عصبانیت
مطالعات دانشمندان نشان می دهد که آبو هوای گرم با تاثیری که بر افزایش تولید هورمونهای استرس دارد می تواند باعث خشم و عصبانیت افراد شود.

آیا آب و هوای گرم می توانند در خشم و خشونت موثر باشند ؟!!

شاید شما نیز احساس کرده باشید که مردم در آب و هوای گرم اغلب دارای حس و حال مناسب نیستند .به همین دلیل برخی مطالعات در همین زمینه اتفاق افتاده اند که دانشمندان در یک مطالعه متوجه شدند که آب و هوای گرم می تواند در افزایش تولید هورمونهای استرس موثر باشند .
 
که این کشف و مطالعه توانستند به بسیاری از سوالات و ابهامات دانشمندان پاسخ قاطعی بدند . یک تیمی بزرگ از محققین در لهستان این واقعیت را نیز اثبات کردند چرا که میزان سطح کورتیزول هورمون استرس در زمستان نسبت به تابستان بسیار کم می باشد و با افزایش دما و وارد شدن به فصل گرما این میزان چند برابر خواهد شد و باعث ایجاد حس و حال نامناسب ، نامطلوب و کمی خشمگین خواهد شد . این تحقیق می تواند پیامدهای بهداشتی- عمومی را نیز داشته باشد چرا که این ماده شیمیایی (کورتیزول) در تنظیم و به تعادل رساندن قند ، نمک و مایعات در سرتاسر بدن یک عامل ضروری شناخته شده است .
angry
دلایل عصبانیت شدید

 نظر دکتر  Dominika Kanikowska

Dr Dominika Kanikowska ، پاتوفیزیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی در Poznan ، گفت:" این تحقیق یکی از بزرگترین تحقیق ها می باشد که برای من یک اتفاق غافلگیرانه بود" نظریه های متعددی در این مورد در اختیار مردم قرار گرفتند که از جمله عواملی که در صدد افزایش گرما در انسان رخ می دهند عبارتند از افزایش دمای بدن ، افزایش ضربان قلب ، افزایش تستوسترون و سایر واکنش های متابولیکی می توانند باعث تحریک سیستم عصبی انسان شود. وی و همکارانش در طی تحقیقاتی که با یکدیگر انجام دادند ، اعلام کردند که با افزایش دمای آب و هوا می توانند بر روی سطح کورتیزول موثر باشد که با افزایش میزان سطح کورتیزول سیستم عصبی انسان نیز مختل خواهد شد که از آن به عنوان "هورمون استرس" نیز یاد می شود .
هوای گرم و گرمازدگی
علت عصبانیت
به طور کلی سطح کورتیزول معمولاً در ابتدای روز در بالاترین میزان می باشد و در طول روز به تدریج کاهش می یابد و پایین ترین سطح کورتیزول در طول شب در هنگام خواب میباشد .که برخی بیماریها داروها و همچنین کمبود خواب می تواند در عدم تعادل سطح کورتیزول یک عامل موثر و تاثیرگذار باشند .
در این تحقیق برای اطلاعات بیشتر و اثبات دقیق این موضوع محققان در طول روز در دوره های آزمایش متفاوت (در یک چرخه 24 ساعته ) بزاق افرادی که در این تحقیق شرکت کرده بودن را آزمایش می کردند و یافتند که با افزایش دما میزان سطح کورتیزول نیز افزایش می یابد که در پی آن باعث خشم و خشونت فرد مقابل خواهد شد .

علت و ریشه عصبانیت و بدخلقی در هوای گرم

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ع.ب
برچسب : کنترل خشم
وبگردی