چشم
در صورتی که از لنز نیز به درستی استفاده نشود موجب عفونت و کوری چشم خواهد شد. در ادامه نکاتی درباره نحوه استفاده صحیح از لنز را میخوانید.

استفاده از لنز با رعایت اصول 

رعایت اصول صحیح استفاده از لنزها امری ضروری بوده زیرا در صورت استفاده نادرست از لنزها سبب آسیب و عفونت های چشمی می شود.
استحمام با لنز به دلیل آب و مواد شوینده موجب کاهش رطوبت داخل چشم شده و در نتیجه باعث می شود لنز محکم به قرنیه بچسبد بنابراین توصیه می شود افراد از استحمام با لنز بپرهیزنند و به هیچ وجه با لنز داخل استخر نروند.

درحال شنا کردن در استخر

هرگز با لنز به داخل استخر نروید


نباید به مدت طولانی از لنزها استفاده کرد و شب ها به هنگام خوابیدن باید لنزها را از چشم برداشت زیرا لنزها می توانند مانع از اکسیژن رسانی به قرنیه چشم شوند و استفاده طولانی مدت از لنزها سبب ایجاد انواع عفونت ها در چشم خواهد شد.

 

قرمزی چشم و عفونت

عفونت چشم با استفاده نادرست از لنز


در مناطق دارای آب و هوای خشک و هوای آلوده نباید با لنز خوابید چرا این عمل موجب زخم قرنیه می شود. هر وسیله بهداشتی که به نحو صحیح استفاده نشود باعث ایجاد عفونت می شود، در صورتی که اگر از لنز نیز به درستی استفاده نشود موجب عفونت و کوری چشم خواهد شد.

آموزش استفاده از لنز باید حتما توسط اپتومتریست یا شخص آموزش دیده انجام شود. در صورتی که تاریخ ساخت و انقضای لنز مشخص باشد و مارک آن توسط پزشک تایید شده باشد مشکلی برای چشم ایجاد نخواهد کرد.

استفاده درست از لنز


افرادی که از لنز استفاده می کنند دقت لازم را داشته باشند که لنزشان دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد. بعضا برخی افراد به دلیل ارزان قیمت تر بودن این نوع از لنزها اقدام به خرید آنها می کنند که خود موجب به خطر انداختن سلامتی شان می شود.
لنزها باید در ظرف مخصوصی نگهداری شوند و نیز محلول خاصی برای شستشوی آن ها بکار می رود که باید براساس دستورات پزشک از آن ها استفاده کرد.

محلول لنز

شستشوی لنز با محلول مخصوص


به محض مشاهده قرمزی و ترشح چشم استفاده از لنز باید قطع شود و با صلاحدید پزشک مجددا از لنز استفاده شود چرا که بعضا لبه های لنز به دلیل بلند بودن ناخن که بیشتر در بین خانمها شایع تر است، پریده و باعث ایجاد زخم قرنیه می شود که این مهم بسیار خطرناک است.

نکاتی مهم درباره استفاده از لنز

4.757
این مطلب مفید بود ؟543
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از salamatnews.com
برچسب : لنز چشم
وبگردی