باشد. با نوشیدن مقادیر زیادی آب می توانید الکترولیت ها را تقویت کرده و علائم را به حداقل برسانید تا به مرور زمان از بین بروند.

علائم خطر در رژیم کتوژنیک

2. انرژی ندارید

کربوهیدرات ها منبع انرژی مورد نیاز بدن هستند بنابراین کمبود کربوهیدرات ها باعث می شود تا یک خستگی جدی داشته باشید. خستگی حاصل از رژیم کتو اغلب با استفاده از چربی برای تامین انرژی افزایش می یابد اما برخی از افراد در طول رژیم با یک خستگی طولانی مدت مواجه می شوند.

3. سردرد دارید

رژیم طولانی مدت کتو باعث سردرد می شود زیرا هنگام کتوز، بدن تمایل دارد مایعات را سریع تر خارج کند و علاوه براین کاهش سطح انسولین در اثر خوردن کربوهیدرات کم تر میتواند با سطح الکترولیت اشتباه گرفته شود و در نتیجه بدن کم آبی و در پی آن سردرد را تجربه خواهد کرد.

علائم خطر در رژیم کتوژنیک

4. اسهال دارید

افزایش مصرف چربی می تواند بر سیستم هضم دستگاه گوارش شما تاثیر بگذارد. چنان چه بدن عادت به متابولیسم مقادیر زیادی چربی نداشته باشد ممکن است آن را به راحتی دفع کند که منجر به اسهال خواهد شد. برای برخی افراد اسهال مربوط به کتو هرگز برطرف نمی شود.

5. تمایلی به غذاخوردن ندارید

احساس انزوای اجتماعی دام مشترک بسیاری از رژیم های غذایی بسیار خاص است. در کتو ممکن است تمایلی به خوردن غذا نداشته باشید و کمتر با دوستان و خانواده تان غذا بخورید زیرا بیشتر منوهای وعده شام در رستوران ها، غذاهایی که حاوی 75 درصد چربی باشند را ارائه نمی دهند.

6. مشکلاتی در هضم خواهید داشت

موفقیت رژیم کتو به دلیل محدودیت شدید کربوهیدرات است. این بدان معناست که دریافت مهم ترین نوع کربوهیدرات یعنی فیبر را از دست داده اید. عدم دریافت فیبر باعث می شود تا هضم غذا به کندی صورت گیرد که در پی آن به یبوست دچار خواهید شد. یبوست طولانی مدت نیز می تواند منجر به عوارضی چون بواسیر یا انسداد روده شود.

علائم خطر در رژیم کتوژنیک

7. کاهش وزن نخواهید داشت

اگرچه خیلی ساده به نظر می رسد که چربی بخورید و کربوهیدرات را محدود کنید اما گرفتاری در کتوز می تواند مشکل ساز باشد. پیروی طولانی مدت از کتو باعث می شود بدن مقدار کافی از کتون را تولید نکرده و در کتوز تغذیه ای باقی بمانید و اگر در کتوز نباشید آنطور که می خواهید کاهش وزن نخواهید داشت. همچنین با پیروی از چنین رژیم پر چربی، کالری بیشتری مصرف می کنید که از کاهش وزن پیشگیری می کند.

این علائم یعنی فورا رژیم کتوژنیک رو قطع کنید

3.817
این مطلب مفید بود ؟134
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ف
برچسب : رژیم غذایی
وبگردی