گیاه افسنطین
گیاه افسنطین دارای خواص و مزایای بی نظیری برای بدن است، از خواص این گیاه درمانی می توان به رفع مشکلات گوارشی، کاهش تب، افزایش اشتها و درمان ریزش مو نیز اشاره کرد.

خواص افسنطین یا افسنتین ، گیاهی درمانی در طب سنتی

افسنطین یک گیاه غیر بومی، با عمری طولانی، معطر و چند ساله ای است که تا حدود یک متر و نیم رشد می کند. این گیاه به صورت طبیعی در زمین های بایر، خشک و صخره ای و همچنین به صورت حاشیه ای در کنار زمین ها و گذرها رشد می کند. این گیاه تقریبا بارور و مثمر، حدودا خشک تا مرطوب؛ به خاک زهکشی شده تمایل دارد. چنانچه در مقدمه خواص افسنطین در بخش سلامت نمناک گفته ایم این گیاه ریشه عمودی دارد که معمولا تا 5 سانتیمتر قطر؛ با شاخه های کم عمق جانبی که در هر جهتی گسترش یافته اند. ساقه این گیاه مستقیم و حدود 80 سانتی متر تا یک متر و بیست سانتی متر طول دارد که شیار دار و شعبه دار است و رنگ نقره ای - سبز دارد.

افسنطین برای مقابله با مالاریا

مالاریا یک بیماری شدید است که توسط یک انگل ایجاد می شود که توسط یک نیش زدن عفونی در بدن گسترش یافته و به گلبول های قرمز خون انسان حمله می کند. آرتمیسینین؛ عصاره ای است که از گیاه افسنطین گرفته می شود. این عصاره یک داروی گیاهی است که به عنوان یک محصول ضد مالاریای قوی شناخته می شود. این عصاره به کاهش دهنده سریع تعداد انگل های خون در مبتلایان به بیماری مالاریا شناخته شده است. سازمان بهداشت جهانی ترکیبات با پایه آرتمیسینین را به عنوان اولین اقدام درمانی بیماری مالاریا توصیه می کند.

افسنطین

تحریک سیستم گوارشی

افسنطین برای درمان بسیاری از مشکلات مرتبط با دستگاه گوارشی استفاده می شده است. این گیاه برای تسکین سوء هاضمه و همچنین ترغیب به گوارش بهتر به کار می رود و این به علت توانایی این گیاه در ارتقای تولید صفرا و حمایت از سلامتی کبد و کیسه صفرا است. این گیاه به ویژه زمانی که با دیگر گیاهان دارویی مخصوص گوارش ترکیب می شود؛ مانند زنجبیل و نعناع تند، تاثیر ویژه ای خواهد گذاشت.

استفاده از افسنطین برای رفع مشکلات گوارشی

برای درمان یبوست هایی ناشی از ضعف عمل دستگاه هاضمه از دمکرده افسنطین استفاده شود.

دمکرده افسنطین برای درمان اسهال های مزمن مفید است.

دمکرده افسنتین اخلاط بلغمی را دفع می کند.

تب

افسنطین برای آوردن دمای بالای بدن ناشی از تب استفاده می شود. این گیاه دارویی با وادار کردن بیماران تب دار به تعریق، کار خود را انجام می دهد. افسنطین همچنین به کاهش تب ناشی از اعمال انگلی روده کمک می کند.

درمان تب

از بین بردن کرم ها و انگل ها

افسنطین به طور کاملی برای از بین بردن انگل های مضر در بدن، مفید است. ین گیاه به عنوان یکی از داروهای گیاهی مقرون به صرفه در بین افراد کشورهای در حال توسعه نگریسته می شود که نمی توانند پول زیادی برای دارو بپردازند. این گیاه این ظرفیت را دارو که تعداد زیادی از انگل ها شامل کرم های قلاب دار و حلقوی را از بین ببرد. طبق تحقیقات، افسنطین به تولید محیطی در روده کمک می کند که برای انگل ها و دیگر موجودات ریز خطرناک کشنده است. برای مصرف ضد کرم و ضدعفونی کردن 2 گرم در 150 سی سی آب دم کرده 5 روز متوالی میل شود.

اضطراب

افسنطین آثار معتدل ضد اضطراب دارد و بسیاری از مردم از آن برای غلبه بر علائم استرس و اضطراب استفاده می کنند. هر چند تحقیقات کمی در این باره برای استفاده از این گیاه برای اضطراب وجود دارد، بنابراین از این گیاه محتاطانه استفاده کنید.

افزایش اشتها

افسنطین به طور سنتی برای افزایش ترغیب و افزایش اشتها استفاده می شده است که این اقدام به ویژه برای بیماران مهم است. مقدار توصیه شده برای کمک به اشتهای شما، بین 10 تا 20 قطره از عصاره مایع است که با یک لیوان آب مخلوط شده و حدود 15 دقیقه قبل از خوردن وعده غذایی باید خورده شود.

افزایش اشتها

مقدار مصرف افسنطین برای درمان لاغری

برای درمان کم خونی و لاغری بهتر است 1 گرم افسنتین را در 200 سی سی آب جوش دم کنید و صاف کرده آن را با عسل شیرین نمایید و قبل از ناهار و شام یک استکان میل کنید.

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری رایج است که بر روی روده بزرگ تاثیر تاثیر گذاشته و می تواند باعث علائم بدتری همچون گرفتن ماهیچه های شکم، نفخ، درد شکم، اسهال و یبوست شود.

برخی از افراد در درمان بعضی از این علایم با افسنطین به تنهایی یا با ترکیب آن با دیگر داروهای گیاهی موفق بوده اند. تحقیقات نشان می دهند که افسنطین ترکیب شده با دیگر داروهای گیاهی بر روی علائم اختلالات شکمی مانند حالت تهوع، سوزش سر دل و اسپاسم های روده، موثر بوده است.

تحریک قاعدگی

افسنطین به طور طبیعی خواصی دارد که می تواند به تحریک قاعدگی و تنظیم چرخه آن کمک کند. این ممکن است ایده آل باشد چرا که این گیاهان مانند افسنطین می توانند به عنوان یک ضد بارداری فوری یا یک درمان طبیعی برای قاعدگی نا منظم، استفاده شوند.

تحریک قاعدگی

مقدار مصرف افسنطین برای رفع اختلال قاعدگی

خانم هایی که دچار قاعدگی نامنظم هستند ، بهتر است 200 گرم گل افسنطین را در 20 سی سی آب بخیسانند و کمی الکل 96 درجه به آن بیافزایند و 20 روز کنار بگذارند و سپس آن را از صافی رد کنند و هر روز قبل از ناهار و شام یک قاشق چایخوری به مدت سه هفته مصرف کنند.

اگر به علت ضعف زیاد یا رکود فعالیت رحم دچار قطع عادت ماهانه شدید ، می توانید3 گرم گل افسنطین را در200 سی سی آب دم کرده و استفاده نمایید.

دمکرده افسنطین برای خانم هایی که یائسگی زودرس دارند نیز مفید است.

بیماری کرون

تحقیقات حاکی از آن است که افسنطین می تواند علائم بیماری کرون را بهبود دهد. مصرف منظم ایت گیاه به مدت دو تا سه ما به کاهش علائم این بیماری و کاهش دوز استروئید کمک کند.

درمان عفونت گوش

برای ورم بناگوش و التیام چرک و عفونت گوش جوشانده افسنتین در روغن مفید می باشد. این جوشانده را در گوش بچکانید تا سنگینی و عفونت گوش رفع شود. برای درمان درد گوش برگ افسنتین را در آب جوشانده و گوش را بخور دهید.

رفع بید

برای جلوگیری از زدن بید به لباس و آسیب دیدن لباس ها افسنتین را در کمد لباس بگذارید.

افسنطین در بارداری

رفع بدبویی دهان

دمکرده افسنطین برای رفع بدبویی دهان مناسب می باشد.

تقویت حافظه و فراموشی

برای تقویت حافظه و فراموشی از دمکرده افسنتین استفاده کنید.

تقویت افکار معنوی

برای تقویت افکار معنوی یک گرم افسنتین را در 200 سی سی آب جوش دم کنید و هفته ای یک لیوان از آب افسنتین میل کنید.

درمان ریزش مو و موخوره

برای درمان ریزش مو دمکرده افسنتین را بخورید و موها را با آن ماساژ دهید ، با این کار از موخوره نیزجلوگیری می شود. برای رفع طاسی نیزمی توان از افسنتین استفاده کرد.

ریزش مو

درمان شوره سر :

افسنطین برای درمان شوره سرمفید است. برای رفع شوره سر 50 گرم گل افسنطین را در500 سی سی آب جوش دم کنید و موهایتان را با آن ماساژ دهید.

درمان لکه های قرمز چشم

برای درمان لکه های قرمز چشم به وجود آمده در اثر ضربه ، افسنتین را در پارچه تمیز گذاشته و در آب جوش فرو برید سپس در محل درد بگذارید.

درمان سیاهی زیر چشم

همانور که در بخش سلامت نمناک عنوان شده است برای درمان سیاهی زیر چشم افسنتین جوشانده با مقداری عسل ترکیب کرده و بگذارید بجوشد سپس این محلول را از صافی عبور دهید و زیر چشم بمالید. شستشوی چشم با افسنطین باعث تقویت بینایی می شود.

سلامتی کبد

افسنطین اثرات ضد هپاتیتی در حیوانات از خود نشان داده است که این اثر به وسیله کاهش اکسیداسیون و ظاهر شدن خواص ضد التهابی و به این وسیله کاهش آسیب های کبدی؛ انجام شده است. این گیاه همچنین می تواند به عنوان قسمتی از پاکسازی انسدادهای کبدی در این اندام مهم استفاده شود.

گیاه افسنطین

درمان یرقان

افسنتین ضد یرقان است. برای درمان یرقان 50 گرم برگ و گل افسنتین را در یک لیتر روغن زیتون به مدت 50 روز بخیسانید و روزی 3 بار، هر بار 30 قطره میل کنید.

درمان رنگ پریدگی

بهتر است که کسانی که رنگ پریده هستند یا چهره زرد دارند از دمکرده افسنطین استفاده کنند. بدین منظور بهتر است یک گرم گیاه افسنطین را در200 سی سی آب جوش به مدت 20 دقیقه دم کنند سپس آن را صاف نموده هر نیم ساعت یک قاشق میل کنند.

ضد التهاب

افسنطین حاوی فیتوشیمی هایی با نام آزولنز، است که ترکیباتی می باشند که فعالیت قوی ضد التهابی شان اثبات شده است. در حالیکه التهاب قدم ضروری برای روند درمان است، مقدار التهاب کم ریشه تمامی اختلالات مزمن است؛ از روماتیسم و کلسترول بالا گرفته تا زوال عقل. این اثرات ضد التهابی مسئول تسکین افسنطین هستند که می تواند درد و تورم ناشی از آرتروز را بهبود دهد.

درمان واریس

برای درمان واریس نیم گرم افسنطین را در 100 سی سی آب جوش دم کنید و با عسل شیرین کنید و این ترکیب را میل نمایید و جوشانده آن را کمپرس کنید.

درمان زخم

برای درمان زخم بهتر است آن ها را با جوشانده افسنطین و کمی نمک بشوئید.

درمان زخم

فواید روغن افسنطین

التیام استرس و افسردگی

بد خوابی، بیخوابی، تشنج، ضعف، دردهای عصبی، حملات صرع و دیگر مزاحمت های روانی اغلب در استرس های ناخواسته و افسردگی رخ می دهد. روغن عصاره افسنطین تاثیر مخدر طبیعی دارد که به آرامبخشی اعصاب شما و راحت سازی کامل شما با ساکت کردن کل سیستم بدن، کمک می کند.

افراد می توانند به جز استفاده از روغن برای رفع بی خوابی و عصبانیت 20 گرم گل افسنتین را در یک لیتر سرکه ریخته 15 دقیقه جوشانده سپس صاف نموده و در مواقع عصبانیت یا بی خوابی دو طرف پیشانی خود را با این محلول ماساژ دهند تا راحت تر بتوانند بخوابند.

روغن افسنطین برای بانوان

با خواص خوبی که دارد، روغن افسنطین شدیدا برای درمان مشکلات بانوان مانند قاعدگی نامنظم، قاعدگی دردناک، کیست تخمدان، مشکلات یائسگی، اختلالات قاعدگی و علائم دیگری که به قاعدگی مرتبط است ؛ مفید می باشد. خاصیت عالی این روغن گردش خون را در رحم و ناحیه لگن تقویت نموده و ماهیچه های صاف ناحیه لگن را استحکام می بخشد. این روغن همچنین به عنوان تسکین دهنده درد نیز استفاده می شود.

مقابله با سرطان

خواص شیمیایی افسنطین به عنوان یک درمان پتانسیلی سرطان، اثبات شده است که این درمان توسط محققین بیو تکنولوژی انجام شده است. این موضوع مشاهده شده است که این مشتق بسیاری از سلول های سرطان سینه در انسان را در حدود بازه زمانی 16 ساعت کشت. هم چنین این محققین می گویند که این مواد شیمیایی مشتق شده از افسنطین برای سلول های سرطانی بسیار سمی است اما تاثیرات جانبی نیز بر سلول های عادی سینه نیز دارد.

رفع ترشحات رحم

از دمکرده افسنتین برای درمان ترشحات غیر طبیعی رحم استفاده شود.

روغن افسنطین

تقویت قلب

مصرف افسنطین قلب را تقویت می کند . برای تقویت قلب نیم گرم این گیاه را در100 سی سی آب جوش دم کرده با عسل شیرین کنید و میل نمایید.

ازدیاد نیروی جنسی

برای ازدیاد نیروی جنسی نیم گرم افسنطین را در 100 سی سی آب دم کرده و میل کنید.

غنی سازی بدن انسان

خبر مهم درباره افسنطین آن است که روغن آن مانند یک نیروبخش برای کل سیستم بدن به وسیله تحریک سیستم گوارشی، بهبود عملکرد سیستم گردش مواد، تقویت سیستم ایمنی، عمل می کند. این روغن مانند یک نیروبخش به قلب عمل کرده، سیستم عصبی را تقویت نموده و از کارکرد سیستم مترشحه بوت حمایت می کند. هم چنین بدن را قادر می سازد تا مواد سمی ناخواسته را دفع کند و بدن را در حال آماده باش قرار می دهد.

بوی طبیعی و قوی روغن افسنطین آن را به یک جزء مهم گند زداها تبدیل ساخته است. این روغن می تواند همچنین به عنوان حشره کش قوی با تاثیرات سمی خود استفاده شود. اضافه کردن چند قطره روغن ضروری به دستگاه بخار ساز، اسپری ها و ضد عفونی کننده ها می تواند به شما در راندن حشرات مضر کمک کند.

بو زدا

از آنجا که این روغن سرشار از محتوای معطر است، بوی خاصی از ترکیبات خود دارد و عطری شبیه روغن کاج خمره ای دارد. این خاصیت آن را به عنوان یک گند زدا، متعادل می کند. گرچه، باید هنگام مصرف آن از رقیق سازی آن و استنشاق بسیار آن اجتناب کرد.

روغن افسنطین

جلوگیری از عفونت های میکروبی

خاصیت سمی ترکیبات روغنی افسنطین به مقابله با عفونت ها کمک می کند، آنچنانی که میکروب ها را کشته و از رصد آنها جلوگیری می کند.این ترکیبات همچنین برای ویروس ها و باکتری هایی که عامل ایجاد تب هستند نیز کشنده اند. روغن افسنطین به این وسیله به کاهش تب کمک کرده و آن را به یک روغن تب بر تبدیل می سازد.

حشره کش موثر

ماده ای که به شدت برای موجودات بزرگ و پستانداران سمی است، شکی نیست که برای حیوانات کوچکتر و حشرات نیز سمی خواهد بود. (البته به جز آن حشراتی که مقاومت خود را نسبت به سموم کشنده آن، گسترش داده اند یا اینکه به صورت طبیعی نسبت به آن سموم مصون هستند. پس سمی بودن این روغن، آن را به یک حشره کش و دافع حشرات تبدیل کرده است. این روغن می تواند در اسپری ها، بخار سازها و حشره کش ها استفاده شود.

تسکین دردهای عصبی

به طور کلی، کلمه مخدر تاثیر منفی بر روی بیشتر کشور ها در دنیا دارد. گرچه این خاصیت می تواند بر علیه بسیاری از علائم مانند هر سم کشنده دیگری استفاده های دارویی دارد . تاثیر مخدر این روغن می تواند در تسکین و آرام سازی درد های عصبی، صرع و حملات هیجانی، تشنج، استرس، تنش و بی خوابی استفاده شود.

اقدام به عنوان نیرو زا

روغن افسنطین یک نیروزا است که سیستم ارگانیک و بدن را تقویت می کند. این روغن گوارش را بهبود داده و به جذب مناسب مواد مغذی در بدن کمک می کند. هنچنین، گردش مواد را تقویت نموده و به نحو مناسبی در گردش مواد مغذی در کل بدن شرکت می کند. مجددا این روغن سیستم مترشحه را تقویت نموده و بدن ما را در مقابل مواد ناخواسته و سموم؛ مصون می دارد.

افزایش نیرو

طبع افسنطین

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران از بخش سلامت نمناک باید بگوییم که طبع افسنطین گرم و خشک است و مقدار مصرف افسنطین از نیم تا 2 گرم می باشد.

دیگر خواص افسنطین

این گیاه مسهل صفرا می باشد.

جوشانده افسنطین ، خون را تصفیه می کند و رسوب عروق خونی را از بین می برد.

دمکرده افسنطین کابوس، سرگیجه، مالیخولیا را درمان می کند.

از دمکرده افسنطین برای درمان بیماری رعشه و لقوه استفاده می شود.

مصرف دمکرده افسنطین برای تقویت کبد، معده، طحال و روده مفید است.

مصرف دمکرده افسنطین برای کم خونی مفید است .

از دمکرده افسنتین برای درمان آب آوردن انساج و خیز عمومی بدن استفاده کنید.

دمکرده افسنتین برای افراد دچار تصلب شرائین مفید است.

دمکرده افسنتین برای افرادی که سکته مغزی کرده اند مفید است.

از دمکرده افسنتین برای درمان گلودرد می توانید استفاده کنید.

جوشانده افسنتین را برای دفع حشرات موذی و مگس به بدن چارپایان بمالید.

جوشانده افسنطین برای درمان عقرب گزیدگی مفید است.

عوارض جانبی افسنطین

در مصرف زیاد، ممکن است منجر به واکنش های فیزیکی همچون گرفتگی ماهیچه و حملات ناگهانی شود. دیگر عوارض جانبی مصرف زیاد افسنطین شامل موارد زیر می شود:

  • تحریک پذیری
  • بی قراری
  • عدم تشخیص
  • تشنگی
  • بی حسی اندام ها
  • توهم و بی نظمی

عوارض افسنطین

دوران بارداری و شیردهی:

افسنطین اگر طی دوران بارداری به صورت خوراکی و به صورت زیاد و نامتعارف مصرف تقریبا ناسالم است شود و براساس گزارشات این نگرانی احتمالی به خاطر خاصیت سمی این روغن است. این خاصیت ممکن است رحم را تحت تاثیر قرار داده و برای بارداری خطر ایجاد کند. بهتر است که از مصرف موضعی آن اجتناب شود از آنجا که به صورت کافی درباره سالم بودن مصرف مستقیم آن به صورت موضعی اطلاعی نداریم.

اگر در دوران شیردهی قرار دارید، از افسنطین بدون مشورت با پزشک و بیش از آنچه که مورد نیاز است، استفاده نکنید.

اختلال خونی نادر به نام پرفیرا:

خاصیت سمی موجود در روغن افسنطین ممکن است تولید نوعی ماده شیمیایی در بدن به نام پرفیرین را افزایش دهد. این ماده می تواند پرفیرا را وخیم تر کند.

خواص افسنطین،گیاهی معجزه آسا که ... + عوارض و طبع افسنتین

4.5156
این مطلب مفید بود ؟13917
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : indigo / organicfacts / healthyhildegard / ayurvedicoils / healthbenefitstimes / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی