کاسکو
در ادامه این مطلب شما را با نحوه نگهداری از یک پرنده زیبا به نام کاسکو آشنا خواهیم نمود.

کاسکو یا طوطی قهوه ای 

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی (Psittacus erithacus) پرنده ای محبوب در کشورهای عربی و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است. علت محبوبیت این پرنده قدرت سخنگویی و تقلید صدای آن است و می توان گفت این پرنده بهترین پرنده تقلیدکننده صدا در جهان است که به راحتی می تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند و با این کار باعث خوشحالی و خوشحالی صاحبان خود گردد.

این پرنده در محیط زیست طبیعی خود خجالتی و ترسو است. طوطی خاکستری آفریقایی یا به تعبیری دیگر کاسکو از سالیان دور به عنوان پرنده اهلی در قصرهای پادشاهان و خانه های طبقات مختلف مردم جامعه نگهداری می شده است. کاسکو در اصل پرنده ای وحشی است که در قاره افریقا زندگی می کند و از قرن ها پیش مورد توجه آدمی قرار گرفته و تلاش های زیادی برای اهلی کردن و آموزش دادنش شده است. امروزه کاسکوها توسط پرورش دهندگان دست آموز شده و به پرنده ای خانگی و سرگرم کننده و جالب تبدیل شده اند. با این حال به دلیل آنکه عملکردی غیرقابل پیش بینی دارند نباید به آنان زیاد اطمینان کرد. کاسکوهایی که از حیات وحش به جمع انسان ها آورده می شوند نیازمند صبر و کوشش بسیار برای آموزش و تطبیق با محیط تازه هستند. کاسکوها بسیار قوی هستند؛ درصورت عصبانیت می توانند گاز بگیرند یا پنجه بکشند.

این پرنده یکی از اعضای تبار پستاسی Psitacidac است که همانند سایر طوطیان بدنی استوار ولی نرم دارد، به طوری که می تواند با منقار خود به راحتی به تمام اجزای بدن خود دسترسی داشته باشد و تا 180 درجه سر خود را برگرداند. اندازه بدن طوطی خاکستری آفریقایی بسیار متفاوت است و در گونه های کوچک 12 سانتی متر ودر گونه های بزرگ تا 100 سانتی متر می رسد و وزن آن در حدود 400 گرم است. رنگ پروبالش خاکستری است و در نژاد کنگو رنگ دُم سرخ است، دُمگاه به رنگ خاکستری روشن و لبه های بال سیاه رنگ و پاها خاکستری تیره هستند. رنگ منقار پرنده سیاه و رنگ چشم پرنده بالغ زرد روشن و هردو جنس نر و ماده از نظر ظاهری شبیه به هم هستند. این پرنده در طول زندگی زادوولد می کند و معمولاً در حدود 50 تا 60 سال عمر می کند.
 
طوطی خاکستری آفریقایی پرنده ای تیزپرواز است و پروازی منظم دارد، اما قدرت جهت شناسی مناسبی ندارد و نمی تواند همانند کبوترها محل زندگی خود را جهت یابی کند و به لانه بازگردد، از این رو پرورش دهندگان این پرنده باید توجه کافی داشته باشند که چنانچه پرنده از محل زندگی خود دور شد، نمی تواند به راحتی لانه و کاشانه خود را یافته و بدان بازگردد.
 
کاسکو
طوطی قهوه ای 
 
خرید کاسکو :
 
طوطی خاکستری (کاسکو) پرنده ای است با قابلیت بی نظیر تقلید صدا و بعضی حرکات .همین توانایی ها باعث جذب تعداد زیادی از افراد به خرید ونگهداری این پرنده ی ارزشمند شده است. اما باید قبل از خرید به این نکته توجه داشت که آیا
 
توانایی رسیدگی وتوجه مداوم و روزانه به آن را داریم؟
 
کاسکوها پرندگانی اجتماعی هستند ودر منزل به رسیدگی و توجه شما نیازمند بوده ودر صورت رفتار درست با آنها به شدت به صاحب خود وابسته میشوند.
برای خرید کاسکو باید توجه داشته باشید که هر کاسکویی مناسب برای خرید نیست. سعی نمایید از خرید کاسکوهای چشم زرد و مسن امتناع کنید. این کاسکوها به علت اینکه قبل از صید مدت زیادی در طبیعت بوده ودارای جفت ویا حتی جوجه بوده اند به سختی با انسان انس گرفته وتوجهی به آموزشها نمیکنند.
 
جوجه کاسکوها به چند دسته تقسیم میشوند که در قسمت تعیین سن به آنها اشاره شد. جوجه کاسکوهای چشم سیاه که سنی زیر یکسال دارند گزینه ای مناسب برای خرید نیستند . به علت ضعف جسمانی وحساس بودن در برابر عوامل محیطی بیش از 70 درصد آنها در دست خریداران یا مغازه داران تلف خواهند شد. جوجه های چشم دودی بسیار مناسبتر ومقاومتر از جوجه های چشم سیاه بوده ولی از جوجه های چشم طوسی وکاسکوهای بالغ چشم سفید ضعیف تر میباشند.
 
بهترین انتخاب جوجه های چشم طوسی هستند که پس از طی یک دوره سه ماهه برای اهلی شدن به سرعت به آموزش پاسخ میگویند.
 
شرایط جسمانی
 
در هنگام خرید به چند نکته توجه داشته باشید :
 
1.به سوراخهای بینی پرنده دقت کنید که اندازه ای یکسان و متناسب داشته و بدون گرفتگی باشند.
2.به پرها دقت کنید که صاف و بدون پر کنی باشد.
3. به چشمها دقت کنید باید براق و کاملا باز وبدون هیچگونه ترشحات باشد.
4. پاها و انگشتان باید سالم و بدون تورم باشد.
5. به فضله حیوان دقت کنید باید سبز و سفید و بدون اسهال باشد.
 
به یاد داشته باشید که قدرت سخنگویی در کنگو (دم قرمز) و تیمنه (دم شرابی) برابر است. رنگ و درشت اندام بودن و حتی داشتن خال قرمز هیچ ملاک ومعیار برتری برای سخنگویی نیست.
معمولا جوجه ها دارای پرهای تیره تر میباشند که با افزایش سن رنگ آنها کمی روشنتر خواهد شد. همچنین عوامل محیطی مانند نور و تغذیه در روشنتر شدن پرها موثر است.
 
هوش هیچ کاسکوی وحشی را تا قبل از رام کردن و آموزش نمیتوان تشخیص داد
 
جیره غذایی کاسکو
 
پسته گردوتازه و خشک، مغز دانه ها، بادام زمینی، میوه و سبزیجات، تخمه افتابگردان بو نداده بدون نمک بلال تازه، سیب، گیلاس و انواع دانه ها طوطی ها از خوردن غذاهای خوش مزه مورد نظرشان لذت میبرند.این راه خوبی برای تشویق پرنده برای حرف زدن و یادگیری حرکات نمایشی می تواند باشد.بسیاری از کاسکو ها از خوردن فلفل لذت می برند. میوه ها را همیشه خوب با اب تمیز کنید بعد در اختیار طوطی خود قرار دهید.ضمنا از غذاهای خودتان هیچ گاه به کاسکو ندهید. حتی اگر بارها داده اید و دوست داره.استخوان ران مرغ اب پز شده بدون نمک و روغن را ماهی یک بار در اختیار کاسکو قرار دهید.
 
غذاهای جدید را وقتی به طوطی خود می دهید معمولا انها را رها می کند. اما شما دوباره انرا به دست طوطی خود بدهید تا بیشتر مزه انرا بچشد احتمالا خوشش می اید.بدون خوراک کامل و مقوی نگهداری صحیح از طوطی میسر نخواهد بود پر های غیر شکیل اغلب نتیجه تغذیه غلط و ناقص می باشند . طوطی طبیعتا گیاه خوار بوده وتنها برخی مواقع،خصوصا به هنگام تکثیرازخوراک حیوانی نیز تغذیه می نماید . در طبیعت خوراک پروتئینی طوطی را اغلب حشرات یا کرم های کوچک تشکیل می دهند . اما در اسارت می توان پرنده را با تخم مرغ پخته و یا کرم و یا استخوان مرغ و یا گوشت پخته تغذیه نمود .طوطی از هر نوع مواد گیاهی که در وطنش رشد کرده و باب طبعش باشد تغذیه می کند .طوطی ازاد خصوصا به میوه جات ، پوست شاخه های جوان ، گیاهان ، دانه ها ، گردو ، بادام،فندق، پسته ،توت ها ، شیره برخی گیاهان و شاید هم حشرات یا کرم ها علاقه وافر دارد .اما در اسارت اجبارا هر انچه را دریافت نماید ، ناچار به تغذیه اش خواهد بود.غذا وآب باید همیشه وبه موقع در اختیار پرنده باشد تا پرنده شاداب باشد.
 
برای در اختیار گذاشتن آب وغذا بهترین زمان صبح زود است،در صورتیکه صبح زود برنمی خیزید ترتیبی دهید که از شب قبل برای صبح دردسترس پرنده باشد .روزانه حداقل 2 بار آب تازه با دمای مطلوب در اختیار پرنده قرار دهید ودر صورتی که آب کثیف باشد ،باید فورأ تعویض شودظرف آب ،دانه وسبزیجات بهتر است که از خارج قابل پرنمودن باشند تادر اثر داخل شدن دست در قفس ،پرنده نترسد بهتر است فلفل در اختیار طوطی نگذارید.
 
چون می تونه باعث خونریزی دستگاه گوارش بشه. توجه داشته باشید که فلزات زنگ زده ،ظروف تفلون،پودر ومایعات شوینده،پاک کننده نوک مداد یا خودکار،الکل ،قهوه،ادویه جات،گیاهان سمی ،سموم حشره کش،آفات گیاهی ،دودسیگار ، دود اگزوز اتومبیل برای تندرستی پرنده شما زیان آور است.از چیدن گلها وگیاهان باغچه و یا اطراف جاده وخوراندن آنها به پرنده جدأ خودداری نماییدزیرا برخی از آنها ممکن است مسموم باشندیا ذرات ریز معلق در هوا ناشی از وسایل نقلیه روی آنها نشسته وآنها را مسموم نموده باشدهرگونه اعمال زور و یا گرسنه نگه داشتن پرنده برای به آواز در آوردن یا به سخن گفتن به منزله آزار وشکنجه پرنده خواهد بود ونتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد. طوطی ها نیاز جدی به شاخه خزیدن دارند ، شاخه های خزیدن را باید از شاخه های درختانی که ایجاد مسمومیت نمی کنند تهیه نمایید.دقت کنید که دانه های رنگ نشده ،بو نداده و بدون نمک در جیره پرنده خود استفاده نمایید.
 
معرفی مواد غذایی که نباید به طوطی ها بدهیم
 
پس از بررسی های مختلف ، یک لیست از مواد غذایی ممنوعه برای طوطی ها تهیه کردم که با رعایت آن می توانید به تغذیه مناسب و سالم طوطی خود کمک کنید.
حتما شما هم سیب زیاد در اختیار طوطی خود می گذارید باید عرض کنم کنم هسته میوه سیب هیچ ضرری برای سلامتی طوطی ندارد حتی بسیاری از کاسکوها به عشق رسیدن به دانه سیب انرا می جوند تا از خوردن دانه های سیب لذت ببرند.
 
اما بعضی میوه ها هستند که هسته های انها گاهی خطر ساز می شوند مانند هسته گیلاس که ممکنه تو طوطی انرا بخورد و باعث خفگی یا به کما رفتن طوطی بشود.
یا مغز هسته های میوه هایی مانند الو و هولو و غیره که حتما دیده اید گاهی تلخ مزه هستند این تلخی به معنای وجود سیانور است البته طوطی امکان نداره این غذای تلخ را بخورد اما احتمالات رو نباید نادیده گرفت پس بهتره مغز این هسته ها را در دسترس طوطی نگذارید.
 
شکلات - کاکائو -میوه آووکادو :‏نوعی میوه شبیه انبه یا گلابی به علت میزان بالای چربی- کافئین- الکل و ‏هر نوع مشروبات الکلی‏-هسته هلو- به علت اینکه های حاوی سیانور/اسید سیاندریک هستند- هسته آلو-هسته گیلاس- فرآورده های
 
لبنی حاوی
 
لاکتوز (قندشیر)- البته گاهی اگر روی سیب کمی ماست شیرین بمالید بسیاری از ویروس های احتمالی بدن طوطی را خواهد
کشت.سیر و پیاز (خام و پخته) :(باعث از بین رفتن سلول های قرمز خون می شود).
 
نمک و کلیه مواد غذایی حاوی نمک مانند پفک و ... :(عطش آور است ، باعث کمبود آب بدن طوطی و افزایش دفع ادرار می شود ) و در کل نمک برای بدن طوطی کاملا مضر است- قارچ- ریواس پس مواد غذائی ذکر شده را هرگز در اختیار طوطی خود قرار ندهید تا پرنده ای سلامت داشته باشید.
 
برای منقار آسیب دیده ی طوطی چه باید کرد؟
 
درست مانند هر حیوان خانگی ای که ممکن است شما داشته باشید طوطی ها نیز می توانند مستعد صدمات و آسیب های گوناگونی باشند که می تواند برای آنها کاملا دردناک باشد. به منظور مراقبت درست از طوطی تان باید این آسیب ها و صدمات را بشناسید و راه های درمان آنها را بدانید. منقار طوطی یکی از مناطقی است که میتواند صدمه ببیند.
برای پی بردن به آنچه که برای طوطی شما خوب است در شرایطی که منقار او شکسته و یا ترک خورده است باید میزان درد و احساس خود در مواقعی که دندان تان ترک برداشته و یا شکسته است را به یاد آورید. آسیب منقار طوطی ها می تواند شبیه همین حالت در انسان ها باشد چرا که منقار طوطی بسیار سخت و محکم است که شامل رگ های خونی نیز می باشد که در قسمت زیرین قرار می گیرند و اگر منقار طوطی آسیب ببیند، خونریزی میکند.
 
خونریزی یا منقار ترک خورده ی طوطی:
 
اگر میزان جراحت و آسیب دیدگی شدید است و خونریزی بیش از حد باشد شما باید فورا طوطی خود را نزد دامپزشک پرندگان ببرید. با این حال در همان لحظه که شما متوجه آسیب منقار طوطی شدید، نیازمند انجام اقداماتی هستید. بهترین روش این است که طوطی خود را با حوله ی مخصوص خودش بگیرید سپس با فشار دادن ناحیه ی خونریزی سعی کنید از میزان آن بکاهید. اگر جراحت جزئی باشد می توانید با آب پرفشار باقی مانده خون را پاک کنید. این امر می تواند از عفونت های احتمالی در آینده جلوگیری کند. اگر میزان آسیب دیدگی زیاد است و یا منقار طوطی به طور کامل شکسته است شما باید فورا به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه نمایید.
اگر طوطی شما ترک کوچک و یا خراش ساده ای بر روی منقارش دارد ، می توانید مقدار خونی را که از دست داده است را با لایه های صابون عاج دار ivory soap که تازه بسته بندی آن را باز کرده اید پاک کرده و تمیز نمایید و در نتیجه آن را کنترل و اداره کنید. مالیدن این صابون می تواند روند آسیب دیدگی را کند و یا حتی خونریزی را متوقف کند بدون اینکه طوطی شما کوچکترین دردی احساس کند. استفاده کردن از صابون های عاج دار مارک ivory بسیار مهم است زیرا این صابون بدون رنگ های افزودنی است.
 
برای ترک های جزئی دامپزشک معمولا از چسب یا آکریلیک که معمولا دندانپزشکان برای پر کردن دندان از آن استفاده می کنند استفاده می کند. اگر آسیب جدی تر باشد ممکن است دامپزشک دست به اقدامات شدید تری مانند سیم پیچی کردن بزند. در هر صورت به طوطی شما دارو داده می شود تا درد و رنج کمتری را احساس کند.
 
غذاهای مناسب برای طوطی ای که منقارش آسیب دیده:
 
از آنجایی که تغذیه طوطی با منقار آسیب دیده به میزان و شدت صدمه و آسیب دیدگی بستگی دارد برای جراحت های جزئی ممکن است دامپزشک توصیه کند طوطی تان را تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد با غذاهای نرم تغذیه کنید. در موارد شدید تر ممکن است به یک لوله برای تغذیه طوطی شما نیاز باشد. لوله تنها در شدید ترین حالت مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر می خواهید بدانید که چه غذاهایی باید به یک طوطی که منقارش شکسته بدهید این موارد را در نظر داشته باشید :پوره سیب زمینی.موز.ذرت. غذای کودکان( ترجیحا غذاهای ارگانیک)
اگر طوطی شما از آسیب منقار رنج می برد شما باید در سریع ترین زمان ممکن از او مراقبت نمایید و تا جایی که می توانید از درد و از دست دادن خون و یا عفونت ها جلوگیری کنید. بهترین راه این است که خونریزی را متوقف کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن طوطی تان را نزد دامپزشک پرند گان ببرید.
 
نظافت کاسکوها
 
کاسکوها از هر زمانی استفاده میکنند تا خودشان را تمیز کنند.
بخش عمده ای از ساعات بیداری کاسکوها به پرآرایی میگذرد.
کاسکوها از انتهای بدن و بالای دم خود از روزنه ای کوچک ماده ای چرب برداشته و جهت شفافبیت به پرهای خود میمالند.
این چربیها به مرور زمان خشک شده و بصورت شوره در هوا پخش و یا دور و بر قفس مینشیند.
برای اینکه هم کاسکو و هم محیط آن پاکیزه باشد میبایستی هر هفته دو بار در بهار و تابستان و یک بار در پاییز و زمستان کاسکو را حمام داد.
روش حمام دان بدین صورت میباشد که کاسکو را با قفس به حمام ببرید و با دوش دستی و آب ولرم روی بدن کاسکو آب بگیرید.
مراقب باشید که فقط روی بدن کاسکو آب بگیرید و سر و گردن را خشک نگه دارید و از خیس شدن سر و گردن جدا خودداری کنید.
در اولین حمام کاسکو قار خواهد کشید و کمی میترسد اما به مرور زمان از این ترس کاسته خواهد شد و کاسکو از حمام کردن لذت خواهد برد.
آنقدر آب روی بدن کاسکو بریزید که پرها کاملا خیس شود و پوست بدن کاسکو دیده شود.
از هیچگونه شامپو و مواد شوینده استفاده نکنید.
پس از حمام قفس را کنار شوفاژ و یا بخاری قرار دهید تا کاسکو خشک شود.
اگر بخاری و شوفاژ در دسترس نبود با سشوار هوای گرم به بدن کاسکو دهید تا خشک شود.
هنگام حمام و یا خشک کردن با کاسکو حرف بزنید و با مهربانی با او رفتار کنید تا کمتر استرس به او وارد شود.
با این حمامهای مرتب کاسکوی شما همیشه تمیز و براق خواهد بود و از میزان شوره ها به شدت کم خواهد شد.
در همه مراحل مراقب باشید تا کاسکو سرما نخورد. سرماخوردگی و ذات الریه از بدترین بیماریهای ممکنه برای کاسکو است.
هوای اطراف میبایستی ملایم و گرم باشد.
 
کاسکو
حرف زدن کاسکو
 
بهداشت قفس
 
قبلا اشاره شد که قفس کاسکوتان باید از روکش بسیار مناسب برخوردار باشد که خود این امر مهمترین نکته در رعایت بهداشت قفس است.ولی بیاد داشته باشید که جنس قفس هر چقدر هم که خوب باشد باز هم امکان جذب باکتری را دارد پس سعی کنید بطور مداوم قفس را به روش زیر تمییز کنید:حداقل هفته ای یکبار قفس را با مواد شوینده کاملا بشوئید و کامل آب بکشید (دقت کنید به هیچ وجه مواد شوینده باقی نماند چون سمی و کشنده است).پس از آبکشی کل قفس را با آب جوش مجددا آبکشی نمایید (استریل ساده و سریع).هر چند ماه یک بار با مواد ضد عفونی کننده(ترجیحا مواد مخصوص قفس پرندگان) قفس را کاملا ضد عفونی کنید.قفس را بطور مداوم وارسی کنید ،اگر دچار زنگ زدگی ،رنگ رفتگی و… شده بود در صورت رفع اشکال آنرا رفع ودر غیر اینصورت سریعا آنرا تعویض کنید.هیچگاه اجازه ندهید قفس به مدت طولانی در معرض آلودگی ویا مدفوع پرنده بماند.قسمتهای زاویه دار ویا کنج ها را با دقت بیشتر بررسی کنید چون این نقاط باکتری پذیر ترند.
 
بهداشت ظروف
 
ظروف آبخوری وغذاخوری را باید بصورت مداوم وروزانه(در صورت نیاز چندین بار در روز)کاملا شسته و خشک کنید(دقت کنید نمناک بودن ظرف غذا باعث تولید باکتری میشود).
دقت کنید بقایای غذاها (مخصوصا غذاهای تر) در ظروف نماند که باعث بو گرفتن وجذب باکتری میشود.
با رعایت تمام نکات فوق ،باز هم ظروف غذا خوری(مخصوصا ظروف پلاستیکی) بعد از مدتی آلوده میشوند پس با وجود ظاهر سالم و تمییز آنها باید هر چند وقت یکبار آنها را تعویض کنید.
 
بهداشت زیره قفس
 
چون زیره قفس بطور مداوم با مدفوع و باقی نخالات آلوده میشود باید حتما روزانه تمییز شود که به 2 روش زیر قابل انجام است:
1- استفاده از روزنامه برای پوشش کف آن و تعویض روزنامه در هنگام آلودگی ویا تجمع فضولات.
2- استفاده از خاک مخصوص برای پوشش کف.این گزینه بهترین حالت ممکن میباشد که بجز هزینه آن تماما حسن میباشد.که میتوانید در مدت های مشخص خاک را تعویض کنید.مزایای ای روش این است که خاک سریعا نم و فضولات را جذب کرده و علاوه بر جلوگیری از آلودگی از انتشار بو هم جلوگیری میکند.دقت کنید فقط از خاکهای مخصوص اینکار استفاده کرد
دقت کنید بعضا از خاک اره هم بعنوان گزینه مناسب یاد میکنند ولی به هیچ وجه از خاک اره استفاده نکنید چون خود خاک اره در مجاورت با رطوبت باکتری تولید میکند و بو میگیرد .
بجز موارد گفته شده باقی وسایل مورد استفاده کاسکو هم باید بطور مداوم تمییز ویا تعویض شوند بعنوان مثال میله نشیمن کاسکو چون از جنس چوب است خیلی نباید شسته شود (البته در مدت مصرف باید مداوم آنرا بشویید وخوب خشک کنید) و باید در مدت های معین آنرا تعویض نمائید.
 
نگهداری در قفس
 
طوطی نبایستی از خانواده اتان عایق باشد زیرا به معاشرت دیگران نیازمند است .در صورتیکه پرنده در تنهائی بحال خود گذاشته شود ،از غصه تلف خواهد شد . بنابر این باید قبول کنید که اطا قی را که طوطی در انست ، به منزله ی محیط پروازش نیز خواهد بود. گرچه که برخی انواع انها در اسارت میل چندانی به پرواز نشان نمی دهند،گروهی دیگراز پروازهای سریع خود در اطاق نمی گذرند .طوطی ها ذاتا پرندگتنی خزنده بوده ولی استعداد انان در این زمینه متفاوت است .برخی بیشتر منقار وپاهای خودرا بکار میگیرند تا بالهای شان را.برای هر دونوع تحرک بایستی روزانه امکان کافی را برای پرنده فراهم کرد.اما پرنده ابتدا به قفس مناسبی نیاز دارد که از ان بر محیط اطراف خود تسلط پیدا نماید .
 
قفس مناسب
 
در بازار انوا ع متنوعی از قفس طوطی ارائه میشوند:قفس های ارائه شده شامل انواع زینتی،کوچک مدور تا چوبی ویا از بامبو (نی)می باشند.
طوطی سالم در زمانی کوتاه قفس های نوع اخر را به یک مشت تکه چوب تبدیل میکند در تخصصوص شونه!
قفس های خوب مخصوص طوطی های گران هستتند.بعضی از سازندگان قفس برای سود بیشتر وپایین اوردن قیمت،قفس هایی کوچک روانه ی بازار می کنند.طوطی هائی مثل کاسکو ،امازون،کاکادو،ویا ارا به قفسی چهار گوش وبلند به اندازه ی حد اقل100*70*68سانتیمتر نیازمندنداتفاع قفس از پهنا ی ان بسیار مهم تر است.قفسی به اندازه ی 100860*40سانتیمتر مکان مناسبی جهت خزیدن بوده و حتی دو طوطی می توانند ساکن ان باشند .
 
در صورتی که قفسی بطور محسوس کوچکتر باشد،می تواندعنوان خوابگاه استفاده شود.علاوه بر قفس های بزرگ چهار گوش یک سری انواع نامناسب نیز در بازار ارائه می شود .
1-میله های قفس بایستی اهنی و نسبتا قطور بوده و اب داده (اب کرم)شده باشند.
میله های عایق شده با پلاستیک سفید نامنا سبند،زیرا پرنده پلاستیک را جویده و اهن به اسانی زنگ خواهد زد.
2-قفس بایستی دارای میله های عرضی نیز باشد زیرا طوطی مایل به خزیدن ،روی میله های طولی تنها،به اسانی قادر به بالا وپائین رفتن نیست.
3-سقف قفس بایستی صاف و مسطح بوده تا پرنده ی اهلی قادر به رفتن روی ان باشد.
پرنده روی قفس مدور یا کروی به سختی قادر به حفظ تعادل است . در صورتی که از قبل قفسی مدور داشتید ،روی ان شاخه ای جهت نشستن قرار دهید . میله های نشیمنگاه جهت منتاژ روی قفس وجود دارد که خود نیز احیانا قادربه ساختن ان خواهی بود .
4-تنها یک میلهی نشیمن گاه دقفس بسیار کم است . طوطی زندانی نبوده وبایستی خود را در محیطش سر حال احساس نماید .
پرنده بایستی از روی یک میله به خوبی به ظروف اب وغذا خود دسترسی داشته باشد.
5-درصورتی که قفس دارای تاب است،ابتدا مدتی پرنده را بحال خود بگذارید .در صورتی که دیدید طوطی با علاقه از ان استفاده می کند،انرادرون قفس باقی بگذارید،در غیر این صورت یعنی در حالت بی توجه ای ویا مزاحمت پرنده،تاب را بردارید(در طوطی ها بی جمبه کم پیدا میشود بسیاری ازانها از تاب استقبال می کنند )
 
6- از جمله وسایل های قفس دو یا سه ظرف خوراک واب خواهدبود.یک ظرف مخصوص دانه یکی مخصوص اب اشامیدنی ویکی برای میوه ،سبزی ویا خوراکی های اضافی می باشند.این ظروف بایستی از خارج قابل پرکردن باشند.
7-درهای قفس عواملی مهمی هستند . اگر درها تنها بصورت جفتی باشند،احتمال یادگیری سریع از طرف طوطی و باز کردن انها وجود دارد.
این اقدام موجب شادمانی پرنده خواهد شد. خصوصا انکه ازادی را برایش می گشاید .بنابر این درها بایستی توسط قفل یاویا قلاب به طور مطمئن بسته شوند. در کف قفس صفحه ی مشبکی قرار دارد.صاحب نظران درمورد بود یا نبود این صفحه اختلاف نظر دارند.
 
دم های طویل برخی طوطیها دران گیر کرده وپرهای نازک خود را به مرور از دست می دهند .
 
8-استفاده از کشوئی محکم در زیر قفس ،عملی ومفید است . کشو بایستی بدون اصطکاک حرکت کند . گه گاه بایستی انرا با اب جوش تمیز ساخت.
 
به اندزه ی یک قفس خوب محلی مناسب درمنزل برای قرار دادن قفس مهم خواهد بود.قفس نبایستی روی زمین قرار داده شود،زیرا پرنده احساس امنیت نکرده وخود را در مخاطره می بیند (به خاطر اینکه در بالای سر خود تسلط ندارد).قفس باید در ارتفاع دید یک انسان ایستاده باشد.دربازار می توان میزها یا نرده های فلزی مناسبی برای قراردادن در زیر قفس تهیه کرد .قبلا از استحکام این میزها یا نرده ها اطمینان حاصل کنید.همچنین شما میتوانید از میز یا کمد چوبه به انوان پایه قفس استفاده کنید،زیرا پرنده بعدها به طور ازاد روی انها قادر به بالا وپاین رفتن می باشد.پرنده ابتدا در این قفس به محیط جدید خوگرفته وبا ان اشنا می شود . ابتدا در قفس بسته می ماند.
اما این وضعیت نباید زیاد طول بکشدزیرا طوطی نمیتواند تمام عمر خود را درقفس بماند.البته این به این معنی نیست که طوطی بعدا” به قفس احتیاج ندارد.
 
مناسب ترین مکان جهت قرار دادن قفس
 
قبل از قرار دادن طوطی در قفسی ،مناسب بایستی مکان مناسبی برای قفس درنظر گرفت. محل قرار گرفتن طوطی نبایستی مرکز تجمع اعضاء خانواده باشد.گوشه ای ارام و دور از هیاهو که پرنده از ان بر تمامی سالن مسلط باشد،بسیار مناسب است.اما چنین وضعی پایدار نبوده وطوطی اهلی نیاز به نزدیکی باانسان دارد.بهتر است قفس را سه کنج دیوار یا پشت به دیوار باشد،تا پرنده از پشت احساس امنیت کند.طوطی نیاز به نور روز دارد.پس محلی نزدیک به پنجربسیار مناسب است،بایستی زمانیکه خورشید کاملا” مقابل پنجره است،پرنده مکانی درسایه دارا باشد،در غیر اینصورت گرمای زیاد موجب ازارش خواهد شد.قفس نبایستی مستقیما روی شوفاژ قرار داده شود، زیرا گرمای حاصله از ظرفیت پرنده خارج است.قرار دادن قفس به فاصله ی کمی از پنجره هم زیان اور است، زیرا پربال زدن پرنده های خارجی موجب وحشت گمراهی ذهن طوطی خواهد شد. مهمترین شرطی که محل قرار دادن قفس باید دارا باشد،پرنده هیچگاه نبایستی در مسیر جریان هوا قرار گیرد . درصورتیکه منزل شما فاقد محل حفاظت شده در مقابل جریان هواست، باید هیچگاه در های پنجره را بازنکنید در صورت لزوم پنجره ای را باز کنید که مجهز به پشگیر (توری دار)باشد.
 
عاملی مهم به نام درخت خزیدن
 
وسیله ای بهسیار مهم در نگهداری طوطی که بعد ها برای پرنده ی اهلی شده بهصورت اغامت گاه همیشگی در خواهد امد ،درخت خزیدن می باشد.بهتر است که شاخه های قوی نه چندان بلند برای این منظور انتخاب شود.داشتن شاخه های فرعی افقی بسیار مورد توجه طوطی خواهد بود. پوسته ی شاخه ها نیز مهم است، زیرا طوطی علاقه ی زیادی به کندن ان دارد.شاخه ی درختان میوه،چنار، بید، زیرفون، اسفندان وهتر بسیار مناسبند.شاخه ها در سرگرمی و حتی تغذیه نقش مهمی دارند مدت زمان بر پا بودن درخت بستگی به میزان اشتغال پرنده دارد.
 
پس از انکه شاخه ها جویده شدند،باید شاخه های جدیدی را جایگزین کرد.احتمالا شاخه های جدید برای پرنده ناشناس بوده وممکن است مدتی به انهاخیره شود.اما به زودی به شاخه های جدید خو گرفته و خود را مشغول خواهد کرد،زیرا شاخه های جدید امکانات بیشتر و منا سب تری را در اختیارش می گذارند.تا زمانیکه پرنده خود را با درخت مشغول می کند، صدمه ای به مبل ها و اثاثیه وارد نمی شود.به عنوان پایه درخت امکانات زیادی وجود دارد.گلدانی پر از ماسه،که به میزان لازم سنگین شود و مانع از واژگون شدن درخت خواهد شد.شاخه هارا میتوان داخل قفس (درقفسهای بزرگ)ویا نزدیک ان قرار داد.بهتراست شخه ای به طرف در قفس وشاخه ای دیگر به طرف مبل یاصندلی اتاقی که در ان ساکن هستید باشد.به این ترتیب پرند ه بسته به میل خود به اسانی قفس ویا ساکنان منزل را دردسترس خواهد داشت.
 
شوره بدن کاسکو
 
علت شوره و کورک هایی که از بدن کاسکو و تمامی حیوانات میریزد این نیست که حیوان بیمار است البته اگر شما حیوان را مرتب حمام کنید کمتر می شود ولی از بین نمی رود چون این پودری که لابه لای پرهای پرنده ها است در بعضی ها کمتر و بعضی ها بیشتر فرقی نمیکنه در واقع این پودر محافظ پوست و پرهای پرنده هست و طبیعت و افریده خدا به این صورت است حالا شما همش شامپو بزن از این اسپری های جدید بخر و بزن در واقع خودت و حیوان رو خسته میکنی اما پودر که بهش شوره میگین و کرک ها که طبیعتا باید در روز بریزد از بین نمیرود فقط خودتان را خسته میکنید سعی کنید با استحمام مرتب و تمیز کردن منظم این مشکل را کمتر کنید که باعث ازارتان نشود.
چطور این کارها رو انجام بدیم ؟ مهمترین راه کمتر کردن این شوره ها در محیط خانگی این نکات است .
 
1_اول از همه 1 پارچه برای دور قفس تا زیر جای اب حیوان درست کنید و چند روزی 1 باربشورید.
2_میتوانید در سینی قفس حیوان اب بریزید اما هروز باید سینی را بشویید.
3_می توانید 1 روز درمیان با آب پاش روی سینی اب بپاشید که شوره ها در هوا و تنفس شما نرود و روزنامه را بلافاصله عوض کنید.
 
پرکنی چیست؟
 
پرکنی یک نوع بیماری شایع در طوطی سانان مخصوصا کاسکوها و کاکادوها محسوب می شود. این بیماری میتواند علت های پیچیده و سختی مثل استرس ، تغییر ناگهانی محیط یا صاحب یا تغذیه و... ، انگل ، نداشتن جفت ، دلتنگی و صدها دلیل دیگر داشته باشد. بیماری پرکنی یک نوع افسردگی حساب می شود که باید علت آن را فهمید و با برطرف کردن علت از پرکنی جلوگیری کرد.
 
چه علت هایی باعث پرکنی می شود؟
 
1-بیماری:یکی از عارضه های پرکنی طوطی سانان بیماری هایی از نظیر زیر می باشد:
 
الف) انگل های خارجی
ب) انگل های داخلی
ج) عفونت های پوستی و قارچی
 
2- اصلاح نامناسب پرها:یکی دیگر از علت های پرکنی اطلاح نامناسب پرهای پرنده می باشد که طوطی وادار به کندن پرها می شود و چون طوطی ها زود به کاری عادت می کنند پرکن خواهند شد.
 
3-مسمومیت با فلز:مسمومیت با فلزات سنگین بخصوص سرب و روی است.میله های قفس و گلوله های حاوی سرب بلعیده شده توسط پرنده از موارد شایع می باشد.
 
4- بیماری سیستمیک-عفونی psittacosis است.در این بیماری ابتدا پرها کیفیت خود را از دست می دهند سپس پرنده اقدام به کندن آنها می کند.
 
5- آلودگی های محیطی بخصوص نیکوتین است.این مورد در پرندگانی که صاحب سیگاری یا قلیونی دارند شایع است.
 
6- مشکلات رفتاری:مهمترین و شایع ترین دلیل پرکنی همه طوطی سانان می باشد که مبحث پیچیده ای می باشد.
 
مشکلات رفتاری خود به تنهایی شامل هزاران علت می شود که نمونه هایی از آن را خواهم گفت:
 
فروختن پرنده و تغییر صاحب پرنده
فروختن پرنده و تغییر مکان پرنده
نگهداری از حیوانات خانگی دیگر
تغییرات ناگهانی و عمده در تغذیه
فعالیت یا ورود افراد جدید در محیط
مکان نامناسب مثل قفس کوچک یا گذاشتن قفس در ارتفاع پایین یا روی زمین و...
نداشتن اسباب بازی و سرگرمی مناسب
نداشتن صاحب مناسب و مهربان
و هزاران دلیل دیگر....
 
چه کارهای در زمان پرکنی باید انجام بدید؟
 
1- اولین کار و مهمترین کار در طول روز با طوطی بودن هست و باید به طوطی عشق و محبت بورزید و وقتی دیدید میخواهد پر خود را بکند حتما حواسش را پرت کنید و نزارید این کار را انجام دهد.
 
2- خوراکیهای طوطی باید کامل و مقوی باشد ، سعی کنید از انواع میوه جات و سبزیجات تازه به طوطی بدهید ، غذای محبوبش را ازش نگیرید ، سعی کنید از آجیل کمتری استفاده کنید چون خود آجیل زیاد باعث چربی می شود که یکی از علت های پرکنی هست. اما فراموش نکنید که آجیل را به هیچ وجه از رژیم غذایی حذف نکنید.
 
3- از انواع مکمل های غذایی و سنگ های معدنی استفاده کنید زیرا فراموش نکنید طوطی برای رشد سریع پرها به انواع مواد معدنی و ویتامینه نیاز دارد.
 
4- آرامش را برای طوطی به ارمغان بیاورید اما اشتباه نکنید که طوطی پرکن را به حال خود و سکوت و تنهایی رها کنید. طوطی باید در آرامش کامل سرگرم و شاد باشد تا مشکلش و پرکنیش را فراموش کند.
 
5- هفته ای دو سه بار با آب پاش ، آب به روی بدن طوطی بپاشید فقط حواستان باشد آب را روی سر طوطی نپاشید چون باعث سرماخوردگی و بیماری می شود.
 
6- طوطی را در اکثر اوقاتی از روز بیرون بیاورید و در بیرون از قفس هم برایش اسباب بازی فراهم کنید یا میوه درخت کاج جوشیده شده برایش بگذارید تا بجود و سرگرم شود.
 
چگونه طوطی پرکن را درمان کنیم؟
 
درمان پرکنی یک طوطی که معمولا طوطی خاکستری است کار هرکسی نیست در ابتدا می بایست علت و ریشه این بیماری روانی را یافت. همه طوطیان چه کوچک و چه بزرگ حتما باید جفتی مناسب داشته باشند در غیر این صورت افسرده و کسل خواهند شد در بسیاری از موارد هنگامی که شخصی طوطی خود را دست اموز و اهلی می کند اما پس از گذشت مدتی مثلا چند ماه یا چند سال دیگه اون علاقه و عشق را به پرنده خود نمی دهد و با توجه به اینکه معمولا طوطی ها جفت خود را جدایی ناپذیر می دانند و تا اخر عمر به جفت خود وفادار می مانند موضوع کم توجی صاحب به حیوان حتی به میزان کم هم که باشد فورا موجب عصبی شدن طوطی می شود. جاندارانی که از هوش بالایی برخوردارند مانند کاسکوها یکبار برای همیشه جفت خود را انتخاب می کنند. طوطی سانان با توجه به هوش زیاد و طول عمر طولانی ده ها سال و گاه بیش از 130 سال در کنار یکدیگر زندگی می کنند.
 
گردنبند الیزابت چیست و آیا کارآمد دارد؟
 
گردنبند الیزابت شیی پلاستیکی می باشد که به دور گردن طوطی بسته می شود و باعث می شود طوطی نتواند به پرهای سینه و بدن خود دست پیدا کند و آنها را بکند. عقیده ها درمورد گردنبند الیزابت به دو دسته تقسیم می شوند که دسته اول می گویند بسیار خوب و کارآمد هست و دسته دوم که خودم هم جزو آنها هستم میگویند به هیچ عنوان کارامد نیست و تنها طوطی شما را عصبی تر خواهد کرد.
 
اسپری ضدپرکنی چیست و آیا کارآمد دارد؟
 
اسپری ضدپرکنی مواد تلخ بی ضرری هست که باید به پرهای طوطی بپاشید تا طوطی موقع کندن پر با مزه تلخ مواجه بشه و از کندن پر خودداری کند. بعضی از افراد به جای اسپری ضدپرکنی از مواد تلخ دیگری مثل فلوراید و حتی تریاک استفاده می کنند! که پیشنهاد می کنم تا این اسپری موجود هست و بی خطریش هم ثابت شده دست به روش های نوین و عجیب نزنید!
اسپری را هم به زیر سینه و نقاطی که توسط طوطی کنده و جویده شده می بایست زد تا تلخی شدید و در عین حال بی خطر بودن باعث جلوگیری از ادامه پرکنی شود.
اسپری ضدپرکنی یکی از روش های مفید در درمان پرکنی می باشد.
 
آزاد کردن طوطی در محیطی بزرگ
 
در اروپا هنگامی که طوطی ها از دست صاحبان نامهربان افسرده و پرکن می شوند انها را به مکانی سرسبز می برند که در قفس های بزرگ کنار یکدیگر زندگی می کنند از این روی طوطی ها کم کم حواسشان پرت می شود و جفت قدیمی خود یعنی صاحبشان را فراموش می کنند و بیشر به فکر بازی و یا رقابت هایی با طوطیهای دیگر جهت به دست اوردن غذا و حتی عشق بازی می کنند.
در این حالت پس از گذشت مدت حدود 6 ماه تا 1 سال معمولا به سلامت کامل می رسند حتی گاه انها را نشانه گذاریی می کنند تا پس از رسیدن به سلامت کامل انها را نزد صاحبانشان بازگردانند.
 
آیا استفاده از شوفاژ برای گرم کردن خانه باعث پرکنی طوطی می شود؟
 
اینکه بگوییم اگر کاسکو را در خانه ای که شوفاژ برای گرم کردن استفاده می شود نگهداری کنیم حتما پرکن خواهد شد اشتباه هست. زادگاه کاسکوها آفریقا هست که هوای آفریقا همیشه مرطوب هست. شوفاژ گرمای خشکی تولید می کند و اگر کاسکو در نزدیکی شوفاژ باشد احتمال پرکنی آن زیاد هست. برای پیشگیری باید کاسکو رو دور از شوفاژ نگهداری کنید و از دستگاه بخور برای رطوبت هوا استفاده کنید. در فصول سرد میتوانید از بخاری استفاده کنید و روی بخاری همیشه یک ظرف اب باشد . مهم نیست که بجوشد فقط همینکه همیشه یک ظرف اب باشد تا هوا را کمی مرطوب کند کافیست.
 
آیا نگهداری از حیوانات و پرندگان دیگر در کنار طوطی پرکن صحیح می باشد؟
 
نگهداری از حیوانات و پرندگان دیگر در کنار طوطی پرکن کاری کاملا اشتباه می باشد و صددرصد طوطی تان پرکن شد. طوطی ها بسیار حسود هستند و از صاحبشان انتظار دارند که فقط به خودشان محبت کند. در موارد بسیار دیده شده است که کاسکو را با پرنده های دیگری نگهداری کرده اند و بعد از مدتی کاسکو پرکن شده است. حتی بنده موردی دیدم از خانم و آقایی که کاسکو داشتند و وقتی بچه دار شدند کاسکوشان به این بچه حسودی میکرد و پرکن شده بود.
 
درمان استرس کاسکو
 
در حیات وحش طوطی ها به صورت گروهی زندگی می کنند .همه اعضای گروه با یکدیگر همکاری کرده و هر یک از آنها از دیگری محافظت می کنند .در اسارت ، گاهی اوقات طوطی ها به سختی با محیط اطراف خود سازگار میشوند . آنها تنها هستند و باید از خودشان مراقبت کنند . این امر می تواند برای آنها کاملا ترسناک باشد و باعث ایجاد برخی از استرسها و اضطرابها در طوطی شود .
 
برخی از گونه های طوطی سانان مانند ککاتیل حتی ممکن است دچار ترس شبانه شوند .در ترس شبانه ، طوطی ها نیمه های شب با ترس از خواب بیدار شده و خود را به دیواره های قفس می کوبند تا بتوانند فرار کنند . برخی از طوطی ها که بال هایشان به تازگی و یا به طور نادرست کوتاه شده ، ترس از سقوط باعث ایجاد استرس و اضطراب در آنها میشود .بسیار مهم است که بال های طوطی به طور صحیح کوتاه شود تا اطمینان حاصل کنید که طوطی شما متحمل ترس های غیر ضروری نمی شود .
 
هنگامی که شما صاحب یک طوطی هستید نسبت به شناخت و درک رفتارها و حالات طوطی خود مسئولیت دارید . شما باید زمانی را به طوطی همنشین خود اختصاص دهید این امر به ایجاد آرامش و اعتماد به نفس در طوطی کمک خواهد کرد.اشیای نا آشنا می توانند طوطی شما را وحشت زده کنند . چتر ،سایه ،حیوانات خانگی ،غریبه ها ،کلاه ،فریاد و سر و صدا ،پرندگان بیرون از خانه
 
طوطی و بادکنک :
 
بسیاری از طوطی ها از بادکنک می ترسند.تعجب آور نیست اگر به آن فکر کنید .طوطی ها می توانند این اشیای گردی که در بالای اتاق شناور هستند را به عنوان گروهی از شکارچیان در نظر بگیرند . در هنگام جشن که از بادکنک استفاده می کنید قفس طوطی را بپوشانید یا آن را به مکان جدیدی منتقل کنید تا طوطی شما در آرامش باشد .
 
طوطی و صداهای بلند :
 
صداهای بلند اغلب باعث میشود که طوطی حالت تدا فعی به خود بگیرد .به هم کوبیده شدن در ، پارس سگ ، جیغ بچه ها ، تلوزیون ، رادیو و آژیرها فقط چند نمونه از این موارد هستند .اگر طوطی شما به طور مرتب در معرض صداهای بلند قرار بگیرد این امر ممکن است باعث ایجاد مشکلات رفتاری در آنها شود.طوطی ها دوست دارند که نسبت به اشیا یا افرادی که در محیط اطراف آنها حضور دارند پر سر و صدا تر باشند .اگر شما نمی توانید این سرو صداها را کاهش دهید بهتر است طوطی خود را به مکانی دیگری از خانه به دور از این صداها انتقال دهید .
 
طوطی و اسباب بازی :
 
ما برای طوطی ها همنشین خود اسباب بازی خریداری می کنیم و در اختیار آنها قرار می دهیم تا با آنها بازی کنند و از آنها لذت ببرند .با این حال گاهی این اشیا می توانند طوطی را بترسانند . بنابراین توصیه می شود که اسباب بازی جدید را قبل از نصب کامل در قفس ، چند روز بیرون از قفس قرار دهید . به یاد داشته باشید که قفس برای طوطی یک قلمرو محسوب شده که در آن پناه گرفته و احساس امنیت و آرامش می کند، تعرض به این فضا حتی به وسیله یک اسباب بازی جدید باعث برانگیختن حس ترس در طوطی و نشان دادن واکنش در حالت استرس می شود .
 
اجتماعی کردن طوطی با افراد ، مکانها و چیزهای مختلف باعث می شود که طوطی نسبت به هر محیطی بی تفاوت شده و به راحتی با آنها مانوس شود .
1. با شخصی که طوطی خود را از او خریداری کرده اید تماس بگیرید و رژیم غذایی مورد استفاده طوطی خود را از او بپرسید. تغییر در رژیم غذایی ممکن است یکی از دلایل نخوردن غذا در طوطی های جدید باشد .
 
2 . اکثر طوطی ها عاشق غذاهای چرب هستند حتی زمانی که احساس گرسنگی نمی کنند با اشتیاق از این غذاها استقبال می کنند . تا مدتی که طوطی شما غذا نمی خورد از این غذاهای چرب برای افزایش کالری و تامین برخی مواد مغذی می توانید استفاده کنید .
 
3 . اگر طوطی جدید شما بسیار اهلی و رام است ، گاهی اوقات غذا دادن با دست می تواند خود به خود آنها را به غذا خوردن تشویق کند.
 
4 . به طور موقت تمام اسباب بازی ها را از قفس خارج کنید. این آیتم های جدید ممکن است برای طوطی جدید شما ترسناک باشد به حدی که از حرکت کردن در قفس امتناع کند.
 
5 . برخی از طوطی ها از غذا خوردن در ظرف غذای جدید می ترسند ، به خصوص اگر ظرف فانتزی و یا به رنگ روشن باشد. سعی کنید از ظروف ساده سفید رنگ استفاده کنید و بعد از عادت کردن طوطی به محیط جدید آن را تغییر دهید .
 
6 . بسیاری از طوطی با رفتن به پایین قفس احساس آسیب پذیری می کنند، بنابراین از قفسی استفاده کنید که ظرف غذا در کنار چوب نشیمنشان تعبیه شده باشد . علاوه بر این، از آنجا که اکثر پرندگان تمایل دارند که روی بالاترین آیتم موجود در قفس خود قرار بگیرند می توانید ظرف را کمی بالاتر از آیتم های دیگر قرار دهید. برای ظرف غذا ، جاهای مختلف قفس را امتحان کنید تا محل مورد قبول طوطی خود را کشف کنید.
 
7 . تا زمانی که طوطی شما با بی علاقگی با غذا برخورد می کند هیچ مکملی به غذا یا آب او اضافه نکنید. طعم و بوی این مکمل ها می تواند او را از خوردن غذا و نوشیدن آب بازدارد.
 
8 . در حالی که طوطی شما در حال تلاش برای سازگار شدن با محیط جدید خود است، قفسش نباید در یک قسمت پر رفت و آمد قرار بگیرد. این به این معنی نیست که او را در یک اتاق ساکت قرار داده و در را ببندید ، این یعنی باید گوشه ای آرام در قسمتی از خانه انتخاب شود که تمام اعضای خانواده حضور داشته باشند. به طوریکه طوطی شما هر کسی که وارد اتاق می شود را در یک فاصله مناسب و امن ببیند . قرار دادن قفس در گوشه ای که از دو طرف رو به دیوار باشد نیز به او احساس امنیت می دهد.
 
غذا نخوردن طوطی کاسکو
 
اگر مدت زیادی است که از طوطی خود نگهداری می کنید و متوجه شدید که مصرف غذای او کاهش یافته است ممکن است بخواهید علت آن را کمی بیشتر بررسی کنید. درست مثل انسان ها، طوطی ها نیز ممکن است برای یک یا چند روز، اشتهای خود را از دست بدهند . اگر طوطی شما هیچ نشانه ای از بیماری مثل بی حالی ، پر آرایی نکردن ، نشستن کف قفس و پف کردن پرها و ... را از خود نشان ندهد نباید نگران نباشید. اما اگر هر یک از علائم ذکر شده رخ دهد، باید در اسرع وقت به دامپزشک پرندگان مراجعه کنید.
 
دلایل دیگر از دست دادن اشتهای طوطی می تواند یکی از عوامل زیر باشد :
 
1 . معرفی غذای جدیدی که طوطی آن را دوست ندارد
 
2 . تغییر دمای محیط
 
3 . از دست دادن جفت ، همدم یا صاحبی که علاقه زیادی به او داشته
 
طوطی سالم آنقدر گرسنه نخواهد ماند تا خود را به کشتن دهد . اگر به اندازه کافی گرسنه شود ، به طور غریزی برای بقای خود به دنبال غذا می گردد .
 
نگهداری کاسکو
شرایط نگهداری کاسکو
 
 
بهترین ساعت ها برای حرف یاد دادن به کاسکو
 
از 6 تا 9 صبح
 
و 6 عصر تا 8 شب
 
این ساعت ها بهترین زمان ها هستند اما فراموش نکنید تمامی ساعت ها عالی هستند و حتما تاثیر گذار
 
متاسفانه خیلی ها نوار و سی دی می گذارند برای کاسکو اما به نظر من با انکه این هم روش بدی نیست اما با ارزش نیست چون به نظر من کاسکوها جانورانی اجتماعی هستند و دوست دارند کلمات را از صاحبشان یاد بگیرند نه از رادیو و تلویزیون.
 
همیشه به اروپا نگاه کنید انها برای حیوانات خانگی خود زحمت می کشند به انها اموزش می دهند شیرین کاری یاد می دهند و مهم تر از همه به پرندگان سخنگو یاد می دهند که چگونه و چه زمانی از کلمات استفاده کنند حالا به خودمون نگاه کنید یک دستگاه سی دی کنار کاسکو ! فقط می خواهیم حرف بزنه ! یک مشت چرت و پرت …. ما وقت نمی گذاریم تا یک طوطی بار بیاوریم که با افتخار به دیگران نشانش بدهیم.
 
اگر می خواهید پرنده شما سخنگو باشد می بایست مانند یک مربی با پرنده تان رفتار کنید، این کار کمی وقت گیر و دشوار است زیرا احتیاج به صبر و حصله دارد. عده ای به خاطر انکه مثلا 300 هزار تومان پول داده اند و یک پرنده خریداری کرده اند توقع دارند پرندشان سخنگو باشد و کلی حرف بزند یا بلافاصله جملات و کلمات را یاد بگیرد !!. شما اگر وقت و حوصله کافی ندارید و دوست دارید از ابتدا یک طوطی سخنگو در خانه داشته باشید، باید بالای 1 میلیون تومان خرج کنید. اما در عوض پرنده ای که بالای 1 میلیون تومان قیمت دارد بیش از کلمات زیادی را اموخته و حتی ممکنه جمله بگوید و شعر بخواند. البته قیمتها بسیار متفاوت هستند.
 
آیا پرنده من توانایی حرف زدن دارد؟
 
از هزار کاسکو هر هزار تا توانایی حرف زدن و یادگیری دارند اما بعضی از کاسکوها دارای صاحب های بهتری هستند که بهتر بهشان اموزش می دهند و ضمنا استعداد بعضی کاسکوها هم زیاد و کم است اما معمولا همه تقلید صدا را بلد هستند.
اگر می خواهید پرنده شما یک عبارت خاص را تکرار نماید.به شکل های مختلف این عبارت را بیان کنید،یک بار با صدای بلند یکبار با صدای کم و یکبار با صدای کودک و یا هر صدای دیگر و موقع آموزش مستقیما به پرنده نگاه کنید به این صورت پرنده می فهد که شما می خواهید او این لغت را تکرار کند. برای این که پرنده اسم یک شئ (مثلاً بیسکوئیت) را یاد بگیرد آن را در دست بگیرید و به کاسکو نشانش بدهید، سپس کلمه را به وضوح ادا کنید. کلمه را در یک جمله به کار برید مثلاً بگویید دوست داری؟ بعد بیسکوئیت را به او نشان داده و بگوئید بیسکوئیت. اجازه دهید پرنده بفهمد در مورد چه صحبت می کنید. همیشه یک صاحب مسوولیت پذیر باشید و به پرنده لغات اشتباه یاد ندهید
 
حتی پرنده شما اگر وحشی باشد ،اگر حصله داشته باشید و با ارامش با طوطی خود برخورد کنید. بالاخره روزی (شاید حتی پس از 1 سال) به حرف می ایند . فقط کافیه به شما اطمینان کامل پیدا کنند و شما درست بهش حرف زدن را اموزش دهید.
 
کاسکوهایی که هنوز صحبت کردن یاد نگرفته اند و شما انها را با قیمتهایی پایین تر خریداری کرده اید هم تقریبا همان استعداد را برای یادگیری دارند فقط نیاز به تمرین و اموزش صحیح دارند. اگر کاسکوی شما قدری وحشی است ناراحت نباشید زیرا بالاخره روزی مطمئن میشود که شما دوست و صاحب او هستید پس از انکه اطمینان کامل به شما پیدا کرد یعنی امادگی کامل برای یادگیری کلمات را دارد. اما یک راه دیگر هم هست انهم این که طوطی خود را فقط 2 ساعت در روز از قفس بیرون بیاورید و اجازه دهید از قفس خارج شود به این صورت کاسکو برای جلب توجه کردن به تقلید صداها روی می اورد اما در عوض طوطیی که فقط 2 ساعت در روز تحرک داشته باشد زودتر از سایر کاسکوهای در اسارت مبتلا به مریضی های گوناگون شده و شما کاسکو را خیلی زودتر از دست خوهید داد. درسته که در طبیعت 100 سال عمر می کنند اما در اسارت حداکثر 35 تا 40 سال انهم در شرایط خیلی خیلی خوب با تحرک کافی و غذاهای مناسب. اما پیشنهاد می کنم مثل خود من باشید یعنی از وجود یک جفت کاسکوی کنار هم لذت ببرید و یک کاسکو را تنها نگهداری نکنید درسته که کمتر حرف یاد می گیرند اما در عوض لذت بخش تر است دیدن یک جفت کاسکو کنار هم برای پیدا کردن جفت مناسب با من تماس بگیرید. و به پرنده هایتان به مقدار کافی در روز ازادی بدهید.
 
جالب است بدانید که حتی طوطی های بسیار کوچکی مانند مرغ عشق ها هم توانایی یادگیری چند کلمه را دارند. اما بهتره این پرندگان کوچک مثل عروس هلندی را به صورت جفت نگهداری کنید. چون ارزش سرو کله زدن برای یادگیری کلمات رو ندارند.
 
کاسکوها همیشه حوصله حرف یاد گرفتن ندارند شما باید بدانید که کاسکوتون چه زمانی سروحال است. بهترین زمان صبح و عصر است کاسکوها در طبیعت هم صبح ها و عصرها در دسته ها و گروه های کوچک به جستجوی غذا می روند و ان هنگام خیلی سرو صدا می کنند. اما ساعات ظهر و شب بیشتر ساکت هستند البته گاه وقتی می بینند شما برق ها را خاموش نمی کنید انها هم خواب از سرشان می افتد و شرع به سرو صدا کردن می کنند.
 
شما باید بدانید چه موقع کاسکو حواسش به شماست ان هنگام باید باهاش شروع به حرف زدن بکنید مثلا بگویید:سلام عزیزم . فاصله شما نباید زیاد نزدیک باشه به قفس یا محلی که کاسکو در انجاست تا کاسکو بدون هیچ استرسی و با حواس جمع به حرف شما گوش دهد شما باید یک جمله یا کلمه را بارها و با صدای دلنشین تکرار کنید، همان کلمه یا جمله را به اشکال مختلف بگویید مثلا یکبار ارام یک بار ارامتر و یا با صدای بلنتر و مهربانانه.
یادتون باشه که کاسکوها مانند انسانها رفتارها و اخلاق های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، اینجانب یک کاسکو داشتم که فوق الاده رام و اهلی و حرف گوش کن بود اما علاقه چندانی به حرف زدن نداشت ، اما من با این وجود بسیار دوستش داشتم،اما متاسفانه یک روز بد پنجره باز بوده و هنگامی که من خانه نبودم رفت… کاسکوهایی را دیدم که اجازه نمی دهند کسی بهشان دست بزند اما چندین کلام صحبت می کنند و جمله های زیادی می گویند ! پس به این نتیجه می رسیم که حرف زدن در پرنده ها ربط خیلی زیادی به رام بودن و اهلی بودن انها ندارد.
 
گفتنی است مرغ میناهای سخنگو هم گاه با انکه بیش از 50 کلمه را یاد گرفته اند اما باز وحشی هستند و اگر کسی انگشت دستش را به انها نزدیک کند ضربات نسبتا دردناکی وارد می کنند!
اصطلاحا به کاسکویی که زیاد رام و دستی شده اما حرف نمی زند می گویند لوس شده یعنی دلیلی نمی بینه که بخواد با سخن گفتن جلب توجه کنه.عده ای صداهای از قبل پر شده بر روی نوار کاست یا سی دی را برای پرنده می گذارند راه بدی نیست اما پرنده سخنگوی شما کاسکو باشد یا مرغ مینا و یا…. دوست دارد از خود شما کلمات را بیاموزد.
 
پرنده های سخنگو چه کلماتی را زودتر یاد می گیرند؟
 
بیا ، بدو بیا ! ، بابا ، بیا بابا ، بوس بده! ، سلام ، کاسکو جان ، عزیزم ، الو ، حالت خوبه ، و…… پس از یادگیری می توانید چند کلمه را با هم ترکیب کنید جمله ای مانند :سلام عزیزم بیا بوس بده بابا !! را تمرین کنید، پرنده شما بعد از یادگیری کلمات با کمی تلاش جمله را هم با موفقیت خواهد گفت. در این میان کلماتی هم که در خانه زیاد تکرار می شوند مانند نام صاحب خود و نامهای اعضای خانواده را هم به خوبی به خاطر می سپارد. البته دلیلی نداره جمله را کلمه کلمه اموزش دهید و می توانید یک شعر را بارها تکرار کنید و پرنده هم یاد بگیرد.
 
طوطی خاکستری(کاسکو):
 
هیچ یک از انواع طوطیها استعداد انواع خاکستری را در حرف زدن ندارند. تنها امازونها در این خصیصه با انها رقابت دارند.البته نباید فراموش کرد که استعداد حرف زدن خصیصه ای کم و بیش فردی است.طوطی خاکستری اهلی هر نوع صدایی نظیر صدای سگ وصدای پرندگان وحشی و صدای تلفن و صدای دریا و سرفه را قادر به تقلید میباشد.انان تمامی یک اواز را سوت زده و صدای انسانهای اطراف خود را تقلید نموده و کلماتی راکه اموخته اند بطور منطقی و بسته به موقعیت خاص خود به کار میبرند.در صورتی که پرنده به طریق مطلوبی نگهداری شود صدای جیغ بلند طبیعیش را به ندرت خواهید شنید.در عوض صدای ارامی در اورده و می غرد.

از خرید تا تمامی نکات در رابطه با مراقبت از کاسکو

4.7127
این مطلب مفید بود ؟1198
منبع : نمناک - /ک.ک
برچسب : نکات خرید
وبگردی