پس انداز كردن
وضعیت مالی برای اغلب افراد اهمیت ویژه ای دارد و هر فردی سعی می کند با استفاده از روش های مختلف اقدام به پس انداز کردن پول کند، اما نحوه پس انداز کردن با پول کم بسیار حائز اهمیت است.

روش های کاربردی برای پس انداز کردن

اوضاع مالی برای همه افراد اهمیت زیادی دارد و هر کسی سعی می کند با پس انداز کردن اوضاع مالی خوبی داشته باشد. اگر در آمدتان اندک است اما می خواهید مبلغی از درآمد خود را پس انداز کنید و به طور کلی جمع کردن پول یکی از اصلی ترین دغدغه های ذهنتان شده در این بخش از نمناک نکاتی را آورده ایم که می توانید با توجه به این نکات، پس انداز داشته بشید.

چگونه با پول کم پس انداز کنیم؟

وسایل اضافی نخرید :

موادی که ضرورت چندانی ندارند را نخرید و وسایل را برای اینکه روزی به کارمان می آیند خریداری نکنیم و تنها وسایل ضروری را بخرید.

به جای رفتن با تاکسی پیاده روی کنید:

اگر مدام به بیرون می روید و اهل گردش هستید به جای رفت و آمد با تاکسی یا وسایل حمل و نقل مسیرهای کوتاه را پیاده طی کنید تا هم سلامت باشید و هم پس اندازی کرده باشید.

حمل پول کمتر با خود برای پس انداز کردن:

هنگام رفتن به بیرون از منزل پول کمتری همراه خود ببرید تا فکر خرید وسایل غیر ضروری به سرتان نزند.

پس انداز کردن

هر ماه یک شی با ارزش بخرید:

اگر در آخر ماه پس انداز قابل توجهی داشتید، بهتر است یک شی با ارزش مانند طلا، سکه کم عیار و ... بخرید.

در بورس سهام بخرید:

اگر پس انداز قابل توجهی دارید در پورس سهام بخرید و هرماه برای جلوگیری از ولخرجی های زیاد یک سهم به سهامتان اضافه کنید.

پس انداز کردن

پس انداز کردن با رفتن به رستوران برای عصرانه :

اگر برای صرف ناهار و شام بسیاری از مواقع به رستوران می روید بهتر است این کار را نکنید و در خانه غذای راحتی بپزید تا پس انداز بیشتری داشته باشید و اگر با دوستان خود زیاد به رستوران می روید، سعی کنید در ساعات عصر این کار را انجام دهید زیرا قیمت یک عصرانه ساده مثل قهوه، چای با کیک بسیار کمتر از وعده ناهار یا شام است.

انجام کارهایتان را خود به عهده بگیرید:

اگر برای انجام کارهای منزل به یک نظافتچی پول زیادی می دهید، این کار را نکنید بلکه هر روز خودتان یک قسمت از کارها را انجام دهید تا منزلتان تمیز شود و سپس پولی را که قصد دادن به خانم نظافت چی را داشتید ذخیره کنید.

می توانید برای پس انداز نمودن پولتان به جای دادن لباس ها به خشکشویی آنها را خودتان اتو ، کفش هایتان را خودتان واکس بزنید و به کفاشی ندهید و ... تا پولی که به این کارها اختصاص می دادید را بتوانید جمع و پس انداز نمایید.

 تمیز کردن خانه

به دست آوردن پول هر چند ناچیز:

اگر می خواهید پولی هر چند ناچیز را پس انداز نمایید، جای خالی شامپو، شوینده، کاغذهای بی مصرف را دور نیاندازید و به مکان های خاصی تحویل دهید تا هم چرخه تجزیه و ساخت دوباره این مواد انجام شود و هم پولی را دریافت کنید که بعضی از نیازهای روزمره تان را بدون کم شدن صندوق مالی تان رفع نماید.

دوره دوستانه تان را در پارک برگزار کنید:

اگر هر ماه با دوستانتان دوره دارید به جای برگزاری این دوره ها در رستوران یا خانه به محیط های سالمی مانند پارک بروید تا در هزینه ها صرف جویی کنید و از هوای آزاد لذت ببرید.

دیدار در پارک

خرید در آخر هر فصل برای پس انداز کردن :

خرید را در اخر هر فصل انجام دهید زیرا تمام فروشگاه ها در این مواقع اجناس خود را به حراج می گذارند و شما میتوانید همان جنس و کالا را با قیمت ارزان تری خریداری کنید واجناس گران نخرید.

در مصرف آب، برق صرفه جویی کنید :

برای کاهش یافتن هزینه ها و افزایش پس انداز، آب و برق کمتری مصرف کنید مثلا از لامپ های کم مصرف کنید، زمانی که از خانه بیرون می روید چراغ ها را خاموش کنید. اگر پنجره را باز می کنید کولر را خاموش کنید.

صرفه جویی آب

برای مهمانی ها چند مدل غذا نپزید:

سفارش چندین مدل غذا برای میهمانان اسراف است و موجب می شود تمام پس اندازتان را خرج کنید پس بهتر است خودتان غذا را بپزید و تنها یک مدل غذا آماده کنید.

نوشیدنی های گران و مضر مصرف نکنید :

نوشیدنی هایی مانند کوکا، نوشابه و ... برای شما مضر هستند و باعث ابتلا به بیماری های دیابت، چاقی می شود پس عادت نوشیدن هر روز نوشابه را ترک کنید.

دوری از نوشیدنی گران

به فرزندتان پول معینی در ماه بدهید :

مبلغی را برای ماهیانه فرزند خودمشخص کنید و در اول هر ماه به او بدهید و اجازه ندهید که فرزندتان به بهانه های مختلف از شما پول توجیبی بگیرد.

ترک سیگار برای پس انداز کردن:

اگر در طول روز و هفته چند پاکت سیگار می کشید، استعمال سیگار را کاهش دهید زیرا این کار مضر در ماه مبلغ زیادی را هدر می دهد.
ترک سیگار

در منزل نیز می توانید تفریح کنید :

به جای اینکه تفریحات بیرون از منزل را انتخاب کنید، در منزل بدون پرداخت هزینه بنزین ماشین یا کرایه تاکسی تفریحات سالمی مانند دیدن فیلم های روز دنیا، بازی پازل، مطالعه کردن، صحبت کردن با همسر یا اعضای خانواده و داشته باشید و اوقات فراغت تان را پر کنید.

برای هر روز تان مبلغی را کنار بگذارید :

مبلغی را که هر روز اضافه می آورید را در یک قلک یا صندوقی بریزید و اینگونه پس انداز کنید. خواهید دید همین مبالغ اندک در آخر ماه پول قابل توجهی خواهند شد.

پس انداز کردن

با تلفن زیاد صحبت نکنید:

اگر با تلفن زیاد صحبت می کنید سعی کنید با دوستانتان ملاقات حضوری داشته باشید تا هزینه مکالمات روزمره شما کاهش یابد.

سعی کنید بدهی جدیدی به حساب خود اضافه نکنید:

بدهی جدیدی به حساب خود اضافه نکنید زیرا معمولا پرداخت مبلغی به صورت نقد، از پرداخت معادل همان مبلغ به صورت وام به علت اضافه شدن سود بهوام ارزان تر تمام می شود.

پس انداز کردن

هزینه های خود را یادداشت کنید:

ثبت کردن مخارجی که ماهیانه برای موضوعات مختلف می پردازید باعث می شود تا بتوانید مشکلات بودجه بندی را شناسایی کنید و نحوه هزینه کردن را متناسب با بودجه بندی خود تنظیم کنید.

پس انداز برای موارد اضطراری:

اگر پس انداز کافی برای شرایط اضطراری مثل از دست دادن شغل نداشته باشید باید از شخص دیگری درخواست کمک کنید پس همیشه مقداری از درآمدتان را پس انداز کنید تا زمانی که آن قدر پس انداز داشته باشید تا هزینه های 6-3 ماه زندگی تان را بتوانید پوشش دهید.

راه پس انداز کردن

وسایل بدون استفاده خود را بفروشید:

در صورتی که وسایل بدون استفاده ای دارید آن را بفروشید و پولش را برای جایی دیگری در نظر بگیرید.

استفاده از کوپن های تخفیف برای پس انداز کردن:

خرید خود را در فروشگاههای انجام دهید که کوپنهای تخفیف به مشتریانشان میدهند.

قانون سی روز را فراموش نکنید :

اگر می خواهید چیزی را بخرید، آن خرید را به تعویق بیاندازید تا متوجه شوید که خرید آن ضروری است یا خیر.

پس انداز پول

کادو تولد دوستتان را خود تهیه کنید :

برای کادو دادن تنها نباید به فکر خرید آن باشید بلکه بهتر است اگر هنری دارید سعی کنید خودتان چیزی را بسازید تا کادوی شما ارزش بیشتری داشته باشد.

پرهیز از از خرید لباس های زیاد برای پس انداز کردن :

شما حتما نباید برای هر مهمانی و مجلسی لباس جدید بپوشید، بلکه بهتر است از لباس های دیگر خود نیز استفاده نمایید و یا لباس های قبلی خود را خلاقانه به مدل دیگری در آورید.

برای تفریح کودکان هزینه های زیاد را صرف نکنید:

برای کودکتان اسباب بازی و وسایل سرگرم کننده ای که قیمت های معقول و پایین دارند، بخرید و هزینه های زیاد را برای تفریح او صرف نکنید و سعی کنید خودتان با کودکتان هم بازی شوید زیرا او بیش از هر چیزی به شما نیاز دارد.

چگونه با پول کم پس انداز کنیم + راه هایی مناسب برای پس انداز کردن

4.3193
این مطلب مفید بود ؟16528
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی