روغن ریحان
روغن ریحان مزایای بسیاری برای سلامت بدن انسان دارد، همچنین استفاده از روغن ریحان خواص مناسبی برای کمک به درمان بیماری زنان و مردان به همراه دارد.

روغن ریحان با خواصی فوق العاده برای سلامت و زیبایی

روغن ریحان نوعی روغن گیاهی است که به طور گسترده در رایحه درمانی استفاده می شود. روغن ریحان که از گیاه ریحان بدست می آید، مزایای سلامتی بسیاری دارد. روغن ریحان شامل انواع مختلفی است که دارای خواص درمانی بسیار زیادی می باشد. از ترکیبات linalool تشکیل شده است، ماده ای که در برخی از آزمایشات علمی برای کاهش استرس به اثبات رسیده است.

در روزگار گذشته در طب سنتی هند از روغن ریحان به دلیل خواص درمانی استفاده می کرده است. از این گیاه برای مقابله با اسهال، سرفه، ترشحات مخاطی، مشکلات روده، سوء هاضمه و همچنین بیماریهای خاص پوستی استفاده می شده است.

برگ ها و همچنین بذرهای گیاه ریحان به طور قطع از موارد درمانی اصلی این گیاه خاص هستند که به طور مکرر در دستور العمل های مختلف آشپزی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. روغن ریحان در اروپا، آسیای میانه، هند و همچنین جنوب شرقی آسیای مشهور است. در مدیترانه این روغن برای مصرف خوراکی مورد استفاده قرار گرفته است. اما هنوز هم جزء مهم در دستورالعمل های آشپزی بی شمار ایتالیایی قرار دارد؛ مانند سس پستو می باشد. علاوه بر این از روغن ریحان در تهیه ماکارونی و همچنین سالاد استفاده می شود. مزایای سلامتی روغن ریحان به شرح زیر است؛

تمام خواص و مزایای روغن ریحان

کاربردهای آرایشی

روغن اسانس ریحان به صورت موضعی بر روی پوست صورت مالیده می شود. درخشش موها و همچنین پوست های خشک را بهبود می بخشد. بنابراین، این ماده کاملاً در مکمل های بیشماری از پوست مورد استفاده قرار می گیرد و ادعا می شود باعث تقویت رنگ پوست می شوند. علاوه بر این از روغن ریحان برای مقابله با علائم و نشانه های آکنه و همچنین سایر بیماری های پوستی استفاده می شود.

کاربرد روغن ریحان

مشکلات گوارشی

از روغن ریحان می توان به صورت خوراکی برای درمان مشکلات روده، تهوع و سوء هاضمه و سایر بیماری های گوارشی استفاده کرد.

روغن ریحان ممکن است نفخ بیش از حد را به سرعت در هنگام مصرف کاهش دهد. همچنین برای کاهش درد روده استفاده می شود. مانند سایر روغن های گیاهی، قبل از مصرف روغن به صورت خوراکی باید با یک متخصص آروماتراپی مشورت کنید.

درمان سرماخوردگی

روغن ریحان در درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و همچنین تب های مرتبط مفید است. به دلیل داشتن خاصیت ضد اسپاسم، معمولاً برای مقابله با علائم سرفه نیز مفید واقع می شود.

بهبود سیستم تنفسی

در کنار خواص روغن ریحان در کاهش سرفه، می توان از آن برای مقابله با آسم، برونشیت و همچنین عفونت های سینوسی نیز استفاده کرد.

بهبود سیستم تنفسی

فواید ضد عفونت

روغن ریحان دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی بسیار بالایی است، به همین دلیل این روغن نسبت به چندین نوع عفونت باکتریایی ایمنی بیشتری ایجاد می کند. روغن ریحان برای مصرف خوراکی نیز ایمن است. بنابراین ممکن است با استفاده از روغن ریحان از عفونت در اندام های بدن نیز جلوگیری شود. این روغن در درمان عفونت قفسه سینه بسیار سودمند است. بی شک ریحان یک آنتی بیوتیک طبیعی شناخته شده است و از بسیاری از باکتری های بیماری زا نیز جلوگیری می کند.

مصرف روغن ریحان این اطمینان را به شما می دهد که هر نوع میکروب موجود در مواد غذایی که جهت پخت و پز استفاده می شود، از بین می رود و بدین ترتیب مواد غذایی برای مصرف کاملاً بی خطر می باشد. این روغن علاوه بر این، عطر مطبوع و مواد مغذی را نیز برای تغذیه شما فراهم می کند.

بهبود اختلالات استرس

روغن ریحان تا زمانی که عطر داشته و قابل مصرف باشد، دارای خاصیت جوانسازی است، بنابراین برای مقابله با تنش عصبی، خستگی ذهنی، مالیخولیا، میگرن و همچنین اختلالات افسردگی از آن استفاده می شود. به دلیل آرامش بخش بودن روغن ریحان، به طور سنتی در رایحه درمانی استفاده می شود. به دنبال استفاده از این روغن، قدرت ذهنی و تمرکز بیشتری به وجود می آید.

تقویت گردش خون

روغن ریحان گردش خون را تقویت می کند و باعث بهبود و همچنین عملکردهای متابولیک متعدد بدن می شود.

خواص روغن ریحان

تسکین درد

روغن ریحان ضد درد است و بدن را از درد رها می کند. به همین دلیل است که معمولاً از این روغن در مدیریت ورم مفاصل، زخم ها، صدمات، سوختگی، کبودی، جای زخم، آسیب های ورزشی، بهبودی جراحی، اسپرین و سردرد استفاده می شود.

سلامت چشم

این روغن واقعا یک درمان کننده مشکلات چشمی است و می تواند به سرعت فشار خون در چشم را کاهش دهد البته مصرف آن تنها با اجازه ی پزشک ممکن است.

درمان استفراغ و حالت تهوع

از روغن ریحان می تواند برای جلوگیری از استفراغ استفاده شود، به خصوص هنگامی که منبع تهوع بیماری حرکتی است، اما علاوه بر این دلایل دیگری نیز دارد. روغن اسانس ریحان همچنین می تواند درمانی عالی برای خارش ناشی از گزش و همچنین نیش زنبورهای عسل، حشرات و همچنین مارها باشد.

درمان استفراغ

کاهش شدت بیماری ها

رایحه روغن ریحان به شما کمک می کند تا سینوس ها رفع احتقان شوند و از بروز سرفه جلوگیری می کند. علاوه بر این، دارای یک طبیعت ضد اسپاسم است، که برای درمان سرفه بسیار موثر است.

بهبود مشکلات تنفسی

روغن ریحان که مانند کمپرس به پوست اعمال می شود، می تواند به راحتی تعدادی از علائم عفونت سینوس، برونشیت، آسم و آلرژی را کاهش دهد. این روغن با طراوت می تواند به راحتی انسداد درون سینه و همچنین سینوس ها را از بین ببرد، همچنین می تواند به درمان این نوع عفونت های تنفسی کمک کند. روغن ریحان برای بهبود مشکلات تنفسی هنگام استفاده در دیفیوزرها و همچنین پخش شدن آن در هوای اتاق یا خانه از مزایای خوبی برخوردار است.

درمان بیماری ها و زخم های پوستی

با استفاده صحیح روی پوست، روغن ریحان به راحتی می تواند بسیاری از مشکلات پوستی را کاهش دهد. همچنین خاصیت ضد باکتریایی روغن ریحان، آن را به یک محلول عالی برای بهبود بریدگی ها و سایر آسیب های سطحی تبدیل می کند.

روغن ریحان را می توان مستقیماً بر روی زخم چند قطره در هر زمان مشخص ریخت، یا حتی ممکن است در روغن حامل مناسب رقیق شود و همچنین مانند کمپرس، با خواص ضد باکتری مورد استفاده قرار گیرد.

روغن ریحان علاوه بر ضد عفونی کننده بودن، ضد درد نیز است، بنابراین یک درمان مضاعف برای زخم ها است. خاصیت تسکین دهنده درد روغن ریحان نیز برای کاهش درد ناشی از آرتریت، درد عضلات و همچنین سوختگی موثر است.

چند قطره روغن ریحان را با روغن حامل مناسب مخلوط کنید، آن را روی عضلات درد یا حتی مفاصل بمالید تا از درد و گرفتگی عضلات رها شوید.

روغن ریحان برای گوش

مبارزه با عفونت های داخلی

ممکن است روغن ریحان به دلیل مقابله با عفونت های باکتریایی مثانه به همراه سایر عفونت های باکتریایی و ویروسی به صورت خوراکی مصرف شود.

دافع حشرات و درمان نیش حشرات

در تابستان، همه خانواده ها نیاز به داشتن یک بطری روغن ریحان در کنار داروهای خود دارند زیرا این گزینه عالی برای جایگزین درمان های شیمیایی نیش حشرات است. روغن ریحان می تواند در گزش پشه، نیش زنبور و همچنین چندین نیش مار مورد استفاده قرار گیرد.

به کار بردن روغن ریحان بر روی زخم ها یا حتی بر روی زخم هایی از این دست، مطمئناً باعث کاهش درد، خارش و همچنین سوزش و در ضمن موجب از بین رفتن احتمال عفونت که همراه با هر نوع شکاف پوستی یا حتی سوزش است، می شود.

روغن ریحان همچنین ممکن است فقط به عنوان یک ماده دافع حشرات و همچنین برای مقابله با نیش حشرات مورد استفاده قرار گیرد. 5 تا 6 قطره روغن ریحان را به چهار اونس آب مقطر یا حتی آب چشمه در یک بطری اسپری شیشه ای قرار دهید. قبل از نیش زدگی، این ماده حشره کش طبیعی خاص را در اتاق اسپری کنید. حشرات بوی خاص ریحان را دوست ندارند. بچه های شما باید برای جلوگیری از نیش حشرات، از روغن ریحان بر روی پوست استفاده کنند یا حتی از روغن حامل استفاده کنند. این روغن به کاهش تورم و همچنین درد گزش کمک می کند.

برای تقویت مو

روغن ریحان برای موهای خشک و آسیب دیده بسیار عالی است. باعث تغذیه مو و همچنین رشد موها می شود و علاوه بر این از ریزش مو نیز جلوگیری می کند.

خواص روغن ریحان

درمان افسردگی و اضطراب

از آنجا که روغن ریحان از ویژگی های تعدیل کننده سازگاری برخوردار است، در آرامش اعصاب و در نتیجه کاهش خستگی ذهنی و همچنین افسردگی بسیار مفید است. از ویژگی های معطر آن به طور سنتی برای آرام کردن و همچنین آرامش بخشیدن به روح انسان استفاده می شود. علاوه بر این، این روغن خاص برای به دست آوردن قدرت روانشناختی و همچنین شفافیت در ذهن توصیه شده است.

فواید روغن ریحان برای ذهن و اعصاب

روغن ریحان از مزایای تنظیم کننده عصبی برخوردار است. از این رو همانند یک درمان عالی در زمینه افسردگی، اضطراب و انواع مشکلات عصبی استفاده می شود. اعصاب را تقویت می کند و همچنین به عنوان یک ماده انرژی بخش به اعصاب رفتار می کند. گیجی را از بین می برد و ثبات فکری را فراهم می کند. اثرات آن بر مغز نیز ممکن است جدی باشد. اعصاب سمپاتیک فعال شده و هورمون آدرنال نیز تقویت می شود. همچنین سلامت مغز و ذهن را نیز تقویت می کند. شما می توانید از آن برای درمان مشکلاتی مانند فلج و صرع استفاده کنید، علاوه بر مجموعه ای از مسائل روانشناختی که در کنار استفاده از این روغن درمان می شوند، این روغن برای کاهش خستگی ذهنی هر زمان که با روغن فلفل سیاه ترکیب شود، مفید می باشد.

فواید روغن ریحان برای DNA

روغن ریحان برای محافظت از DNA در برابر آسیب شناخته می شود. فلاونوئیدهای موجود در روغن ریحان، بدن را در سطح سلولی محافظت می کنند. دو فلاونوئید موجود در این روغن که به ویژه سودمند هستند، اوریون و همچنین ویسینین هستند. این نوع از فلاونوئیدهای محلول در آب از DNA و همچنین گلبول های سفید محافظت می کنند. با استفاده از روغن ریحان می توان آسیب سلولی به دلیل تابش یا حتی آسیب ناشی از اکسیژن را نیز کنترل کرد.

روغن ریحان

فواید ضد التهاب

روغن ریحان یک ماده ضد التهاب فوق العاده است و تقریباً در هر نوع داروی شیمیایی و حتی گیاهی برای درمان التهاب از آن استفاده می شود. این روش برای افرادی که با درد مفاصل، روماتیسم و آرتروز همراه با سایر دردهای سیستم اسکلتی عضلانی مقابله میکنند، کاهش درد را مهیا می کند. اثرات روغن ریحان علاوه بر این در غلبه بر میگرن نیز مفید است. التهاب داخل روده نیز با استفاده از روغن ریحان درمان می شود. این یک ضد درد طبیعی بسیار کارآمد برای تعدادی از مشکلات و دردهای درون بدن است.

فواید روغن ریحان برای قلب

روغن ریحان با ویتامین A، بتاکاروتن، آنتی اکسیدان ها، منیزیم به همراه سایر عناصر و مواد معدنی غنی شده است. همه این خصوصیات به ارتقاء سلامت قلب کمک می کند. آنتی اکسیدان ها از اکسیداسیون کلسترول، فشار در قلب و از ضخیم شدن رگ های خونی نیز جلوگیری می شود، بنابراین از بروز خطرات سکته مغزی پیشگیری می کند. این روغن از حمله رادیکال های آزاد به قلب و عروق خونی محافظت می کند. جریان خون از آنجا که رگ های خونی سالم و آرام هستند افزایش می یابد. این روغن، از ضربان قلب نامنظم و همچنین از اسپاسم قلب جلوگیری می کند.

فواید ضد سرطان

روغن ریحان هر وقت در آزمایشگاه ها مورد آزمایش قرار گرفت، ویژگی های ضد سرطانی را نشان داده است. آنتی اکسیدان های موجود در ریحان به مبارزه با رادیکال های آزاد که مسئولیت سرطان را به عهده دارند کمک می کنند. حتی اگر قادر به درمان سرطان نباشند. با استفاده از ریحان یا حتی روغن آن در پخت و پز و مصرف آن به اشکال دیگر می توان از بروز سرطان به مقدار بسیار زیادی جلوگیری کرد.

روغن ریحان برای پوست

مزایای روغن ریحان از نظر طب سنتی هند

آمنوره (فقدان چرخه قاعدگی): از روغن ریحان در مچ پا و پاشنه پا و همچنین در قسمت تحتانی شکم استفاده کنید.

اوتیسم: هر شب یک قطره روغن و همچنین سه قطره روغن نارگیل را در پاها ماساژ دهید.

نیش حشرات یا زنبور عسل: روغن ریحان را به همراه 3 قطره روغن حامل رقیق کرده و روزانه 1-3 بار موضع آسیب دیده را ماساژ دهید.

برونشیت: روغن را در تمام اتاق یا خانه پخش کنید، 1-2 قطره را به لباس یا حمام بخار اضافه کنید و داخل سینه ماساژ دهید.

بورسیت:ماساژ در مناطق درد و التهاب باعث درمان این مشکلات می شود.

سندرم تونل کارپ:به همراه 3 قطره روغن این روغن را در مناطق آسیب دیده ماساژ دهید.

خستگی مزمن: از روغن ریحان به صورت موضعی در اطراف پاها یا حتی با پخش کردن آنها به صورت معطر استفاده کنید.

گرفتگی (شکم):می توان آن را به صورت خوراکی (به عنوان مثال در داخل کپسول ها) یا حتی ماساژ در ناحیه وارد شده استفاده کرد.

خواص روغن ریحان

زخم: برای جلوگیری از ابتلا به عفونت به راحتی با رقیق کردن روغن، آن را به محل زخم بمالید.

گوش درد: یک قطره از روغن ریحان را به همراه 3 قطره روغن حامل رقیق کرده و همچنین پشت گوش را ماساژ دهید. در داخل گوش استفاده نکنید.

درد شانه:به همراه روغن Deep Blue همراه با روغن حامل ترکیب شده و روزانه یکبار در آن منطقه مالش دهید.

چربی / موهای چرب: محلولی شامل یک مقدار شامپو یا حتی همراه با جوش شیرین، آب و همچنین سرکه سیب و روغن ریحان به طور عادی ترکیب شود.

جلوگیری از عرق کردن: استفاده از روغن ریحان با رقیق سازی بر اساس میزان حساسیت پوستی به منظور پاکسازی سیستم لنفاوی مفید است.

ناباروری: هر روز به مدت 20 دقیقه در کل خانه پخش شود و همچنین از نقاط رفلکس مچ پا و ساق پا و همچنین بر روی اندام های تولید مثل به صورت موضعی استفاده کنید.

شیردهی: فقط یک قطره از آن را در سینه ها مالیده شود، معمولاً به سمت لنفاوی زیر بازوها نیز ماساژ داده شود.

خستگی ذهنی:برای تقویت حواس، حتی ماساژ در انگشتان پا و همچنین پا، بدن خود را با این روغن معطر کنید.

میگرن:برای تسکین درد، در گردن و همچنین در قسمت هایی از درد، روغن ریحان بمالید.

زخم دهان: با محلولی شامل یک قطره روغن و همچنین مقداری آب هر روز 1 تا 3 بار دهان را بشویید. همچنین می توانید مقدار کمی از اسانس لیمو را به آن اضافه کنید.

اسپاسم عضلانی:منطقه دارای اسپاسم را با چند قطره روغن ریحان بمالید.

دیستروفی عضلانی: به صورت موضعی در داخل بدن و همچنین در نقاط رفلکس پا ماساژ دهید.

کیست تخمدان:هر روز 20 دقیقه در کل اتاق پخش شود یا حتی از بخور آن استنشاق شود و همچنین ماساژ روغن را در داخل تخمدان 1-2 بار در روز انجام دهید.

روغن ریحان برای مو

سندرم اشمیت: به صورت موضعی در نقاط رفلکس پاها مالیده شود.

نیش مار:به آرامی رقیق نموده و به دقت روی ناحیه بمالید.

نیش عنکبوتی: از یک قطره روغن ریحان استفاده کنید (رقیق شده برای پوست حساس).

گرفتگی در حین کار:ماساژ در قسمت تحتانی کمر ، به نقاط رفلکس پا در طول انتقال زایمان.

هپاتیت ویروسی:با پخش و یا حتی استنشاق هر زمان که فرصت شود، از روغن ریحان استفاده کنید و به پاها و همچنین در کل بدن ماساژ دهید.

زخم ها: در ناحیه مشخص یا بیش از نقاط رفلکس برای دست و پا به آرامی اعمال کنید.

برای افزایش حساسیت و تمرکز: یک بطری کوچک از اسانس ریحان رقیق نشده را نگه دارید و در صورت نیاز، در هر سوراخ بینی را استنشاق کنید.

برای کمک به کاهش اضطراب، افسردگی، خستگی جسمی و روحی، تنش و همچنین استرس، از 2-3 قطره در دیفیوزر استفاده کنید. ممکن است 2-3 قطره روغن به 1 اونس روغن حامل و همچنین ماساژ روی بدن اضافه کنید. برای استفاده بیشتر، ترکیب اسطوخودوس و یا نعناع را نیز در ترکیب قرار دهید.

برای آرتریت، اسپاسم عضلانی یا حتی روماتیسم از 2-3 قطره در یک اونس روغن حامل و همچنین در مناطق آسیب دیده برای ماساژ استفاده کنید. همچنین می تواند با یک کمپرس گرم همراه باشد.

برای رفع انسداد از 2-3 قطره روغن در یک اونس روغن حامل استفاده کنید. روی سینه و همچنین قسمت پشتی مالش دهید.

برای رفع سردرد یا حتی میگرن از 2-3 قطره در کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید.

برای کمک به تنظیم چرخه قاعدگی. 2-3 بار اغلب داخل یک دیفیوزر استفاده کنید.

ریحان یک بازکننده فوق‌العاده است و می تواند برای کمک به احتقان در ریه ها و همچنین سینوس ها مورد استفاده قرار گیرد. 2 یا 3 قطره روغن را در دست خود قرار دهید و با یکدیگر مالش دهید. دستها را بشویید و آنها را روی بینی خود و همچنین دهان بگذارید و نفس عمیق بکشید سپس تنفس آرام داشته باشید. متوجه میشوید که ریه ها به سرعت شروع به پاکسازی می کنند. برخی افراد از ریحان و همچنین روغن لیمو برای کمک به آرام کردن گلو درد استفاده می کنند.دو قطره ریحان را در نوک انگشتان خود بمالید و در ناحیه آسیب دیده مالش دهید. در ادامه با همان مراحل به همراه روغن لیمو ادامه دهید. در صورت داشتن پوست حساس می توانید هر دو روغن را مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و حتی روغن کانولا در روغن حامل قرار دهید.

سایر کاربردهای احتمالی عبارتند از:هر نوع مشکلات تنفسی، گوارشی و کلیوی، تب، اپیدمی، مالاریا، کبد و همچنین مشکلات کیسه صفرا، تنظیم قاعدگی، اضطراب و افسردگی، لرز، سرماخوردگی، غش، دفع حشرات، حافظه و هوشیاری، بینی، سکسکه و موارد دیگر. برای دستیابی به مفهوم کاربردهای بیشتر روغن ریحان، فقط به ویژگیهای موجود توجه کنید.

روغن ریحان

استفاده از روغن ریحان

نشان داده شده است که اسانس ریحان بیشترین مزیت را در سیستم های قلبی عروقی، عضلانی و اسکلتی بدن دارد. حتماً این نکات و همچنین اقدامات ایمنی را در زیر دنبال کنید:

آروماتیک - می تواند در هوا پخش شود یا حتی بلافاصله استنشاق شود.

موضعی - برای پوست های جوان یا حتی حساس می توان مستقیماً بر روی پوست یا حتی در روغن حامل، به عنوان مثال روغن نارگیل استفاده کرد. با 1 قطره روغن ریحان و 1 تا 3 قاشق غذاخوری روغن حامل شروع کنید و در صورت نیاز افزایش دهید.

خوراکی- به طور کلی تصور می شود کاربرد این روغن برای استفاده در پخت و پز از جمله قطره ای از روغن تصفیه شده یا حتی مانند یک مکمل رژیم غذایی ایمن است.

می توانید به طور کلی بدون روغن رقیق کردن، مستقیماً روی پوست استفاده کنید. با این حال، ابتدا در قسمت کوچکی از پوست، آن را امتحان کنید تا از حساسیت پوست خود مطمئن شوید.

هشدارها و نشانه های منع مصرف روغن ریحان

در حالی که ریحان دارای خواص درمانی فوق العاده بسیاری است، در صورت استفاده نادرست نیز ممکن است نسبتاً خطرناک باشد.

تا زمانی که در مقادیر بسیار کمی استفاده شود، روغن ریحان اغلب پوست فرد را اذیت نخواهد کرد. بنابراین بهترین روش برای استفاده از این روغن معمولاً رقیق کردن آن در روغن حامل یا حتی روغن بادام شیرین است.

مثل همیشه باز هم در بخش سلامت نمناک توصیه می کنیم که قبل از اینکه روغن ریحان را به صورت خوراکی مصرف کنید، باید از یک متخصص درمانی سؤال کنید. اگرچه برخی از متخصصین رایحه درمانی معتقدند روغن ریحان می توانند به راحتی شیر مادر را تقویت کند، اما اکثر پزشکان پیشنهاد می کنند که خانم های باردار و همچنین شیرده از مصرف روغن ریحان به اشکال مختلف، جدا از پخت و پز معمولی جلوگیری نمایند.

اگر محصولات رایحه درمانی را به همراه روغن ریحان (یا هر روغن ضروری دیگر) در داخل آنها خریداری می کنید، برچسب را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که برای خانم های باردار بی خطر هستند. تعداد معدودی معمولاً اینگونه نیستند.

خواص روغن ریحان برای پوست ،مو و درمان بیماری زنان و مردان

4.614
این مطلب مفید بود ؟131
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : gurunanda / verywellhealth / ayurvedicoils / uncategory / stemjar / newdirectionsaromatics / gurunanda / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی