علت و درمان سلولیت
فشار سلول های چربی زیر پوست به بافت هم بند باعث ایجاد سلولیت می شود که تغذیه و سبک زندگی غلط از علت های شایع این عارضه هستند.

علت سلولیت چیست و چگونه درمان می شود؟

آیا تا به حال درباره سلولیت شنیده اید؟ این، یکی از دردناک ترین کلمات برای زنان در تمام سنین است که حدود 80 تا 90 درصد زنان سلولیت را تجربه می کنند. این وضعیت پوستی وقتی اتفاق می افتد که رسوبات چربی به سمت بافت همبند در زیر پوست حرکت می کنند. سلولیت اغلب با ظاهر لکه ای و موج دار ظاهر می شود و نوعاً در ران و باسن اتفاق می افتد اما این می تواند در بخش های دیگر بدن نیز اتفاق بیفتد.

سلولیت

دلایل و علل ایجاد سلولیت

دلایل بسیاری برای سلولیت وجود دارد، مثل عوامل هورمونی، ژنتیک و سن. همچنین باید مراقب غذاهایی باشید که موجب سلولیت می شوند. اگرچه درمان های متعددی برای سلولیت وجود دارند، اما اثرها عمدتاً موقتی هستند.سلولیت نیز به عنوان پوست پرتقال، آسیب تگرگی، پوست پنیر کوتاژ و عارضه تشک معروف است. اگر چه این می تواند هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار دهد، اما در زنان بیشتر رخ می دهد، به دلیل توزیع متفاوت ماهیچه، چربی و بافت ارتباطی.

علت سلولیت به وضوح مشخص نیست، اما این شرایط پوستی به عنوان نتیجه برهمکنش میان بافت پیوندی رخ می دهد که زیر سطح پوست و لایه چربی که در زیر آن قرار دارد، باقی می ماند. سبک زندگی ناسالم، به خصوص مواد غذایی، تاثیر بزرگی بر توسعه سلولیت دارد.

پوست پرتقالی

علل و دلایل سلولیت را در کل به چند بخش تقسیم می کنیم که شامل:

 • حجم چربی های موجود در زیر پوست:هر چه میزان چربی های زیر پوستتان بیشتر باشد احتمال تشکیل و زیاد شدن سلولیت نیز بالا می رود.
 • داشتن تغذیه ی نامناسب
 • مصرف دخانیات
 • اختلالات هورمونی مثل بالا بودن میزان استروژن
 • دی هیدراته شدن پوست
 • ضخامت و رنگ پوست
 • داشتن رژیم های نامناسب و مصرف مواد غذایی که در ادامه خواهیم گفت
 • متابولیسم ضعیف
 • مصرف برخی از داروها مثل قرص های لاغری، ادرار آور، قرص های خواب آور، قرص های ضدبارداری و غیره
 • نداشتن فعالیت جسمی مناسب

علل سلولیت

لیست غذاهایی که باعث ایجاد سلولیت می شوند

در اینجا لیستی از غذاهایی وجود دارد که باعث به وجود آمدن سلولیت می شوند:

 1.  تنقلات
 2.  غذاهای چربی ترانس دار
 3.  دانه های تصفیه شده
 4.  نان سفید
 5.  شکر
 6.  نمک
 7.  پنیر پردازش شده
 8.  سس سویا
 9. نوشابه
 10. قهوه
 11. کیک

غذای سلولیت

چه چیزی سلولیت را هدف قرار می دهد، جدا از غذاهایی که باعث سلولیت می شوند؟

علاوه بر غذاهایی که باعث سلولیت می شوند، محرک های متعددی باعث این وضعیت پوستی می شوند، مانند:

1. هورمون ها و سن:

هورمون ها نقش مهمی در توسعه سلولیت ایفا می کنند. استروژن، پرولاکتین، انسولین، نور آدرنالین، و هورمون های تیروئیدی برای فرآیند تولید سلولیت حیاتی هستند.

تصور می شود که به دلیل کاهش سطح استروژن در طول یائسگی، جریان خون به بافت ارتباطی زیر پوست آن ها نیز کاهش می یابد. به این معنی است که سطح اکسیژن در این ناحیه کم تر می شود و منجر به کاهش تولید کلاژن می شود.

علاوه بر این آنطور که در بخش سلامت نمناک می خوانید سطح استروژن، سلول های چربی را تشویق می کنند تا بزرگ شوند و وقتی چربی زیر پوست به خاطر تضعیف بافت پیوندی رخ می دهد، سلولیت پدید می آید.

هم چنین سن تاثیر بر رشد سلولیت دارد. این باعث می شود که پوست نازک تر شود، الاستیک خود را از دست بدهد و شل شود و شانس رشد سلولیت را افزایش می دهد.

افزایش سن

2. عوامل ژنتیکی:

تعدادی از ژن ها برای ایجاد سلولیت ضروری هستند. عوامل ژنتیکی ممکن است با سرعت متابولیسم فرد و تخصیص بخش عقب در زیر پوست و همچنین میزان گردش خون ارتباط داشته باشند. اینها بر میزان رشد سلولیت تاثیر می گذارند.

3. عوامل سبک زندگی:

سبک زندگی ناسالم نیز می تواند دلیلی برای سلولیت باشد.افرادی که قند، کربوهیدرات زیاد و فیبر کمی می خورند، ممکن است این بیماری پوستی را ایجاد کنند و همچنین کسانی که برای مدت طولانی می نشینند یا می ایستند هم این مشکل را دارند.

نه تنها سلولیت در سیگاری ها رایج است، بلکه کسانی که برای ورزش تنبل هستند و اغلب لباس های چسبان می پوشند هم درگیر این مشکل هستند.

4. کم آبی بدن:

علاوه بر غذاهایی که باعث سلولیت می شوند، آب بدن عاملی است که باید به آن توجه کنید.حدود 70 درصد بدنتان از آب تشکیل شده است، که نقش مهمی در سلولیت زیر پوست شما ایفا می کند.

کمبود آب باعث تشکیل سلول های چربی می شود که برای بدن سخت است. علاوه بر این، به رشد سلولیت کمک می کند. کم آبی همچنین باعث نازک و ضعیف شدن پوست می شود که سلولیت را تحریک می کند.

چگونه از شر سلولیت خلاص شویم؟

به جای اینکه از شر سلولیت خلاص شوید، باید در مورد این که چطور از این وضعیت پوستی جلوگیری کنید، بدانید البته همانطور که در مطلب قبلی مربوط به سلولیت در نمناک گفته شد شما باید از غذاهایی دوری کنید که باعث سلولیت می شوند. ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و خواب کافی در پیش گیری از ظهور سلولیت موثر است.

سوپر غذاهایی که با سلولیت مبارزه می کنند:

رژیم غذایی سالم نقش مهمی در حذف سلولیت ایفا می کند به جای داشتن رژیم غذایی پر کالری یا غذاهای سدیمی که باعث سلولیت می شوند، باید در رژیم غذایی خود این موارد را جای دهید:

1. ماهی سالمون:

سالمون به عنوان یک غذای سالم در نظر گرفته می شود. این نوع غذا نه تنها حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است، بلکه غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است. این ویژگی ها، التهاب را کاهش می دهد و بافت های پوست و فیبرها را تقویت می کند. در نتیجه ، مواد سمی در رگ های خونی را کاهش می دهد و گردش خون را افزایش می دهد و سلولیت را دور نگه می دارد.

ماهی سالمون

2. توت های تیره:

بلوبری و شاتوت باعث افزایش تولید کلاژن و ایجاد بافت های جدید می شوند. آن ها همچنین بافت و رنگ پوست را بهبود می بخشند.

ممکن است ندانید که توت های تیره آنتی اکسیدان بسیار بالایی دارد که چربی محصور شده با بافت همبند را تجزیه می کند. این کار به جلوگیری از توسعه سلولیت کمک می کند.

3. چای سبز و گیاهی:

برخلاف انواع دیگر غذاهایی که باعث سلولیت در ران و بدن می شوند، ماده فعال ECG و EGCG موجود در چای سبز یا زنجبیل متابولیسم را افزایش داده و به سوزاندن چربی کمک می کنند.

این امر باعث توقف رشد سلول های چربی می شود که منجر به سلولیت می شوند. علاوه بر این، یک فنجان چای سبز روزانه به حذف چربی بدن شما کمک می کند.

چای گیاهی

4. فلفل قرمز و فلفل کاین:

این فلفل ها غنی از ویتامین B هستند که می توانند به بازیابی و تقویت بافت ارتباطی کمک کند و برای مبارزه با سلولیت های ناخواسته عمل می کند.

برخی مطالعات همچنین نشان می دهند که فلفل چیلی و فلفل کاین برای چند ساعت پس از خوردن آن ها، میزان متابولیسم را 25 درصد افزایش می دهند. با این کار بدن شما می تواند کالری بیشتری بسوزاند که باعث کاهش چربی می شود.

هم چنین، جریان خون را بهبود می بخشد، سموم را دفع میکند و رشد سلولیت را کاهش می دهد.

5. روغن زیتون:

اغلب زنان همیشه یک ترس از چربی دارند، اما روغن زیتون یک چربی سالم برای بدن است.

این یک روغن تک اشباعی خوب پردازش نشده و پلی فنول برای بدن است که تیروئید شما را سالم نگه می دارند، چربی را می سوزاند و گسترش سلول چربی را کاهش می دهد.

بنابراین، اگر بخواهید از سلولیت جلوگیری کنید، زیتون خوراکی خوبی است.

خواص روغن زیتون

6. سرکه سیب:

هیچ کس نمی تواند فواید سرکه سیب را انکار کند، چون فواید سلامتی زیادی دارد. اگر می خواهید از شر سلولیت خلاص شوید، سرکه سیب یک انتخاب عاقلانه است. این نوع سرکه می تواند سموم را تخلیه کرده و آب را در اطراف شکم نگه دارد. به کاهش هورمون های استرس، دفع مسمومیت کبد و افزایش تعادل تولید استروژن کمک می کند.

7. زعفران:

زعفران، غنی از ترکیبات ضد التهابی است که پیشرفت سلول های چربی را از بین می برد. فقط کمی از این مواد به فرونشاندن اشتها و افزایش گردش بین بافت ها کمک می کند.

شما همچنین می دانید که افزایش گردش خون به حذف سلولیت با افزایش میزان ماهیچه در زیر پوست شما کمک می کند.زعفران را به سالاد یا سس دل خواه خود اضافه کنید.

زعفران برای سلولیت

 تغییرات سبک زندگی که با سلولیت مبارزه می کنند:

رژیم غذایی سالم برای مبارزه با سلولیت کافی نیست. زیاد ورزش کردن و مرطوب ماندن برای دور نگه داشتن این وضعیت پوستی ضروری است.

نگاهی به تغییرات سبک زندگی زیر بیاندازید.

1. ورزش منظم:

ورزش، گردش خون و دیگر مایعات بدن را بهبود می بخشد. گردش خوب به بدن شما کمک می کند تا سموم را سریع آزاد کرده و ظرفیت ریه ها را بهبود بخشد و باعث می شود که هرگز کمبود اکسیژن برای سلول ها وجود نداشته باشد.

بسیاری از مردم سلولیت را به عنوان نشانه ای از پیری در نظر می گیرند، چون باعث می شود پوست برامده و شل شود. خوشبختانه می توانید با ورزش منظم و خوردن رژیم غذایی سالم از آن اجتناب کنید.

اسکات، استپ آپ، ایروبیک برخی تمریناتی هستند که می توانید امتحان کنید.

2. هیدراته بمانید:

هنگامی که از سلولیت رنج می برید، نوشیدن آب کافی خیلی مهم است، چون آب بدن یکی از عواملی است که باعث سلولیت می شود. سلول های شما به آب زیادی برای فرآیندهای متابولیکی نیاز دارند تا سموم را تخلیه کنند. هشت تا ده لیوان روزانه لازم است.

3. از نشستن جلو میز در تمام روز خودداری کنید:

اگر شغلی دارید که نیازی نیست که تمام روز بنشینید، شانس بزرگی برای مبارزه با سلولیت دارید. در مقابل، چطور می توانید سلولیت را حذف کنید در حالی که شغل شما همیشه جلوی کامپیوتر است. بسیاری از متخصصان امراض پوستی به این موضوع جواب داده اند که یک تغییر کوچک می تواند منجر به روند زیادی شود.

به جای نشستن پشت میز در تمام روز، باید یک زمان خاصی از روز را صرف ایستادن و کمی راه رفتن در اطراف دفتر خود کنید. اینها همه تغییرات کوچکی هستند که می توانید انجام دهید تا به شما کمک کند.

نشتن طولانی

4. وزن مناسب:

اضافه وزن نه تنها به توسعه سلولیت کمک می کند، بلکه باعث بروز برخی مشکلات سلامتی نیز می شود. پی گیری وزن می تواند به کاهش خطر ابتلا به این وضعیت پوست کمک کند. برای افرادی که اضافه وزن دارند، کاهش وزن می تواند مفید باشد. یک رژیم غذایی سالم و ورزش به کنترل وزن و نیز کاهش برامدگی های روی ران شما کمک خواهد کرد.

5. اجتناب از سیگار کشیدن و پوشیدن لباس های تنگ:

علاوه بر غذاهایی که باعث سلولیت بر روی ران و بدن می شوند، سیگار کشیدن و پوشیدن لباس تنگ عواملی هستند که باید از آن ها اجتناب کنید.

سیگار کشیدن باعث کاهش جریان رگ های خونی می شود که باعث تضعیف و قطع رابطه کلاژن می شوند. باعث می شود بافت های ارتباطی به راحتی آسیب ببینند.

در نتیجه، سلولیت به وجود می آید. علاوه بر این، لباس های تنگ می تواند گردش و جریان خون را کاهش داده و منجر به ظهور این وضعیت پوستی شود.

سیگار کشیدن

6. بدن خود را به طور منظم برس بکشید:

برس کشیدن بدن یک راه ساده برای خلاص شدن از ظاهر زشت سلولیتی است.

این روش معمول را تمرین کنید تا تاثیر کلیدی را روی ران خود ببینید. این حقیقت وجود دارد که ضربه های قوی بر روی آن ناحیه می تواند به حذف چربی در ران شما کمک کند. بنابراین، بدن خود را به طور مرتب برس بکشید، تا با سلولیت مبارزه کنید.

علت و درمان غذایی سلولیت (تجمع چربی) + درمان طبیعی

4.970
این مطلب مفید بود ؟682
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/م.ح
برچسب : سلولیت
وبگردی