تغییر رنگ وسایل چوبی
اگر مبلمان چوبی منزل شما دارای لکه شده و یا رنگ آن پریده است و می خواهید به آن جلوه تازه ای بدهید مراحل زیر را دنبال کنید.

تغییر رنگ وسایل چوبی بدون رنگ آمیزی

اگر از وسایل منزل تان خسته شده اید؟ یا ابنکه مواقعی هست که با تغییر اسباب و اساسیه منزل تان میبینید که وسایل جدید با قدیمیها با هم ست نیستند؟ ما برای شما پیشنهاداتی داریم تا خودتان بتوانید به شیک کردن وسایل منزل تان مشغول شوید.با ما همراه باشید:

اگر عنوان مطلب به نظرتان عجیب آمده، خود کار را ببینید تا حسابی تعجب کنید! با استفاده از سیم ظرف شویی و سرکه رنگی شیک و زیبا به وسایل چوبی خود ببخشید!

حتما فکرش را هم نمی کردید که با چند ماده ساده که همین الان هم در زیر سینک ظرف شویی تان دارید، بتوان مبلمان را به این زیبایی رنگ کرد! با ترکیب این مواد و مقداری جادوگری، رنگی شیک برای رنگ آمیزی وسایل خانه تان درست کنید!

خو ب توضیح بس است، جادوگری را شروع کنیم!

وسایلی مورد نیاز تغییر رنگ وسایل چوبی

– سیم ظرف شویی نرم

– سرکه سفید

– میز، مبل یا هر وسیله چوبی بدون رنگی (اگر وسیله تان رنگ خورده بود هم می توان ابتدا رنگ را زدود و بعد آن را دوباره رنگ زد)

– 2 عدد شیشه مربا خالی با درب

– 3 عدد چای کیسه ای یا یک فنجان قهوه

– 2 عدد برس رنگ آمیزی زبر

– کاغذ سمباده درشت

– خرده چوب

– واکس مبلمان

– پارچه کتانی تمیز

مراحل تغییر رنگ وسایل چوبی

قهوه و چای هر دو حاوی تانن هستند که با سرکه واکنش می دهد و زمانی که بر روی چوب قرار می گیرد، رنگ آن را عوض می کند. انواع مختلف چوب به این محلول واکنش های مختلفی هم نشان می دهند. پس ابتدا محلولی که تهیه می کنید را روی چوبی که می خواهید رنگ بزنید امتحان کنید و رنگ دلخواه تان را پیدا کنید. وسیله چوبی که من برای رنگ آمیزی انتخاب کرده ام از چوب کاج است و خود دارای مقداری تانن است که با تانن موجود در چای و قهوه ترکیب شده و رنگ خاکستری زیبایی به کار می دهد!

مرحله اول

2 عدد سیم ظرف شویی نرم را در شیشه ای شفاف قرار دهید و شیشه را با سرکه پر کنید. سرکه و سیم ظرف شویی با هم واکنش خواهند داد و بعد از گذشت 24 ساعت با اضافه کردن قهوه یا چای، محلول رنگ ملیح و ملایمی می گیرد. هر چه به محلول سیم ظرف شویی و سرکه مدت بیشتری زمان برای استراحت دهید، رنگ حاصل شده، پررنگ تر می شود. من محلولم را به مدت 72 ساعت استراحت دادم و رنگی که حاصل شد را در ادامه می بینید.

مرحله دوم

اگر می خواهید وسیله ای که تا به حال استفاده نشده و دارای سطوح ناهموار است را رنگ کنید، بهتر است ابتدا آن را سمباده بکشید تا صاف و یک دست شود. ابتدا گرد و خاک میزتان را به وسیله پارچه ای کتانی پاک کنید. اگر وسیله ای که انتخاب کرده اید رنگ یا جلا دارد، به وسیله همین سمباده، تمام رنگ و جلای آن را از بین ببرید تا رنگی که ساخته اید بتواند به خوبی درون چوب نفوذ کند. برای راحتی کار از سمباده ای درشت استفاده کنید.

مرحله سوم

وقتی کارتان با سمباده کشی تمام شد، درون قوری بزرگی با 3 یا 4 فنجان آب، مقداری قهوه یا چای دم کنید. وقتی دم کشید اجازه دهید خنک شود و بعد آن را درون شیشه ای دیگر بریزید. قبل از آنکه رنگ را به مبلمان تان بزنید، آن را روی تکه ای چوب همرنگ با مبل تان امتحان کنید. اگر چوبی همرنگ با رنگ مبلمان تان پیدا نکردید، رنگ را بر سطوح زیرین کار، که از بیرون مشخص نیستند، امتحان کنید. برس را درون چای یا قهوه موجود در شیشه فرو ببرید و محلول در جهت رگه ها، روی چوب بمالید. اجازه دهید محلول به وسیله چوب جذب شود، سپس برسی دیگر را آغشته به مایع درون شیشه سرکه و سیم ظرف شویی کنید و روی چوب، همان جای قبلی را، این بار به وسیله این محلول رنگ کنید. حالا جادو اتفاق می افتد و رنگ چوب در مقابل چشمان تان عوض می شود!

مرحله چهارم

به این نکته توجه داشته باشید! در هر زمان تنها یک سطح از مبل تان را رنگ کنید. مانند همان روشی که تکه چوب را رنگ کردید، روی مبلمان عمل کنید. ابتدا چای یا قهوه و سپس محلول سرکه و سیم ظرف شویی را روی چوب بمالید. بعد از اینکه تمام وسیله را رنگ کردید ممکن است بخواهید کار را یک دست دیگر هم رنگ بزنید تا به رنگ تیره تری برسید. می توانید بعد از اینکه تمام سطح کار را رنگ زدید و اجاز دادید به خوبی خشک شود، با استفاده از سمباد محل هایی از سطح کار یا لبه ها را سمباده بکشید تا ظاهر قدیمی و دراماتیکی به آن بدهید! البته این مرحله اختیاری است.

مرحله پنجم

حالا که رنگ کار خشک شده، به تمام سطح وسیله تان واکس مبلمان بزنید تا سطوح رنگ شده را از آسیب و از بین رفتن رنگ حفظ کنید. در ابتدا به وسیله یک پارچه کتانی هر گونه گرد و خاکی را از وسیله پاک کنید. حالا با پارچه ای دیگر مقداری واکس مبلمان را به تمام سطوح رنگ شده بمالید. با استفاده از راهنمای روی قوطی واکس ببنید که چه مدت زمانی باید صبر کنید تا واکس خشک شود و بتوانید از میز تان استفاده کنید.

 تغییر رنگ وسایل چوبی

ست کردن رنگ وسایل چوبی با تغییر رنگ فضای منزل

خب کارتان تمام شد! حالا از آن لذت ببرید!

بازسازی اعجاب انگیز وسایل چوبی با سرکه و سیم ظرفشویی

4.614
این مطلب مفید بود ؟131
برگرفته از فوت و فن/ ر
وبگردی