کشور بوتان
کشور بوتان کشوریست که هرگز مستعمره نشده و مرموزترین کشور آسیا شناخته می شود در این کشور استفاده از سیگار و پلاستیک به طور کامل ممنوع است.

واقعیت هایی درباره بوتان کشوری جدا از تمام دنیا 

بوتان یک پادشاهی کوچک در رشته کوه هیمالیا است که از شمال با چین و از جنوب و غرب با هند هم مرز است، جمعیت این کشور در حدود 635 هزار نفر (2005) و سرانه تولید ناخالص ملی 1.410 دلار می باشد، مساحت این کشور تقریباً مشابه دانمارک است و سازمان ملل بوتان را به عنوان یک کشور توسعه نیافته دسته بندی کرد که در رنک 133 از 175 کشور در شاخص توسعه انسانی سازمان ملل قرار دارد. 

کشور بوتان کجاست؟

بوتان که توسط هیمالیا احاطه شده است، یک کشور کوچک است که بین هند و تبت قرار دارد، یعنی درست شرق نپال و شمال بنگلادش و به عنوان بخشی از جنوب آسیا در نظر گرفته می شود که قصد داریم در بخش سرگرمی نمناک در مورد عجایب و قوانین متفاوت این کشور برایتان بیشتر بگوییم. 

حقایق جالب و خواندنی در مورد کشور بوتان: 

1. بوتان یکی از کوچک ترین کشورهای جهان است:

بوتان، یکی از کشورهای محصور در خشکی و یکی از کوچک ترین کشورهای جهان است، هند 86 برابر بزرگ تر و ایالات متحده 256 برابر بزرگ تر از این کشور است! 

2. بوتان، موطن بلند ترین کوه غیر کوهنوردی در جهان است:

بوتان 18 تا 20 عدد از مرتفع ترین کوه های هیمالیا را دارد، اما برخلاف نپال که پیاده روی در آنجا تقریباً زیاد است، بوتان افراد را به کوهنوردی تشویق نمی کند و فقط تا 6 هزار متر کوهنوردی انجام می شود. از این رو، بلندترین قله در بوتان و چهلمین قله در جهان است.

کشور مرموز

کشور بوتان از کوچکترین کشورهای جهان در هیمالیا 

کشور بوتان چه قوانین خاصی دارد؟

3. سیگار کشیدن در بوتان غیر قانونی است - ممکن است زندانی شوید!

بوتان تنها کشور جهان است که استعمال دخانیات را ممنوع کرده و اگر در مناطق ممنوعه سیگار بکشید، ممکن است زندانی شوید.

البته برخی مناطق تعیین شده برای سیگار کشیدن وجود دارد. 

4. تنها 8 خلبان مجاز به پرواز در تنها فرودگاه بوتان هستند:

پرواز به بوتان یکی از بهترین راه ها برای سفر به این کشور است، اما فرودگاه پارو، تنها فرودگاه بین المللی بوتان به لطف دامنه رشته کوه های هیمالیا و راه فرار بسیار کوچک، در فهرست خطرناک ترین فرودگاه های جهان قرار دارد .

5. تیمفو تنها پایتخت بدون چراغ های راهنمایی است:

تیمفو ترافیک کمی دارد و شهر به چراغ های راهنمایی نیاز ندارد و هیچ روشنایی خودکار ترافیکی نیز وجود ندارد که آن را تنها پایتخت جهان بدون سیگنال های ترافیکی می سازد، بخش سرگرمی نمناک اشاره کرده است که شما یک پلیس راهنمایی را در حین انجام وظیفه به صورت دستی و هدایت وسایل نقلیه در خیابان اصلی را خواهید دید و او بسیار مشهور است چون توریست ها هرگز این قسمت را از دست نمی دهند. 

6. بوتان تنها کشوری است که دی اکسید کربن بیشتری نسبت به تولیدش جذب می کند:

قانون در بوتان می گوید که حداقل 60 درصد از کشور باید با جنگل ها پوشانده شود (نرخ کنونی اش 71 درصد است)، و ثابت کرده است که بوتان تنها کشور تولید کننده منفی کربن است. 

7. مراقبت های بهداشتی و آموزش همه جا رایگان است:

اگرچه این کشور هنوز در حال توسعه است و در بین ثروتمندان نیست، اما مراقبت های بهداشتی و آموزش در کل کشورهای بوتان رایگان است، همچنین خدمات درمانی برای بازدیدکنندگان هم رایگان است. 

8. پلاستیک نیز ممنوع است:

از دهه 1990، پادشاه بوتان یک پروانه قوی از نه به پلاستیک را تصویب کرده و از این رو استفاده از پلاستیک از آن زمان ممنوع شده است. 

9. شادی یک چیز جدی است! 

بحث های زیادی در مورد این مورد وجود دارد، اما بوتانی ها یکی از دلسوز و خوشحال ترین مردم آسیا و جهان هستند، این شادترین شهرستان در جهان نیست زیرا بسیاری از پارامترها در محاسبه رتبه بندی در نظر گرفته می شوند، با جدا شدنش از جهان، وجود زیبایی فراوان باعث خوشحالی مردم در بوتان می شود. 

10. بوتان مرموزترین کشور آسیا است:

تنها در سال 1974 بود که سازمان ملل بوتان را یک کشور دانست و به این معنی است که پیش از آن سرزمین خارج از دسترس گردشگران خارجی بود، به این ترتیب، اسراری در مورد فرهنگ، سنت، مردم و صدها افسانه پیرامون مذهب اصلی بوتان، مذهب بودا وجود دارد.

تیمفو پایتخت بوتان

کشور بوتان چه ویژگی های عجیبی دارد؟ 

کشور بوتان دارای چه افتخاراتی است؟

11. بوتان هرگز مستعمره نشده است:

بوتان به لیست یکی از چند کشور جهان تعلق دارد که هرگز مستعمره نبوده است، این یک واقعیت شگفت انگیز است که با توجه به همسایگانش مانند هند و چین، تاریخ بزرگی از استعمار داشته است. جغرافیای سخت و سیاست هوشمند به خوبی کشور را مورد توجه قرار داده اند! 

12. افسانه جالب پشت نام آن - دروک یول:

بوتان در زبان محلی به دروک یول ترجمه می شود که به معنای سرزمین اژدها است و نام آن به خاطر رعد و برق های قوی ای است که این منطقه دارد و این باور وجود دارد که رعد و برق ها عنصر اژدها هستند و به همین دلیل است که شما یک اژدها را در پرچم بوتان می بینید. 

13. ارزش بالا، گردشگری کم - توریست ها به طور کامل مورد استقبال قرار نمی گیرند!

همانطور که در بالا ذکر شد، توریست های بین المللی تنها در دهه 1970 به بوتان رفتند، اما آن ها عمداً نمی خواهند گردشگری را در مقیاس بزرگ ترویج دهند تا از فرهنگ و طبیعتشان حمایت کنند، که به عنوان ارزش بالای توریسم شناخته می شود و احتمالاً یکی از جالب ترین واقعیات جالب بوتان است. 

14. تلویزیون و اینترنتی تا سالها در بوتان وجود نداشته: 

همانند خود کشور، که تا همین اواخر از بقیه جهان بریده شده بود، تا دهه 90 میلادی، تکنولوژی در بوتان تا زمانی که تلویزیون در دهه 1990 وارد شد به دور نگهداری می شد، اینترنت به تازگی به بوتان معرفی شده است و سرعت آن در مقایسه با بقیه جهان عقبتر است. 

15. حیوان ملی آنها چیزی نیست که شما انتظارش را دارید:

حیوان ملی بوتان یک پستاندار کوهی است که سر یک بز و بدن یک گاو کوچک را دارد، این یکی از نادرترین حیوانات است که در بوتان و در چند منطقه شرقی اش زندگی می کند، اعتقاد بر این است که یک قدیس، این حیوان را از استخوان و گوشتی که بعد از ناهارش بود ساخت که شامل بز و گاو بود. 

16 . کشتار حیوانات در بوتان ممنوع شد:

اکثر بوتانی ها بودایی هستند و از صلح حمایت می کنند، آن ها در رژیم غذایی خود گوشت می خورند، اما هیچ گونه کشتار حیوانی صورت نمی گیرد، بسیاری از گوشت ها در بوتان از جایی دیگر مانند هند که کشته شده اند وارد می شوند . 

17. یک جشنواره برای خوش آمد گویی به پرندگان مهاجر وجود دارد:

جغدهایی که گردنی سیاه دارند به وسیله مردم بوتانی مورد احترام هستند، آن ها از فلات تبت به مناطق مرکزی شرق بوتان تا دره فوبجیکا در طی ماه نوامبر مهاجرت می کنند و مردم محلی هر ساله یک جشنواره ترتیب می دهند تا از این پرندگان در معرض خطر استقبال کنند. 

18.این مردم فقط شاه خود را دوست دارند:

اگرچه سلطنت مشروطه در کشور معرفی شد، اما مردم بوتان به خاندان سلطنتی خود احترام می گذارند. رایج است که عکس های خانواده سلطنتی را در خانه ها و مغاز ه ها در بوتان پیدا کنید، پادشاهان در طول تاریخ مورد احترام بوده اند و برای شهادت دادن شگفت انگیز و مهم هستند.

کشور بوتان پایتخت

پادشاهی در کشور بوتان 

از آداب و رسوم کشور بوتان چه می دانید؟

19. لباس ملی خود را می پوشند:

مردم همچنین عاشق به نمایش گذاشتن "قو" سنتی بوتانی برای مردان و "کیرا" برای زنان هستند که برای مردان شامل پوشیدن یک بلوز و یک دامن و برای زنان با لوازم جانبی اضافی است، پوشیدن لباس های سنتی در مدارس، ادارات دولتی، تعطیلات دولتی و فستیوال ها اجباری است، اما اغلب افرادش آن را یک قاعده نمی دانند چون شما می توانید بسیاری از افراد با لباس های سنتی را هر روز ببینید. 

20. وجود فلفل چیلی در غذای آنها: 

بوتان یک غذای منحصر به فرد با گوشت، پنیر و فلفل چیلی دارد، مردم بوتان دوست دارند که غذاهی خود را با ادویه، به خصوص فلفل چیلی بخورند، که معمولاً در طول نهار و شام آن را به طور سخاوتمندانه ای در غذایشان می ریزند، بنابراین چنانچه در سرگرمی نمناک گفته ایم اگر به غذای تند عادت ندارید، می توانید زمانی که سفارش خود را می دهید، به آن ها بگویید. 

21. در این کشور شما غذا را هنگامی که پیشنهاد می شود برای بار اول رد کنید:

وقتی صحبت از غذا می شود، انتظار می رود که شما غذا را وقتی که توسط میزبانتان پیشنهاد می شود حتما برای بار اول رد کنید، مردم محلی دهان خود را می بندند و می گویند "مشو" و بار دوم آن را می پذیرند و شاید هم حتی کمی تعارفی باشند. 

22. چای گاو میش :

اگر شما به خانه های بوتانی سفر کنید یا در آن جا بمانید، احتمالاً چای کره تهیه شده از شیر گاومیش را برایتان درست می کنند که مزه منحصر به فردی دارد، این چای داغ است و مردم بر سر فنجان چای خود گپ می زنند. 

23. ثبت تاریخ تولد اجباری نیست:

بیشتر بوتانی ها تاریخ تولدشان را نمی دانند یا نمی توانند جشن تولد بگیرند (ممکن است در حال تغییر باشد) چون نیازی به ثبت تاریخ تولد ندارد، در سال نو، همه یک سال بزرگ تر می شوند! 

24 . گل ملی بوتان نیز یک راز برای گیاه شناسی بود!

گل ملی بوتان نام "پاپی آبی" است که یک گل وحشی هیمالیایی است و تا زمانی که این کشور شناخته شده نبود، برای جهان گیاه شناسی یک راز و رمز بود، بوتانی ها ادعا می کنند که این یکی از نادر ترین گونه های گل است که پیدا کردنش در جا های دیگر دشوار خواهد بود. 

25 . پدرسالاری نیز تقریباً وجود ندارد: 

بر خلاف اغلب نقاط جهان، در بوتان مادر و زن سالاری است، زنان در همه جا، در خارج از خانه یا در خانه ها صاحب همه چیز هستند، زنان علاوه بر سرپرستی خانواده ها، مغازه ها، مشاغل و کار مزارع را هم اداره می کنند، وراثت، چه زمین باشد، چه خانه و چه حیوان، به طور کلی به دختر بزرگ تر نسبت به پسر بزرگ تر منتقل می شود، زمانی که یک زوج ازدواج می کنند، مرد اغلب به سمت خانه همسر جدیدش می رود. 

26 . قوانین ازدواج هم منحصر به فرد هستند:

مردم بوتانی برای ازدواج با خارجی ها منع شده اند، اما چند همسری در بوتان قانونی است، هر چند که رایج نیست، با این وجود، طلاق و ازدواج مجدد امری عادی است.

کشور بوتان جمعیت

قانون ازدواج در کشور بوتان

سایر دانسته ها از کشور بوتان

ورزش ملی بوتان تیراندازی با کمان است، بسکتبال و کریکت نیز در حال کسب محبوبیت هستند. 

مذهب رسمی بوتان بودیسم واجرایانا است، واجرایانا از متون بودایی تانتریک پیروی می کند. 

هند و بوتان یک رابطه دیپلماتیک دوستانه را حفظ می کنند، بوتانی ها تنها با کارت های شناسایی ملی خود (بدون ویزا) وارد هند می شوند و ممکن است بدون محدودیت در آنجا کار کنند، بسیاری از بوتانی ها به هند می روند تا به تحصیل ادامه دهند. 

پادشاه بوتان در سال 2008 تاجش را به پسر بزرگش داد، در سن 28 سالگی، پادشاه جیگم خسار نامگیل وانگچوک جوان ترین پادشاه جهان شد. 

اقتصاد بوتان به سرعت در حال رشد است.، واحد پول بوتان به ارزش روپیه هند است که به طور گسترده ای در بوتان پذیرفته شده است. 

بوتان در سال 1971 عضو سازمان ملل شد، این عضو موسس اتحادیه SAARC (سازمان هم کاری منطقه ای جنوب آسیا ) در سال 1985 بود . 

متوسط امید به زندگی در بوتان، 69.8 سال به ازای داده های سال 2015 بهداشت و سلامت جهانی است. 

فرهنگ و زبان مردم کشور بوتان:

بوتان فرهنگی غنی دارد که به دلیل منزوی بودنش از بقیه جهان تا پنج دهه پیش دست نخورده باقی مانده است، دزونگخا، به معنای قله، زبان ملی بوتان است، هر چند بوتان فرهنگ غنی متنوعی دارد. توپوگرافی دشوار این کشور موفق شد هر گروه نژادی را مجزا و پر جنب و جوش نگه دارد … 

گیاهان و حیوانات کشور بوتان:

بوتان که 72 درصدش تحت پوشش جنگلی است, تنوع غنی از گیاهان و حیوانات دارد، بوتان سه منطقه متفاوت دارد:منطقه کوهستانی (4000 متر و بالاتر) بالاتر از خط درختان, منطقه معتدل (2000 تا 4000 متر) و منطقه نیمه استوایی (150 متر تا 2000 متر) …

آب و هوای کشور بوتان:

بوتان چهار فصل دارد و آب و هوایش بسته به ارتفاع تغییر می کند، مارس تا مه بهار است و هوا مطبوع و درخت های گل دار شکوفه می دهند، ژوئن تا اوت تابستان است، همچنین موسم بارندگی است، چون باران زیادی در آن جا می بارد. 

 

حقایق ، رازها و قوانین جالب و عجیب کشور بوتان

4.637
این مطلب مفید بود ؟343
منبع : thesologlobetrotter / littlebhutan / mosaicadventure / tripsavvy / بخش سرگرمی نمناک /ن /آ
وبگردی